Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

topicuri unite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
Angi_eu

Angi_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.03.2007
Oameni buni,acest tip de facultate pe ce obiecte se bazeaza si cam ce ai putea deveni dupa ce o termini?Pot sa spun ca nu am nici o idee despre tipul asta de facultate si fiecare sugestie si idee a fiecaruia conteaza enorm. ;)

Edited by Lucian_M, 28 July 2010 - 21:28.


#2
ady_farmacistu

ady_farmacistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.06.2010
Va rog sa-mi confirmati sau sa-mi infirmati daca intrebarile date le farmacie se regasesc in totalitate in culegerea de teste chimie organica din 2008?( intrebarea se adreseaza celor care au fost admisi anii trecuti). Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc mult.

#3
ExocrathX5

ExocrathX5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.07.2010
Este/a fost cineva la Administratie Eu,la cluj sau alta fac.?As vrea sa stiu cu ce se ocupa aceasta specializare?Ce poti face mai incolo dupa ce termini fac.?Este o meserie cautata?Care e mai buna dintre cele 2 speci.? RISE sau Administratie Eu.?E greu?

#4
private_click

private_click

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2008
salutare.

m-am lovit de o problema, nu stiu ce facultate sa aleg.tocmai am dat bacul, deci da, am admiterile in perioada asta.
ma intereseaza specializare pe domeniul informatica si de ce nu, impreuna cu ceva electronica.

din cunostintele mele situatia la capitolul facultati pe informatica este cam dezastru, singura mea speranta ar fi fost credis - departamentul de tehnologii (face parte din universitatea bucuresti).am vorbit cu cineva de acolo (student), in mare parte mi-a placut ce am auzit.astazi am avut admiterea, matematica + fizica.dupa acest examen pot spune ca mi-am cam pierdut increderea in aceasta facultate, pe site erau publicate niste modele de subiecte relativ usoare iar pentru pregatire sugerau sa se rezolve variantele de bac pentru M2, eu la bac dand M1 nu ar fi trebuit sa am mari probleme.ei bine nu au fost in stare sa se tina de cuvant si au dat niste chestii mult mai grele decat ce au zis initial.acum nu stiu cum sunteti voi, dar daca staff-ul unei facultati spune ca la admitere sa da ceva si ei defapt reusesc sa dea altceva sau sa modifice nivelul sbiectelor, ma gandesc la un singur cuvant care i-ar putea caracteriza si anume "imbecili".asta ca sa nu mai zic de halul in care erau supraveghetorii, daca sunt de acolo de la facultate chiar nu cred ca mai am ce cauta acolo, chiar daca intru.

moving forward, m-am inscris si la poli la "Telecomenzi si electronicã in transporturi", la care am examene luni si marti.in mod normal ar trebui sa intru deoarece media de intrare e in jur de 5, eu la teste scoteam 7-8.am ales-o deoarece uitandu-ma pe lista de cursuri am vazut unele chestii care mi-au placut iar admiterea fiind usoara, mi-a convenit.

nu am ales automatica deoarece am auzit de la mai multi (chiar si profesori) ca sunt niste mosi care predau pe acolo, majoritatea cursurilor sunt inutile (cand lucrezi propriu-zis) si e si greu de terminat.electronica nu am ales-o cam din acelasi motiv.

tot din discutii purtate cu diversi oameni am aflat ca in principiu ca programator condeaza ce faci tu singur, facultatea fiind pe locul 2.in cazul asta stau si ma intreb de ce naibii mai fac o facultate? (nu se pune problema, o sa urmez una dar mi se pare amuzanta si in acelasi timp trista situatia in care ma aflu)

gandindu-ma la ideea mai sus mentionata, ma intreb daca are rost sa ma duc la credis/poli sa ma chinui sa le termin (nu ma impac eu chiar f bine cu matematica si fizica) sau sa merg pe o facultate particulara (titu maiorescu - informatica - m-am uitat pe lista de cursuri si dintre toate facultatile mi-a placut cel mai mult) si sa continui sa invat singur, sa ma angajez si sa imi formez un portofoliu solid.

singurul avantaj care il vad in a termina poli este acela ca daca aprofundez informatica pe cont propriu cand termin facultatea o sa am o specializare dubla.dar oare imi va permite politehnica sa studiez si altceva pe langa ce fac acolo?

voi cam ce stiti? angajatorul se uita mai mult la diploma de facultate sau la portofoliu si experienta?

P.S: ma intereseaza ca la facultate sa fac materii care sa imi foloseasca in practica, nu prostii gen pseudocod (nu, nu am nevoie de pseudocod ca sa invat programare, am inteles perfect PHP fara sa fi facut o boaba de pseudocod, trecand ulterior la C++ si objective-c), sau sa fiu fortat sa invat programare folosind biblioteci deprecated sau compilere vechi de 20 de ani.

voi cum ziceti sa fac?

mersi.

#5
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

View Postprivate_click, on 19th July 2010, 02:21, said:

singurul avantaj care il vad in a termina poli este acela ca daca aprofundez informatica pe cont propriu cand termin facultatea o sa am o specializare dubla.dar oare imi va permite politehnica sa studiez si altceva pe langa ce fac acolo?

Politehnica e grea doar daca nu te duce capul. Daca mergi acolo pentru ca iti doresti cu adevarat ai sa treci peste orice curs care nu iti place. SI ai timp suficient pentru tine. Eu am reusit si nu sunt singurul, sa fac facultatea de automatica si calculatoare, sa lucrez si sa mai fac ceva si singur (CCNA sau sa studiez alte prostii).


Spor la alegerea facuta. Eu as alege oricand iar Politehnica.

#6
Alejandraaa

Alejandraaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2010
o sa ti spun in iarna.. adica dupa primul semetru cam in ce parametrii "se invarte" aceasta specializare :) !

#7
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Te-as sfatui sa dai la automatica si calculatoare de la politehnica.
Eu am terminat facultatea aceasta si consider ca am invatat multe lucruri utile pentru meseria mea de programator.
Este adevarat ca sunt profesorii mai exigenti iar cei batrani te pica numai ca sa faca misto de student, dar satisfactia ca ai facut o facultate grea si ca poti sa faci fata oricarei provocari conteaza mai mult.
Daca te uiti pe site-urile de joburi o sa vezi ca in general firmele angajeaza ingineri-studenti de la politehnica - acs.
Asadar cred ca politehnica este alegerea mai buna.

#8
nightboy

nightboy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 394
  • Înscris: 18.05.2007
o firma inteligenta angajeaza in urma unui interviu amplu in care te supune si unor teste de cunostinte in domeniu , nu dupa facultate si CV ;) poti sa stai acasa si sa stii programare beton.Facultatea nu ofera nicio garantie , pune doar niste baze , iar daca tu vrei sa faci programare si defapt la poli faci fizica de iti iese pe toate gaurile ( + alte materii complet inutile ) este total useless.pierzi timpul.firmele cer vechime , nu facultate.

eu sincer iti recomand sa te duci in alta tara.in romania se merge pe principiul mult(in cazul de fatza materie) si nefolositor(practica 0) + in momentul in care afirmi ca la poli la automatica te pica un imbecil mosh sclerozat de prostie doar ca sa faca misto de tine , faci cea mai mare reclama negativa acestei facultati.eu nu as suporta asemenea umilinte din partea unui imbecil paralizat jumate.dar poate unii dintre voi aveti alte aspiratii...

se vede clar modul in care isi bat joc profesorii de noi , si felu in care suntem tratati , ca niste sclavi...

Edited by nightboy, 19 July 2010 - 09:15.


#9
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006

View Postnightboy, on 19th July 2010, 10:09, said:

momentul in care afirmi ca la poli la automatica te pica un imbecil mosh sclerozat de prostie doar ca sa faca misto de tine , faci cea mai mare reclama negativa acestei facultati.eu nu as suporta asemenea umilinte din partea unui imbecil paralizat jumate.dar poate unii dintre voi aveti alte aspiratii...

se vede clar modul in care isi bat joc profesorii de noi , si felu in care suntem tratati , ca niste sclavi...

Eu nu fac reclama in nici un fel facultatii de automatica si calculatore. Omul a cerut o parere. Daca doreste o ia in considerare, daca  nu asta este.
Sa stii ca umilit nu am fost in decursul celor 5 ani de catre nici un profesor.
Profesorii batrani au pretentii mai mari decat cei mai tineri, si de aia ne picau. Eu unul am picat la DCE si SCD, in timpul lui Danila si a lui Andrei Eduard.
Cum au trecut in nefiinta cum procentul de promovabilitate a crescut, deoarece Surpateanu si Cupcea au pretentii nu asa de ridicate, iar pe cei cu restante ii trec putin mai usor.
Cei care au facut acs stiu despre ce este vorba.

Iar partea cu firma inteligenta sa stii ca  momentan nu sunt deacord, uitati-va pe siteurile de joburi si o sa vedeti companii mare care isi restrang aria de cautare pentru programatori doar la politehnica si universitate -informatica.

#10
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Depinde de specializare :) ca la Stiinte ale Comunicarii poti face Jurnalism, Comunicare si relatii publice, Publicitate (cam astea intra la Stiinte ale Comunicarii)

#11
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Eu am o colega care e si la mine la facultate (Litere) si si la ADm Eu...Pai faci cam aceleasi lucruri ca si la Administratie Publica si cam in acelasi domeniu, doar ca la nivel European. Nu stiu cat e de greu, m-am uitat la ea pe orar si nah facea materii aprox ca cele de la Adm. Publica...

care e mai buna...nu stiu...dar la Adm ai sanse mari sa intri la buget din ce am vazut in anii anteriori :)
Orarul e destul de lejer daca tipa a putut duce an 1 Litere, an 2 Adm Eu

#12
dubluIon

dubluIon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2010
Salut!

Ce se intampla cu dosarul de inscriere la facultate daca nu este ridicat? Acum mai mult timp m-am inscris la mai multe facultati si am ramas doar la una, dar nu mi-am retras dosarele de la toate. Asa ca un dosar mi-a ramas la o facultate si acum am descoperit ca l-am lasat cu foaia matricola in original, iar de asta am nevoie acum. Gasesc dosarul tot acolo unde l-am lasat?

#13
private_click

private_click

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.08.2008

View Postrodxtr, on 19th July 2010, 09:46, said:

Este adevarat ca sunt profesorii mai exigenti iar cei batrani te pica numai ca sa faca misto de student, dar satisfactia ca ai facut o facultate grea si ca poti sa faci fata oricarei provocari conteaza mai mult.
Daca te uiti pe site-urile de joburi o sa vezi ca in general firmele angajeaza ingineri-studenti de la politehnica - acs.
Asadar cred ca politehnica este alegerea mai buna.

multumesc ca mi-ai confirmat si tu ca automatica e o facultate de cacat. :)
nu am nevoie sa ma pice niste idioti ca sa realizez faptul ca pot face fata oricarei 'provocari'.

m-am uitat dar nu vad nicaieri ca ar fi interesati de o anumita facultate, doar sunt trecute cunostintele necesare si nivelul de experienta care il vor.

#14
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Nu , daca lasi dosarul mai mult de cativa ani si nu faci acea facultate iti da foc la  dosar !  :huh:  
Glumeam !
Te duci la secretariat si trebuie sa faci o cerere iar apoi vei veni sa-l ei la o data spusa de secretara !

#15
ineffable

ineffable

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2010
Salut! Sunt in clasa a XII-a si desigur, marea dilema este legata de facultatea pe care o voi urma. Recent am dat peste Universitatea Romano-Britanica din Bucuresti si m-ar cam tenta. Ideea e ca eu termin un liceu cu profil uman si nu stiu cata matematica se cere la aceasta Universitate. As vrea sa iau legatura cu vreun student/ vreo studenta care m-ar putea lamuri.
Si o alta optiune ar fi Litere, la Universitatea Bucuresti, specializarea Asistenta manageriala si Secretariat sau Facultatea de Limbi si Literaturi Straine, specializarea Limbi Moderne Aplicate. Daca cineva m-ar putea ajuta cu detalii legate de oricare dintre aceste facultati, as fi recunoscatoare.

#16
LizzyPhoto

LizzyPhoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
Cine s-a mai incris la unibuc??? Si la ce?

Edited by LizzyPhoto, 20 July 2010 - 09:09.


#17
androne428

androne428

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.11.2009
Sa zicem ca am intrat la o facultate, la buget. Sa zicem ca stau un an la acea facultate, pe un loc platit de stat, iar dupa primul an renunt la facultate si ma inscriu in alta parte. Acum, din cate am inteles nu ai voie sa intri la buget la a doua facultate in cazul in care ai terminat o alta facultate la buget. Intrebarea e, daca ai facut un singur an la buget, ai voie sa intri la buget la cealalta facultate, avand in vedere ca, practic, pe prima nu ai terminat-o la buget?

Sper ca m-am facut inteles. Multumesc.

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ai voie, dar o sa platesti 1 an, primul sau ultimul, in functie de politica facultatii.
exemple: ai fost la farmacie sa zicem, care dureaza 5 ani, si ai facut 1 an la buget; ulterior renunti si dai la ASE la marketing, si intri la buget, dar facultatea actuala tine doar 3 ani; cu toate astea tu ai facut deja 1 an de facultate la stat, si daca ai face toata facultatea la buget ai avea practic 4 ani "platiti de stat", deci din cei 3 de ASE unul o sa il platesti tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate