Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Muzica bizantina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...mi-a placut faza cu muzica simfonica spusa de ramunc, 1sapm.spam jenant unii dintre "intelectuali". faina muzica simfonica si putem sa facem un thread separat, legatura ei cu spiritualitatea.

admir ceea ce a fost taranul roman si am ascultat muzica veche, aveam un folclor minunat, nu degeaba bartok si-a facut veacul pe la noi. din pacate astazi este aproape zero.

muzica bizantina, haideti sa vorbim doar despre aceasta aici, mai exista un thread despre muzica ascultata in general. threadul este nimerit la aria ortodoxa pentru ca muzica bizantina chiar si cand nu este explicit religioasa, este compusa de psalti precum kukuzel. nu este genul de muzica pe care sa scuturi covoare in timp ce o asculti , daca nu ii acorzi atentie te termina de cap. este o muzica care as spune ca este bine sa o asculti rugandu-te, desi nu am facut astfel intotdeauna.

muzica bizantina gasiti si la radioonline
http://live.reintreg...ro:8000/live128
in winamp(Tasta Control + L), Windows Media Player (File/Open url (Tasta Control + U)) etc...

#38
LUCIDUL

LUCIDUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.12.2006

 AlexIP, on Mar 22 2007, 21:32, said:

Recomand mutarea threadului la aria MUZICA si epurarea de bullshit propagandistic religios. :D

Muzica bizantina este o arta, o varianta a unei arte mai bine zis (la fel ca si muzica preclasica, muzica clasica, muzica moderna etc), si poate fi ascultata si apreciata chiar daca mananci carne si faci sex de cel putin 2 ori pe zi, contrar parerilor purtatorilor de burta si sutana din zilele noastre sau a lui Ramunc. Desigur, exista si in cadrul muzicii bizantine piese reusite si piese mai putin reusite...

Asa de curiozitate unde ai vrea sa se discute problemele religioase ca sa nu se faca propaganda rel.?
Muzica Bisantina nu este arta!Muzica este arta.Muzica bizantina este mai mult decit o arta!Numai cine nu asculta, nu stie.
Nu exista piese reusite si mai putin reusite, ci doar gusturi diferite!
"purtatorilor de burta si sutana" le poarta de grija purtatorii de taratze in cap.Verificat.Receptie.Mesterii in deturnari de discutii serioase si valoroase va rog luati-va punga.push "Pause", da aia e tasta.

#39
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...asta trebuia sa fie un EDIT dar SP a fost mai rapida ca mine:

EDIT ...katman, perfect intuit "este doar o rugaciune corala".
corala inseamna si comuniune, apropiere de celalalt, nu doar canto gen madrigal (interpretari care mi se par false, mi-e groaza de ele) iar rugaciune inseamna iarasi comuniune, apropiere personala de Dumnezeu. vorbim intr-adevar aici de o muzica culta si muzica gregoriana este sora geamana a celei bizantine, din pacate ereziile i-au schimbat duhul. nu este putin lucru sa poti canta astfel, este asemena lucrarii poetului, doar inima ta, Domnul si auditorul.
cat despre "doar", nu isi are locul, este altceva fata de rock sau alt gen de muzica care iti misca exterior inima si mintea. aici trebuie sa misti tu inima ca sa poata sa inteleaga mintea. altfel ascult rock gen Transiberian Orchestra sau Within Temptation si din punct de vedere al partiturii nu sunt superioare litaniilor lui Kukuzel.

#40
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Avand in vedere varsta ta, erai in liceu cand inca se asculta rock doar la Europa libera sau Vocea Americii. Prea putin intrau in tara LP-uri si asta mai mult in studiourile de inregistrari. Trebuia sa ai casetofon sau magnetofon si casete blank sau benzi ca sa poti sa-ti inregitrezi asa ceva. Cati dispuneau la vremea aceea de asa ceva?

Ascultam si emisiunile de la Vocea Americii dar colegii aveau melodii, casete etc dupa discuri originale. Liceul respectiv e cel mai emancipat din tara si pe timpul lui Ceausescu era raiul rockului.

#41
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Ramunc, on Mar 23 2007, 17:34, said:

Ascultam si emisiunile de la Vocea Americii dar colegii aveau melodii, casete etc dupa discuri originale. Liceul respectiv e cel mai emancipat din tara si pe timpul lui Ceausescu era raiul rockului.

Cine-ai fost si ce-ai ajuns.

#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 Ramunc, on Mar 23 2007, 17:34, said:

Ascultam si emisiunile de la Vocea Americii dar colegii aveau melodii, casete etc dupa discuri originale. Liceul respectiv e cel mai emancipat din tara si pe timpul lui Ceausescu era raiul rockului.
yeap... discuri "originale" facute in bulgaria sau iugoslavia... asa aveam si eu casete "originale" facute in Ungaria :D
in resti subscriu la ceea ce a zis alex.dumitrascu  :bored:

#43
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007
Parca-l vad pe Ramunc pe banca in Cismigiu fredonand muzica psaltica si uitandu-se dupa domnisoare.
Iar eu am sa stau pe banca de peste drum si am sa fredonez muzica gregoriana pana il fac sa cheme gardienii publici.


#44
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Cine-ai fost si ce-ai ajuns.

Faptul ca am scapat de infantilismele cu rockul e un mic progres.






Quote

Parca-l vad pe Ramunc pe banca in Cismigiu fredonand muzica psaltica si uitandu-se dupa domnisoare.
Iar eu am sa stau pe banca de peste drum si am sa fredonez muzica gregoriana pana il fac sa cheme gardienii publici.

Matale te holbezi sau te-ai holbat dupa domnisoare? Eu nu.

#45
LUCIDUL

LUCIDUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.12.2006

 alex.dumitrascu, on Mar 23 2007, 19:28, said:

Parca-l vad pe Ramunc pe banca in Cismigiu fredonand muzica psaltica si uitandu-se dupa domnisoare.
Iar eu am sa stau pe banca de peste drum si am sa fredonez muzica gregoriana pana il fac sa cheme gardienii publici.
Mare furtuna in Romania.La unii tigla si asa era lipsa.alex.dxxxxxx sa iti dau linkul de la depozitul meu de mat. de constr.? Sau imi iau avertisment de la megaru? :P

#46
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 LUCIDUL, on Mar 23 2007, 19:56, said:

Mare furtuna in Romania.La unii tigla si asa era lipsa.alex.dxxxxxx sa iti dau linkul de la depozitul meu de mat. de constr.? Sau imi iau avertisment de la megaru? :P
ai ghicit... http://forum.softped...m...t&p=2610435

#47
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Ramunc, on Mar 23 2007, 19:53, said:

Faptul ca am scapat de infantilismele cu rockul e un mic progres.
Matale te holbezi sau te-ai holbat dupa domnisoare? Eu nu.


Pe cand un progres mai mare?
Adica tu cand te uiti de holbezi? Eu nu.



#48
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Pe cand un progres mai mare?

Progresul nu-l putem produce noi, ci Dumnezeu.





Quote

Adica tu cand te uiti de holbezi? Eu nu.


Trebuie sa ne înfrânam privirile de la orice, fiindca slobozenia privirii aduce moartea.

Edited by Ramunc, 23 March 2007 - 20:43.


#49
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Ramunc, on Mar 23 2007, 20:39, said:

Progresul nu-l putem produce noi, ci Dumnezeu.
Observ timpul prezent al exprimarii. Parca ziceati ca sunteti casatorit.


1) Atunci de ce ai mai renuntat la rock? Trebuia sa astepti sa te "progreseze" Dumnezeu.

2) Si daca as fi casatorit, de ce ar fi obligatoriu sa ma holbez in loc sa ma uit?


#50
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

1) Atunci de ce ai mai renuntat la rock? Trebuia sa astepti sa te "progreseze" Dumnezeu.



La rock am renuntat când am descoperit muzica populara, pe la 20-21 de ani, nu din pricina vreunei teorii ci pur-si-simplu nu mai ma atragea.

Dar nu îl vedeam ca ceva malefic pâna de curând. Ceva infantil si malefic. Si neinteresant, chiar comparativ cu muzica pop.

#51
alex.dumitrascu

alex.dumitrascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.01.2007

 Ramunc, on Mar 23 2007, 20:52, said:

La rock am renuntat când am descoperit muzica populara, pe la 20-21 de ani, nu din pricina vreunei teorii ci pur-si-simplu nu mai ma atragea.

Dar nu îl vedeam ca ceva malefic pâna de curând. Ceva infantil si malefic. Si neinteresant, chiar comparativ cu muzica pop.

E ciudat ca pe mine nu m-a atras niciodata rock-ul. Poate unde am beneficiat de cultura muzicala clasica inca de mic copil.
Cant la pian de la trei ani.
Ce drept nu sunt compatibil nici cu muzica populara. Nu mai e loc. E ca si cum ai bea sampanie si dupa aceea ai vrea sa bei bere.
Gheorghe Zamfir avea o teorie extrem de interesanta despre spiritualitatea muzicii.
Dar dat fiindca si-a expus aceasta teorie in fata papei intr-o audienta privata, probabil ca n-o sa-ti mai placa Gheorghe Zamfir.

#52
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

E ciudat ca pe mine nu m-a atras niciodata rock-ul. Poate unde am beneficiat de cultura muzicala clasica inca de mic copil.

Într-adevar, rockul pacaleste doar pe cei fara repere.


Quote

Ce drept nu sunt compatibil nici cu muzica populara. Nu mai e loc. E ca si cum ai bea sampanie si dupa aceea ai vrea sa bei bere.

Asta fiindca nu ai ascultat muzica populara. Poti sa-ti amintesti cinci piese de muzica populara ascultate?




Quote

Gheorghe Zamfir avea o teorie extrem de interesanta despre spiritualitatea muzicii.
Dar dat fiindca si-a expus aceasta teorie in fata papei intr-o audienta privata, probabil ca n-o sa-ti mai placa Gheorghe Zamfir.

Zamfir nu cânta muzica populara ci o deformeaza. În general nu-mi plac romii care s-au bagat în folclorul românesc si care se erijeaza în exponenti ai spiritului românesc.

#53
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

 AlexIP, on Mar 22 2007, 22:38, said:

Muzica populara nu e doar vino-ncoa sa te fuck, iti spun eu asta cu niste partituri cu prelucrari de folclor chiar in fata. E si din aia, dar nu e numai aia, la fel cum muzica de roackeri nu e numa Him, The Rasmus si Evanescence (cred ca intelegi unde bat). Daca doar dinalea cu vino-ncoa etc. ai auzit tu, asta e alta poveste. :D

Generalizam dom'le. M-am saturat de a nu mai generaliza. Caut acul in carul cu fan. Prostii. Muzica populara actuala, cu exceptia celei instrumentale, contine versuri dubioase. Am ascultat in prostie muzica populara. Mereu m-a enervat. Am norocul de a avea niste parinti & bunici pasionati. Sau ghinionul...cand ascult eu muzica sa nu fac galagie...dar nu si invers. Ce ma enerveaza democratia.

 Ramunc, on Mar 23 2007, 19:53, said:

Faptul ca am scapat de infantilismele cu rockul e un mic progres.
Matale te holbezi sau te-ai holbat dupa domnisoare? Eu nu.

Eu tind sa cred ca tu ai alte orientari sexuale.

 Ramunc, on Mar 23 2007, 20:39, said:

Progresul nu-l putem produce noi, ci Dumnezeu.
Trebuie sa ne înfrânam privirile de la orice, fiindca slobozenia privirii aduce moartea.

Omul e facut sa se contrazica. Sa faca sex, dar nu pentru placere...samd...
Ramunc, sincer cred ca esti un fanatic religios. Cand o persoana nu poate lua in considerare si alte pareri atunci e clar ce minte deschisa are.
Rock-ul e muzica si atat. Nu traieste nimeni dupa regulile respective.
Taranimea e taranime. Dovada a tiparului format unde suntem. Nu-i mai ridica in slavi atat.

Edited by FadeToBlack, 24 March 2007 - 12:11.


#54
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 Ramunc, on Mar 23 2007, 22:39, said:

Într-adevar, rockul pacaleste doar pe cei fara repere.
Ce bine e sa fii fara repere... Tu ai ceva si cu rockul si cu hip-hop-ul, de ce? Aceste genuri muzicale s-au nascut din dorinta de libertate a oamenilor, nu din dorinta de a face rau sau nu mai stiu ce. Faptul ca tu asculti numai muzica bisericeasca nu te face  mai deosebit, chiar din contra, te limiteaza la o lume imaginara pana la urma(nimeni nu stie cu exactitate cum arata lumea spirituala), cu niste idei preconcepute, pe care nimeni nu poate sa ti le schimbe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate