Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8272 replies to this topic

#5869
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
Ideea era daca ma ajuta structura solului sa obtin un SCOP bun.
Pentru sol apa era recomandat un sol cu pamant, nu cu pietris cum am eu.
Pentru apa apa precizam ca panza freatica este la ~ 4m, nu stiu daca ajuta asta.
"cea mai buna varianta de PDC" - insemand o varianta bestbuy de incalzire/ACM pentru specificatiile de mai sus.
Multumesc.

#5870
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postcatalin_barna, on 04 aprilie 2022 - 20:57, said:

panza freatica este la ~ 4m, nu stiu daca ajuta asta.
Ajuta daca forezi un put cu un debit de minim 2 mc/ora  (cam asta cred ca e necesarul), ... sau daca poti ingropa teava la 4 m (sol-apa).

View Postcatalin_barna, on 04 aprilie 2022 - 20:57, said:

Pentru sol apa era recomandat un sol cu pamant, nu cu pietris cum am eu.
Daca poti sa sapi, teava poti sa o acoperi cu nisip.

#5871
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,472
  • Înscris: 28.11.2017
Am gasit o idee din forderul din capul meu intitulat "ce-mi beasa mintea"
.Ideea ar fi asa.
Hidrocentralele bareaza rauri pentru a crea presiune care invarte o turbina care creeaza curent pe care il ardem sa facem caldura sau frig.
Daca acea turbina ar invarti un compresor mare de AC iar schimbatoarele de caldura ar fi unul mare in apa si celalalt intr-un bazin izolat.
Adica am extrage caldura din apa de rau si am stoca-o undeva, adica cum functioneaza termoficarea.
Am avea nevoie de o apa curgatoare dar s-ar putea implementa si la nivel de locuinta, o "morisca de apa" care ar ivarte ceva pompa hidraulica care ar transmite miscarea la un compresor.

Intrebarea ar fi, sa renunt la bautura?

#5872
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008
Nu neaparat, dar cealalta intrebare ar fi cum de nu s-a imbatat nimeni pana acum sa aiba asa o idee?

#5873
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,472
  • Înscris: 28.11.2017
Sau sau...
La noi la tara sistemul de apa "potabila" se extrage din rau in niste bazine foarte mari (nu le am cu aproximarile dar oricum sunt sute de tone).
Daca ar fi un sistem la fel doar ca bazinele ar fi sub pamant iar apa ar curge in sistem tur/retur iar in caminetele fiecaruia sa fie un fel de schimbator de caldura (freon/apa) legat la o pompa apa/apa.
Practic in loc de foraje individuale ar fi unu pentru o comuna iar care isi permite ar avea pompa de caldura apa/apa.

#5874
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Tot ce ai face ar fi sa inlocuiesti pierderile din lantul de transmisie a energiei electrice cu pierderi termice. Ai putea la fel de bine sa vehiculezi prin schimbatoare apa inainte de uzinare pentru producerea energiei electrice. Pe baraj nu il intereseaza daca turbinele sunt rotite cu apa la 10 grade sau la 4 grade.

De ce nu se face? Pentru ca e nevoie de conditii speciale de geografie cu consumatorii amplasati in vecinatatea acumularii la cota potrivita.

#5875
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018

View PostCarmiB, on 12 decembrie 2008 - 18:01, said:


R290 adica propan la puritate tehnica(dc nu ma insel 97%)


- care daca nu ma insel mai explodeaza din cand in cand este inflamabil ( fata de R32 .....)  , presupun ca din acest motiv PDC- ul este pus afara intr-un fel de mic bunker si nu in interior/camera tehnica Posted Image

Edited by hw_guy, 13 May 2022 - 08:39.


#5876
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
Asa e, si daca mai cade si drobul de sare...ne-am ars.

#5877
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004

View Postkolfleading, on 22 martie 2022 - 21:32, said:

Cu 45000 lei mi-am facut sistem fotovoltaic de 7.5 kWp
Acesta are potential de a produce anual cam 9000 kWh.

Eu am consumul mediu anual 7200 kWh.
Sistemul PV imi acopera direct 40% din consum, adica 2880 kWh pe an. Intrucat 1 kWh = 1.5 lei, PV imi aduce o economie de 4320 lei pe an.

Ramane consum din retea = 4320 kWh pe an.

Dar PV produce mai mult de atat. Restul de pana la 6000 kWh sunt exportati in retea si imi vor reduce factura cu aproximativ 1 leu / kWh, adica inca 4320 lei / an.
In total mi se reduce factura cam cu 8600 lei pe an.

Asta inseamna o amortizare in 5 - 6 ani.

De ce iti reduce factura cu 1 leu/kwh ?

Nu era vorba ca se compenseaza doar energia activa ? Iar energia activa = 0.25 lei din 0.73 lei/kwh la Hidroelectrica ?

Ori se compenseaza toate componentele , ori doar energia activa ?

Sint in ceata cu compensarea de la legea prosumatorului .

#5878
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postluk2011, on 17 mai 2022 - 20:23, said:

De ce iti reduce factura cu 1 leu/kwh ?
Pentru ca eu nu sunt la Hidroelectrica.
Eu am masina (autoturism) electric. Iar curentul de la Hidroelectrica mai vine si cu cate un pic de apa in el si nu pot sa bag curent cu apa in bateria masinii ca se infunda jiglorul de la carburator si nu mai face aprindere.

View Postluk2011, on 17 mai 2022 - 20:23, said:

Ori se compenseaza toate componentele , ori doar energia activa ?
Citeste Ordinul ANRE 15 / 2022, publicat in Monitorul Oficial Partea I Nr. 215 si vei gasi acolo toate raspunsurile.

#5879
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004

View Postkolfleading, on 18 mai 2022 - 06:41, said:

Pentru ca eu nu sunt la Hidroelectrica.
Eu am masina (autoturism) electric. Iar curentul de la Hidroelectrica mai vine si cu cate un pic de apa in el si nu pot sa bag curent cu apa in bateria masinii ca se infunda jiglorul de la carburator si nu mai face aprindere.


Citeste Ordinul ANRE 15 / 2022, publicat in Monitorul Oficial Partea I Nr. 215 si vei gasi acolo toate raspunsurile.

=========

View Postkolfleading, on 24 aprilie 2022 - 19:35, said:

Doar componenta pentru energia activa.
Cu alte cuvinte, pentru 1 kWh injectat vara si consumat iarna, trebuie sa platesti urmatoarele: taxe de transport, distributie, servicii de sistem, cogenerare, certificate verzi, acciza, profitul furnizorului si TVA.

Un sistem fotovoltaic care sa-ti permita acest lux o sa coste cat zece PDC-uri.

View Postkolfleading, on 24 aprilie 2022 - 21:29, said:

La urmatoarea factura cand se foloseste 1 kWh injectat pentru a compensa 1 kWh consumat de pe acea factura.
De ex. daca in Aprilie ai injectat 600 kWh (ziua) si ai consumat 200 kWh (noaptea), vei plati taxele pe cei 200 kWh de noapte cand vei plati factura pe Aprilie.
Restul de 400 kWh se reporteaza pana la 24 luni, pentru a fi folositi la urmatoarea compensare.

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2022 - 08:42, said:

Vinzi la pretul de furnizare (fara taxe) din contractul tau cu furnizorul ales de tine.
Cumperi la pretul de furnizare (fara taxe) din contractul tau cu furnizorul ales de tine + taxele aferente + TVA
Pentru mai multe detalii vedeti aici:
Ordinul ANRE 15 / 2022 - Metodologie compensare cantitativa - Monitorul Oficial Partea I nr. 215
https://portal.anre....blicLists/Ordin


#5880
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Si dupa toate aceste explicatii...

View Postluk2011, on 17 mai 2022 - 20:23, said:

Sint in ceata cu compensarea de la legea prosumatorului .

Edited by kolfleading, 18 May 2022 - 10:10.


#5881
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004

View Postkolfleading, on 18 mai 2022 - 10:10, said:

Si dupa toate aceste explicatii...

Energia activa e doar 30-40% din pretul total al energiei electrice , iar daca tie panourile fotovoltaice iti reduc pretul energiei cu 1 leu/kwh , inseamna ca tu platesti : 2.5 - 3.33 lei/kwh

Altfel n-are cum sa se compenseze doar energia activa , si sa ti se reduca factura cu 1 leu/kwh .

#5882
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 11.01.2009
Economisti in felul urmator:
- cat curent nu mai consumi din retea inmultit cu pretul cu toate taxele, pentru ca nu mai platesti nimic aici; eu sigur nu o sa trec la Hidroelectrica pentru ca pare ca nu au sistem informatic, așa ca ma raportez la 1.8 lei/kWh
- cat curent consumi din cel reportat inmultit cu pretul energiei active pentru ca nu mai platesti decat restul taxelor si tarifelor si TVA-urilor; aici e 1.07 lei/kWh la Enel
- cat curent inca iti ramane dupa 24 de luni neconsumat inmultit cu pretul energiei active care ti se plateste direct; ca mai sus, 1.07 lei/kWh
- cate gaze nu mai consumi pentru ca te incalzesti electric; la mine, si, probabil, la multi: 300 mc = ~3000 kWh/luna, 20000 kWh/an la 0.31 (plafonat, sa zicem, desi nu stiu daca ma incadrez)
- cata benzina nu mai consumi pentru ca te deplasezi electric; 20 km/zi => 600 km/luna => 60 litri/luna la ~8 lei/litru

#5883
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 21.04.2016
Ai de pana mea ce calcule faceti unii🤦. Calculeaza si investitia😁 daca tot faceti calcule complicate…

La mine ii 0.66 kwh cu tot cu taxe😁

#5884
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Faptul ca este 0.66 nu zice nimic despre cât va fi la Hidroelectrica peste 3-5 ani, nici măcar peste 1 an nu știi ce va fi. Eu știu ca o sa plătesc max 40% din ce consum, și dacă legea care este valabila pana în 2030, rămâne încă valabilă, atunci prețul pentru 40% din curent o sa fie 40 de bani. Restul îl cumpăra Electrica cu 1.2 ron. Amortizare completa 6-7 ani.
Mult mai predictibil decât prețul de 66 de bani de azi de la un singur furnizor de energie.

Edited by danfizesan, 18 May 2022 - 19:18.


#5885
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
40% sunt taxele insumate ?

#5886
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,027
  • Înscris: 21.04.2016
Si amortizezi cat in 6-7 ani? 10;20 de mii euro?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate