Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Stare de nervozitate excesiva

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Buna Ziua

De vreo cateva saptamani traiesc o experienta destul de nasola...am o stare de neliniste, febra interna, lipsa de concentratie, transpiratie, o mana amortita, ba ma inteapa in zona inimii ba prin alte parti...o stare generala de neputinta.

Analizele le-am facut cat de cat si se pare ca nu ma nimic, dar eu ma gandesc la tot felul de prostii.

Daca cineva ma poate ajuta cu vreo explicatie cum as putea sa ies din starea asta.

Mersi

#2
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

 steffan, on Mar 8 2007, 16:42, said:

Buna Ziua

De vreo cateva saptamani traiesc o experienta destul de nasola...am o stare de neliniste, febra interna, lipsa de concentratie, transpiratie, o mana amortita, ba ma inteapa in zona inimii ba prin alte parti...o stare generala de neputinta.

Analizele le-am facut cat de cat si se pare ca nu ma nimic, dar eu ma gandesc la tot felul de prostii.

Daca cineva ma poate ajuta cu vreo explicatie cum as putea sa ies din starea asta.

Mersi

esti in sesiune? se apropie examene de vreun fel?

#3
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Nu sunt in sesiune...dar anul trecut a fost un an infernal(munca multa, stres).
Cel mai mult ma deranjeaza ca nu pot sa ma concentrez la munca, parca nu mai pot sa muncesc...

#4
OanaC

OanaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.04.2005
Ia-ți câteva zile libere și nu fă nimic legat de serviciu, pur și simplu relaxează-te și fă ce-ți place ție mai mult  ;) . Dacă poți merge undeva unde să nu ai treabă cu telefonul, internetul și de-alde astea e și mai bine.

După o perioada tensionată (mai lungă), și eu simt că nu am chef de nimic o bucată de vreme. Suntem ființe limitate, ce să-i faci  :) .

Edited by OanaC, 08 March 2007 - 17:33.


#5
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 steffan, on Mar 8 2007, 16:42, said:

Buna Ziua

De vreo cateva saptamani traiesc o experienta destul de nasola...am o stare de neliniste, febra interna, lipsa de concentratie, transpiratie, o mana amortita, ba ma inteapa in zona inimii ba prin alte parti...o stare generala de neputinta.

Analizele le-am facut cat de cat si se pare ca nu ma nimic, dar eu ma gandesc la tot felul de prostii.

Daca cineva ma poate ajuta cu vreo explicatie cum as putea sa ies din starea asta.

Mersi
Mie mi se pare ca ai un atac de panica. Incearca sa iei MagneB6 si vit.B1. Cred ca e si o lipsa de Mg, pentru ca amortirea mainilor si nelinistea este un simptom al acesteia.

#6
Bebe Mic

Bebe Mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 02.03.2007

 steffan, on Mar 8 2007, 16:42, said:

Buna Ziua

De vreo cateva saptamani traiesc o experienta destul de nasola...am o stare de neliniste, febra interna, lipsa de concentratie, transpiratie, o mana amortita, ba ma inteapa in zona inimii ba prin alte parti...o stare generala de neputinta.

Analizele le-am facut cat de cat si se pare ca nu ma nimic, dar eu ma gandesc la tot felul de prostii.

Daca cineva ma poate ajuta cu vreo explicatie cum as putea sa ies din starea asta.

Mersi

Eu am avut probleme asemanatoare ( - ar fi fost bine sa am mai multe detalii, mai ales daca si slabesti) acum 3 ani si am umblat din spital in spital fara ca nimeni sa stie ce am pana cand am ajuns la Parhon.

Asa ca, eu iti sugerez din toata inima sa faci o vizita la spitalul Parhon (endocrinologie). Cand ai probleme cu glanda tiroida -  pe hipertiroidie, esti tot timpul nervos fara motiv, pulsul marit, dureri in piept, amorteli de maini si obosesti f. repede. Analizele de sange (gen anemii) sunt bune de regula pentru ca nu infometarea sau oboseala excesiva sunt cauzele ci pur si simplu dereglarea functiilor glandei. In general datorita unui nodul sau mai multi formati pe glanda.

Daca doresti mai multe informatii te rog nu ezita sa ma intrebi ... multa sanate!

Chiquitita a spus bine ca acele dureri pe care le simti in piept si prin alte locuri (daca sunt asociate de o puternica senzatie de sfarseala si teama) seamana cu un atac de panica, dar atacurile de panica daca nu esti in depresie au alte cauze - dereglarile tiroidei.  Aceste dereglari nu pot fi controlate in nici un fel, se repara doar in urma unui tratament specific problemei.

Nervozitate necontrolata asociata cu aceste "atacuri de panica" sunt caracteristice dereglarilor endocrine. Daca nu ai chef sa mergi la Parhon, iti poti face o simpla testare a TSH-ului in orice clinica privata (pretul nu este f. mare in jur la 42 RON in clinicile mai cunoscute si am vazut chiar si la juma' de pret). Cea mai mica abatere de la valorile normale indica probleme. Bineinteles ca ideal ar fi sa mergi la spital.

Sanatate!

Edited by mianna, 08 March 2007 - 21:43.


#7
anxiety

anxiety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.02.2007

 Bebe Mic, on Mar 8 2007, 21:09, said:

Asa ca, eu iti sugerez din toata inima sa faci o vizita la spitalul Parhon (endocrinologie). Cand ai probleme cu glanda tiroida -  pe hipertiroidie, esti tot timpul nervos fara motiv, pulsul marit, dureri in piept, amorteli de maini si obosesti f. repede. Analizele de sange (gen anemii) sunt bune de regula pentru ca nu infometarea sau oboseala excesiva sunt cauzele ci pur si simplu dereglarea functiilor glandei. In general datorita unui nodul sau mai multi formati pe glanda.

Daca doresti mai multe informatii te rog nu ezita sa ma intrebi ... multa sanate!


        Ceea ce descrie el este destul de vag . Adica sunt sanse destul de slabe sa aiba aceeasi afectiune cu a ta .
      

       @Steffan : Daca "analizele" au iesit bune nu inseamna nimic . Probabil ai facut un set restrans de analize de sange care nu au relevat nimic neobisnuit . Daca suferi de o avitaminoza sau de lipsa unor minerale esentiale nu vei descoperi asta in urma unor teste restranse de sange sau de urina .
    De asemenea , daca suferi de anumite tulburari hormonale nu vei afla in urma unor teste de rutina .
    
     Tu singur ai declarat ca suferi din pricina stresului si deci ceea ce ai s-ar putea numi "atac de panica". Acesta nu are legatura cu frica . Se poate declansa din pricina unei atmosfere de stres intens sau in urma unor traume psihologice cum ar fi un accident , un deces al unei persoane aproapiate , sau ceva asemanator . Persoanele afectate au simtome variate cu manifestari fiziologice cum ar fi : senzatia de sufocare , dureri in piept , insomnii , tulburari de concentrare ...

#8
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 anxiety, on Mar 8 2007, 21:45, said:

Ceea ce descrie el este destul de vag . Adica sunt sanse destul de slabe sa aiba aceeasi afectiune cu a ta .
      

       @Steffan : Daca "analizele" au iesit bune nu inseamna nimic . Probabil ai facut un set restrans de analize de sange care nu au relevat nimic neobisnuit . Daca suferi de o avitaminoza sau de lipsa unor minerale esentiale nu vei descoperi asta in urma unor teste restranse de sange sau de urina .
    De asemenea , daca suferi de anumite tulburari hormonale nu vei afla in urma unor teste de rutina .
    
     Tu singur ai declarat ca suferi din pricina stresului si deci ceea ce ai s-ar putea numi "atac de panica". Acesta nu are legatura cu frica . Se poate declansa din pricina unei atmosfere de stres intens sau in urma unor traume psihologice cum ar fi un accident , un deces al unei persoane aproapiate , sau ceva asemanator . Persoanele afectate au simtome variate cu manifestari fiziologice cum ar fi : senzatia de sufocare , dureri in piept , insomnii , tulburari de concentrare ...
Ca bine zici...
Eu am presupus ca ar fi un atac de panica deoarece si eu am patit la fel anul trecut dupa ce tata a facut un preinfarct. M-am speriat ingrozitor si aveam senzatia ca o sa patesc si eu acelasi lucru. Credeam tot timpul ca e ceva in neregula cu mine, imi amorteau varfurile degetelor, ma dureau toate cele inclusiv zona inimii, o frica de nestapanit. Dupa o repriza de plans am ramas chiar si intepenita: mi se inclestasera falcile si mainile. Astea pana am ajuns la Spitalul Sf. Pantelimon si mi-a injectat niste Ca. Dar simptomele nu s-au oprit aici, asa ca am ajuns la clinica particulara Hipocrat , cam pe la ora inchiderii. Aveam o stare de nervi inexplicabila si senzatia de durere in piept. Nu mai era nimeni dar totusi am gasit o asistenta de pe salvare. Mi-a luat pulsul si mi-a spus ca totul este ok (trebuia sa stiu asta deoarece imi facuse-mi si un EKG), dar ca ar fi bine sa ma duc si la un psiholog, ca nu este decat un atac de panica. Starile s-au diminuat cu Mg., Ca., B1, At10, D3, Xanax, sedatif. Cam multe nu?
SFATUL MEU: go see a doctor!

#9
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 steffan, on Mar 8 2007, 16:42, said:

Buna Ziua

De vreo cateva saptamani traiesc o experienta destul de nasola...am o stare de neliniste, febra interna, lipsa de concentratie, transpiratie, o mana amortita, ba ma inteapa in zona inimii ba prin alte parti...o stare generala de neputinta.

Analizele le-am facut cat de cat si se pare ca nu ma nimic, dar eu ma gandesc la tot felul de prostii.

Daca cineva ma poate ajuta cu vreo explicatie cum as putea sa ies din starea asta.

Mersi
Astenie de primavara se cheama. Vitamine, somn, sport, amor, activitati captivante, aka leacuri garantate.

#10
Bebe Mic

Bebe Mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 02.03.2007

 anxiety, on Mar 8 2007, 21:45, said:

Ceea ce descrie el este destul de vag . Adica sunt sanse destul de slabe sa aiba aceeasi afectiune cu a ta .
      

Tu singur ai declarat ca suferi din pricina stresului si deci ceea ce ai s-ar putea numi "atac de panica". Acesta nu are legatura cu frica .

Pentru ca ceea ce descrie el este destul de vag, la fel de bine sunt sanse slabe sa aiba atac de panica!? ... nu! Analogia este destul de simpla din moment ce ai continuat fraza cu "adica".  Simptomele afectiunii mele seamana (ba mai mult includ atacul de panica SI nervozitatea fara explicatie), si in cazul in care nu rezolva, e bine sa aiba in vedere.

Nici nu am spus ca ar avea legatura cu frica. Eu NU am folosit termenul teama sugerand ca ar fi o cauza de declansare ci una din starile date de atacul de panica. De ceea ce poate simti omul atunci cand trece printr-un atac de panica (panica, teama, frica, anxietate).

Cu respect.

#11
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003

 Bebe Mic, on Mar 9 2007, 00:56, said:

Pentru ca ceea ce descrie el este destul de vag, la fel de bine sunt sanse slabe sa aiba atac de panica!? ... nu! Analogia este destul de simpla din moment ce ai continuat fraza cu "adica".  Simptomele afectiunii mele seamana (ba mai mult includ atacul de panica SI nervozitatea fara explicatie), si in cazul in care nu rezolva, e bine sa aiba in vedere.

Nici nu am spus ca ar avea legatura cu frica. Eu NU am folosit termenul teama sugerand ca ar fi o cauza de declansare ci una din starile date de atacul de panica. De ceea ce poate simti omul atunci cand trece printr-un atac de panica (panica, teama, frica, anxietate).

Cu respect.
seamana a atac de panica da... am avut si eu asta intr-o perioada de stress foarte mare. aproape ca imi amortea mana stanga, ma cam speriasem...
Senzatia de teama nu e obligatorie, eu de exemplu nu aveam deloc o stare de teama, de asta nici nu intelegeam de ce un doctor mi-a zis ca e atac de panica... adica, unde era panica...? :))

vezi si http://en.wikipedia....ki/Panic_attack

#12
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 profu, on Mar 9 2007, 17:04, said:

seamana a atac de panica da... am avut si eu asta intr-o perioada de stress foarte mare. aproape ca imi amortea mana stanga, ma cam speriasem...
Senzatia de teama nu e obligatorie, eu de exemplu nu aveam deloc o stare de teama, de asta nici nu intelegeam de ce un doctor mi-a zis ca e atac de panica... adica, unde era panica...? :))

vezi si http://en.wikipedia....ki/Panic_attack
Nu este musai sa ai toate simptomele. Cateva si e deajuns sa te scoata din circuit :huh: .

#13
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Nu doresc nimanui simptomele unui atac de panica. Odata ce ai avut primul atac dupa aceea, daca nu faci tratament, la fiecare disconfort al unui organ intern sau un simptom normal se poate declansa !! Asa ca la doctor nenea !!

#14
steffan

steffan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2004
Sorry pentru intarziere dar revin...
se pare ca nu am vesti bune...in ultima vreme ma simt ametit, parca nu am echilibru si ma "furnica" ceafa si parca am febra...ma simt foarte inconfortabil, nu pot sa stau intr-un singur loc, nu am stare.
ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este ca daca vreu sa ma concentrez sa fac un lucru nu reusesc sa il termin, simt ca ma ia cu lesin...e tare ciudat

in legatura cu tiroida atunci cand am facut analizele am facut si TSH si a iesit normal.

Trebuie sa fac ceva sa ies din starea asta...

Va multumesc

Edited by steffan, 23 March 2007 - 18:45.


#15
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
de la un timp sunt foarte nervos .. adica daca "comenteaza" cineva la mine  incep sa-l "cert" (sa ma iau de el [fara bataie ]s.a) .. eram si inainte  nervos dar nici chiar asa ...

si mai am o problema .. Lol !

odata eram in sala de sport.. niste colegi de la alta clasa se jucau fotbal sau bascket[eu ma uitam] ,  oricum odata  a venit mingea de fotbal la mine si am vrut sa dau un sut asa de tare (parca ma enervasem si nu stiu dc!) , n-am mai dat sutul pt ca in acel moment tocmai s-a pus o fată in fața mingii  (si daca o loveam ... :-s) , in sfarsit nu am mai tras sutul am pus o simpla pasa .. dar dupa aceasta "faza" inima a inceput sa-mi bata foarte tare (imi batea asa de tare incat parca imi bateau toate venele de la cap) :(

sunt prea stresat .. care o fi  problema ?

Edited by pimpey, 03 December 2007 - 20:58.


#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pubertatea!  :console: ^_^

#17
angel_dusk

angel_dusk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2007
si eu is de aceeasi parere. so .. rezolv-o cumva! e clar ca este vorba de sistemul hormonal care isi face de cap.

#18
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Cred ca e altceva (insa nu stiu ce)!

Legat cu a 2-a parte a primului post cel cu fotbalul ...si cu bataia inimii foarte repede credeti ca are aceeasi cauza?

Edited by pimpey, 03 December 2007 - 21:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate