Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Gwm Hover Cuv

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
125 replies to this topic

#55
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Era doar de dragul audientei , in rest stateam la sprit si bere.

Oricum , ideea este ca daca o firma din China ar fabrica o masina sigura si competitiva la un pret mai mic decat al unui model european , sigur nu as avea ce sa comentez! Jos palaria!Dar cand ei scot o masin cu finisarile si siguranta cum este acest Hoover , atunci nu pot sa fiu deacord.

Poate sa se supere cine vrea si cine nu vrea , asta nu schimba faptul ca Hoover este un model ce cu greu se incaderaza la categoria automobil.

#56
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
@dandanescu: Am si eu o intrebare,cat te costa Hover-ul 4x4?Deci nu ma intereseaza pretul de la 2X4 ci de ala de la modelul cu 4x4. Inca nu am reusit sa aflu un pret exact.

#57
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007

 Tom_Cat, on Mar 12 2008, 21:20, said:

Era doar de dragul audientei , in rest stateam la sprit si bere.

Oricum , ideea este ca daca o firma din China ar fabrica o masina sigura si competitiva la un pret mai mic decat al unui model european , sigur nu as avea ce sa comentez! Jos palaria!Dar cand ei scot o masin cu finisarile si siguranta cum este acest Hoover , atunci nu pot sa fiu deacord.

Poate sa se supere cine vrea si cine nu vrea , asta nu schimba faptul ca Hoover este un model ce cu greu se incaderaza la categoria automobil.

daca ar avea personalitate chinezii sa le faca ei de la 0 ca design , sa fie sigure si cu finisaje bune nu ar mai lua nici dracu de la ei. Pt simplu fapt ca ofere ceva similar cu un nume necunoscut. Adica nu cred ca cineva ar lua o masina chinezeasca la aceiasi bani cu Mercedes. Sau sa fie 1 la 10000000. Dar chinezii sunt perversi , fura designul cu nerusinare(ceea ce colegii evita sa discute) , le fac din materiale proaste si le fac foarte nesigure (C - Ncap ala e o porcarie de inselatorie , testele fiind penibile...am vazut pe youtube teste de la chinezi cu fast forward , doar ca sa dea impresia de viteza , dar defapt masina avea maxim 30 km la ora). De aia sunt asa de ieftine , ca sa ochiu la lume. O sa vezi cum in 2 sau 3 ani de zile o sa pice de tot. Sunt ca adidasii chinezesti...lucesc cand sunt noi si "lumea"(nu va mai definesc pe cei cu chinezarii) e fericita , apoi ii folosesc si dupa 1 saptamana tre sa si ia altii....

Vazusem un video pe youtube cu un american de testa o masina chinezeasca dupa 2 ani de zile...Cautati pe youtube "chinese cars" si apoi puteti sa imi confirmati ca o Dacie din 1980 e parfum pe langa aia de 2 ani vechime.

#58
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Dandanescu, daca vrei masina mare si ieftina pentru familie cumpara Citroen Picasso sau Renault Scenic care au 5 stele la NCAP nu o masina care nu are decat sa zicem 2 stele.    Asta daca tii la familia ta si nu vrei ca dintr-un accident banal sa ajunga, doamne fereste, compot.

Macar pentru astea europene s-au facut niste studii la impact, niste teste, au platit oamenii niste milioane bune pe teste, nu au facut masina din 3 saci de piese asamblate intr-un hangar sinistru, de 100 de oameni platiti prost.   Asa este, nu sunt "Gipane" dar sunt de jde mii de ori mai bune decat experimentele astea pe clienti.

Edited by fiberspeeder, 13 March 2008 - 01:31.


#59
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008
Dan Danescu,
Daca asta e parerea sincera pe care ti-ai facut-o, nu tine cont de parerile rautacioase ale unora care de frica NCAP-ului nici macar nu s-au urcat intr-un Hover.
Vreau sa stii ca aceste pareri rautacioase vin din partea unor tipi dubiosi, care scriu frecvent impotriva masinilor chinezesti, chiar si pe alte forumuri,  cu atata ardoare de parca ar fi platiti de cineva!
Acesti tip vor sa induca o opinie ca tot ce este chinezesc este prost, chiar si oamenii din aceasta tara...
Sunt pareri care nu au nimic in comun cu anul 2008, an in care ne aflam si in care traim intr-o Europa libera si fara oprelisti. Trebuie sa ai in vedere si ca granitele acestei Uniuni Europene la care am aderat sunt bine pazite de legi care nu ar permite intrarea unor masini proaste si fara a indeplini normele europene de poluare si siguranta, atat a pasagerilor cat si a pietonilor. Aceste masini trec si prin Registrul Auto Roman si obtin niste omologari bine argumentate tehnic si care nu se mai pot obtine prin metode obscure.
Eu chiar am vrut sa tin acest jurnal de obord, dar nu am fost lasat de acesti tipi, care nu accepta sa ai o parere diferita de a lor. Inversunarea cu care scriu acesti tipi ma fac sa trag concluzia ca apartin concurentei de la Hover si care e vadit deranjata de pretul relativ redus al acestei masini precum si de posibilitatea ca aceasta masina sa-si castige un loc pe piata(as da oricat sa le vad fetele cand o sa apara si varianta diesel si la ce pret).

#60
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
Ufff...inversunat ce sunt,dar spune si tu pretul ala o data,sa vad si eu cat e DDP un Hover 4x4,ca tot intreb de nu stiu cand,dar tu si dan... tot spuneti de pret mic. Cat e?
  Ma abtin de la comentariile cum ca as fi dubios sau apartin concurentei sau mai stiu eu ce aberatii. :rolleyes:

#61
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 zoster, on Mar 14 2008, 01:42, said:

...
(as da oricat sa le vad fetele cand o sa apara si varianta diesel si la ce pret).

Conform dealerului Hover pentru Banat, varianta 'Super Luxury' e ~19.000 euro fara tva. Pentru dotari de un minim bun simt ( 2xairbag parca, a/c etc ) si motor benzina. Un diesel eu l-as aproxima cu vreo 2.000 de euro cip mai scump.
Ma uitam zilele trecute ce as putea lua ( da, iau un suv 4x4 anul asta :) , sau un pick-up ) si, cu toate ca nu-mi fac mari probleme ca e 'made in China', sincer cred ca sunt variante mai bune. Si ma refer la motor diesel, iar ca pret, in ~ aceeasi gama, adica la maxim 2-3.000 de euro diferenta. Si am gasit asa: Hyundai Tucson (4x4 si mai ieftin ! ~18.000 cip ), Kia Sportage, chiar Sorento ( cu oarecare ingaduinta... ). La pick-up chiar n-are rost sa mai vorbim de GWM, doar daca Wingle al lor se va vinde la 10.000 cip. Pentru ca in jurul sumei de 20.000 ai destule: Toyota Hilux, Ford Ranger, Mitsubishi L200 etc.

#62
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007

 spe, on Mar 14 2008, 09:33, said:

Conform dealerului Hover pentru Banat, varianta 'Super Luxury' e ~19.000 euro fara tva. Pentru dotari de un minim bun simt ( 2xairbag parca, a/c etc ) si motor benzina. Un diesel eu l-as aproxima cu vreo 2.000 de euro cip mai scump.
Ma uitam zilele trecute ce as putea lua ( da, iau un suv 4x4 anul asta :) , sau un pick-up ) si, cu toate ca nu-mi fac mari probleme ca e 'made in China', sincer cred ca sunt variante mai bune. Si ma refer la motor diesel, iar ca pret, in ~ aceeasi gama, adica la maxim 2-3.000 de euro diferenta. Si am gasit asa: Hyundai Tucson (4x4 si mai ieftin ! ~18.000 cip ), Kia Sportage, chiar Sorento ( cu oarecare ingaduinta... ). La pick-up chiar n-are rost sa mai vorbim de GWM, doar daca Wingle al lor se va vinde la 10.000 cip. Pentru ca in jurul sumei de 20.000 ai destule: Toyota Hilux, Ford Ranger, Mitsubishi L200 etc.
  
  Thank you spe,asta vroiam sa subliniez de fapt,ca masina la 19.000euro cip...ajunge de fapt la peste 23.000 euro ddp,ca pret mie unul nu mi se pare deloc foarte bun din moment ce gasesc si alte alternative +/- o diferenta de 2000-3000 euro. :D

Edited by LC_TM, 14 March 2008 - 10:53.


#63
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Pai sa mai lase "dealeru" din profit ca sigur ia mizeria asta din China cu 10 mii de iepuri una.  Cat despre concurenta sau opinii rautacioase, zooster, aberezi.   Testele Ncap sunt extrem de bune si utile.

#64
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008
Domnilor,
Piata e libera...
Cine te obliga sa cumperi Hover?
Pretul in Banat este 18990 euro + TVA , la varianta Super Luxury 4x4.
La acest pret se aplica o reducere de 1000 euro inca din toamna anului trecut.
Se mai poate negocia si cu dealarul, nu? cred ca la 17500 + TVA o scoti.
Primele 3 revizii sunt gratuite din cate am aflat.
Am vazut preturile si la piesele de schimb(eu nu am avut nevoie). Sunt foarte mici.
Nu stiu daca sunt argumente suficiente. Asta este...
Despre Wingle se aude ca apare la toamna. Nu se stie cu ce motorizare!?
Sunt sanse ca din aprilie sa apara modelul Peri, de mic litraj pe benzina, la 6000-7000 euro.
Asta am aflat pentru voi.

Se simt dubiosi cei la care nu ma gandeam... Ciudat lucru. Poate gresesc eu...

#65
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Sinistru... chestia asta costa cat o masina.

#66
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008

 sebulbus, on Mar 15 2008, 00:44, said:

Sinistru... chestia asta costa cat o masina.

?Chestia asta chiar este o masina de teren buna pentru Romania...

#67
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
http://4wheeldrive.a...s/Mitsubis7.jpg Cam asa arata o masina de teren la un pret echivalent. Si vorbesc de una cu care eu (care totusi am mila de ea) am mers pe 3 roti cativa km, si cu care tot eu am traversat un sant, adica prin sant, nu era nici un fel de punte, si care a mers pe brazde si alte asemenea.
Si intre timp masina asta are inca 2-3 soferi si supravietuieste bine mersi de 115k km in vreo 4 ani si ceva.

#68
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007

 sebulbus, on Mar 15 2008, 01:19, said:

http://4wheeldrive.a...s/Mitsubis7.jpg Cam asa arata o masina de teren la un pret echivalent. Si vorbesc de una cu care eu (care totusi am mila de ea) am mers pe 3 roti cativa km, si cu care tot eu am traversat un sant, adica prin sant, nu era nici un fel de punte, si care a mers pe brazde si alte asemenea.
Si intre timp masina asta are inca 2-3 soferi si supravietuieste bine mersi de 115k km in vreo 4 ani si ceva.

lasa i ma in pace...sunt in lumea lor cu masinile astea... Tu daca vrei sa razi in hohote , cauta pe youtube chinese cars ca e unu care testeaza un suv chinezesc dupa 2 ani de zile...Vreau sa spun ca o dacie din anii 80 nu are atatea problele in 15 ani cate au pocnitorile astea in 2 sau 3 ani de zile.

#69
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008

 sebulbus, on Mar 15 2008, 01:19, said:

http://4wheeldrive.a...s/Mitsubis7.jpg Cam asa arata o masina de teren la un pret echivalent. Si vorbesc de una cu care eu (care totusi am mila de ea) am mers pe 3 roti cativa km, si cu care tot eu am traversat un sant, adica prin sant, nu era nici un fel de punte, si care a mers pe brazde si alte asemenea.
Si intre timp masina asta are inca 2-3 soferi si supravietuieste bine mersi de 115k km in vreo 4 ani si ceva.
Arata bine...Trebuie sa recunosc!

Sper sa nu se supere badegheo pe mine...
Hover-ul l-am uitat(il las pe badegheo sa mai povesteasca).
Traiasca Infiniti...

Attached Files



#70
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Noh, asta da alegere inspirata pentru un SUV. Sincere felicitari.

ps: Camioneta am ales-o pentru ce stie/cat duce, nu pentru look, care mie nici macar nu-mi place.

#71
zoster

zoster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.01.2008
Asta nu e copiata?
Nu e furaciune?
Poate pretul e prea mare pentru ce stie?
Poate e facuta de aia cu ochi mici si oblici?
Nu putem gasi ceva asemanator la pret apropiat?
Mai punem 2-3000 euro si luam altceva?
"Bla, bla, bla"

"Unde esti tu Tepes Doamne?..."

#72
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Masina din poze a ta?   De Infiniti vorbesc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate