Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Probleme cu ochii

- - - - -
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#19
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ms,nu am inteles mai nimic de acolo oricum :),alte recomandari de cabinete?

#20
alextheboss

alextheboss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.08.2004
Si mie mi se inroseau ochii dupa 2 ore de stat la calculator. Sustineam ca nu am probleme cu vederea, pana m-am dus totusi la un cabinet oftalmologic, si am constatat ca nu pot citi toate literele de pe panoul de test...Mi-a recomandat ochelari, si de cand ii folosesc nu mai am probleme cu calculatorul.

#21
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postveverita, on Apr 26 2007, 12:21, said:

tot incerc sa dau vina pe gene, dar zice lumea ca defectele de vedere nu se transmit genetic.
E chiar pe dos. Miopia este o afectiune genetica (cea care depaseste -1OD cel putin). Se poate creea o miopie mica datorita stresului ochilor.

#22
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
dupa 2 ani de munca am un binemeritat concediu asa ca am decis sa stau degeaba; zis si facut, zac in pat si ma uit la filme; pe laptop...dupa approx 3.5 ore ma inteapa ochiul drept; daca renunt la laptop, dupa cateva zeci de minute spre 1 ora e ok; port ochelari de corectie -0.25 la dreptul, -0.75 la stangul; am observat ca ma inteapa si cu si fara; am studiat problema de cateva zile...nu stau aproape, stau la 2m de el..laptopu e super dotat la monitor, e cel mai bun ca protectie am inteles...

maine plec in concediu 2 saptamani..ar trebui sa ma ingijorez sa caut pe acolo un oculist sau sa astept pana ma intorc? acolo nu voi avea nici tv nici laptop..

am cautat pe net dar nu pare a fi vre-un simptom al bolilor de ochi..
plus ca si la serviciu stau mult la acelasi laptop, cu intreruperi ce e drept, dar stau mult mai mult de 4 ore..

#23
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Solutia 1 ar fi: Inteapa-l si tu pe ochi! ^_^

Solutia 2 ar fi: sa porti o pereche de ochelari de soare. Eu am avut odata de lucru vreo 4 zile non stop si am purtat ochelari de soare :) Functioneaza, incearca, inainte sa razi de idee ! ;)

Edited by Curcubitaceu, 03 August 2007 - 18:17.


#24
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postveronika, on Aug 3 2007, 19:08, said:

dupa 2 ani de munca am un binemeritat concediu asa ca am decis sa stau degeaba; zis si facut, zac in pat si ma uit la filme; pe laptop...dupa approx 3.5 ore ma inteapa ochiul drept; daca renunt la laptop, dupa cateva zeci de minute spre 1 ora e ok; port ochelari de corectie -0.25 la dreptul, -0.75 la stangul; am observat ca ma inteapa si cu si fara; am studiat problema de cateva zile...nu stau aproape, stau la 2m de el..laptopu e super dotat la monitor, e cel mai bun ca protectie am inteles...

maine plec in concediu 2 saptamani..ar trebui sa ma ingijorez sa caut pe acolo un oculist sau sa astept pana ma intorc? acolo nu voi avea nici tv nici laptop..

am cautat pe net dar nu pare a fi vre-un simptom al bolilor de ochi..
plus ca si la serviciu stau mult la acelasi laptop, cu intreruperi ce e drept, dar stau mult mai mult de 4 ore..

daca nici asta nu-i simptom al bolilor de ochi...

cand ai facut ultimul control oftalmologic?

#25
Av3ng3r

Av3ng3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.08.2007
Mianna,nu e nici o boala de ochi.Si mie mi se intampla rareori seara,cand sunt obosit si ma uit la vreun film ceva.Solutia cu ochelarii de soare chiar merge...dar nu  prea inteleg nimic cu ei la ochi :(

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca te-ar intepa inima ai sta linistit/a ca nu e o boala de inima ?
refuz sa cred ca un control de rutina pune probleme financiare, mai ales pentru oameni cu super laptopuri
dar se pare ca pune probleme de comoditate...
mai bine faceti un control oftalmologic...ca se intampla odata la nu stiu cat timp de la oboseala excesiva mai e cum mai e, dar cand se intampla regulat...

#27
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAv3ng3r, on Aug 10 2007, 22:51, said:

Mianna,nu e nici o boala de ochi.Si mie mi se intampla rareori seara,cand sunt obosit si ma uit la vreun film ceva.Solutia cu ochelarii de soare chiar merge...dar nu  prea inteleg nimic cu ei la ochi :(

mai citeste inca o data ce-am zis. sau mai bine zis, ce-am contrazis: cum ca senzatia de intepatura n-ar fi un simptom al unei afectiuni oculare. apoi google-este nitel dupa conjunctivita (nu spun ca asta are).

dar ma rog, o fi semn de fractura a halucelui stang, mai nou, si inca n-am aflat io.

#28
Nikusor665

Nikusor665

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.09.2006
Pai dute fa un control oftalmologic.

Eu cateodata dupa o perioada indelungata de monitor, mi se vad vene mici rosi pe ochi .

#29
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003

View Postspare-me, on Aug 11 2007, 01:30, said:

daca te-ar intepa inima ai sta linistit/a ca nu e o boala de inima ?

și eu mai pățesc să mă întepe inima, dar nu cred ca am vreo boală (cel puțin doctorul așa a spus când am fost la control).

în legătură cu înțepătura la ochi... și eu mai pățesc, dar atunci când stau prea mult în fața monitorului fără să fac pauză, sau când sunt obosit. Seara deobicei stau cu lumina aprinsă ca să nu mă deranjeze la ochi monitorul sau TV-ul. Am fost și la control oftalmologic, și mi s-a spus că nu am nimic la ochi. Doctorița mi-a mai spus să fac pauze dese, tot la vreo 1 ora să las calcu în pace și să ma uit pe geam vreo 5-10 minute ca să se relaxeze ochiul.

Când vezi că te înțeapă mai fă o pauză, probabil te-ai concentrat prea mult și a obosit ochiul.

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu inteleg de ce nu citesti tu inainte de a raspunde
cred ca pe toti ne mai inteapa cate ceva de-a lungul timpului pe undeva, un junghi, o oboseala, un curent, una alta...
cand se intampla CONSTANT si disociat de orice factori provocatori, atunci e problema...

#31
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
De vreo o saptamana la ochiul drept, din cand in cand simt o jena, parca as avea nisip in acel ochi. Ochiul nu rosu, nu difera la aspect fata de celalalt, insa am jena asta care a aparut chiar fara sa-mi dau seama. Aceasta senzatie nu e permanernta si e aproape insesizabila uneori, nici nu realizez cand dispare jena sau cand apare iar, insa perioadele astea de disparitie/reaparitie a jenei sunt cam de o saptamana si ceva. Cand stau cu el inchis nu simt nimic, cand il deschid parca am nisip in el, parca "mi-ar fi frig la ochi" si tot imi vine sa clipesc .

Anul trecut pe vremea asta, acelasi ochi se inrosise foarte tare, era mai mic decat celalalt(pleoapa de sus era mai cazuta decat la celalalt) si pe deasupra aveam aceeasi senzatie de nisip pe care o am acum, insa atunci avea parca intensitate mai mare si simteam ca am ceva pe cornee, un fir de nisisp ceva, acum nu simnt asa ceva .Cand am mers la oftalmolog am fost diagnosticata cu eroziune corneeana si conjunctivita. Cu tartament, s-a vindecat in totalitate si de atucni n-am mai avut nimic la acel ochi, pana acum.

Oare sa fie iar eroziune corneeana? Nici atunci nici acum nu patisem nimic la ochi, nu-mi intrase nici un corp strain, cel mai probabil se intamplase de la praf.
O eroziune de cornee simpla se poate vindeca de la sine?

Edited by Ivanna, 12 August 2007 - 15:43.


#32
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Nutritia fara zahar/dulciuri ajuta la reducerea  unor astfel de simptome. Si mestecatul gumei poate fi eficient.

#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Conjunctivita este o infectie oculara care da senzatia de nisip in ochi .  Nu exista o legatura directa intre infectie si computer , dar cred ca factorul comportamental (privitul indelulgat al monitorului) favorizeaza dezvoltarea acesteia .

#34
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
când nu am ce face,stau toată ziua cu ochii în calculator.Seara mă ustură ochii,iar cand îi închid ma ustura tare pentru câteva secunde,apoi daca îi inchid iar,nu mai simt nimic :). Am fost la oftalmolog.La o clinică particulară din București. Nu am absolut nimic.

#35
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
când nu am ce face,stau toată ziua cu ochii în calculator.Seara mă ustură ochii,iar cand îi închid ma ustura tare pentru câteva secunde,apoi daca îi inchid iar,nu mai simt nimic :). Am fost la oftalmolog.La o clinică particulară din București. Nu am absolut nimic.

#36
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostX-Flame, on Aug 14 2007, 19:12, said:

când nu am ce face,stau toată ziua cu ochii în calculator.Seara mă ustură ochii,iar cand îi închid ma ustura tare pentru câteva secunde,apoi daca îi inchid iar,nu mai simt nimic :). Am fost la oftalmolog.La o clinică particulară din București. Nu am absolut nimic.


     Sa fii sigur ca ai ceva  .Numai ca nu a fost inca stabilit un diagnostic .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate