Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dacia vinde tot mai putin

- - - - -
  • Please log in to reply
489 replies to this topic

#1
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
Rezultate slabe
Dacia vinde tot mai putine masini

  
Vanzarile Dacia pe luna februarie au scazut la 13.562 de unitati, cu 3,9% mai putin comparativ cu perioada similara din 2006, cand au fost comercializate 14.112 de masini, potrivit unui raport prezentat miercuri de Renault.

Aceste cifre au fost influentate de rezultatele extrem de slabe ale vehiculelor comerciale, doar 411 cumparate, cu 60% mai putin ca-n februarie trecut, cand comenzile au totalizat 1.014 unitati.

Dacia in ianuarie si februarie

De la inceputul anului (ianuarie + februarie), vanzarile Dacia au totalizat 25.032 de unitati, in scadere cu 11,9% fata de aceleasi luni ale anului anterior. Cifrele celor de la Dacia au fost salvate de Logan-ul break (MCV), care se comercializeaza in Romania incepand din octombrie 2006. Acest model a fost vandut peste asteptarile initiale, peste 23.000 de comenzi de la inceputul acestui an


sursa hotnews.ro

Edited by romaximusro, 21 March 2007 - 20:18.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Le trebe un model nou atractiv, rapid. S'a cam saturat piata cu sedanuri si nici cresterile astea de preturi nu ii ajuta.

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Pe langa modelul nou, le trebuie si Loganul pick-up.

#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Deocamdata se asteapta la logani ceva vreme...
Cind o sa simta ca vinzarile au scazut,  o sa grabeasca lansarea hatchback-ului si a pickup-ului.

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postturbo trabannt, on Mar 14 2007, 13:39, said:

Rezultate slabe
Dacia vinde tot mai putine masini

  
Vanzarile Dacia pe luna februarie au scazut la 13.562 de unitati, cu 3,9% mai putin comparativ cu perioada similara din 2006, cand au fost comercializate 14.112 de masini, potrivit unui raport prezentat miercuri de Renault.

Aceste cifre au fost influentate de rezultatele extrem de slabe ale vehiculelor comerciale, doar 411 cumparate, cu 60% mai putin ca-n februarie trecut, cand comenzile au totalizat 1.014 unitati.

Dacia in ianuarie si februarie

De la inceputul anului (ianuarie + februarie), vanzarile Dacia au totalizat 25.032 de unitati, in scadere cu 11,9% fata de aceleasi luni ale anului anterior. Cifrele celor de la Dacia au fost salvate de Logan-ul break (MCV), care se comercializeaza in Romania incepand din octombrie 2006. Acest model a fost vandut peste asteptarile initiale, peste 23.000 de comenzi de la inceputul acestui an
sursa hotnews.ro

daca au scazut cu numai 11.9% fata de anul trecut cumulat cu cele 2 luni inseamna ca si-a revenit fata de ianuarie. mai ales daca vedem ca fata de februarie anul trecut a scazut cu numai 3.9%, in conditiile in care pick-up-ul a fost din productie (care reprezenta si el un procent bun din vanzarile dacia). Si cum van-ul nu este urmasul pick-up-ului, era clar ca o parte din clientii dacia vor astepta succesorul lui : Logan pick-up

Aveam dreptate cand ziceam sa asteptam vanzarile pe februarie :lol: se pare ca am avut dreptate ca dacia nu va avea caderile alea de vanzari pe care le prorocea trabantul :lol: asa e trabante? :rolleyes:

#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 02:34, said:

Aveam dreptate cand ziceam sa asteptam vanzarile pe februarie :lol: se pare ca am avut dreptate ca Dacia nu va avea caderile alea de vanzari pe care le prorocea trabantul :lol: asa e trabante? :rolleyes:
maximuse , eu nu comentez. comenteaza titlul articolului de pe hotnews: Dacia vinde tot mai putin.

si vezi ca pretinii tai de la dacia considera comenzile drept vanzari.  :lol:  realitatea cred ca e mai sumbra.

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai titlul e tampit. Mai ales ca scaderea fata de februarie e de numai 3.9%. cat despre felul cum considera vanzarile, da-mi si mie un link, de unde stii asta? :) pana una alta ai cam gresit cu previziunile :)) realitatea te cam contrazice

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 02:40, said:

pai titlul e tampit. Mai ales ca scaderea fata de februarie e de numai 3.9%. cat despre felul cum considera vanzarile, da-mi si mie un link, de unde stii asta? :) pana una alta ai cam gresit cu previziunile :)) realitatea te cam contrazice
nu eu am facut analiza asta.  :lol:

tu traiesti intr-un univers paralel unde scadere=crestere. a scazut month-on-month ceea ce e grav si continua trendul din ianuarie. si pun pariu ca daca nu se pun comenzile ( pe hartie dar nelivrate ) de la mcv e si mai rau.

oricum sedanul se duce rau in jos . pacat .

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si unde am zis eu asta? am zis doar ca tu spuneai acu ceva timp ca vanzarile Dacia vor fi in cadere libera bla bla bla. Si au sosit rezultatele pe luna februarie si din cate vezi caderea fata de luna februarie 2006 e doar de 3.9%, fata de caderea din ianuarie 2007 vs ianuarie 2006, care era parca de vre-o 30%.  Sa-ti mai explic ca pentru a fi asa cum ai zis tu caderea trebuia sa fie tot de vre-o 30%?

Si poate faci un pustiu de bine sa ne spui si de unde stii tu cum se contabilieaza vanzarile si livrarile :lol: sau e doar o presupunere, din moment ce eviti sa demonstrezi asta? :naughty:

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 02:52, said:

Si poate faci un pustiu de bine sa ne spui si de unde stii tu cum se contabilieaza vanzarile si livrarile :lol: sau e doar o presupunere, din moment ce eviti sa demonstrezi asta? :naughty:
deja incepi sa ataci la persoana. nu e greu de vazut asta.

comanda nu se considera vanzare pana nu se predau cheile. altfel se vinde pielea ursului din padure. intreaba orice dealer.

3.9% pt februarie e f mult. februarie e in general o luna proasta in mai toate domeniile.

pe trendul asta "optimist" cum zici tu 3.9% *12 luni= -46.8% fata de anul trecut. super naspa si nu e motiv de bucurie ca gorobetii de pe linie o sa fie dati afara.

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai arata-mi si mie ceva la mana cum ca e asa cum zici tu  :lol: ca asa si eu pot sa zic ca accentul e facut pe luna , daca vrei sa te convingi intreaba orice dealer. cat despre


Quote

3.9% pt februarie e f mult. februarie e in general o luna proasta in mai toate domeniile.

3.9% e mult? abia astept sa vad cifrele apia sa vad cat vor fi cifrele de vanzari la accent sa vedem daca va ajunge macar la 3.9% :)) sau va fi la 50% cat a fost mi se pare pe decembrie 2006.

Quote

pe trendul asta "optimist" cum zici tu 3.9% *12 luni= -46.8% fata de anul trecut.

ce fel de matematica e asta? procentele sa se inmulteasca cu 12%? de cand?  :lol:

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 03:11, said:

pai arata-mi si mie ceva la mana cum ca e asa cum zici tu  :lol: ca asa si eu pot sa zic ca accentul e facut pe luna , daca vrei sa te convingi intreaba orice dealer. cat despre
3.9% e mult? abia astept sa vad cifrele apia sa vad cat vor fi cifrele de vanzari la accent sa vedem daca va ajunge macar la 3.9% :)) sau va fi la 50% cat a fost mi se pare pe decembrie 2006.
ce fel de matematica e asta? procentele sa se inmulteasca cu 12%? de cand?  :lol:
ce sa iti arat la mana ca nu pricep?  ce legatura are accentul in topic de Dacia. :cursing:

un lucru e clar : pe 2 luni dacia a vandut mai rau cu 12% fata de 2 luni similare anul trecut

#13
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si pe februarie 2007 cu 3.9% mai putin ca februarie 2006. ceea ce in nici un caz nu e picajul ala pe care il prognozai tu cand s-au dat publicitatii vanzarile Dacia pe ianuarie :lol:

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 03:15, said:

si pe februarie 2007 cu 3.9% mai putin ca februarie 2006. ceea ce in nici un caz nu e picajul ala pe care il prognozai tu cand s-au dat publicitatii vanzarile Dacia pe ianuarie :lol:
i give up with you. e picaj clar ca lumina zilei acolo .

trebuie sa fii fanatic rau sa nu iti dai seama de ce se va intampla in continuare.
comentariu inside dacia de pe hotnews.

2. Directia Comerciala Dacia
volan (14 mar 2007 14:59)

Si or sa tot scada...dincolo de argumentele pret/calitate,
investitia in resursa umana este NULA! - si vorbesc de partea franceza!....
Iar incompetenta noilor directori comerciali crasa, dublata de megalomania tipica unora ajunsi pe aceste taramuri ca sa iasa la pensie cu salarii mari;
practic tot efortul de cresteri continue de 5 ani este deramat de noua conducere comerciala-
atat de sforaitoare in declaratii incat nu trebuie sa fii jurnalist de presa auto ca sa-ti dai seama de gogonatele scoase pe gura;
auzi: twingo o sa revigoreze vanzarile! sau loganul cade ca nu se vad utilitare! cauza este transparenta si se vede chiar din declaratii!


http://www.revistapr...tine-masini.htm

#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
fanatism :lol: poate realism cel putin ala numit fanatic a avut dreptate cand a spus ca Dacia isi va reveni fata de ianuarie. pentru tine scaderea procentului de scadere a vanzarilor de la vre-o 3x % la 3.9 la suta fata de lunile similare ale anului trecut e picaj? :))

#16
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 03:27, said:

fanatism :lol: poate realism cel putin ala numit fanatic a avut dreptate cand a spus ca Dacia isi va reveni fata de ianuarie. pentru tine scaderea procentului de scadere a vanzarilor de la vre-o 3x % la 3.9 la suta fata de lunile similare ale anului trecut e picaj? :))
de ce nu intrebi tu la vocea clientului?

omule, pe bune . e groasa la dacia si nu trebuie sa fii anti-loganist sa iti dai seama ca e grav acolo.

trendul va continua. anul asta vor vinde mai putin decat anul trecut in conditiile in care piata auto va creste. vor pierde cota de piata.

#17
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
hai sa-ti mai zic inca odata ce ti-am zis si luna trecuta (si timpul a aratat ca am avut dreptate) :lol: sa avem rabdare sa vedem cifrele de vanzari :))) la sfarsitul anului, luna viitoare etc

#18
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Mar 15 2007, 03:31, said:

hai sa-ti mai zic inca odata ce ti-am zis si luna trecuta (si timpul a aratat ca am avut dreptate) :lol: sa avem rabdare sa vedem cifrele de vanzari :))) la sfarsitul anului, luna viitoare etc
mai omul intelege odata : nu ma bucur de raul daciei.

trendul e naspa rau . 2 luni de scaderi consecutive.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate