Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Irlanda - Dublin

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
pe 17 martie exact de StPatrik Day voi fi la Dublin ...abia astept
daca aveti nevoie de vreo informatie din "teritoriu"...va astept intrebarile :)

#56
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Poststraff, on 10th March 2012, 11:21, said:

pe 17 martie exact de StPatrik Day voi fi la Dublin ...abia astept
daca aveti nevoie de vreo informatie din "teritoriu"...va astept intrebarile :)

Si noi vom fi in Dublin in perioada asta, ce ne recomanzi, din actiunile specifice St. Patrik Day's?

#57
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008

View PostApril26, on 11th March 2012, 10:11, said:

Si noi vom fi in Dublin in perioada asta, ce ne recomanzi, din actiunile specifice St. Patrik Day's?

voi fi pt prima data in Dublin...asa ca, nu pot sa recomand prea multe
dar am ca obietive temple bar, guinness storehouse, jameson distillery...si petrecerea de St.Patric de pe strazile Dublinului

in alta ordine de idei, am inteles ca ar fi un card de 60 euro/pers pe care il poti folosi la transportul in comun, cat si la intrarea in diverse obictive turistice, ca cele enumerate mai sus

enjoy!

#58
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Paddy's Day 2012 in Dublin

Attached Files



#59
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009
back from dublin !
ce sa zic , cam avea dreptate forumistu din primile pagini , rezident si scarbit de ei :thumbdown:

daca aveti intrebari nu va sfiiti :nonobad:

#60
stteff

stteff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.11.2005
@mcnamara: Cat timp ai stat in Dublin? Ce ai vizitat acolo? Ce-ai mancat, unde ai mancat, cat a costat ? :)

Edited by stteff, 23 April 2012 - 15:41.


#61
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Apucasem să iau biletele spre Dublin când am citit impresiile de aici şi nu am mai putut reveni asupra deciziei de a vizita oraşul irlandez. Posted Image Lucru care s-a dovedit excelent!
Am călătorit mult anul acesta, dar una dintre cele mai reuşite excursii a fost cea din Dublin. Un oraş minunat, cu parfum elitist în care m-am simţit extraordinar. E drept că aveam cazarea relativ în centru şi rar ne prindea 20.00 - 21.00 pe străzi (am fost în noiembrie) deci nu am avut ocazia să iau contact cu cei drogaţi sau cei baţi care (judecând după numărul foarte mare de pub-uri) invadează noaptea străzile.

Catedrala Sf. Patrick, Catedrala “Christ Church”, National Gallery of Ireland, Colegiul Trinity, Castelul, Muzeul Guinness, plimbările prin parcuri sau cu autobuzele galbene supraetajate,  zona Temple Bar,  aroma unui oraş eminamente literar (James Joyce, Oscar Willes, Jonathan Swift, W. B. Yeats, G. Bernard Shaw, Samuel Beckett sunt fiii răsfăţaţi ai oraşului, lucru demonstrat de la suveniruri, la statui, străzi care le portă numele etc...) toate acestea au făcut să nu regret niciun minut din timpul petrecut acolo.

Da, m-aş întoarce şi mâine în Dublin. Dacă aveţi un drum acolo, nu ezitaţi şi nu vă duceţi neîncrezători. Sunt o mulţime de locuri minunate pe care merită să le descoperiţi.

Un lucru care mi-a plăcut mult: aşa cum povesteam am ajuns în Dublin în prima jumătate din noiembrie şi oraşul era deja pregătit pentru Crăciun Posted Image

Attached Files



#62
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Se poate bea sa zicem un pahar de bere la masa si apoi conduce?
Inteleg ca in principiu este ok, dar sunt in ceata cu experienced driver si inexperienced  drivers.
Poate ma lamureste cineva exact ce si cum.
http://www.citizensi...in_ireland.html


P.S. Sa nu facem o dezbatere daca e bine sau nu, ca este inconstienta sau nu etc etc. Ma intereseaza strict daca legal este permis sau nu si daca da, in ce cantitati.

Putem deschide un alt thread pe tema asta :))

Edited by popovicias, 27 April 2013 - 15:41.


#63
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
In februarie cum e vremea la Dublin?

#64
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Mie mi-a placut in Dublin. Atmosfera e foarte relaxata si oamenii sunt simpatici. Trebuie sa iti placa insa sa te distrezi in pub-uri.
Preturile la mancare/bautura/taxi mi s-au parut OK, cam la fel ca in Germania. Hotelurile insa sunt cam scumpe.

#65
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Preturile sunt mult mai mari ca în Germania, iar orașul este... un mare kkt. Sunt de acord ca lumea se distrează, dar într-un stil ca aia de la tara. Băut, băut, băut... asta este tot ce știu sa facă. Mai mult, mâncarea este un dezastru, mai proasta chiar ca în UK. Eu am stat în centru și ziua este ok, în schimb noaptea nu m-am simțit safe (Bucureștiul este lux raportat la cerșetori și bețivi) . Și ce m-a mai frapat: se cere taxa pentru absolut orice. Sunt cu câțiva colegi de munca din Spania și Italia și opinia este ca a doua oara nu mai călcăm pe aici. În zona rurala este frumos, dar orașul-capitala nu are nimic ce merita mentionat.

#66
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Legat de oameni: toți zâmbesc, sunt prietenoși și săritori. Dar asta la prima vedere. Nu vreau sa generalizez, dar am văzut niște scene la birou între ei care într-o tara civilizata nu le credeam posibile. Dublin ul merita văzut în maxim 3 zile, zona Temple Bar, spira,zoo- în general zona râului și cea centrala, în rest este aceeași plictiseala din UK. A, da.. și mulți oameni sunt ușor retardați, nu înțeleg lucruri elementare decât dacă le explici. Magazinele sunt pe specific UK, adică mult junk și scump. Ce m-a frapat este ca deși au mâncare proasta, sunt puține restaurante din Europa continentala(ceva italieni și greci, dar nu francezi). Mai degrabă găsești restaurante arabesti, dar eu nu am avut curajul sa întru în ele după fizionomia celor din local. Pizza și dulciurile sunt o gluma proasta, nu au nici un gust. Legat de Guinness și alte beri locale- sunt ok, nu ma dau în vânt după ele. Femeile nu sunt chiar asa de nașpa cum se spune (probabil multe turiste și imigrante). Concluzia mea: prefer sa îmi cheltui banii în alta parte. Pentru Guinness and Co. nu merita. Ar avea logica însă să vizitezi zona rurala, peisajele sunt frumoase.

#67
ooonaa

ooonaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.07.2006
Salut,
Ne-am luat si noi cateva zile in Dublin la  primavara... la intoarcere avionul pleaca la 05:45.. voi cum ati rezolvat o situatie asemanatoare? Ati luat hotelul langa aeroport sau ati plecat in toiul noptii cu taxiul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate