Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#1
FILAtorul

FILAtorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.01.2007
Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?

#2
FILAtorul

FILAtorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.01.2007
am pus o intrebare stupida sau nimeni nu stie ? aaa?

trebuie sa fie autorizat cel care o monteaza sau nu ? cei de la renel(electrica sau eon cum ai cheama) trebuie sa ateste instalatia din casa ..sau numai pe cea de la stalp la contor ?

#3
embedded

embedded

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.01.2006

View PostFILAtorul, on Mar 8 2007, 19:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?

trebuie un electrician autorizat de electrica, din cate stiu eu; asta in cazul in care o sa te bransezi la reteaua lor :)

#4
aditasse

aditasse

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.03.2007

View PostFILAtorul, on Mar 8 2007, 20:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?


Din cate stiu eu iti trebuie o firma autorizata care dupa ce iti face face instalatia de interior trebuie sa iti faca un dosar al instalatiei, cu detaliile de executie. cu acest dosar tu te vei duce la electrica sa iti faci bransamentul si contractul de furnizare. Electrica se va ocupa de legatura intre cel mai apropiat stalp si locul unde vei dori sa iti montezi contuarul.
acum cred ca poti sa faci si in regie proprie instalatia, dar cand o sa mergi sa faci bransamentul.. sigur vei avea nevoie de dosarul instalatiei interioare semnat de o firma agreeata electrica

#5
sisiord1

sisiord1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2007

View PostFILAtorul, on Mar 8 2007, 20:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?
am niste cunostinte care lucreaza la electrica si ei fac instalatii electrice in afara orelor de servici, deci trebuie sa inteleg ca nu ar fi necesar un proiect pt racord la electrica.
un prieten si-a facut o brutarie si a mers la electrica si a cerut racordare pt  o putere de 18 kw
si montaj una priza monofazica si una trifazica. Dupa aceasta am facut noi instalatia interioara
si nu a intrebat nimeni pina acum cine, ce si cum s-a facut instalatia. Deci se poate si altfel decit cum vor cei de la electrica. Normal ei vin, monteaza firida, contorul in functie de cit ceri puterea si tabloul de sigurante de dupa contor. De acolo incolo faci tu ce vrei.
Suma e mare pt manopera, cei de mai sus cer 400.000 lei pt o pozitie, adica priza=intrerupator=bec cu materialele tale fara factura, cu materialele lor +200.000/pozitie
daca vrei si factura +300.000in plus
deci cu materialele tale   400.000/poz fara factura
                                    700.000           cu factura
cu materialele lor            600.000     fara factura
                                    900.000  cu factura
schimbat tablou vechi cu nou   1.000.000 lei- tabloul il cumperi tu
acestea sunt tarifele la manopera in oradea, asta depinde si de meserias si de fraier!!!
sper ca ti-am fost de folos :rolleyes:

#6
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postsisiord1, on Mar 29 2007, 22:00, said:

acestea sunt tarifele la manopera in oradea, asta depinde si de meserias si de fraier!!!
sper ca ti-am fost de folos :rolleyes:


:ciocan:  :ciocan:  :ciocan:

#7
geala1

geala1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.03.2006
eu am facut instalatia electrica in casa noua,nu trebuie neaparat sa fie autorizat in sensul ca nu te intreaba nimeni cine a facut instalatia
Dar este neaparat necesar sa stie meserie ca altfel e bai mare

#8
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
Salutare,
Am in constructie o extindere la o casa. Am ajuns la partea electrica, contoarul se afla pe casa veche, acum intrebare: ce acte de la electrica imi trebuiesc ca sa leg instalatia noua la contoarul existent ? Se poate pur si simplu sau nu ? Multumesc

#9
kosovaru11

kosovaru11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2006

View Postsisiord1, on Mar 29 2007, 22:00, said:

am niste cunostinte care lucreaza la electrica si ei fac instalatii electrice in afara orelor de servici, deci trebuie sa inteleg ca nu ar fi necesar un proiect pt racord la electrica.
un prieten si-a facut o brutarie si a mers la electrica si a cerut racordare pt  o putere de 18 kw
si montaj una priza monofazica si una trifazica. Dupa aceasta am facut noi instalatia interioara
si nu a intrebat nimeni pina acum cine, ce si cum s-a facut instalatia. Deci se poate si altfel decit cum vor cei de la electrica. Normal ei vin, monteaza firida, contorul in functie de cit ceri puterea si tabloul de sigurante de dupa contor. De acolo incolo faci tu ce vrei.
Suma e mare pt manopera, cei de mai sus cer 400.000 lei pt o pozitie, adica priza=intrerupator=bec cu materialele tale fara factura, cu materialele lor +200.000/pozitie
daca vrei si factura +300.000in plus
deci cu materialele tale   400.000/poz fara factura
                                    700.000           cu factura
cu materialele lor            600.000     fara factura
                                    900.000  cu factura
schimbat tablou vechi cu nou   1.000.000 lei- tabloul il cumperi tu
acestea sunt tarifele la manopera in oradea, asta depinde si de meserias si de fraier!!!
sper ca ti-am fost de folos :rolleyes:


DACA CERI 18 KW Electrica da ca solutie racord din postul de transformare sau dintr-o firida .In nici un caz din retea.Iar taxele pt cei 18 kw (inclusiv contorul) depasesc 80 mil.Daca cineva face instalatia in regie nu este nici o problema dar la punerea in functie a bransamentului ,firma care il va executa trebuie sa dea un dosar al instalatiei interioare.Probabil ca o sa ceara cam un milion pt treaba asta.
Manopera pe care o spui este adevarata..

#10
kosovaru11

kosovaru11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2006

View Postblanc, on Apr 2 2007, 10:48, said:

Salutare,
Am in constructie o extindere la o casa. Am ajuns la partea electrica, contoarul se afla pe casa veche, acum intrebare: ce acte de la electrica imi trebuiesc ca sa leg instalatia noua la contoarul existent ? Se poate pur si simplu sau nu ? Multumesc

In cazul in care nu darami casa veche treaba e simpla...tragi un cablu din tablou pana in partea nou construita si gata...
Daca darami vechea louinta e mai nasol pentru ca in mod sigur va trebui schimbat si bransamentul,iar pentru a muta contoarul trenuie sa-l desigilezi...Cauta un baiat de la Rnl si rezolva cu el..Calea legala e mult mai complicata.

#11
suny

suny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.02.2007
Da, calea cea mai simpla este sa lucrezi cu un baiat de la electrica, dar in afara orelor de program. Eu i-am sunat pe cei de la electrica pt o defectiune si l-am intrebat pe unul din echipajul ce a venit daca face si lucrari in particular. Am avut noroc de un baiat muncitor care s-a ocupat el de tot, pentru ca daca faci o casa noua trebuie sa schimbi bransamentul si contorul de la cea veche. A stiut meserie, dc sunt defectiuni stiu pe cine sa sun si nici tariful nu a fost foarte mare, cam 20 mil acum 2 ani.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostFILAtorul, on Mar 9 2007, 17:32, said:

am pus o intrebare stupida sau nimeni nu stie ? aaa?

trebuie sa fie autorizat cel care o monteaza sau nu ? cei de la renel(electrica sau eon cum ai cheama) trebuie sa ateste instalatia din casa ..sau numai pe cea de la stalp la contor ?

Iti trebuie un proiect. Deci cel care face proiectul trebuie sa fie autorizat de catre ANRE (nu Electrica). Apoi cine face propriu zis lucrarea trebuie sa fie autorizat tot de catre ANRE. Treaba Electricii se termina la contoar. De la contoar incolo te priveste.

#13
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005

View PostClovis, on Apr 26 2007, 18:41, said:

Iti trebuie un proiect. Deci cel care face proiectul trebuie sa fie autorizat de catre ANRE (nu Electrica). Apoi cine face propriu zis lucrarea trebuie sa fie autorizat tot de catre ANRE. Treaba Electricii se termina la contoar. De la contoar incolo te priveste.

Cu proiectul am inteles care este treaba pt. ca ti-l cere la bransament, dar de unde stiu ei cine a executat lucrarea?

#14
comand3r

comand3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.09.2005

View Posttaz21, on May 14 2007, 12:44, said:

Cu proiectul am inteles care este treaba pt. ca ti-l cere la bransament, dar de unde stiu ei cine a executat lucrarea?
Pai ia si tu un electrician autorizat pentru  ca   atunci ca depui dosarul electricanul autorizat tr sa puna parafa si sa semneze faca daca  pe prioectul ai mai mult de 10 KW  iti tr un electrician gr 2B   la executie   pana in 10 KW  iti tr unul doar gr 1 B  in regie proprie cam nu merge daca nu esti autorizat cand depui dosar la electrica pt bransare cam nasol daca modifici una existenta mai merge (deci retine cand mergi la autoritati cu acte iti tr proiect si executant ) fie firma sau pfa nu ii intereseaza  important este sa fie autorizati ANRE   BAFTA

#15
Attilla

Attilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2007

View PostFILAtorul, on Mar 8 2007, 20:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?


pentru bransament iti trebuie un proiect avizat apo instalatia in casa se face conform proiectului ( asta teoretic ) practic pe cei de la electrica ii doare-n spit de ce iti faci tu in casa , ei raspund de instalatia lor ( adica de ce e pana in contoar) de la contoar te priveste pe tine ce si cum iti faci..... important este ca cel care realizeaza practic instalatia sa fie pe meserie altfel e belea mare

#16
Attilla

Attilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2007

View Postblanc, on Apr 2 2007, 10:48, said:

Salutare,
Am in constructie o extindere la o casa. Am ajuns la partea electrica, contoarul se afla pe casa veche, acum intrebare: ce acte de la electrica imi trebuiesc ca sa leg instalatia noua la contoarul existent ? Se poate pur si simplu sau nu ? Multumesc
nu iti trebuie acte de la electrica daca ai deja contoar e rezolvata problema
te legi la tabloul de sigurante deja existent si asta e tot

#17
Attilla

Attilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2007
Intrebare de baraj : Am inteles ca exista o pasta decapanta speciala care nu corodeaza in timp ( ceva pe baza de ceara de albine sau de miere) folosita la realizarea lipiturilor in dozele de legatura, stie cineva ceva mai multe detalii ?

#18
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Cauta la magazinele de piese de electronica chiar sub aceasta denumire sau mai poti gasi sub denumirea de colofoniu, trebuie sa fie o substanta care pare casanta, de obicei este in cutie metalica. NU FOLOSI pasta decapanta care are consistenta mustarului si este putin mai inchisa la coloare decat acesta, este coroziva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate