Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Terminare minute internationale prin RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
:peacefingers: am un bun prieten plecat la munca in cipru-de vreo 3 luni...cand a ajuns acolo si-a cumparat pt mobil, o cartela cu nr reincarcabila.m-a sunat de cateva ori si mi-a aparut-pe nr meu vodafone preplatit-prefixul si nr lui de cipru +35796... :coolspeak: .de vreo 2 saptamani m-a mai sunat si mi-a APARUT  :w00t: numere de RDS:0316100506/0316100528 SAU 0337172392-2310....I-AM SPUS DE ACESTE NUMERE APARUTE CAND MA APELA si nu m-a crezut(nu are internet acolo,deci se exclude vreo deviere voip..).am apelat aceste nr si sunt nealocate.. CARE ESTE EXPLICATIA?? :huh:  :huh: ..numarul lui nu este de sine statator??cine ii deviaza apelurile de imi apar aceste nr de rds??astept raspuns si multumesc anticipat.. ;)  :worthy:

#2
tim

tim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 07.01.2002

 bogdy68, on Mar 13 2007, 19:58, said:

:peacefingers: am un bun prieten plecat la munca in cipru-de vreo 3 luni...cand a ajuns acolo si-a cumparat pt mobil, o cartela cu nr reincarcabila.m-a sunat de cateva ori si mi-a aparut-pe nr meu vodafone preplatit-prefixul si nr lui de cipru +35796... :coolspeak: .de vreo 2 saptamani m-a mai sunat si mi-a APARUT  :w00t: numere de RDS:0316100506/0316100528 SAU 0337172392-2310....I-AM SPUS DE ACESTE NUMERE APARUTE CAND MA APELA si nu m-a crezut(nu are internet acolo,deci se exclude vreo deviere voip..).am apelat aceste nr si sunt nealocate.. CARE ESTE EXPLICATIA?? :huh:  :huh: ..numarul lui nu este de sine statator??cine ii deviaza apelurile de imi apar aceste nr de rds??astept raspuns si multumesc anticipat.. ;)  :worthy:

Cineva termina minute internationale prin RDS (nu cred ca este RDS-ul pentru ca ei ar putea sa foloseasca direct caller id-ul sau sa si-l ascunda).

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 tim, on Mar 13 2007, 20:02, said:

Cineva termina minute internationale prin RDS (nu cred ca este RDS-ul pentru ca ei ar putea sa foloseasca direct caller id-ul sau sa si-l ascunda).
pai cine are acces la cartela lui decat el??(amicul meu.. ;) )si nu are pe cartela de cipru,minute rds,,nici macar minute gratuite.. :D ..poti explica mai detaliat?? :worthy: sunt chiar curios ,cum de apare(prima data am crezut ca este in romania.. :naughty:

#4
ianacosti

ianacosti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.05.2006
Salut,

Am patit si eu, m-a sunat sora din Spania de pe mobil si mi-a
aprut numar de Orange, dar nu mi-a trecut prin cap
sa sun sa vad ce nr.e si vreau sa zic ca am ramas masca, am certat-o sa nu mai sune din
roaming dar s-a jurat ca suna de pe cartela de Vodafone Spania.

#5
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007
Se fac convorbiri internationale prin centralele de tranzit..din romania. Teoretic ar trebui sa-l coste mai putin minutul. Se poate sa fi folosit un cod inaintea numarului de Romania. Exact ca si cartelele Evricard ale Rtc-ului. Cred ca, pe undeva s-a mers si pe...voip  :rolleyes:

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu-i obligatoriu sa fie rds, nu tot ce incepe cu 03 e rds.

#7
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Nici unul din alea nu sunt numere RDS.

#8
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
In Romania ca si in multe alte parti exista operatori de telefonie clandestini sau cu acte in regula dar si cu activitati clandestine.
Operatiunea de terminare de minute in reteaua X (unde X poate fii orice retea de telefonie fixa/mobila) este interzisa fara acordul operatorului respectiv. Asta nu inseamna ca acest lucru nu se face pe blat.

Cum functioneaza:

Ofer la clienti sa sune in reteaua X cu 3 eurocent/min.

Clientul suna de la o linie telefonica obisnuita un nr. unde se transfera convorbirea prin VoIP pana la alta destinatie unde se afla un dispozitiv conectat in reteaua X si care dispune de o cartela preplatita (sau abonament) cu un tarif de 1 eurocent/min.
Operatorul clandestin castiga diferenta 3-1=2.
Operatorul X are insa un tarif de terminare apeluri mai mare de 3 eurocenti si normal ca pierde bani la treaba asta.

#9
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

 Ignition, on Mar 27 2007, 15:42, said:

In Romania ca si in multe alte parti exista operatori de telefonie clandestini sau cu acte in regula dar si cu activitati clandestine.
Operatiunea de terminare de minute in reteaua X (unde X poate fii orice retea de telefonie fixa/mobila) este interzisa fara acordul operatorului respectiv. Asta nu inseamna ca acest lucru nu se face pe blat.

Cum functioneaza:

Ofer la clienti sa sune in reteaua X cu 3 eurocent/min.

Clientul suna de la o linie telefonica obisnuita un nr. unde se transfera convorbirea prin VoIP pana la alta destinatie unde se afla un dispozitiv conectat in reteaua X si care dispune de o cartela preplatita (sau abonament) cu un tarif de 1 eurocent/min.
Operatorul clandestin castiga diferenta 3-1=2.
Operatorul X are insa un tarif de terminare apeluri mai mare de 3 eurocenti si normal ca pierde bani la treaba asta.

De fapt...operatorul din strainatate incheie un contract cu un operator privat (legal, ca nimeni nu investeste in echipamente 50-80 mii euro), convorbirea se realizeaza prin net, in tara operatorul de tranzit are si el un contract cu un furnizor, in spetza.. RDS-ul pt conv nationale si/sau cu adaptoare pe telefoniile gsm.ISDN, alte surse..... Simplu: pe operatorul din strainatate il costa o conv locala, in romania - tot locala, net- gratis (sau aproape gratis), cel ce initiaza convorbirea obtine o reducere la minutul consumat, atat cat sa traiasca toti 3 fericiti....!!Cel mai bine poate povesti un...angajat mai de baza al RDS-ului....

#10
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

 masha, on Mar 27 2007, 16:56, said:

De fapt...operatorul din strainatate incheie un contract cu un operator privat (legal, ca nimeni nu investeste in echipamente 50-80 mii euro), convorbirea se realizeaza prin net, in tara operatorul de tranzit are si el un contract cu un furnizor, in spetza.. RDS-ul pt conv nationale si/sau cu adaptoare pe telefoniile gsm.ISDN, alte surse..... Simplu: pe operatorul din strainatate il costa o conv locala, in romania - tot locala, net- gratis (sau aproape gratis), cel ce initiaza convorbirea obtine o reducere la minutul consumat, atat cat sa traiasca toti 3 fericiti....!!Cel mai bine poate povesti un...angajat mai de baza al RDS-ului....
ahaa,din cipru mobil cu nr cipriot-mobil romania=cam 15 centi $/minut(pe fix romania e cam 10 centi).prin faza asta pe operatorul cipriot il costa min de mobil ca si minutul de fix ;) .aici castiga operatorul cipriot macar 5 centi,cel ce apeleaza in romania are tot 15c/min,nu are 10centi...explicatia ta e foarte plauzibila,sunt lamurit... :kisstogether:  :coolspeak:

#11
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Eu am patit cu mobil Italia - mobil Romania.
Sunt sunat pe numarul personal de Orange de un amic din Italia, de pe TIM.
Mi-a aparut un numar de Orange... 0750 000 XYY... WTF... Am zis ca face mistou-ri asta de mine... si ca el e in tara .... :D
La numarul ala am tot incercat sa sun... Suna si nu raspunde nimeni... :))

Edited by a21alex, 28 March 2007 - 12:45.


#12
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

 a21alex, on Mar 28 2007, 13:44, said:

Eu am patit cu mobil Italia - mobil Romania.
Sunt sunat pe numarul personal de Orange de un amic din Italia, de pe TIM.
Mi-a aparut un numar de Orange... 0750 000 XYY... WTF... Am zis ca face mistou-ri asta de mine... si ca el e in tara .... :D
La numarul ala am tot incercat sa sun... Suna si nu raspunde nimeni... :))
Cei mai seriosi operatori de centrale de tranzit folosesc pentru intern (romania) fluxuri ISDN de orange, vodafone, rds, romtelecom  unde tarifele sunt negociate, de asta apar numere de telefon de romania la apelurile din strainatate....(conditia sa fii operator este sa faci trafic de cateva zeci de mii de convorbiri lunar si sa ai echipamentele necesare....si performante...sa suporte varfurile de trafic, etc)

#13
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 masha, on Mar 28 2007, 15:49, said:

Cei mai seriosi operatori de centrale de tranzit folosesc pentru intern (romania) fluxuri ISDN de orange, vodafone, rds, romtelecom  unde tarifele sunt negociate, de asta apar numere de telefon de romania la apelurile din strainatate....(conditia sa fii operator este sa faci trafic de cateva zeci de mii de convorbiri lunar si sa ai echipamentele necesare....si performante...sa suporte varfurile de trafic, etc)

E fix invers dar in rest perfect corect.

Daca ar fi dupa ce spui tu, atunci cand suni din Connex in Orange i-ar aparea celui sunat in numar de Orange in loc sa-i apara cel de Connex.

#14
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
mi-a mai aparut un numar : 021 819 00 00  :P

#15
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

 cmidp, on Mar 28 2007, 17:06, said:

E fix invers dar in rest perfect corect.

Daca ar fi dupa ce spui tu, atunci cand suni din Connex in Orange i-ar aparea celui sunat in numar de Orange in loc sa-i apara cel de Connex.
fiecare operator are rutare automata, in functie de calea de acces pe care vine,in cele mai dese cazuri, operatorii folosesc un flux de rds sau rtc si pana la 5 adaptoare de fiecare operator gsm (asta daca considera c-ar avea trafic gsm. Caz concret: de pe mobil din america imi apare numar de bucuresti -021, in alte cazuri vine cu numar ascuns, asta pt ca operatorul ascunde numarul. Asta am vrut sa spun... :D  !!

#16
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

 masha, on Mar 27 2007, 16:56, said:

De fapt...operatorul din strainatate incheie un contract cu un operator privat (legal, ca nimeni nu investeste in echipamente 50-80 mii euro), convorbirea se realizeaza prin net, in tara operatorul de tranzit are si el un contract cu un furnizor, in spetza.. RDS-ul pt conv nationale si/sau cu adaptoare pe telefoniile gsm.ISDN, alte surse..... Simplu: pe operatorul din strainatate il costa o conv locala, in romania - tot locala, net- gratis (sau aproape gratis), cel ce initiaza convorbirea obtine o reducere la minutul consumat, atat cat sa traiasca toti 3 fericiti....!!Cel mai bine poate povesti un...angajat mai de baza al RDS-ului....

de acord, dar RDS-ul cum isi da seama , ca se face o terminare de minute internationale prin reteaua sa? pentru ca RDS-ul are control doar in reteaua lui

Spre exemplu daca as avea un cont la smartcall.ro sau airbites si as folosi acel cont din afara tarii prin internet , folosind un softphone si as vorbi in RTL folosind reteaua smartcall, tot terminare de minute s-ar numi? daca da de ce? da ca nu iarasi de ce? :)

Edited by justasking, 28 March 2007 - 18:48.


#17
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

 justasking, on Mar 28 2007, 19:38, said:

de acord, dar RDS-ul cum isi da seama , ca se face o terminare de minute internationale prin reteaua sa? pentru ca RDS-ul are control doar in reteaua lui

Spre exemplu daca as avea un cont la smartcall.ro sau airbites si as folosi acel cont din afara tarii prin internet , folosind un softphone si as vorbi in RTL folosind reteaua smartcall, tot terminare de minute s-ar numi? daca da de ce? da ca nu iarasi de ce? :)
Deja s-a denaturat "subiectul", nu e vorba de nici o terminare de minute. pe operator il costa convorbirea, pe rds, cate minute vorbeste cel din strainatate. Abonamentul este pe operator, operatorul plateste, RDS-ul n-are nici o legatura cu asta decat doar ca furnizeaza fluxul sau numerele catre operatorul de tranzit (care este privat si altul decat rds).

#18
aditzayo

aditzayo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.08.2005
0316100506/0316100528 apartin ORIZONT GROUP
021 819 00 00 apartine TRANS TEL SERVICES

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate