Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Probleme cu ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#1
Medussa

Medussa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2007
DE vreo doua saptamani mi-este somn intr-una... cu toate ca dorm suficient si nu fac nimic stresant, din contra, e o perioada foarte libera. Si ma dor ochii. Nu este vorba de o tulburare de vedere, vad foarte bine si aproape si la distanta, doar ca ma  cam dor lumina este puternica, chiar si intr-o camera, sau cand din contra, este difuza. Imi lacrimeaza daca incerc sa ma concentrez intr-un punct. Si toate astea pe fondul unei oboseli nejustificate. Stie cineva ce se intampla?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
astenia de primavara :)
mergi la medicul de familie, fa-ti setul de analize gratuite si vezi ce vitamine si minerale iti recomanda

#3
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
du-te la medicul de familie si cere trimitere la oftalmolog. posibil sa fie fotofobie, dar la fel de bine pot fi simptome pentru ceva mai grav decat fotofobia. nu vreau sa te sperii asa ca nu iti dau nici un link, dar nu trage de timp asteptand sa treaca de la sine.

#4
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
Mare atentie: ai sanse foarte mari sa suferi de astigmatism.
Eu am astigmatism sever si stiu despre ce este vorba.
Ai spus: "Imi lacrimeaza daca incerc sa ma concentrez intr-un punct" -EXACT LA FEL s-a intamplat si in cazul meu pana cand am mers la un medic oftalmolog bun si care m-a pus la un apart special si mi-a masurat viciile de refrantie la ochi.

Recomandarea mea: du-te la un medic oftalmolog bun si spune-i exact ce ai spus si pe forum "Imi lacrimeaza daca incerc sa ma concentrez intr-un punct" si o sa stie el ce sa faca mai departe.
Iti recomand ca inainte sa faci analizele la aparat sa ti se puna atropina in ochi. Astfel masuratorile vor fi mult mai precise.

Si inca ceva: du-te maine daca nu poti chiar astazi! Astigmatismul este un viciu de refractie care creste daca nu este "contracarat" cu ochelari sau lentile de contact potrivite.

P.S. Uite un link unde se discuta mult despre toate viciile de refractie (miopie, hipermetropie, astigmatism & co.). nu strica sa "arunci un ochi"  :D   http://forum.softped...30#entry2605412

Eu iti doresc din toata inima sa nu am dreptate!  :rolleyes:

#5
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Stimati utilizatori,

Problema mea o reprezinta iritarea ochilor incepand cu saptamana trecuta si suspectez calculatorul folosind un monitor LCD insa nu sunt sigur ca el este problema. Desi incepand de sase luni petrec mult timp in fata calculatorului, mentionez ca vin in contact si cu copii, in principal unul, de la care as fi putut lua vreo boala ?!

In primele trei zile de la simtom n-am mai deschis calculatorul, iar de o saptamana nu petrec mai mult de 2 ore pe zi. Cand mi se irita ochii, mi se vad capilarele rosii, prima data m-am speriat vazand ca o panza de paianjen in coltul ochilor.
Pe langa asta ii si simt obositi, ochii, ca atunci cand stai in "curent de aer" si se irita.

Dimineata cand ma scol sunt aproape bine, nu mi se vad capilarele atat de evident.

As dori niste sfaturi, mi-e cam teama, sper sa-mi treaca, pot renunta pentru o perioada sa mai deschid calculatorul daca e nevoie.

Mersi

#6
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Daca ti-ai luat LCD de curand, sau daca recent  ai exagerat cu uitatul la el, atunci aceasta este cauza.
Singura solutie: nu-l mai folosi niciodata. Este posibil si ca sensibilitatea dobandita sa fie ireversibila. Another one bites the dust.

Edited by Franco222, 18 April 2007 - 22:14.


#7
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
In primul rand verifica setarile respectivului monitor. Care e rata de refresh?
ce luminozitate/contrast are.
Joaca-te prin meniu si vezi ce si cum.
Nu dai destule informatii, sunt zeci de factori care pot genera o iritatie nu doar un amarat de LCD.
Inainte aveai CRT?

#8
mindulita

mindulita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.03.2004
ce solutii/picaturi ati folosit ptr. ochii obositi si iritati de la monitoare ?

in afara de Visine, Proculin... ceva mai soft, fara antibiotice, gen lacrima artificiala

#9
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Cine stie ce bomba de lcd super oferta, stoc limitat o fi lcdul.
Ce rata mai mare de 75hz poate avea?  :huh: :D :lol:   Si mie mi se par obositoare lcdurile, pe mine ma dor ochii daca stau mai mult de 2 ore la un lcd. Probabil tine si de luminozitate, contrast, dar tot la crt raman :D. Refresh 100hz all the time.
Daca totusi exista o sensibilitate marita la unele persoane, iti recomand un crt sh cu tub triniton de 22` sau macar 19` si gata. Este voluminos dar nu iti crapa ochii. ;)

Edited by Cutzu, 19 April 2007 - 17:38.


#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001
1. LCD-urile au o radiatie prea mica ca sa dea astrfel de probleme
2. A venit primivara si praful provoaca multe probleme. Sotia mea de 2 saptamani sta inc asa din cauza unei conjunctivite rebele.
E o conjunctivita viraja, ce trece in min 2 saptamanai, daca nu se suprainfecteaza bacterian.
3. AC-ul din masina daca este puternic si iti bate in fata ori mersul cu trapa deschisa da aceleasi probleme.

Din experienta iti recomand Nafaga picaturi.

#11
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006

 Cutzu, on Apr 19 2007, 16:37, said:

Cine stie ce bomba de lcd super oferta, stoc limitat o fi lcdul.
Ce rata mai mare de 75hz poate avea?  :huh:  :D  :lol:   Si mie mi se par obositoare lcdurile, pe mine ma dor ochii daca stau mai mult de 2 ore la un lcd. Probabil tine si de luminozitate, contrast, dar tot la crt raman :D . Refresh 100hz all the time.
Daca totusi exista o sensibilitate marita la unele persoane, iti recomand un crt sh cu tub triniton de 22` sau macar 19` si gata. Este voluminos dar nu iti crapa ochii. ;)


Este un Lenovo N100.
Abia a trecut o saptamana de cand am iritatia. Azi mi-am luat un Wash eyes, ceva gen ser fiziologic cautam. Luminozitatea am scazu-o la 3 din 7. Nu e bine nici fara luminozitate deloc. Monitorul mi-a mai facut probleme de-a lungul timpului, insa nici chiar asa.

Mersi de sfaturi.

#12
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 oneill333, on Apr 19 2007, 19:02, said:

Este un Lenovo N100.
Abia a trecut o saptamana de cand am iritatia. Azi mi-am luat un Wash eyes, ceva gen ser fiziologic cautam. Luminozitatea am scazu-o la 3 din 7. Nu e bine nici fara luminozitate deloc. Monitorul mi-a mai facut probleme de-a lungul timpului, insa nici chiar asa.

Mersi de sfaturi.
Mie imi cad ochii la o coaja lcd benq :D. Dar poate ai tu probleme cum zicea courage, fa`ti un control ... de control  :).

#13
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Si eu mi-am luat lcd de curund si ce-am observat este luminuzitatea in exces. Desi radiatile nu se compara cu cele emise de CRT-uri, exista aceasta problema.. Se rezolva cu mai putina luminozitate si contrast. Eventual si o alta temperatura a culorilor. La lg-ul meu sunt cateva setari prestabilite, foarte utile : day text, day movie, night text etc.

Totusi, nu cred ca asta e motivul pt care ai ochii rosii.

#14
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Dn experienta mea de cativa ani cu LCD-urile, sa raspund la cateva chestiuni.

1)mecansimul producerii iritatiei
Nu rata de refresh deranjeaza ochii in cazul LCD. Responsabilitatea pentru iritarea ochilor revine sistemului de produs lumina, numit backlight, si care este format din tuburi cu gaz: cold cathode fluorescent light (CCFL). Acestea produc lumina in impulsuri, avand o frecventa ce variaza intre 120 si 375 Hz in functie de monitor. Acesta intermitenta a luminii nu poate fi perceputa la nivelul sistemului nervos central. Dar cum se produce iritatia? Ipoteza mea este ca acesta intermitenta poate provoca microcontractii ale pupilei (datorita reflexului pupuilar) ceea ce duce la iritarea ochiului. Acesta problema ar aparea doar la persoanele cu un reflex pupilar foarte rapid.
Daca se inlocuiesc tuburile CCFL cu o sursa de lumina continua, iritatia ochior scade la niveluri net inferioare: cam 30% din cat era inainte. Rezulta ca, o data cauza principala eliminata, exista si alte cauze respunsabile pentru iritatie. Ipoteze neverificate: spectrul luminii artificiale sau polarizarea ei ar putea deranja.

2)Iritarea ochilor nu depinde de marca. Toate monitoarele LCD de pe piata sunt aproape la fel cand vine vorba de efectul asupra ochilor.
Totusi, o mica diferenta depinde de modelul monitorului si de felul cum e realizat backlightul.
Samsung produce cele mai suparatoare monitoare, probabil din dorinta de a se vedea cat mai stralucitoare cand sunt in vitrina, dar exista diferente intre modele, dupa cum permit sau nu un reglaj asupara intensitatii backlightului. Sony e la fel de prost, avand pe deasupra si  cel mai slab contrast. Benq nu e chiar coaja, se afla pe la jumatatea plutonului, permitand reglaje decente. LG nu e nici el grozav, dar toate modelele LG respecta regula de a oferi reglaj asupra intensitatii backlight-ului, desi numai intr-o plaja ingusta. Philips este cel mai bun din acest punct de vedere, deoarece permite scaderea intensitatii backlightului la niveluri mai coborate decat restul marcilor.

Concluzii:
-poti sa cauti oricat fara sa gasesti un model perfect, toate LCD-urile sunt aproape la fel de iritante
-atentie si la model nu doar la marca

Edited by Franco222, 20 April 2007 - 09:14.


#15
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Salut.Ca tot e deschis un topic pe tema asta,am si eu o intrebare.E vorba despre aproape aceeasi problema insa putin mai grava.Ochii ii am rosii de ani de zile,parerile fiind impartite,ca as avea conjunctivita,ca de la calculator,etc,dar fiindca nu m`au deranjat,n`am facut nimic.Folosesc calculatorul de ani buni 4-5,pana acum un an nu prea am avut probleme,insa de atunci au inceput sa ma doara,sa`mi oboseasca foarte repede,fapt ce s`a accentuat in ultimu timp,mai precis daca nu folosesc calculatoru/nu ma uit la tv,n`am probleme,dar daca aprind tv sau calc,in juma de ora deja incep sa ma doara destul de rau,imi lacrimeaza si obosesc rau.Mentionez ca am un monitor de 17 dar nu LCD,probabil asta e cauza principala,la medic am fost odata dar cu trimitere la un oftalmolog de stat,care nici nu m`a bagat in seama bineinteles :),si as vrea sa merg la un cabinet de optica.Mai mentionez ca nu am probleme cu vederea,vad perfect,e doar problema cu oboseala/durerea de ochi,deci cred ca as avea nevoie de picaturi or something,nu cred ca imi trebuie ochelari.Problema e ca nu am nici prea multi bani acum,n`as da 6=7 sute de mii pe o consultatie...si rugamintea mea e sa`mi sugerati un cabinet bun de optica,cu un medic bun,preturi accesibile,eventual care face si ceva reduceri pentru studenti.Orice detaliu e binevenit.MULTUMESC

#16
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
cati dintre voi stati pe intuneric cand va uitati la televizor/monitor? e doar curiozitate, eu fiind mioapa cu fotofobie care si-a luat un LCD Samsung de 19" de curand. nu am ochii mai rosii decat de obicei, nici mai obositi. ideea e ca nu am suportat cam niciodata sa am doar monitorul sau televizorul aprinse fara o alta sursa de lumina, imi obosesc ochii foarte repede de la schimbarile rapide de aflux de lumina in lipsa unui "atenuator". la firma am un Benq de 17", per total petrec cel putin 10 ore pe zi in fata monitorului si nu acuz nici una din simptomele descrise de voi decat daca imi uit ochelarii. si ma mai doare si capul pe deasupra.

@TheGrudge: eu merg la consultatie la cabinetul oftalmologic al policlinicii unde am si medicul de familie, costa 40RON si nu e nici o reducere speciala pentru faptul ca am medicul de familie acolo, atat costa. daca vrei detalii despre locatie si numar de telefon unde poti face o programare, da un PM.

Edited by veverita, 24 April 2007 - 11:46.


#17
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Pai mai bine merg la optica,stiu undeva cu 600,unde te consulta cum trebuie,si cu tehnologie moderna.Nah,nu stiu nici cum e la tine acolo,dar macar daca ma duc,sa fie un medic bun,asta conteaza,nu banii pana la urma.Mai ma poate ajuta cineva si cu alte sugestii?

Dar tu veverita,cum ai ajuns sa porti ochelari?Ceva asemanator?

#18
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

 TheGrudge, on Apr 24 2007, 14:27, said:

Pai mai bine merg la optica,stiu undeva cu 600,unde te consulta cum trebuie,si cu tehnologie moderna.Nah,nu stiu nici cum e la tine acolo,dar macar daca ma duc,sa fie un medic bun,asta conteaza,nu banii pana la urma.Mai ma poate ajuta cineva si cu alte sugestii?

Dar tu veverita,cum ai ajuns sa porti ochelari?Ceva asemanator?

la 13 ani aveam -0.5 la stangul si -1.75 la dreptul, cu ceva cilindri si pe stanga si pe dreapta. n-aveam comp, nu ma uitam in exces la televizor. nu stiu "cum" am ajuns la asta si parca nu-mi vine sa dau vina pe citit. tot incerc sa dau vina pe gene, dar zice lumea ca defectele de vedere nu se transmit genetic.

Edited by veverita, 26 April 2007 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate