Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#235
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
C -  doar siguranta diferentiala .

Eu aleg varianta C .

#236
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Dar am mai multe subcircuite, nu as vrea sa pun o singura diferentiala pt. toate subcircuitele.
De aceea am intrebat de variantele A si B.
Vorbind strict de scurtcircuit este mai bine cu o diferentiala mare urmata de sigurante 1P+N mici sau pun toate sigurantele 2P?
Multumesc!

#237
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Vorbind strict de scurtcircuit ti-e de ajuns o singura siguranta cu protectie diferentiala ; ai protectie magneto-termica plus protectia diferentiala . Diferentialul este practic o siguranta P+N la care se adauga protectia la curenti reziduali .

Uite reprezentarea grafica a protectiilor insumate de un diferential :

[ http://electrice-cabluri.ro/2125-thickbox_default/siguranta-diferentiala-pn-32a-30ma-.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#238
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca folosesti valoarea asta in tabloul din casa.... o sa-ti declanseze la anul si la multi ani la curentii reziduali din casa. Din ce BMP ai scos-o?

#239
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Tu citesti ce scriu sau doar imi vanezi posturile si te uiti la poze ?

Cine-a zis sa foloseasca siguranta aia in casa domnu' electrician ?

#240
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Varianta A este cea care ar putea fi urmata. Valoarea diferentialului sa fie de 30mA . Bafta!

Nota:  daca in tabloul celor de la distributie (BMP) aveti deja o diferentiala, verificati ce valoare are aceasta. Daca e de 30mA atunci diferentiala dvs nu prea mai are rost pentru ca o sa "sara" amandoua in cazul unui incident.

#241
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Acrisios, on 22 iunie 2016 - 19:04, said:

Tu citesti ce scriu sau doar imi vanezi posturile si te uiti la poze ?

Cine-a zis sa foloseasca siguranta aia in casa domnu' electrician ?
Asa am avut impresia ca p-asta i-o recomanzi. Acuma am gresit si eu ca na... nu sunt Hristos. Hai nu te mai supara.

#242
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Am inteles perfect ce a spus Acrisios si ii multumesc.
@George si Curentarul: m-am uitat afara la tabloul montat de Enel si am o siguranta asemanatoare ca cea din poza, doar ca este de 32A (si 0,3A).

In casa vreau sa pun sigurante diferentiale de 0,03A pt. protectia la electrocutare, astfel:
am 3 nivele (P+1+M) si voi pune pe fiecare nivel o siguranta diferentiala de 0,03A.

Este ok abordarea asta? As vrea sa sara diferentialele din casa primele si individual pe fiecare nivel.

Edited by xerxes_ultimate, 29 June 2016 - 16:23.


#243
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Da.

#244
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu-ti recomand sa pui diferentiala pe generala, ci doar pe circuitul care te intereseaza. Altfel, in caz de defect ai sa bajbai toata instalatia sa cauti defectul.

#245
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 GeorgeTrisina, on 30 iunie 2016 - 06:36, said:

Nu-ti recomand sa pui diferentiala pe generala, ci doar pe circuitul care te intereseaza. Altfel, in caz de defect ai sa bajbai toata instalatia sa cauti defectul.

Protectie  diferentiala impotriva electrocutarii(declansare la curenti reziduali mici) pui doar pe circuitele cu risc crescut de eelctrocutare cum ar fi Hidromasaj, cabina dus, boiler etc....
Cum a spus si colegul, daca pui pe general diferentiale sensibile o sa-ti dea afara cand ti-e lumea mai draga pana te saturi.Fiind pe general se aduna curentii reziduali mici  de la multe echipamente si da afara usor.
Protectia diferentiala nu inlocuieste impamantarea care e obligatorie!
Vad ca pentru multi inca nu e clar cum e cu protectiile astea dar se avnta sa-si faca instalatii in regim propriu.

#246
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,262
  • Înscris: 17.03.2009
Eu recomand sa fie pusa o protectie generala diferentiala pe  TG,de 100mA,in afara de cele pt circuitele cu consumatori cu mare risc,deoarece altfel va sari cea din bmpt,de 300mA.

#247
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 geo123, on 30 iunie 2016 - 17:12, said:

Protectie  diferentiala impotriva electrocutarii(declansare la curenti reziduali mici) pui doar pe circuitele cu risc crescut de eelctrocutare cum ar fi Hidromasaj, cabina dus, boiler etc....
Cum a spus si colegul, daca pui pe general diferentiale sensibile o sa-ti dea afara cand ti-e lumea mai draga pana te saturi.Fiind pe general se aduna curentii reziduali mici  de la multe echipamente si da afara usor.
Protectia diferentiala nu inlocuieste impamantarea care e obligatorie!
Vad ca pentru multi inca nu e clar cum e cu protectiile astea dar se avnta sa-si faca instalatii in regim propriu.

Pe aici pe la noi pe insula,prin lege esti obligat ca toate circuitele de prize sa fie protejate de o diferentiala de 30mA.Pe langa asta,circuitele cu risc crescut de electrocutare au diferentiala dedicata de 10mA(dusul electric prezent aproape in toate casele).In orice amarat de apartament vei gasi minim doua diferentiale.Sa nu-ti mai spun ca la punerea in functiune a instalatiei,toate circuitele sunt testate,certificatul ramane in copie la beneficiar iar realizarea instalatiei in regie proprie e imposibila.
Pana instalatia interioara nu e testata si certificata furnizorul nu iti da acceptul de conectare la retea.Orice instalatie deconectata de la furnizor de mai mult de doi ani trebuie certificata.

#248
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
salutare. am si eu ceva intrebari pentru cei care se pricep la asa ceva. am facut instalatia electrica si am  un circuit  de iluminat pe baie si bucatarie, un circuit de prize baie si bucatarie pe care va functiona frigider , masina de spalat si un incalzitor delimano la ghiuveta,fy 2,5.
inca un circuit separat de la tablou la baie pe care va fi incalzitoru de la dus si ghiuveta tot fy 2,5 ambele au impamantare.
ce diferential trebuie sa pun la circuitu cu frigider si masina de spalat si ce diferential trebuie la celalalt circuit?
electricianu care vine sa faca tablou de sigurante a zis ca o sa imi aduca tot ce e nevoie da imi e co sa imi puna ce are el pe acasa ciordite du pe unde a lucrat .

#249
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Nu o a inteleg niciodata genul asta de mesaje. Vrei sa-l verifici sau vrei sa faci tu singur si nu stii cum? Fiecare consumator care depaseste 2 kW ca si consum trebuie sa fie pe circuit separat. Daca e un consumator gen instant  sau masina de spalat trebuie neaparat diferentiala. De 10A /0.03A sau de 16A/0.03A. Nu amesteca circuitele de putere. Banuiesc ca ai alimentare monofazata, nu? Bafta!

#250
daniel_d222

daniel_d222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.12.2013
nu al fac eu singur . aala lucreaza pe santiere  si mai aduce diferite piese. am intrebat sa stiu si eu ca poate ala imi pune cine stie ce putere mare si nas vrea sa ma expun la pericole.
Banuiesc ca ai alimentare monofazata, nu?
nu stiu ce inseamna. alimentarea va fi prin fy 4 mm de la contuar. contuaru e pus pe o alta casa foarte aproape de a mea

#251
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 daniel_d222, on 03 iulie 2016 - 10:28, said:

salutare. am si eu ceva intrebari pentru cei care se pricep la asa ceva. am facut instalatia electrica si am  un circuit  de iluminat pe baie si bucatarie, un circuit de prize baie si bucatarie pe care va functiona frigider , masina de spalat si un incalzitor delimano la ghiuveta,fy 2,5.
inca un circuit separat de la tablou la baie pe care va fi incalzitoru de la dus si ghiuveta tot fy 2,5 ambele au impamantare.
ce diferential trebuie sa pun la circuitu cu frigider si masina de spalat si ce diferential trebuie la celalalt circuit?
electricianu care vine sa faca tablou de sigurante a zis ca o sa imi aduca tot ce e nevoie da imi e co sa imi puna ce are el pe acasa ciordite du pe unde a lucrat .
Pe frigider si masina de spalat pui 16A/30mA, iar pe delimano pui neaparat circuit separat pt ca numai incalzitorul iti consuma 3KW de 16A/10mA (se gaseste mai greu)

#252
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
De vreo 5 ani, nu mai montez decat diferentiale in panou, inclusiv luminile. Solutia cu o diferentiala pe etaj sau banc de consumatori e invechita.  Si incomoda. Si penibila - adica gresia daca e 80 ron/mp numai materialul, fara adeziv si fara montaj e ok, dar pt siguranta ( ma refer aici la protectia vietii/locuintei) nu se gasesc banii echivalenti a 5mp de gresie???

Acum, ma intreb eu, dintre cei cu diferentiale, cati oare fac un pram ce include si verificarea lor? Nu stiu daca vreau sa aflu raspunsul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate