Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

RS-485 la RS-232

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
Salut!
Incerc sa fac o interfata de la RS-485 la RS-232 utilizand schema asta http://www.kmitl.ac....5/PC_Rs485.html dar nu am gasit IC-ul H11L1 http://www.ortodoxis...ts/QT/H11L2.pdf care este un OPTO-ISOLATOR si ma intrebam  daca pot sa il inlocuiesc cu PC817 http://www.ortodoxis...arp/mXqyrss.pdf

Multumesc!

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
H11L2 este un optocuplor  prevazut la iesire cu un etaj trigger schmitt  compatibil TTL.
Probabil  ca se doreste evitarea semnalelor false.

Daca vrei sa folosesti optocuploare normale eu iti recomand inserirea unor buffere TTL cu capabilitate de trigger schmitt.
Un model de circuit este seria 74LS14 si doarece acestea sunt inversoare poti sa inseriezi cate doua buffere la iesirea fiecarui optocuplor.

Edited by mister_rf, 13 March 2007 - 11:25.
typo error


#3
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
Multumesc de raspuns!

#4
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
H11L2 este un optocuplor  prevazut la iesire cu un etaj trigger schmitt  compatibil TTL.
Probabil  ca se doreste evitarea semnalelor false.

Daca vrei sa folosesti optocuploare normale eu iti recomand inserirea unor buffere TTL cu capabilitate de trigger schmitt.
Un model de circuit este seria 74LS14 si doarece acestea sunt inversoare poti sa inseriezi cate doua buffere la iesirea fiecarui optocuplor.
[/quote]

Ti-am urmat sfatul si vreau acum sa te rog sa imi "aprobi" modificarea care dupa a mea minte este :D
Attached File  RS_485_modificat.JPG   56.6K   62 downloads

Originalul
Attached File  Rs485_sch.png   9.45K   42 downloads

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, este  corecta inserierea buferelor dar ai pierdut pe drum rezistentele R7 si R4 de la iesirea optocuploarelor.
R7 si R4 trebuie sa ramana in circuit.

#6
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
R4 si R7 le adaug intre colector si emitor sau in serie cu colectorul de la optocuplor ?

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu, raman asa cum au fost conectate.
Se intrerupe doar circuitul si se intercaleaza cate doua buffere...


Attached File  Rs485x_sch.jpg   52.77K   47 downloads

#8
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
Gata am priceput...dupa un tur prin cursurile de D.C.E din anul I in care este explicat tranzistorul...chestie fundamentala  :D
Multumesc mult de ajutor!

#9
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
Crezi ca ar fi indicat sa adaug diode de protectie  (ca la U2) pt colectorul de la optocuploarele folosite ca inlocuitoare pt U3 si U1?

Edited by mirku, 15 March 2007 - 22:09.


#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu.

#11
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
Revenind la schema de aici  http://www.kmitl.ac....5/PC_Rs485.html D7 si D6 sunt Transil 6.8V....acum...nu am gasit asa ceva si am cautat pe net si am vazut ca acest transil este eschivalent cu 2 diode Zenner legate "back to back" .
Am cumparat diode Zenner 1N4736A dar nu imi dau seama  care este modalitatea corecta de conectare :
Attached File  zenner.PNG   14.99K   22 downloads
1) sau 2)?

#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Modul corect este 1.

#13
mirku

mirku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.03.2004
De ce aceasta schema  http://www.kmitl.ac....5/PC_Rs485.html nu are nevoie de un circuit de interfatare de genul HIN232CP ??
Am facut schema cu modificarile de rigoare survenite din cauza utilizarii optocuploarelor PC817 si incerc acum sa o depanez pt ca nu imi merge  :D !
Cum se face conversia de la semnalele primite de la Sn75176 pentru interfata RS-232?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate