Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Stare de nervozitate excesiva

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
energi_y

energi_y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2007
Sigur vei depasi si starea asta...

#20
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
O mamă de bătaie te poate trata instant :D

/joke off

Este specific vârstei. Nu e pubertatea de vină pentru că la 17 ani e trecută de mult, însă știu că și eu eram foarte nervos de la 16 până pe la vreo 18 ani. După, mi-a trecut.
Btw, nu glumesc, nu încerc să fac mișto: o partidă de sex poate face minuni pentru nervi la vârsta aceea :)

#21
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 YoYo69ErS, on Dec 4 2007, 00:08, said:

O mamă de bătaie te poate trata instant :D

/joke off

Este specific vârstei. Nu e pubertatea de vină pentru că la 17 ani e trecută de mult, însă știu că și eu eram foarte nervos de la 16 până pe la vreo 18 ani. După, mi-a trecut.
Btw, nu glumesc, nu încerc să fac mișto: o partidă de sex poate face minuni pentru nervi la vârsta aceea :)

Si daca am facut ce zici u , ce mai ramane  :naughty:  ?!

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 YoYo69ErS, on Dec 4 2007, 00:08, said:

O mamă de bătaie te poate trata instant :D

/joke off

Este specific vârstei. Nu e pubertatea de vină pentru că la 17 ani e trecută de mult, însă știu că și eu eram foarte nervos de la 16 până pe la vreo 18 ani. După, mi-a trecut.
Btw, nu glumesc, nu încerc să fac mișto: o partidă de sex poate face minuni pentru nervi la vârsta aceea :)


Tu pe ce te bazezi când scoți prostiile astea pe gură?

#23
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Este o variantă perfect posibilă. Sexualitatea influențează fundamental natura omeneasca și direcționată inteligent poate deveni supapa de refulare si rezolvarea multor probleme.

Pe de altă parte, nimic din ce este omenesc, nu-mi este străin. Nu mai știu cine a spus-o.
-------
Edit
Ai cumva și simptome de hiperexcitabilitate neuronală? Faci ceva efort?
Încearcă un EEG.

Edited by Mirovaia_Scorb, 05 December 2007 - 04:41.


#24
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
mai lasa naposim-u'  :naughty:

#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Mirovaia_Scorb, on Dec 5 2007, 04:31, said:

Este o variantă perfect posibilă. Sexualitatea influențează fundamental natura omeneasca și direcționată inteligent poate deveni supapa de refulare si rezolvarea multor probleme.

Nu mă refeream la partea cu sexul (sunt de acord cu ea) :D, mă refeream la ce tâmpenie a spus legat de pubertate!  :o

#26
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 Mirovaia_Scorb, on Dec 5 2007, 04:31, said:

Este o variantă perfect posibilă. Sexualitatea influențează fundamental natura omeneasca și direcționată inteligent poate deveni supapa de refulare si rezolvarea multor probleme.

Pe de altă parte, nimic din ce este omenesc, nu-mi este străin. Nu mai știu cine a spus-o.
-------
Edit
Ai cumva și simptome de hiperexcitabilitate neuronală? Faci ceva efort?
Încearcă un EEG.

cand ai zis hiperexcitabilitate neuronala .. la ce te referi :?!

Edited by pimpey, 05 December 2007 - 11:58.


#27
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Sunt diverși factori ce stresează sistemul nervos.

Tutun, alcool, cafea, nealternarea perioadelor de muncă și somn (8 ore somn, 8 ore de razboi, 8 alte activități), masturbare, carențe biochimice, alimentație dezechilibrată etc.
Există o intercorelare între toți acești factori.
Ce se întâmplă dacă-i dai în cap lu' Mutu mai mult decât e cazul vezi aici sau si mai bine aici (le zice foarte bine)

Despre hiperexcitabilitatea neuronală: sunt cazuri în care se ajunge efectiv la biciuirea sistemului nervos, manifestând din cauza unor dezechilibre metabolice (sodiu, calciu, fosfor etc.), impulsuri nervoase generate haotic, contracții musculare necontrolate(mai rar în starea de veghe), lipsa puterii de concentrare, incapacitatea de a face față unor situații potențial stresante.

Cum a fost și cazul tău: ai prevăzut un pericol iminent, creierul reacționând într-o manieră atipică.

După ce ai revizuit greșelile menționate la început, poți folosi ca barometru următoarele chestii:
- cum adormi seara ? (ești asaltat de o avalanșă de gânduri, ai un somn agitat)
- urmărește evoluția puterii de concentrare, variații ale stării psihice.
- încearcă (de probă) sa faci zilnic puțin efort aerob: atletism, fotbal etc..
Pentru cultura generală cel puțin, merită încercat și aici.

Sau tot de pe secțiunea asta, topicul cu ADHD, lipsa capacității de concentrare, emotivitate etc.

Edited by Mirovaia_Scorb, 06 December 2007 - 07:14.


#28
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 Mirovaia_Scorb, on Dec 6 2007, 07:09, said:

Sunt diverși factori ce stresează sistemul nervos.

Tutun, alcool, cafea, nealternarea perioadelor de muncă și somn (8 ore somn, 8 ore de razboi, 8 alte activități), masturbare, carențe biochimice, alimentație dezechilibrată etc.
Există o intercorelare între toți acești factori.
Ce se întâmplă dacă-i dai în cap lu' Mutu mai mult decât e cazul vezi aici sau si mai bine aici (le zice foarte bine)

Despre hiperexcitabilitatea neuronală: sunt cazuri în care se ajunge efectiv la biciuirea sistemului nervos, manifestând din cauza unor dezechilibre metabolice (sodiu, calciu, fosfor etc.), impulsuri nervoase generate haotic, contracții musculare necontrolate(mai rar în starea de veghe), lipsa puterii de concentrare, incapacitatea de a face față unor situații potențial stresante.

Cum a fost și cazul tău: ai prevăzut un pericol iminent, creierul reacționând într-o manieră atipică.

După ce ai revizuit greșelile menționate la început, poți folosi ca barometru următoarele chestii:
- cum adormi seara ? (ești asaltat de o avalanșă de gânduri, ai un somn agitat)
- urmărește evoluția puterii de concentrare, variații ale stării psihice.
- încearcă (de probă) sa faci zilnic puțin efort aerob: atletism, fotbal etc..
Pentru cultura generală cel puțin, merită încercat și aici.

Sau tot de pe secțiunea asta, topicul cu ADHD, lipsa capacității de concentrare, emotivitate etc.

Foarte de acord si in deplina cunostinta de cauza in legatura cu interpretarea medicala a nervozitatii. Din cauza asta psihiatrii&psihologii din vest o duc asa bine.
Nu contrazic, dar sa ne acceptam firea umana. La 17 ani ai o mie de motive sa fii nervos, asta daca scoatem din calcul testosteronul care isi face de cap. Parintii par de neinteles, competitia intre colegi/prieteni e acerba si lupta pentru admiratia sexului opus (recent descoperit in realul sens al cuvantului) e crunta.
Unii ar spune asteapta sa cresti mare, eu zic ca de acum asta este. Viata de adult implica multa nervozitate, stres si adaptarea nu e tocmai usoara.

Edited by maltese, 06 December 2007 - 09:21.


#29
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

 Mirovaia_Scorb, on Dec 6 2007, 07:09, said:

Sunt diverși factori ce stresează sistemul nervos.

Tutun, alcool, cafea, nealternarea perioadelor de muncă și somn (8 ore somn, 8 ore de razboi, 8 alte activități), masturbare, carențe biochimice, alimentație dezechilibrată etc.
Există o intercorelare între toți acești factori.
Ce se întâmplă dacă-i dai în cap lu' Mutu mai mult decât e cazul vezi aici sau si mai bine aici (le zice foarte bine)

Despre hiperexcitabilitatea neuronală: sunt cazuri în care se ajunge efectiv la biciuirea sistemului nervos, manifestând din cauza unor dezechilibre metabolice (sodiu, calciu, fosfor etc.), impulsuri nervoase generate haotic, contracții musculare necontrolate(mai rar în starea de veghe), lipsa puterii de concentrare, incapacitatea de a face față unor situații potențial stresante.

Cum a fost și cazul tău: ai prevăzut un pericol iminent, creierul reacționând într-o manieră atipică.

După ce ai revizuit greșelile menționate la început, poți folosi ca barometru următoarele chestii:
- cum adormi seara ? (ești asaltat de o avalanșă de gânduri, ai un somn agitat)
- urmărește evoluția puterii de concentrare, variații ale stării psihice.
- încearcă (de probă) sa faci zilnic puțin efort aerob: atletism, fotbal etc..
Pentru cultura generală cel puțin, merită încercat și aici.

Sau tot de pe secțiunea asta, topicul cu ADHD, lipsa capacității de concentrare, emotivitate etc.

-cand dorm :D : Da ... de obicei stau cam 30- 1 ora pana cand pot sa ma culc (pt ca ma gandesc la tot felul de chestii Lol)
-sunt la cel mai bun profil din scoala ..dar  .. liceul m-a cam prostit nu prea am mai invatat multe chestii in ultimul timp ..

Daca as lua Vitamax ... ar putea sa rezolve problema ?

si  daca as cumpara Vitamax cam cat timp ar trebui sa-l iau (pt ca l-am mai luat ..dar nu am simtit mari schimbari)

-cred ca la mine este si alimentatia dezechilibrata pt ca nu prea mananc acasa ... mananc la scoala (2 hamburgeri , Shaorma mare si mai nou mestec toata ziua Guma[ceea ce inainte nu faceam .. nici odata pe am] )

#30
adrianlja

adrianlja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.12.2007

 steffan, on Mar 23 2007, 20:44, said:

Sorry pentru intarziere dar revin...
se pare ca nu am vesti bune...in ultima vreme ma simt ametit, parca nu am echilibru si ma "furnica" ceafa si parca am febra...ma simt foarte inconfortabil, nu pot sa stau intr-un singur loc, nu am stare.
ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este ca daca vreu sa ma concentrez sa fac un lucru nu reusesc sa il termin, simt ca ma ia cu lesin...e tare ciudat

in legatura cu tiroida atunci cand am facut analizele am facut si TSH si a iesit normal.

Trebuie sa fac ceva sa ies din starea asta...

Va multumesc



buna! v-am citit cu interes si ma aflu cam in aceeasi situatie... ce as putea face sa nu ma mai enervez din orice! sunt satula de psihiatri si analize si tratamente medicamentoase.

#31
adrianlja

adrianlja

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 06.12.2007
buna! anul trecut am fost diagnosticata cu carenta de calciu si magneziu. de atunci iau in fiecare luna aceste 2
minerale, sub forma de pastile sau fiole . docrorita mi-a spus ca starile de neliniste vin din aceasta lipsa. am 36 de ani si nu am suferit de nimic pana anul trecut. de cand am avut simtomele acestor carente am devenit ipohondra, parca nimic nu ma mai multumeste. am fost si la psihiatrii care mi-au dat tratament cu xanax si seroxat.xanaxul de la 2 pastile /zi am ajuns la 1/2 /zi, dar cred ca am ajuns dependenta ,iar dupa 2 zile de 1/2 seroxat am renuntat deoarece ma simteam pe alta planeta. cei de acasa nu-mi inteleg starile de nervozitate din cauza acestor stari de panica cum c-as avea ceva si se isca mereu scandal. cu respect si cu speranta ca cineva a mai trecut prin ceva asemanator ,sau care ar putea fi in cunostinta de cauza astept un raspuns sincer si plin de speranta datatoare de viata. =

#32
Sheilla

Sheilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.02.2006
hmmm eu ti;as recomanda sa renunti urgent la xanax ...te distruge incet si sigur

#33
masster

masster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.04.2006

 Sheilla, on Dec 26 2007, 23:17, said:

hmmm eu ti;as recomanda sa renunti urgent la xanax ...te distruge incet si sigur
adaug: xanax-ul este anxiolitic, deci pt. tratarea anxietatilor de tot felul, inclusiv pt. atacuri de panica.
Dar... parerea mea este ca fiecare dintre cei care au spus ca sufera de diverse stari de iritabilitate sau de lipsa de energie (dupa caz) se confrunta cu un episod depresiv minor sau major. Depresia este anxietatea la patrat, sau daca vreti este efectul nemijlocit al unui regim de viata dezordonat dpdv al gestionarii resurselor fizice si mai ales psihice. Nu renuntati la un consult de specialitate psihiatric amanuntit. Nu veti regreta ci doar veti constata cat de mult conteaza sa ai un sistem nervos sanatos si un mediu de viata linistit.

Daca o depresie de tip astenic se poate vindeca relativ usor prin mai multa relaxare, inconjurarea de prieteni adevarati, etc, depresia pe fondul stresului de tip soc (drame familiale, relatii esuate, etc) nu se poate trata decat cu antidepresive mai puternice. Antidepresivele le poate recomanda DOAR un medic psihiatru. Lasati psihologii in pace, nu le mai umflati buzunarele cu bani, sunt doar un fel de sarlatani cu ora. Ii doare pe ei in c... ot de problemele voastre, regele lor e banul. Si nici macar nu scrie pe diploma lor 'medic'.

De aceea, reflectati putin, acceptati ca aveti o afectiune psihica si ca doriti sa va faceti bine. Si de aici totul va merge catre vindecare in mainile unui psihiatru bun. Recomand Spitalul Obregia, pavilionul 15.

Succes!

#34
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Mie mi se intampla sa fiu excesiv de nervoasa iarna spre primavara. Explicatia este ca organismul pierde f multe vitamine in aceasta perioada si in plus vin si examenele. Atunci mananc mai sanatos si fac o cura de Magne B6 solutie buvabila. O fiola se dizolva in jumatate de pahar cu apa. Se bea imediat pentru ca se evapora repede. Are gust dulceag.Efectul il vei simti in cateva zile. Mai exista si pastile insa ele isi fac efectul mai greu. Face minuni si nu da nici pofta de mancare. Intreaba doctorul/farmacistul inainte.


 pimpey, on Dec 6 2007, 10:06, said:

-cand dorm :D : Da ... de obicei stau cam 30- 1 ora pana cand pot sa ma culc (pt ca ma gandesc la tot felul de chestii Lol)
-sunt la cel mai bun profil din scoala ..dar  .. liceul m-a cam prostit nu prea am mai invatat multe chestii in ultimul timp ..

Daca as lua Vitamax ... ar putea sa rezolve problema ?

si  daca as cumpara Vitamax cam cat timp ar trebui sa-l iau (pt ca l-am mai luat ..dar nu am simtit mari schimbari)

-cred ca la mine este si alimentatia dezechilibrata pt ca nu prea mananc acasa ... mananc la scoala (2 hamburgeri , Shaorma mare si mai nou mestec toata ziua Guma[ceea ce inainte nu faceam .. nici odata pe am] )


#35
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Poate esti nervos din alte motive si nu vrei tu sa recunosti. De exemplu nu-ti ajung banii, te streseaza parintii cu BAC-ul, etc si iti canalizezi furia pe mingi si oameni.

#36
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
sa mananci la scoala 2 hamb + shaorma mare(eu sunt f mancacios de felul meu dar nu pot manca atat in 6-7 ore cat stau la scoala)
pe langa toate posibilitatile amintite eu m-as gandi si la o hipertiroidie.
e destul de des intalnita, are simptomele acestea, iar varsta nu conteaza.
oricum eu de acolo as pleca...
control la endocrinologie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate