Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#5401
CosminMicu

CosminMicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2019
Nu este vorba de trust expert. Pompele de căldură Nibe consuma 1kw electric și produc 5 termici. Deci la 2 ar fi chiar 10.

Noile pompe de caldura aer/apa F2120 reprezinta un adevarat progres in ceea ce priveste incalzirea locuintelor, ele atingand o valoare a COP > 5.0. Sau, cu alte cuvinte, aceste pompe furnizeaza anual de cinci ori mai multa caldura decat o centrala electrica, cu acelasi consum de energie electrica.

Crezi sau nu asta este consumul. Foarte mic. Cine ar face o investiție de 10-20 k € fără ca randamentul sa fie pe măsură? Nimeni.

#5402
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 14:30, said:

Iar pentru gaz de exemplu eu plătesc facturi de 300 de lei în fiecare luna de iarna la un apartament cu 2 camere.. Deci diferența o faci singur. Iar dacă comparam cu lemne deja diferența este consistenta. Pentru o iarna de Romania la o casa de 100 mp din experienta profesionala oamenii plătesc 40-50 de milioane pe lemne cel puțin.


Pai nu prea compari cum trebuie.
Si nu poti sa compari doua locuinte cu necesar termic diferit.
Pentru ca altfel iti arat factura mea pe ianuarie la ~110mp utili:
Attached File  Capture.JPG   243.38K   124 downloads
Adica eu consum gaz la casa cat consumi tu la un apartament cu 2 camere.

Pe de alta parte:

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 11:28, said:

..... suntem firma autorizata. Mulțumesc
E cam trist ca o firma autorizata sa nu faca aceasta diferenta de necesar termic. Posted Image

#5403
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 jeepers, on 22 februarie 2019 - 12:35, said:

alegeti intre o solutie cu incalzire pe gaz + ventilatie cu recuperare sau PDC, ambele IPAT si ca si costuri apropiate ,ce ati alege din punct de vedere al costului in exploatare?
Ai omis ceva foarte important: de care PDC?

Costurile de exploatare se prezinta cam asa:

Cost exploatare PDC apa-apa < Cost exploatare PDC sol-apa < Cost exploatare gaz < Cost exploatare PDC aer-apa

SCOP 5 la PDC aer-apa la clima noastra sunt basme comerciale.
Realist este undeva la 2.5 ... 3.

Edited by kolfleading, 22 February 2019 - 16:50.


#5404
CosminMicu

CosminMicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2019
Crezi sau nu asta este consumul. Foarte mic. Cine ar face o investiție de 10-20 k € fără ca randamentul sa fie pe măsură? Nimeni.

 Kendo, on 22 februarie 2019 - 16:46, said:



Pai nu prea compari cum trebuie.
Si nu poti sa compari doua locuinte cu necesar termic diferit.
Pentru ca altfel iti arat factura mea pe ianuarie la ~110mp utili:
Capture.JPG
Adica eu consum gaz la casa cat consumi tu la un apartament cu 2 camere.

Pe de alta parte:


E cam trist ca o firma autorizata sa nu faca aceasta diferenta de necesar termic. Posted Image

Probabil incălzești la 18 grade pe timp de iarna de ai consumul ăsta. Răutățile pe care le arăți legat de ce am spus sunt perfect de ințeles, asta e tara in care trăim. Știi cred ca destul de bine ca pentru a incălzi 110 mp utili cu gaz și sa ai o temperatura in casa de 21-22 de grade zi de zi 10 ore pe zi timp de 31 de zile plătești mult peste 300 de lei.
Eu am vrut sa evidențiez consumul unei PDC nu al unei centrale pe gaz.

 kolfleading, on 22 februarie 2019 - 16:49, said:


Ai omis ceva foarte important: de care PDC?

Costurile de exploatare se prezinta cam asa:

Cost exploatare PDC apa-apa < Cost exploatare PDC sol-apa < Cost exploatare gaz < Cost exploatare PDC aer-apa

SCOP 5 la PDC aer-apa la clima noastra sunt basme comerciale.
Realist este undeva la 2.5 ... 3.


Sa știi ca modelul F2120 a fost montat și testat la noi și nu este chiar basm comercial. Daca montajul se face corespunzător din toate punctele de vedere (și sunt foarte mulți factori care influențează eficienta) atunci noi garantam un consum ca in basme. (cum spuneți dvs)

Edited by CosminMicu, 22 February 2019 - 17:08.


#5405
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu incalzesc 60 mp la parter + 65 mp la etaj + 75 mp la mansarda = 200 mp.
Temperatura ambientala 21.5 C

In perioada 12.01.2019 - 11.02.2019 am consumat 172 mc gaz in 30 de zile.

Kendo a consumat 167 mc.

Eu am o medie de 5.73 mc pe zi.
Kendo are media de 5.57 mc pe zi.

Edited by kolfleading, 22 February 2019 - 17:11.


#5406
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 victor29cr, on 22 februarie 2019 - 15:51, said:

Aratati-mi si mie specificatiile tehnice ale unei pdc aer apa care sa consume 2kw si sa produca 8 termici in decembrie sau ianuarie la A-3/W40, sau hai si W35
^^^
Ati sarit peste mine, in rest la toti le-ati raspuns. Intrebarea nu e iesita din context, are sens cu o pagina in urma.

#5407
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 14:30, said:

..dacă comparam cu lemne deja diferența este consistenta. Pentru o iarna de Romania la o casa de 100 mp din experienta profesionala oamenii plătesc 40-50 de milioane pe lemne cel puțin.
Eu cunosc mai multe locuinte de cca 110 mp incalziti care anual nu consuma mai mult de 5metri steri de lemne de foc.. La preturile actuale e in jur de 1500 lei.. Acum depinde ce cu ce se compara.
Posted Image
Mai cunosc pe cineva care la 176 mp, incalzire si preparare ACM (5 persoane in casa) in ianuarie au consumat gaze de 552 lei. Media in casa 22 grdC, zona climatica III.
Posted Image

Un sfat colegial, evita sa folosesti practicile de denigrare folosite de colegii d-tale pentru alte sisteme de incalzire decat pompele de caldura.
Posted Image

P.S. Asta cu '"prescrierea"" orelor de functionare pe timpul unei zile (fie ca e vorba de pompa de caldura, fie ca e vorba de o centrala pe gaze) de unde vine? Acele '"10 ore pe zi'" ..

Edited by andreilesan, 22 February 2019 - 17:33.


#5408
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 victor29cr, on 22 februarie 2019 - 17:20, said:

Ati sarit peste mine, in rest la toti le-ati raspuns. Intrebarea nu e iesita din context, are sens cu o pagina in urma.
Te ajut eu.
Modelul Nibe F2120 are un COP foarte bun comparat cu concurenta, dar are si un pret de achizitie pe masura.
Insa in nici un caz nu scoate SCOP 5 la clima noastra, asa cum incerca sa sugereze CosminMicu.

Atentie totusi ca la temperaturi scazute, ii scade puterea termica semnificativ...

Attached Files



#5409
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cop de ~2.5 la A-10/W40 mi se pare un pic tras de par pentru aer-apa, cel putin eu asa interpretez graficul. Dar da, pana la proba contrarie, nu am ce sa mai zic.
Sau A-15/W55 cop 2 ...

Edited by victor29cr, 22 February 2019 - 17:36.


#5410
CosminMicu

CosminMicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2019
Acele 10 ore : este vorba de un maxim de ore în care pompa funcționează pe timp de iarna ( o statistica făcută din experienta pompelor de căldură montate și monitorizate) sigur 10 este putin exagerat. Cat despre grafic urma sa îl postez și eu, îmi cer scuze nu am văzut prima data, din cum vad eu graficul la - 10 ar fi un cop constant de 3 dar ma indoiesc ca avem zone prea multe unde temperatura de - 10 rezista mai multe câteva ore pe noapte și asta cateva zile pe luna. Nu credeți? Repet cop 5 nu este basm sau dacă asa considerați atunci este real. Media va fi între 4 și 5

Într-adevăr la o temperatura scăzută de - 25 întra rezistenta și atunci consumul este mai ridicat. Dar asta pentru cei care stau la Miercurea Ciuc

De exemplu s.a montat la noi în zona de Sud acest model F2120 pe o casa cu suprafața de încălzire de 135mp încălzire în pardoseala iar statistica pe aceasta iarna din octombrie pana acum proprietarul nu a avut facturi peste 300 de lei lunare. Menționez sistem de căldură aplicat casei pentru prima data, evident consumul mai ridicat fata de o casa încălzită 2ani la rand cu toți pereții respectiv pardoseală uscate in proporție de 100%

PS: la o astfel de casa poți ajuta sistemul cu 2 panouri solare de calitate și atunci basmul este realitate pentru oricine.

Edited by CosminMicu, 22 February 2019 - 18:15.


#5411
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 18:17, said:

Menționez sistem de căldură aplicat casei pentru prima data, evident consumul mai ridicat fata de o casa încălzită 2ani la rand cu toți pereții respectiv pardoseală uscate in proporție de 100%
Exact aceeasi situatie este si la mine, cu consumul de mai sus (~ 315 RON la 200 mp).

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 18:17, said:

poți ajuta sistemul cu 2 panouri solare de calitate
Cand ai mai mare nevoie de caldura, nu ai soare.
Cand e soare, nu ai nevoie de prea multa caldura.

La mine, cand e soare, temperatura in camere depaseste 22 C, incalzirea intra in stand-by pana dupa ce apune soarele.

Costuri initiale foarte mari...la clima de la noi, se amortizeaza la pastele cailor.

#5412
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 17:04, said:

Probabil incălzești la 18 grade pe timp de iarna de ai consumul ăsta. Răutățile pe care le arăți legat de ce am spus sunt perfect de ințeles, asta e tara in care trăim. Știi cred ca destul de bine ca pentru a incălzi 110 mp utili cu gaz și sa ai o temperatura in casa de 21-22 de grade zi de zi 10 ore pe zi timp de 31 de zile plătești mult peste 300 de lei.
Vezi tu, eu nu contest beneficiile unei PDC, doar spun ca tu nu compari cum trebuie. Si, apropo, casa e incalzita 25.5°C la mansarda si 21°C la parter, unde inca e santier. Caldura a mers non stop pentru ca n-am legat inca automatizarile.
Necesarul meu termic este de 4.5 kW, la 24° interior si -15° exterior (dT = 39°K), la un dT ~ 20°K (ca am avut o medie de 4°C) avem un necesar de ~2.5 kW.
2.5 * 24h = 60 kWh. Adica ~5.5 mc gaz per zi, deci ......

#5413
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 kolfleading, on 22 februarie 2019 - 16:49, said:

Ai omis ceva foarte important: de care PDC?

Costurile de exploatare se prezinta cam asa:

Cost exploatare PDC apa-apa < Cost exploatare PDC sol-apa < Cost exploatare gaz < Cost exploatare PDC aer-apa

SCOP 5 la PDC aer-apa la clima noastra sunt basme comerciale.
Realist este undeva la 2.5 ... 3.
Eu ma gandeam la un sol apa, in jur la 12k euroam primit ceva propunere cu colectori orizontali. Ideea este ca la aceasi bani as putea instala centrala pe gaz + sistem de ventilare cu recuperare de caldura. Nu stiu care ar fi mai avantajos pe termen lung.

#5414
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 CosminMicu, on 22 februarie 2019 - 18:17, said:

Acele 10 ore : este vorba de un maxim de ore în care pompa funcționează pe timp de iarna ( o statistica făcută din experienta pompelor de căldură montate și monitorizate) sigur 10 este putin exagerat.
@Cosmin ai putea sa ne prezinti aici cum se dimensioneaza din punctul d-tale de vedere o pompa de caldura aer/apa? Folosesti determinarea punctului de bivalenta?

In experienta mea, spre exemplu, pompele de caldura aer/apa functioneaza mai mult de 10 ore din 24. In foarte multe cazuri si cele sol/apa, si cele apa/apa functioneaza mai mult de 10 ore din 24.

#5415
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
daca functioneaza doar 10 ore pe zi inseamna ca e supradimensionata PDC, are multe cicluri de on/off si nu e normal deoarece produce uzuri la compresor si consum mare de curent , o pompa de caldura ar trebuii sa functioneze continuu sa moduleze puterea exact cat este pierderea termica a cladirii pentru a mentine temperatura de confort setata, ca sa fie rentabila o PDC trebuie din start sa iti pregatesti casa pentru a functiona cu temperaturi reduse pe tur sa te poti incalzii cu maxim 35 de grade pe tur la -15-20 de grade, cati au case proiectate in Romania pentru asa ceva? foarte putini, pe siteul german vezi PDC de 5 kw care incalzesc case de 250 mp, la noi comerciantii de PDC uri iti recomanda la aceasi suprafata pompe de 14-16 kw, asa ca la ora actuala cine are gaz la poarta din punct de vedere economic nu merita o PDC, pentru cei cu lemne sau peleti merita deoarece iti aduce un confort sporit si pentru unii e chiar mai ieftin , asa ca utilitatea instalarii unei PDC depinde de la caz la caz

#5416
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 dudu76, on 23 februarie 2019 - 13:12, said:

daca functioneaza doar 10 ore pe zi inseamna ca e supradimensionata PDC, are multe cicluri de on/off si nu e normal deoarece produce uzuri la compresor si consum mare de curent , o pompa de caldura ar trebuii sa functioneze continuu sa moduleze puterea exact cat este pierderea termica a cladirii pentru a mentine temperatura de confort setata, ca sa fie rentabila o PDC trebuie din start sa iti pregatesti casa pentru a functiona cu temperaturi reduse pe tur sa te poti incalzii cu maxim 35 de grade pe tur la -15-20 de grade, ..
Posted Image Posted Image

 dudu76, on 23 februarie 2019 - 13:12, said:

..ca sa fie rentabila o PDC trebuie din start sa iti pregatesti casa pentru a functiona cu temperaturi reduse pe tur sa te poti incalzii cu maxim 35 de grade pe tur la -15-20 de grade, cati au case proiectate in Romania pentru asa ceva? foarte putini,
Corect. Dar oare de ce foarte putini in Romania au case proiectate in asa fel? Posted Image

 dudu76, on 23 februarie 2019 - 13:12, said:

pe siteul german vezi PDC de 5 kw care incalzesc case de 250 mp,
Posted Image Posted Image

 dudu76, on 23 februarie 2019 - 13:12, said:

..la noi comerciantii de PDC uri iti recomanda la aceasi suprafata pompe de 14-16 kw,
Pai profitul de la un sistem cu pompa de caldura de 14-16 kW nu este mai consistent decat de la un sistem cu pompa de doar 5kW? Si atunci nu este de unde sa se imparta si proiectantului care refuza sa anvelopeze corespunzator cladirea, si distribuitorului, si montatorului...? Nu castiga toata lumea? in afara de beneficiar.. Si acest domeniu nu este singurul unde aceasta abordare este practicata.. Posted Image

 dudu76, on 23 februarie 2019 - 13:12, said:

asa ca la ora actuala cine are gaz la poarta din punct de vedere economic nu merita o PDC, pentru cei cu lemne sau peleti merita deoarece iti aduce un confort sporit si pentru unii e chiar mai ieftin ,
Nu se poate generaliza.Posted Image  Gazele urmeaza sa creasca in pret mai mult decat biomasa.
In alte tari proiectantii incearca sa elaboreze sisteme combinate, la noi, din ce observ se prefera sa se mearga ori pe una, ori pe alta..
Spre exemplu, in tara noastra, la Cluj s-a montat pentru o locuinta parter de cca 200 mp o pompa de caldura aer/apa de cca 7,5 kW (din cate imi amintesc) plus o soba cu acumulare. Cand afara temperatura coboara mai mult si pompa de caldura isi reduce din capacitate - se incepe sa fie folosita soba cu acumulare. In zona nu sunt gaze si nici putere electrica disponibila prea mare. Daca era sa fie gandit ca tot necesarul termic sa fie acoperit doar de pompa de caldura aer apa, aceasta trebuia sa fie mult mai mare.. Nu era convenabila nici incalzirea in totalitate bazata doar pe lemne.
Pe dealta parte, daca se ia energia electrica - nu iese beneficiarul sa dea in cap la unii sau la altii ca-i ingheata copii in casa, si nici nu se apuca sa investeasca in generatoare trifazice, ci sta linistit langa soba si asteapta sa se reaia furnizarea energiei electrice..

 dudu76, on 23 februarie 2019 - 13:12, said:

asa ca utilitatea instalarii unei PDC depinde de la caz la caz
Asa da! Posted Image Posted Image

#5417
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
si eu sunt de principiu ca nu e ok sa te bazezi doar pe o sursa de incalzire, iti trebuie o sursa alternativa care sa nu foloseasca curentul, ori soba(sobe de teracota) sau semineu, eu am patit-o in iarna lui 2010 cand mi s-a spart centrala pe lemne chiar in ajunul craciunului, fiind de fonta nu am avut posibilitatea de a o suda, stau aproape de Toplita si aveam noaptea sub -20 de grade si ziua  maxime de -14-15 grade asa ca 4 zile m-am incalzit de la o soba de teracota care o aveam intr-o camera pe care nu am stricat-o si cu 3 calorifere electrice, in camera tehnica faceam caldura cu aragazul de la butelie, doamne fereste de un black out si un front atmosferic polar ca le ingheata instalatiile la multi fiindca nu au solutii de backup, eu m-am invatat minte asa ca mi-am mai facut o soba de teracota, iar  pentru camera tehnica am o sobita mica sudata din tabla de 4,  si stoc de lemne pentru trei ierni

#5418
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 andreilesan, on 23 februarie 2019 - 14:13, said:

daca se ia energia electrica - nu iese beneficiarul sa dea in cap la unii sau la altii ca-i ingheata copii in casa, si nici nu se apuca sa investeasca in generatoare trifazice
Din punctul meu de vedere, asta este o solutie cam anapoda.
Un generator care sa-i duca acel PDC si sa-i asigure si iluminat, apa calda, gatit si tot restul conditiilor de confort, ar fi costat mai putin decat soba cu acumulare si ar fi ocupat mai putin timp si spatiu, daca tinem cont si de timpul si spatiul ocupat de lemne.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate