Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#5833
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
20w/mp pt pamant "normal" la minim 2,5m adancime. 30w/mp pt pamant foarte umed, 10-15w/mp pt pamant foarte nisipos/pietris.

#5834
tzarualex

tzarualex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.06.2015
Bună ziua. Despre pompele apa apa de la termocasa ce parere aveti?

#5835
Alexandru-Bitea

Alexandru-Bitea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.02.2022

 Alexandru-Bitea, on 23 februarie 2022 - 14:18, said:

Salutare tuturor!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: doresc sa am o alternativa la prepararea ACM cu CT: PDC doar pt apa calda, fara incalzire locuinta.
Pentru incalzire am AC-uri ca varianta alternativa. Am calorifere clasice si nu pot pune incalzire prin pardoseala, a.i. PDC pt incalzire/racire nu e o varianta viabila, momentan.

Am cautat pe internet mai multe modele si mi-au atras atentia acestea:
1. Daikin Altherma M HW - EKHHE-CV3 - aprox 8400 lei (https://www.daikin.e...-cv3.table.html)
2. Eldom Green Line HPWH150 - aprox 7300 lei (https://www.utilul.r...en-line-p19747/
3. BOSCH Compress 4000 CS4000DW 200-1 FI - 7400 lei (https://www.ivp.ro/p...4000DW-200-1-FI)
4. ARISTON NUOS EVO A+ 150 WH - 3800 lei (https://www.arenains...50-litri-p18713)

Ma intereseaza sa aiba o eficienta cat mai mare. Ce varianta ati alege? Stiti si altele?
Exista o alternativa la aceasta varianta de preparare a ACM inafara de CT si boiler electric (ce consuma f. mult)?

  Multumesc.
Revin cu cererea mea: ce ati alege?
Eu am ales Daikin dar se pare ca nu este in stoc producator si nu se va mai produce prea curand.

- BOSCH Compress 4000 CS4000DW 200-1 CFI (https://b5-web-produ.../7735501467.pdf) - CAE 721 kWh/an
- Ariston Nous Plus 200 Wifi (https://www.ariston....ys-250-twin-sys) CAE 812 kWh/an
- Tesy Aquathermica 200 (https://tesy.ro/produse/datasheet/544) CAE 812 kWh/an.

  Multumesc.

#5836
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
As alege clar o varianta cu unitate externa. nu am chef sa racesc aerul din casa sau sa ma apuc sa gauresc peretii si sa bag metri de tubulatura..

Edited by pexic, 10 March 2022 - 16:37.


#5837
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
Salutare!

Am nevoie de ce cateva sfaturi referitoare la solutia optima de incalzire si acm pentru o casa de 140 mp, parter cu mansarda, pentru 2 copii si 2 adulti.
Am tigla cu 15 cm de vata minerala plu 100 ( 0.037 W/m²K) intre capriori si apoi un osb de 6 mm; o sa mai pun inca 10cm perpendicular pe capriori (intre niste profile pentru rigips) pana sus la coama si o sa mai am un 10 cm peste tavanul plan al mansardei (nu pot pune 20 sub capriori, ma cobor prea mult cu partea de tavan inclinat).
Peretii dsunt in caramida 290X240X188, Soceram, tencuiti interior si exterior, iar peste 15 cm de polistiren. Tamplaria va fi cu un coeficient 0.92 W/m²K / 0.50 W/m²K
Sub placa am pus 10 cm de extrudat, grosimea placii de beton e 12 cm, nu am izolat pe interior elevatia dar voi izola macar pana la 0.5 m sub cota terenului.
Terenul pe care am constriut e pe la 1000 mp, dar solul e galben pamantiu si tine apa. Am trifazic, 28kW.
Panza freatica e foarte jos, pe la 60-70 m zic veciniii. Zona, langa Ploiesti.
Am, ma rog, voi avea in curand gaze si ma gandeam la o centrala termica la un 24-28 kW.
Am ipat si la parter si la mansarda; temperatura pe care mi-as dori-o in casa e 24 C (sotia e mai friguroasa si nici kinderii nu-s atat de mari cat sa nu uite sa-ti puna sosetele macar iarna)

Acum, intre o centrala si pompa de caldura diferenta e pret e considerabila.
Insa te gandesti ca, la cat a ajuns sa coste gazul si curentul, poate e totusi o investitie care merita facuta (la fel si panourile fotovoltaice) nu stiu insa daca o pompa mi-ar putea furniza si acm (sau asta sa ramana pentru un instant sau un boiler) si tot sa ies mai bine decat cu o centrala pe gaze...
Sau ar mai fi si varanta in care mai suplimnetez izolarea exterioara, pot merge la un 20 cm de expandat, insa sub tigla nu mai am ce face. Eventual pot sa pun peste tavanul plat al mansardei, in loc de un 10 cm macar un 15 cm.

Am citit un pic despre cele trei sisteme de pdc, de asta am spus ca terenul este generos, mai ales catre partea de sud.
La centrala cu gaz am gandeam la un boiler de 200 lcu serpentina pentru acm, ca sa nu am prea mare stress.

#5838
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
la preturile actuale eu as merge pe o CT pe gaz , am facut un calcul rapid dupa cheltuielile mele cu o pdc instalata recent pe 10 februarie. casa mea are cu vreo 25 mp mai mult , izolatia e 10 cm grafitat iar tamplaria veka alphaline 90. a consumat pana ieri 600 kWh echivalentul a 2400 kWh gaz .
diferenta de cost la 0,7 lei(hidroelectrica) vs 0,3 lei gazul e de vreo 300 lei. Ai face o economie estimata de vreo 1800 lei anual cu pdc. Dar investitia initiala e 1000 euro gaz si cel putin 5 mii pdc, teoretic in 10 ani recuperezi diferenta.

#5839
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Preturile, atat al gazului, cat si al electricitatii, au variat semnificativ in ultimul an.
0.3 lei/kWh de gaz este pretul plafonat pana in martie 2023, adica inca o iarna.
Nu stim ce se va intampla in viitor, dar, zice UE, planul de viitor este sa se reduca dependenta de combustibilii fosili, mai ales cei rusesti.

Daca ai fotovoltaice, deja balanta incepe sa incline inspre pompa de caldura, dar ramane problema amortizarii pretului de achizitie.
Pompa de caldura ar ajuta si la apa calda.
Nu am un raspuns, dar viitorul pare sa fie electric in UE. Asta ar trebui sa vina si cu politici de inlocuire a centralelor termice cu pompa de caldura, dar sa vedem.

Eu m-am hotarat sa obtin independenta si sa-mi instalez un sistem fotovoltaic si pompa de caldura, dar am pastrat si centrala pe gaz ca rezerva. Nu stii niciodata.

#5840
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostAlexandru-Bitea, on 10 martie 2022 - 14:40, said:

Revin cu cererea mea: ce ati alege?
Eu am ales Daikin dar se pare ca nu este in stoc producator si nu se va mai produce prea curand.

- BOSCH Compress 4000 CS4000DW 200-1 CFI (https://b5-web-produ.../7735501467.pdf) - CAE 721 kWh/an
- Ariston Nous Plus 200 Wifi (https://www.ariston....ys-250-twin-sys) CAE 812 kWh/an
- Tesy Aquathermica 200 (https://tesy.ro/produse/datasheet/544) CAE 812 kWh/an.

  Multumesc.
Io am ales să tragă din casă și sunt mulțumit!

Attached Files

  • Attached File  aris.png   54.89K   73 downloads


#5841
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
da, investitia in o centrala pe gaz versus pdc e considerabila.
cred ca o sa merg pe gaz si primul upgrade ar fi panouri fotovoltaice, am o terasa al carei acoperis de 25 mp e fix catre sud si pe care pot pune cateva panouri.
inteleg ca sunt oaresce masuri de sprijin pentru fotovoltaice acum, ma astept ca de anul asta sa se amplifice lucrurile si sa pot prinde eventual pe inceptul anului viitor o astfel de sansa. oricum, avand ipat cand dau de bani pot face upgrade la pdc, cu ceva deranj dar sanatosi sa fim.
nu stiu daca cei 15 cm de polistiren sunt ok sau sa fac un efrot la 20, am peretii masardei izolati cu 15 cm vata minerala.
plus sub astereala 25 cm isover plu 100 si inca 10 vata peste tavanul plan al mansardei.

#5842
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
In calcul, pt centrala, trebuie luata si executia bransamentului in interiorul proprietatii.
Am doi amici care au dat in jur de 10000 de lei. Manopera,materiale, proiect etc

Edited by sacos, 20 March 2022 - 20:44.


#5843
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
mda, asa este...
acum na, ceva diferenta tot este dar parca nu ma vad traind fara gaz in casa.
cuptorul pe gaz mi se pare ca e must have.

#5844
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Eu am gaz, dar cuptorul este pe curent. De curiozitate, care ar fi avantajul unui cuptor pe gaz vs electric?

#5845
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Cuptorul electric e un must have, de plită cu inducție nici nu mai vorbesc. Am căutat de curând un cuptor pe gaz pentru un apartament, instalația electrică fiind din anii '80 cu aluminiu, și nici nu se mai găsesc.



#5846
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Vreau sa-mi fac niste calcule daca merita sa investesc intr-un puffer mare, in care sa acumulez energia ziua.

Vin cu urmatoarele premize:
- este nevoie de 1.16 Wh ca sa cresti temperatura unui kg de apa cu un grad; adica 1.16Wh/(kg•K)
- daca temperatura in circuitul de incalzire in pardoseala este de 35º C, orice grad peste o sa contribuie la incalzire (considerand ca nu exista un convertor de caldura intre puffer si circuitul de incalzire)
- un puffer de 1000l costa spre 1000 de euro
- daca incalzesc electric, un puffer poate fi adus la 95ºC, adica cu 60ºC peste 35ºC; asta inseamna 60*1.16 = 70 Wh/kg de apa; asta inseamna 70 kWh intr-un puffer de 1000l
- daca incalzesc cu pompa de caldura la 55º, cu un COP de sub 2, as putea inmagazina maxim 20ºC, adica 23 kWh intr-un puffer de 1000l, dar as consuma doar, sa zicem, 15 kWh

Nu am 70-80 kWh/zi exces solar in lunile de iarna, ca sa incalzesc casa noaptea. Solutii posibile:
- inmagazinez energia electrica in baterii si o multiplic cu pompa de caldura 3:1 => 25 kWh baterii
- inmagazinez 70-80 kWh termici in foarte multa apa cu pompa de caldura => 3000l cel putin de apa in puffer, cu un consum de ~40 kWh de energie electrica
- inmagazinez energie termica in casa, supraincalzind casa ziua si scazand temperatura in termostat noaptea; ~500 m³ de aer, la 1.225 kg/m³, adica 612 kg, cu 0.27 Wh/(kg•K), inseamna 165 Wh per grad celsius => 5ºC intre zi si noaptea economisesc 825 Wh termic, adica ~300 Wh electrici din pompa de caldura; fix nimic
- o combinatie intre cele de mai sus

Va rog sa-mi spuneti daca gresesc pe undeva, sa impartasiti din solutiile pe care le-ati adoptat voi si cat de bine functioneaza.

Edited by sparkyson, 22 March 2022 - 10:55.


#5847
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
eu avand instalat un puffer de 1500 l , 6 kwh fotovoltaice instalat, am ajuns la concluzia ca e mai ok cu PDC , daca instalezi rezistente e mai ieftin dar sunt zile iarna cand sistemul nu produce mai mult de 500-700 kwh, si o rezistenta nu incalzeste mai nimic, cu un PDC multiplici cel putin minima productie, cand ai soare si productie buna cresti turul la PDC in detrimentul COP, cand ai zile cu soare mai putin , reduci turul de la PDC si chiar daca ai un consum orar de 2kw si sistemul fotovolataic iti asigura doar 1/3 din consumul PDC tot e ceva, pufferul este singura optiune de a acumula ceva energie inafara de baterii, sunt curios ce alte optiuni au ales unii colegi .

#5848
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Cea mai simpla si ieftina metoda de a acumula energie solara pentru incalzirea casei e cu panouri vidate si acumulare in puffer suficient de mare.
Ieftina si simpla relativ la a stoca energie in baterii, ca de 4-5000 de euro (cost puffere, antigel, instalatie) nu cumperi prea multa capacitate in baterii, mai ales avand in vedere ca pufferele nu se consuma. Valabil si pentru panouri - cele pentru incalzire au durata de viata si randament mai mare.
Avantajul sistemului fotovoltaic e daca ai consum electric suficient de mare si vara, incat sa mai recuperezi de acolo, caz in care poate fi o solutie mai buna per total.

#5849
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
Panourule solare pt apa calda NU au durata de viata mai mare comparativ cu cele fotovoltaice.

In tarile nordice se inmagazineaza energia termica sezonier: se incalzeste "ceva" vara si acel ceva va ceda caldura iarna, problema este ca acel ceva este foarte voluminos si/sau scump de construit (trebuie sa fie foarte bine izolat termic) - de aceea solutiile de pana acum sunt pt cartiere intregi de locuinte, altfel nu este rentabil.

La noi, cel putin in muntenia unde locuiesc, solutia pare a fi: panouri cat mai multe (cam 20kwp, baterie litiu de cateva zeci de kwh, PDC aer apa in combinatie cu put canadian pt aductiune aer la temp pozitive tot timpul iernii.

Investitia costa undeva intre 20k eur (daca ai posibilitati, prieteni, pui osul la treaba, cunostinte temeinice si/sau esti autodidact) si suta de mii de eur daca esti tipul cel mai comod.(cifre din burta)


#5850
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Am studiat si problema cu panourile solare termice: din ce am gasit, isi pierd eficienta foarte repede cand nu e soare afara.
Panourile fotovoltaice produc si cand e nor; doar lumina sa fie.

Attached File  The-effect-of-solar-radiation-in-both-the-power-and-efficiency-of-both-PV-panels-and.png   42.36K   26 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate