Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Probleme cu ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#37
emma_frost13

emma_frost13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2007
am o intrebare...pot sa-mi "incetoses" vederea cand imi incordez putin ochii....as vrea sa stiu daca e normal sau daca am vreo problema?
nu am nici o problema cu vederea si am avut strabism cand eram mica dar l-am corectat

#38
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

View Postemma_frost13, on Aug 30 2007, 23:52, said:

am o intrebare...pot sa-mi "incetoses" vederea cand imi incordez putin ochii....as vrea sa stiu daca e normal sau daca am vreo problema?
nu am nici o problema cu vederea si am avut strabism cand eram mica dar l-am corectat
mi se intampla exact la fel; am fost saptamana trecuta la control.  Am astigmatism, trebuie sa-mi pun ochelari permanenti.

eu sunt curios ce exista pentru "vad rosu in fatza ochilor" sau "vad negru in fatza ochilor"  :)

Edited by ciureanuc, 31 August 2007 - 10:26.


#39
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postemma_frost13, on Aug 30 2007, 23:52, said:

am o intrebare...pot sa-mi "incetoses" vederea cand imi incordez putin ochii....as vrea sa stiu daca e normal sau daca am vreo problema?
nu am nici o problema cu vederea si am avut strabism cand eram mica dar l-am corectat

Si eu pot. Eu zic ca toata lumea poate si nu e o afectiune a ochilor. Sa asteptam, poate ne confirna cineva ca nu evorba de vreo boala.

#40
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Si eu pot sa-mi "incetosez" vazul... :huh:

#41
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
eu daca incordez ochii, aproape ca vad clar :lol: :lol: :lol:

#42
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007
nu cumva se numeste "a te uita in gol"?

#43
senorita

senorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.07.2007

View Postemma_frost13, on Aug 30 2007, 23:52, said:

am o intrebare...pot sa-mi "incetoses" vederea cand imi incordez putin ochii....as vrea sa stiu daca e normal sau daca am vreo problema?
nu am nici o problema cu vederea si am avut strabism cand eram mica dar l-am corectat

la mine e mai grav.. fix asta cautam pe net acum ca de cateva luni ma supara o problema similara si am oroare de ochelari... faza e ca de un an si ceva am inceput sa lucrez, mai precis munca de birou, cu 8 ore in fata calculatorului.... de vreo jumatate de an cred ca am inceput sa am simptome: vad in ceata, atat la departare cat si la apropiere... cu ochiul stang insesizabil, cu dreptul destul de pronuntat. iar senzatia de "uitat in gol" ma termina... parca se intampla tot mai des sa imi opresc privirea in gol si sa mi se incetoseze imaginea... lumea care observa ma intreaba "la ce te gandesti?" sau "la ce te-a furat peisajul".. E frustrant, caci parca e tot mai greu sa revin cu ochii la imaginea clara, dinainte.
Faza e ca am fost si la control.. un cabinet destul de dichisit pe magheru... mi-a facut controlul cu pricina si mi-a zis ca nu am nimic grav, usoare probleme pt care imi pot pune (nu obligatoriu) ochelari cu lentila -0,5 la ambii ochi.
Acum eu nu mai inteleg.... daca imi acopar ochiul stang, vad in ceata rau cu dreptul.... invers, vad perfect... de furat peisajul, ma fura zilnic.. sa mai fac un control? A mai patit cineva asa ceva? Se poate corecta oare prin lentile de contact?? Medicul mi-a zis ca e prea usor diagnosticul ca se ajunga la lentile... ca doar in cazul unor dioptrii mai mari se ajunge la ele...
Nu vreau ochelari :((

#44
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
"furatul de peisaj" e ceva normal si chiar indicat pentru ochii obositi...
Cat priveste controlul cu "nu ai nimic grav"... poate schimbi cabinetul. Eu am facut un control comandat de firma la care lucrez (au venit sa ne faca la toti) si au spus: "nu e chiar grav, se poate sta fara ochelari", si cand m-am dus la cabinet mai ok (adica lucreaza vara-mea acolo si m-a testat vreo juma de ora) mi-a zis ca trebuie sa port OCHELARI PERMANENTI.  Cam mare diferenta intre diagnostice, nu?

Cei care lucrati mult la computer, stiti ca odata pe ora, cate 10 minute trebuie sa te uiti "in gol" sau foarte departe, nu?

#45
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postsenorita, on Sep 4 2007, 12:20, said:

cu ochiul stang insesizabil, cu dreptul destul de pronuntat.
Nu vreau ochelari :((

Si la mine e la fel. De vreo un an, din intamplare am constatat ca daca inchid ochiul stang, cu dreptul vad in ceata si la deparare si la apropiere. De exemplu, doar cu dreptu, la pozitie normala fata de televizor(cam 3-4 m)  nu vad sa citesc scrisul la filme, iar cu stangul vad scrisul foarte clar.
Nici eu nu vreau ochelari. N-am fost pana acum la nici un un control dar ma gandesc din ce in ce mai serios la asta.

#46
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Buna am o prb cu ochiu stang de ieri noaptea ... precizez ca ieri dupa amiaza mi-a intrat o aschie de lemn in ochi dar era mica si aproape ca nu am simtito problema e ca daca ma intorc in spate brusc ochiu stang nu se intoarce tot odata cu ala drept sacadeaza1 sec aprox.si numa dupa sec aia isi revine in rest nu ma doare daca ma uit in acelasi loc vad bine cu el vad si la distanta si pe intuneric numa ca mege mai greu sar puutea sa fie oare din cauza aschiei ?sa ingreuneze miscarea libera a ochiului? sau ce este ati mai patit careva asa? o fi de la oboseala dar si azi parca un pic tot mere greu insesizabil dar asa mi se pare am dat de dimineata cu apa pe ochi am sters nu stiu ma r ajuta niste picaturi ? multumesc mult

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai ai scos aschia aia de acolo? Vezi ca s-ar putea sa fie bine infipta si sa nu se ia de pe ochi cu o simpla spalatura. Du-te la un oftalmolog, ti-o scoate in cateva secunde. Daca e pozitionata "strategic" poate fi clar generatoarea problemei tale.

#48
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postrichelieu, on Sep 5 2007, 10:21, said:

Pai ai scos aschia aia de acolo? Vezi ca s-ar putea sa fie bine infipta si sa nu se ia de pe ochi cu o simpla spalatura. Du-te la un oftalmolog, ti-o scoate in cateva secunde. Daca e pozitionata "strategic" poate fi clar generatoarea problemei tale.

da numa vezi tu problema nu a aparut chiar dupa ce a intrat si dupa vreo 6 ore si e o aschie foarte mica (cred) adica mi-ai intrat multe de alea in ochi la viatta mea dar niciodata nu am patit nimic

Edited by mianna, 05 September 2007 - 19:55.
nu e mirc aici!


#49
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postfonrabie, on Sep 5 2007, 10:48, said:

da numa vezi tu problema nu a aparut chiar dupa ce a intrat si dupa vreo 6 ore si e o aschie foarte mica (cred) adica mi-ai intrat multe de alea in ochi la viatta mea dar niciodata nu am patit nika

N-ai patit nimic pt ca ti-au iesit fara sa-ti dai seama. Daca nu iese singura, vizita la oftalmolog e obligatorie daca nu vrei sa-ti lezeze corneea. Poti sa ai impresia ca nu ai nimic in ochi si totusi aschia sa "lucreze" singura fara probleme. Si un fir de nisip iti zgarie corneea, da'poi o aschie. Deci in cazul asta nu conteaza marimea :lol:

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postfonrabie, on Sep 5 2007, 10:48, said:

da numa vezi tu problema nu a aparut chiar dupa ce a intrat si dupa vreo 6 ore si e o aschie foarte mica (cred) adica mi-ai intrat multe de alea in ochi la viatta mea dar niciodata nu am patit nika

Pai...probabil dupa cateva ore a ajuns in pozitia "propice". Si..cu cat e mai mare, cu atat e mai usor de eliminat prin lacrimare sau spalare. Cel putin asa mi-a zis un oftalmolog odata. Du-te la doctor....sigur e acolo undeva aschia aia.

#51
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
este ora 23 15 min si din fericire multumesc la dumnezeu ochiu lucra normal nu mai am prb cu el dar am sa ma duc totusi la oftalmolog sper sa nu mai am prb cu el acuma lucreaza bine vad bine ce happy sunt daca ati sti cate prb mi-am facut din cauza asta

#52
senorita

senorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 12.07.2007
Aoleu ce nasol.. si la faza cu gresitul diagnosticului.. e de asteptat, doar traim in romania si asta ne ocupa tot timpul. eu nu am incredere nici in analizele alea obligatorii, le gresesc ei pe-alea cu bani  <_<
O sa repet controlul la ochi... offf iar la faza cu "e normal sa te uiti in gol".. la mine nu cred ca e,.. adik parca se intampla tot mai des si mi-e tot mai greu sa ies din "ceata" aia.. si atunci sunt f ametita
Merci pt raspunsuri  :D

PS: citisem ca din 5 in 5 min e bine sa iti dezlpesti ochii pe pe monitor. am sa incerc si asta  :unsure:

#53
kelloboss

kelloboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 25.04.2007
ati auzit cu toti de ulcior (chestia aia care se face la margine de pleoapa, se sparge, curge puroi si totul e ok)
si eu am asa ceva dar se face pe la mijlocul pleaopei, oricum nu are pe unde sa se sparga sa iasa.
am facut deja 4 operati (doar asa poate fi eliberata chestia aia care e inauntru, puroi sau ce e), si mi s-a facut iara
doctori spun ca nu trebuia sa mi se faca si totusi mi s-a facut
ma poate ajuta cineva cu un medic bun, sau ceva tratament, v-as fi recunoscator
mersi

#54
Cool&Quiet

Cool&Quiet

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2007
salut! Poate  cineva sa-mi "traduca" si mie cineva reteta asta?  Eu ma stiam de la alt medic cu degenerescenta maculara la ambii ochi(Clinica Oculus) dar am fost acum la un medic de la mine si mi-a dat asta si nu inteleg efectiv ce scrie, nu-i inteleg scrisul. Parca scrie ceva de macula... doar la ochiu stang.. ce inseamna cifrele 1 si 2/3 etc. Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate