Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#5437
xza21

xza21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2019
Salut,

Am nevoie de sfaturi; casa de 120 m2 utili, doar parter, la 35 m de Dunare  la 35 KM de Tr Severin. Necesitati; incalzire in pardoseala si 4 calorifere( 2 dormitoare+baie princ+ baie de serviciu) , doar apa menajera am nevoie.
Nu este retea de canalizare. Casa este in constructie la stadiul de acoperis. Podul casei este din lemn iar termoizolatia va fi facuta cu vata bazaltica la exterior cat si la podul de lemn peste parter.
Ce PDC imi recomandati?

Va multumesc

#5438
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ce necesar termic ai? La ce temperatura a fost proiectata ipat sa-ti asigure confortul? Ce ne interereseaza pe noi ca ai sau nu canalizare?

Ai citit vreo ceva de pe aici?

PS: la asa intrebare asa raspuns :)

#5439
xza21

xza21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2019
Godaro,
Daca am scris ca vreau sfaturi asta inseamna ca nu stiu nimic despre ce am scris mai sus.
Casa e in constructie, nu stiu ce necesar termic am,stiu cate camere am si ce suprafata, incalzirea in pardoseala sa fie ca la toata lumea ca doar nu o vreau sa dea in clocot, vreau sfaturi pentru o pompa de caldura care sa acopere cei 120m2 / 2,60 H.
Ideea cu pompa acum cateva zile mi-a propus-o cineva si suna interesant,si de aceea intreb. Daca ma intrebi pe unde o sa pierd caldura sau cati Kw vreau nu iti pot raspunde.

#5440
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ia-ti una alba

#5441
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 16:05, said:

Salut,

Am nevoie de sfaturi; casa de 120 m2 utili, doar parter, la 35 m de Dunare  la 35 KM de Tr Severin. Necesitati; incalzire in pardoseala si 4 calorifere( 2 dormitoare+baie princ+ baie de serviciu) , doar apa menajera am nevoie.
Nu este retea de canalizare. Casa este in constructie la stadiul de acoperis. Podul casei este din lemn iar termoizolatia va fi facuta cu vata bazaltica la exterior cat si la podul de lemn peste parter.
Ce PDC imi recomandati?

Va multumesc
@xza21 imobilul d-tale proiect de instalatii termice are?

In proiectele de arhitectura si rezistenta ce grosimi de termoizolant au fost prevazute la:
1. Placa pe sol;
2. Peretii exteriori;
3. Planseul peste parter?
Tamplarie ce valoare a coeficientului de transfer termic va avea?
Ce putere are bransamentul electric? Este trifazic sau monofazic?
La ce adancime gasesti un debit de 1,5 mc/h? Dar prima panza freatica la ce adancime este?  Ai iesire directa la Dunare sau mai e vre-un vecin intre d-ta si Dunare?

Edited by andreilesan, 11 May 2019 - 21:34.


#5442
xza21

xza21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2019
placa pe sol - polistiren extrudat de 5cm si placa de beton peste de 10cm
peretii exteriori- caramida porotherm 25cm + tencuiala 2 cm+ vata bazaltica de 10 cm
planseul peste parter- grinzi de 15x15 cu vata bazaltica de 10 cm intre ele, si scandura de 2,5cm .
tamplaria -va fi tripan cu sticla min.40 mm,nu stiu sa va dau exact coeficientul de transfer termic.
bransamentul -se va efectua in urmatoarele luni pot fi amandoua in cazul in care ma avantajeaza si cel trifazic.
panza freatica- aprox la 6m
iesire directa la Dunare-da

va multumesc

#5443
xza21

xza21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2019
godaro, cred ca te-am vazut la Dedeman arogantule,,da da mancai slana printre rafturi dar chiar si-asa iti e greu sa dai un raspuns decent? eu antrenez delfini nu stiu de kw si ma intrebi daca am citit,,vreo ceva pe aici? tu ai inventat umflatu' rotii? ce ai zis ,,hai sa-l ard pe taran ca nu stie de kw.

ps; de care sa fie alba? in colturi sau rotunda? ne vedem la Dedeman,,

#5444
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai daca temperatura de functionare si puterea nu sunt importante pt tine, ma gandeam ca poate culoarea face mai mult sens.

Dar ce stiu eu, mai bine ma duc la Dedeman sa prind un loc in fatza. Iti doresc mult succes cu proiectul tau. Sper totusi, spre binele tau, sa iti dai mai mult interesul in propriul tau proiect. Multa bafta.

Edited by godaro, 12 May 2019 - 00:25.


#5445
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

placa pe sol - polistiren extrudat de 5cm si placa de beton peste de 10cm
Prea putin. Eu unul recomand 20cm de termoizolant cu lambda de 0,04 W/(mK). Daca lambda e mai mic si grosimea lui de la placa poate fi mai mica.

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

peretii exteriori- caramida porotherm 25cm + tencuiala 2 cm+ vata bazaltica de 10 cm
Putin. Recomand 20cm de termoizolant.

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

planseul peste parter- grinzi de 15x15 cu vata bazaltica de 10 cm intre ele, si scandura de 2,5cm .
Prea putin. Recomand 40cm de termoizolant cu lambda 0,04, sau 30cm cu lambda 0,03.

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

tamplaria -va fi tripan cu sticla min.40 mm,nu stiu sa va dau exact coeficientul de transfer termic.
Nu-i rau deloc.

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

bransamentul -se va efectua in urmatoarele luni pot fi amandoua in cazul in care ma avantajeaza si cel trifazic.
Din cate instalatii cu pompe de caldura am intalnit nu am intalnit sa fie la bransamente monofazice, caci acestea sunt limitate la putere.
Pompe de caldura sunt monofazice, dar eu ma refer aici la bransamentul imobilului.

In conditiile de anvelopare specificate de mine mai sus ar fi suficienta o pompa de caldura sol/apa sau apa/apa de 5-6 kW.
Una aer apa ar trebui sa fie ceva mai mare.

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

panza freatica- aprox la 6m
iesire directa la Dunare-da
Foarte bine. Deci se poate opta chiar si pentru una apa/apa.
Cel mai indicat este, insa, sa se faca o Analiza de solutii in privinta tipului pompei de caldura.

View Postxza21, on 11 mai 2019 - 22:23, said:

va multumesc
Posted Image
Nu ai spus nimic d-ta despre proiectul de instalatii termice..

#5446
xza21

xza21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2019
va multumesc frumos pentru informatii,
seara buna

#5447
instalator-bun

instalator-bun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019

View Postandrei981, on 10 aprilie 2019 - 18:46, said:

Salutare,
Si eu am aceeasi curiozitate ca si colegul 3m3se legata de pdc apa-apa de la termocasa.....ma bate gandul tot mai tare sa apelez la ei (din rationamente financiare comparativ cu alte marci de pdc) pt viitoarea casa si nu gasesc opinii relativ obiective.

Instalez acest tip de pompe de caldura de la Termocasa de vre-o 8 ani si pot sa va spun ca sunt incomparabile cu alte marci ... au pana la 20 ani garantie , nu au nevoie de schimbator intermediar , sunt robuste si compacte , au compresoare Copeland (nr 1 mondial) in schimb au un singur neajuns in fata scepticilor si anume ca sunt fabricate in Romania . Pe mine nu ma intereseaza tara de provenienta ci doar calitatea si pretul care in acest caz sunt imbatabile .

#5448
bazdacu

bazdacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.07.2008
Salutare ... am nevoie de cateva sfaturi.
Vreau sa imi instalez pompa de caldura ... dar nu stiu de care - ce model ...
Ideea de baza. Eu am un puffer apa rece / apa calda, din care pleaca 3 pompe comandate de termostatii de pe fiecare etaj.
La parter si etaj am calorifere . La mansarda ventiloconvectoare.

Iarna trecuta am mers in forma asta cu o temp in puffer de 50 grade si a fost super ok.

Acum vreau sa montez pompa de caldura pt a utiliza ventilo si pe rece  ... e f cald sus.

Imi trebui o pompa de 16 kw ... ce imi recomandati ...

Din ce am vazut eu am gasit:

Chofu 16kw : 5200e - monobloc

Hitachi https://climacenter....-yutaki-s-16kw/ - dar nu stiu daca face si rece - 6300e - aprox - parca splitat

https://www.airguru....16-kW-380V.html - 6500e - monobloc

https://www.arenains...kw-220-v-p11815 - 5.574e - splitat

Ce sa aleg ... care sunt mai ok ca si fiabilitate si consum?? Sau mai sunt si alte variante in banii astia ??

Ca si back up la ea exista centrala electrica ... pompa v-a produce si apa calda.

Ms fain

Edited by bazdacu, 10 June 2019 - 22:06.


#5449
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
50 grade si pdc nu prea se împacă. Poți obține temperatura asta, dar eficiența scade dramatic.

#5450
instalator-bun

instalator-bun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019

 bazdacu, on 10 iunie 2019 - 22:04, said:

Salutare ... am nevoie de cateva sfaturi.
Vreau sa imi instalez pompa de caldura ... dar nu stiu de care - ce model ...
Ideea de baza. Eu am un puffer apa rece / apa calda, din care pleaca 3 pompe comandate de termostatii de pe fiecare etaj.
La parter si etaj am calorifere . La mansarda ventiloconvectoare.

Iarna trecuta am mers in forma asta cu o temp in puffer de 50 grade si a fost super ok.

Acum vreau sa montez pompa de caldura pt a utiliza ventilo si pe rece  ... e f cald sus.

Imi trebui o pompa de 16 kw ... ce imi recomandati ...

Din ce am vazut eu am gasit:

Chofu 16kw : 5200e - monobloc

Hitachi https://climacenter....-yutaki-s-16kw/ - dar nu stiu daca face si rece - 6300e - aprox - parca splitat

https://www.airguru....16-kW-380V.html - 6500e - monobloc

https://www.arenains...kw-220-v-p11815 - 5.574e - splitat

Ce sa aleg ... care sunt mai ok ca si fiabilitate si consum?? Sau mai sunt si alte variante in banii astia ??

Ca si back up la ea exista centrala electrica ... pompa v-a produce si apa calda.

Ms fain

Stimate Bazdacu , pompele de caldura sunt de 3 tipuri :
- pompa de caldura apa-apa (cel mai bun consum lunar)
- pompa de caldura sol-apa (consuma cu pana la 25% mai mult decat pompa de caldura apa-apa)
- pompa de caldura aer apa (consum lunar DUBLU fata de o pompa de caldura apa-apa)

Trebuie sa va hotarati care din cele 3 variante doriti sa o instalati  !?

#5451
bazdacu

bazdacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.07.2008

 BloodRa, on 10 iunie 2019 - 22:10, said:

50 grade si pdc nu prea se împacă. Poți obține temperatura asta, dar eficiența scade dramatic.
Pai am vazut ca la temp pe tur 50 este A ... Scop 3.5-4 ...

 instalator-bun, on 10 iunie 2019 - 22:27, said:



Stimate Bazdacu , pompele de caldura sunt de 3 tipuri :
- pompa de caldura apa-apa (cel mai bun consum lunar)
- pompa de caldura sol-apa (consuma cu pana la 25% mai mult decat pompa de caldura apa-apa)
- pompa de caldura aer apa (consum lunar DUBLU fata de o pompa de caldura apa-apa)

Trebuie sa va hotarati care din cele 3 variante doriti sa o instalati  !?

Vb de aer apa ... Ca sa pun apa - apa ... Ma costa 10k numai forajele .... Care nu prea am unde sa le fac

#5452
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Atunci dacă știi toate astea de ce mai întrebi? Posted Image

#5453
bazdacu

bazdacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.07.2008

 BloodRa, on 10 iunie 2019 - 23:02, said:

Atunci dacă știi toate astea de ce mai ĂŽntrebi? Posted Image
Nu cref ca raspunsul tau are vreo leg cu intrebarea .mea

#5454
instalator-bun

instalator-bun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.05.2019

 bazdacu, on 10 iunie 2019 - 22:41, said:


Pai am vazut ca la temp pe tur 50 este A ... Scop 3.5-4 ...


Din ce localitate sunteți?



Vb de aer apa ... Ca sa pun apa - apa ... Ma costa 10k numai forajele .... Care nu prea am unde sa le fac


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate