Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

LUCRARE DE DIPLOMA.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
In urma unor zvonuri aparute in decurs de 4 zile am inteles ca nu se mai sustine lucrarea de diploma si metoda de examinare pentru licenta s-a schimbat. Din cate stiu pana acum am inteles ca licenta se va da grila. :o dar nu stiu ce se intampla cu lucrarea pentru licenta care trebuia depusa pana pe 15 martie  :o .

Edited by Elena2k, 17 March 2007 - 17:05.


#2
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
ok..zvonul s-a confirmat. Cel putin la mine la facultate la Spiru haret. Nu se mai sustine lucrarea si licenta se va da grila. :D

#3
lemon_demon

lemon_demon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 26.06.2006
e valabil pentru toate facultatile, inclusiv cea de medicina ?  :o

#4
stracer

stracer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.01.2007
Cred ca depinde de facultate si specializare.  Elena, poti sa ne spui si noua sursa ?

#5
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Colegii mei de anul IV lucrează la lucrarea de diplomă, chiar săptămâna trecută a avut loc o prezentare a lucrărilor parțiale în cadrul facultății. Să vadă profesorii cam în ce stadiu se află.
Noi la vară trebuie să ne apucăm de documentație & stuff, ca din toamnă să ne și apucăm de lucru efectiv. (la noi la facultate e vorba de un proiect de design - produs, ambient sau grafic, nu contează). Fac 3 ani. Deocamdată nu s-a auzit nici măcar un zvon despre așa ceva.

Edited by Fr3ak, 22 March 2007 - 20:03.


#6
redbloodedw

redbloodedw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.02.2007

 Elena2k, on Mar 22 2007, 16:49, said:

ok..zvonul s-a confirmat. Cel putin la mine la facultate la Spiru haret. Nu se mai sustine lucrarea si licenta se va da grila. :D

Mmmmda! Am vazut topicul cam tarziu. Postasem in alta parte despre asta.

E valabil numai pt spiru si nici aici la toate facultatile.

@lemon_demon
Daca e vorba de fac. de medicina veterinara SH (nu ai specificat), se mentine lucrarea si testarea practica. Daca te refereai la medicina de la stat, informatia nu e valabila.

S-a deschis Forumul oficial al universitatii, pe site-ul lor. Puteti afla acolo mai multe detalii. Moderatori sunt cadrele didactice; si de obicei raspund.

Mai sunt si alte facultati care nu sunt incluse in metodologia asta.

Pt alte universitati particulare nu cred ca e valabila informatia ca nu se mai face lucrarea.

#7
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
nu stiu daca e valabil doar pentru Spiru . Am fost sa aleg tema pentru lucrarea de diploma, sa depun cererea si mi s-a spus ca anul asta nu se mai sustine lucrarea si se da grila. Dupa 5 zile am dat telefon la decan si mi-a spus acelasi lucru. Colega mea e la Spiru - la rel. intern. ; eu la drept, prietena mea la fel dar alta forma de invatamant. Cel mai bine e sa sunati la secretariat si sa intrebati.

Oricum e afisat la sediu la Spiru Haret .

Edited by Elena2k, 23 March 2007 - 10:07.


#8
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Acum, sa-mi fie iertata parerea, chiar nu vad motivul pentru care acest thread a fost facut lipicios... Intotdeauna a diferit modul in care s-a sustinut examenul de licenta in functie de universitate, facultate..

#9
cubbusiness

cubbusiness

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.11.2006
E pur si simplu o chestie care nu va tine mult timp si chiar daca va ramane e vorba de un proiect care da voie universitatilor sa aleaga o metoda mai simpla de examinare a studentilor in cadrul sesiunii de finalizare a studiilor.
Acest proiect propune ideea de sustinere a unei singure probe.

Dar majoritatea studentilor vor dorii sustinerea lucrarii de diploma si vor vrea sa renunte la examenul scris, si este logic, lucrarea poate fi cumparata si apoi aranjata usor, pe cand un examen scris e intotdeauna mai dificil.

#10
vlad bibanul

vlad bibanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.01.2006
Salutare! Am vazut ziele trecute o hartie oficiala venita de la rectoratul Universitatii de stat din Bucuresti.
Scria acolo ca Universitatea asigura urmatoarea structura de cursuri si examene de absolvire:

1. Cursuri de 3-4 ani (6-8 semestre) care se incheie cu examen de absolvire (denumire data in locul celei de examen de licenta), care consta in examen scris si sustinerea orala a unei lucrari.

2. Cursuri de 4-6 ani (8-12 semestre) care se incheie cu examen de licenta, care consta in examen scris si sustinerea orala a unei lucrari. (e vorba de medicina aici, cred... si poate cateva sectii de la conservator...)

3. Cursuri de masterat 2-3 ani (4-6 semestre) care se incheie cu dizertatie, care consta tot in examen scris si sustinerea orala a unei lucrari.

#11
veronica1

veronica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.02.2007
In principiu, cam da. Dar, cunosc persoane care, din varii motive au clacat la admiterea la Lb.straine si au fost nevoite sa faca la Spiru sau la Cantemir. Astia chiar fac carte pt ca s-au pregatit pt asa ceva, de ex.la Spiru promotia de anul trecut a avut 60 absolventi, stiti cati au fost in anul I ? In jur de 250 ! Pe de alta parte, am colege care, la peste 40 de ani s-au gandit sa faca o facultate, ce sa faca ceva mai usor, ceva economic ? hmm dar nu mai stiu decat tabla inmultirii, ceva drept ? hmm, cica e mult de tocit, aaa, comunicare, la asta ne pricepem ca ia uite cat vorbim la telefon  :D si unde ? hai la Spiru, draga !

#12
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004
Eu am terminat anul asta la Saguna, si din pacate am dat si examen scris, si am sustinut si lucrarea de licenta oral. Foarte greu as spune eu, dar intr`un fel e bine, fiindca e o chestie constructiva, daca iti dai putin interesul. Succes viitorilor absoleventi.

#13
lydia

lydia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.09.2006
[Sunt studenta la Litere, an terminal!

Eu stiam k e invers!!! K se sustine doar lucrarea de diploma, ti se da o nota si gata!!!

Fara alte examene!!!

Voi de unde ati aflat asta???

#14
cella

cella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.12.2006

 lydia, on Aug 21 2007, 13:03, said:

[Sunt studenta la Litere, an terminal!

Eu stiam k e invers!!! K se sustine doar lucrarea de diploma, ti se da o nota si gata!!!

Fara alte examene!!!
Daca esti la Universitate la Litere, pune mana si invata, nu te mai lua dupa zvonuri. Se dau examene, se sustine si lucrarea, iar examenele sunt destul de grele..  -_-

#15
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 cella, on Aug 24 2007, 10:55, said:

Daca esti la Universitate la Litere, pune mana si invata, nu te mai lua dupa zvonuri. Se dau examene, se sustine si lucrarea, iar examenele sunt destul de grele..  -_-
depinde UNDE, la ce universitate e studenta....

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cand zici la UNIVERSITATE se subintelege clar universitatea bucuresti, punct !
daca era alta universitate, i-ar fi spus numele

si deocamdata, din cate stiu eu, la orice universitate serioasa, asta incluzand si cateva particulare mai rasarite, se da si examen si se sustine si lucrarea de diploma...

de-aici incolo ce-o mai fi om mai vedea

#17
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007

 spare-me, on Aug 30 2007, 21:16, said:

cand zici la UNIVERSITATE se subintelege clar universitatea bucuresti, punct !
daca era alta universitate, i-ar fi spus numele

si deocamdata, din cate stiu eu, la orice universitate serioasa, asta incluzand si cateva particulare mai rasarite, se da si examen si se sustine si lucrarea de diploma...

de-aici incolo ce-o mai fi om mai vedea
de ce se subintelege?  :blink:

uite universitate serioasa: Alexandru Ioan Cuza - IASI - nu se da examen, doar se sustine lucrarea

(in nu mai stiu acum ce top al universitatilor era pe locul 1 ...)

#18
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 spare-me, on Aug 30 2007, 17:16, said:

si deocamdata, din cate stiu eu, la orice universitate serioasa, asta incluzand si cateva particulare mai rasarite, se da si examen si se sustine si lucrarea de diploma...
Studentii de la facultatile particulare trebuie sa sustina examenle de licenta la o facultate de stat dupa regulile acelei facultati pentru a le asigura recunoasterea diplomelor. Cel putin asa a fost cand am terminat eu.

Anny said:

uite universitate serioasa: Alexandru Ioan Cuza - IASI - nu se da examen, doar se sustine lucrarea
Esti sigura? Legea 84/2005 spune altceva, articolul 67, punctul 2 spune:
Studiile in invatamantul universitar de lunga durata se incheie cu examen de licenta sau de diploma. Criteriile generale de organizare a examenului de licenta si de diploma se stabilesc de Ministerul Educatiei Nationale, iar continutul acestora si criteriile specifice, de catre senatele universitare.
Ori examenul de licenta are 2 probe. Prima proba scrisa prin care se realizeaza examinarea cunostintelor acumulate in cei 3-4 ani de studiu si prezentarea lucrarii de licenta/diploma.

Si da, din cate stiu si eu, Universitatea din Iasi este pe primul loc in Romania.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate