Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8276 replies to this topic

#5221
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
si functioneaza eficient sa incalzeasca si apa calda pentru dush ?are destula putere sa incalzeasca apa de la dush? sau poate incalzi doar caloriferele ?
si practic cam cate ore functioneaza pe zi iarna ca medie in 24h??

Edited by July02, 26 January 2018 - 05:28.


#5222
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Are cineva pompa de caldura sol-apa sau apa-apa la 220 V?
Aveti idee care ar fi puterea maxima recomandata care poate fi instalata ?
Sau ce recomanda producatorul ?

#5223
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
A mea e la 220V de exemplu, puterea maxima absorbita 3 kW. Urmatorul model din serie trage maxim 4.8 kW, apoi trec la trifazic.
Desigur nu se baga in priza ci se trage circuit dedicat.
Nu inteleg la ce te referi cu recomandarea.

#5224
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ok multumesc, 3 kw este puterea electrica da ? Cat este puterea calorica corespunzatoare la cei 3 kw ? Ce tip este pompa ?
Pe mine m-ar interesa o pompa pe 220 care sa ajute centrala pe lemne, adica sa incalzeasca apa din puffer printr-o serpentina . Este fezabil asa ceva ?
Ma gandeam la una care sa traga caldura dintr-o fantana sau din pamant .

#5225
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Da, electrici. Puterea termica maxima specificata pe incalzire la a mea e de 8.29 kW, consumand 2.13 kW electrici. Asta incalzind apa de la 30 la 35 de grade, si 7 grade afara.
Pompa mea e Midea MGC-V7W/D2N1, o pompa ieftina (relativ la cat costa pompele de caldura adica), vreo 11k ron.
Dar daca am inteles bine ce vrei tu, pompa de caldura nu prea te ajuta. Pompelor de caldura le scade foarte repede randamentul pe masura ce cresti temperatura apei, fiecare grad se simte. Ca atare sunt rentabile doar la incalzire cu temperatura mica, de exemplu in pardoseala, sau cu calorifere f mari. Centrala pe lemne e fix invers, sub 60 de grade are probleme.
Se poate face un sistem care sa le combine pe amandoua, dar nu e nici simplu nici ieftin, probabil inca vreo 8-10k ron numai pentru elementele necesare ca sa faci combinatia.

#5226
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ok multumesc de raspuns, as avea si alta varianta, am 2 camere alaturate care au pardoseala, in acestea se locuieste in mare parte din timp, acestea sunt conectate incorect pe circuitul de calorifere, as putea sa fac un circuit separat doar pentru aceste 2 camere si pardoselile sa le conectez la pompa de caldura ?
M-as orienta spre o pompa sol-apa sau apa-apa, avand gradina foarte mare sau posibilitate de sapat put destul de usor, cred ca COP este mult mai mare si constant la cele care trag caldura din sol sau apa corect ?

Edited by bbogdanmircea, 26 January 2018 - 16:04.


#5227
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,

Pompa de Caldura aer- apa de Apartament - Ce Putere minima trebuie sa aiba sa poata incalzi un Apartament cu 3 Camere ?(adica vreo 5 calorifere cu tot ciu baie si bucatarie)

Edited by July02, 26 January 2018 - 16:29.


#5228
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
una mica de 8-10kw sau chiar mai mica daca reusesti sa gasesti e ok, insa asta inseamna sa ai radiatoare dimensionate pentru temperatura de 50 pe tur in conditii de -15. Cu alte cuvinte, imense. Ce calcule ti-ai facut de ai luat in considerare pompa pt apartament? Nu exista gaze in bloc?

#5229
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Daca vrei economie, trebuie sa mergi cu maxim 40 pe tur.
Daca ai gaz, e mult mai ieftin decat pe pompa de caldura.

#5230
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
cautam o sloutie sa scapam de dependenta asta de incalzire cu gaz de la rusi, suntem mereu dependenti de gaz de la rusi
nu cred ca incalzirea viitorului va mai fi pe baza de gaz prin incalzirea apei care cedeaza caldura caloriferelor

#5231
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Dar noi nu suntem dependenti de gazul de la rusi. Peste 90% din gazul consumat in Ro este produs in Ro.

#5232
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Si pompa de caldura tot apa incalzeste care apoi cedeaza caldura in calorifere, nu iti pompeaza caldura in casa direct.
Poate vrei o pompa de caldura aer-aer, cunoscute si cu numele de aere conditionate, si atunci esti dependent de curent.
Nu cred ca este cazul sa ne facem griji de gaze, altii il asteapta mai mult decat astepta Romania sa intre in ue.

#5233
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

View Postgodaro, on 26 ianuarie 2018 - 23:39, said:

eu stiam ca gazul romanesc il iau firmele straine.... ca e mai ieftin....
si ca noua consuamtorilor ne dau gazul cumparat care e mai scump.....

View Postvictor29cr, on 26 ianuarie 2018 - 23:44, said:

ma gandeam ca exista o pompa de caldura aer-apa care sa ma scape de solutiile astea de centrale pe gaz care imi par cam niste solutii cam antice pentru secolul 21
vroiam ceva mai de viitor mai curat nu pe gaze...

Edited by July02, 27 January 2018 - 09:20.


#5234
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 24.09.2017
@july02 si eu ma preocupat de planeta asta.
de exemplu incerc sa merg cat mai putin cu masina si etc.
acum, eu cred ca gazul nu polueaza asa mult cum crezi tu. adica inainte sa te preocupe centrala pe gaze ar trebui sa ai masina electrica.
mai bine iti iei o centrala pe gaz si de restul de 200 mil cat ai da pe o centrala de caldura, plantezi copaci.
sper ca nu esti influentat de buhnici si altii care vorbesc despre gaz,tamplarie pvc si polistiren de zici ca sunt moartea.
iar curentul vine de la centrale pe carbuni,atomice si alte surse, sa stii ca nici el nu e vreun sfant.
chestia asta cu solutii antice e o prostie, in unele domenii e de preferat progresul, in altele nu e.acum depinde si ce intelege fiecare prin progres, eu prefer rosia cum era odata nu cum a ajuns acum.

ceea ce zici tu poarta numele de https://en.wikipedia...Genetic_fallacy

Edited by bobitad, 27 January 2018 - 10:06.


#5235
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postbbogdanmircea, on 26 ianuarie 2018 - 16:03, said:

Ok multumesc de raspuns, as avea si alta varianta, am 2 camere alaturate care au pardoseala, in acestea se locuieste in mare parte din timp, acestea sunt conectate incorect pe circuitul de calorifere, as putea sa fac un circuit separat doar pentru aceste 2 camere si pardoselile sa le conectez la pompa de caldura ?
M-as orienta spre o pompa sol-apa sau apa-apa, avand gradina foarte mare sau posibilitate de sapat put destul de usor, cred ca COP este mult mai mare si constant la cele care trag caldura din sol sau apa corect ?

Desigur ca poti face mai multe sisteme de incalzire independente. Trebuie insa sa-ti faci calculele de rentabilitate, pentru cazul tau. Pompele sol-apa sau apa-apa au COP mai mare, dar si costuri initiale mult mai mari. Fa-ti un tabel comparativ cu costurile totale (instalare + consum) pe 10-20 de ani de exemplu si vezi ce-ti iese.

#5236
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Nimeni cu consumuri actualizate pentru ianuarie? ca a fost destul de frig

#5237
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Vezi pe aria de aer condiționat.

#5238
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu n-am mai postat ca am avut acelasi raport de 3:1 intre consumul electric de anul trecut (centrala electrica) si consumul pdc de anul asta. T tur 35-37grC, T interior 22,5, ipat in toata casa. Consumul asta include si acm pt 3 pers. PDC Zubadan de 8kw.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate