Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Sfanta Traditie si Sfanta Scriptura

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#37
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostNicanor, on Apr 5 2007, 10:46, said:

...eu am scapat de aciditate gastrica si cred ca prin acea apa sfintita si prin credinta. sa inteleg ca busuiocul a fost de vina?
Acel "cred" din fraza ta nu mai necesita comentarii. Nu sunt medic, dar orice medic iti spune ca aciditatea gastrica are legatura cu sistemul nervos (stressul) si cu alimentatia. Credinta in vindecare inseamna autosugestie, atitudine pozitiva care ajuta procesul de vindecare, si este perfect explicabil avand in vedere ca aciditatea gastrica intra in remisie cand factorii care o produc se diminueaza.
Cand s-o vindeca cineva de cancer in ultima faza prin credinta si apa sfintita, sa ne spui si noua. :D

Edited by landscape10, 05 April 2007 - 10:23.


#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlandscape10, on Apr 4 2007, 19:21, said:

Agheasma = apa tratata cu busuioc care se stie ca are proprietati antiseptice, de aceea tine mai mult decat apa obisnuita. In plus, ionii de argint proveniti de la cruce neutralizeaza microbii, este stiut faptul ca beduinii pastreaza apa proaspata in vase de argint. Dar busuiocul face toata treaba, incercati acasa si veti constata ca va puteti fabrica agheasma si singuri. :)
Restul proprietatilor = wishful thinking. :)
In sfirsit, ceva credibil!

Ai uitat si ex. din Franta cu epidemia, cind nobilii au scapat pt ca tineau apa in vase de argint.
Am vazut eu la Tele-Enciclopedie, pe vremurile bune...

#39
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Biblia e cel mai pur adevar omenesc !
Asta spune si Biblia, daca o citesti. (cuvantul lui Dumnezeu)
imi poti dovedi contrariul ? (daca nu, atunci citatul de mai sus "cade")

View Posttudorel666, on Mar 30 2007, 23:57, said:

Nu vreau sa-ti dovedesc contrariul, pentru ca si eu cred  si M-AM CONVINS ca Biblia spune adevarul ! Voiam sa spun insa ca nici traditia nu minte !

tu ce intelegi prin "cel mai pur" adevar omenesc.
poate traditia sa minta sau nu, Biblia ramane cel mai pur adevar omenesc.
Cel mai aproape de Adevar. de fapt Adevarul, pentru noi.
Daca tu crezi prima afirmatie => a doua (aia cu Traditia) e inutila

Greu cu gandirea asta.
Oameni buni, "ganditi bine"
Daca zici cel mai pur, si crezi asta, atunci tot ce e langa cel mai pur nu mai e de asa mare importanta.
Ex: Ioan pe langa Isus. De ce sa merg dupa Ioan cand apostolii sai au luat-o dupa Isus ? (capisci ?)

#40
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Post***MIHAI***, on Apr 6 2007, 15:05, said:

Biblia e cel mai pur adevar omenesc !
Asta spune si Biblia, daca o citesti. (cuvantul lui Dumnezeu)
imi poti dovedi contrariul ? (daca nu, atunci citatul de mai sus "cade")
tu ce intelegi prin "cel mai pur" adevar omenesc.
poate traditia sa minta sau nu, Biblia ramane cel mai pur adevar omenesc.
Cel mai aproape de Adevar. de fapt Adevarul, pentru noi.
Daca tu crezi prima afirmatie => a doua (aia cu Traditia) e inutila

Greu cu gandirea asta.
Oameni buni, "ganditi bine"
Daca zici cel mai pur, si crezi asta, atunci tot ce e langa cel mai pur nu mai e de asa mare importanta.
Ex: Ioan pe langa Isus. De ce sa merg dupa Ioan cand apostolii sai au luat-o dupa Isus ? (capisci ?)

     Mihai, sa-ti explic care este parerea mea despre biblie si asa zisa sfanta traditie : ambele sunt adevaruri pure omenesti, asa cum si friptura de pe masa si ceea ce se arunca in hazna sunt cel mai pur adevar omenesc ! Diferenta e ca friptura o mananc cu placere, iar ceea ce se arunca in hazna mananca numai perversii ! Acuma nu zic ca sfanta traditie ar trebui aruncata in hazna, ca s-ar putea sa-mi sara in cap cine stiu eu, dar, desi este cel mai pur adevar omenesc, consider ca locul ei pe fata pamantului este doar de ingrasamant organic natural !
     Acuma sper ca ai inteles clar ce am vrut sa spun cu cel mai pur adevar omenesc !

#41
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Post***MIHAI***, on Mar 22 2007, 00:02, said:

ce se intelege prin predanie ?
Ma gandesc ca perdania poate fi interpretata ca abaterea de la calea dreapta. Daca mergi printr-o regiune arida, fara puncte de reper, este aproape imposibil sa mentii calea dreapta si, probabil, vei sfarsi prin a te invarti in cerc. Dar inchipuie-ti ca solul este suficient de moale pentru a lasa urme. Atunci lucrurile se simplifica: este suficient sa te uiti in urma pentru a vedea daca ai mers drept sau nu. Asta-i traditia. ;)

Edited by bonobo, 24 May 2007 - 00:11.


#42
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbonobo, on May 24 2007, 01:10, said:

Ma gandesc ca perdania poate fi interpretata ca abaterea de la calea dreapta. Daca mergi printr-o regiune arida, fara puncte de reper, este aproape imposibil sa mentii calea dreapta si, probabil, vei sfarsi prin a te invarti in cerc. Dar inchipuie-ti ca solul este suficient de moale pentru a lasa urme. Atunci lucrurile se simplifica: este suficient sa te uiti in urma pentru a vedea daca ai mers drept sau nu. Asta-i traditia. ;)
doar ca punctele acelea tari, reperele sunt oamenii, nu Biblia
de aceea traditia e asa cum e, si nu ai nici o siguranta a mantuirii daca te iei dupa ea,
daca pui Biblia ca reper e altceva

#43
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Scumpușorii mei, da voi știți cine a închegat Biblia, separândo de apocrife, și tălmăcind scrierile fără majuscule și fără semne de punctuație?
Sinodul Egumenic din Laodiceea, în anul 363 a făcut CANONUL NOULUI TESTAMENT.

Pentru cei care citesc Scriptura, e lesne de înțeles că apostolii transmiteau multe lucruri discipolilor pe cale orală. Acolo unde vorbește Pavel de Cina cea de Taină, în genere spune "voi veni și voi rândui restul lucrurilor".

Apropo, primii creștini nu stăruiau în citirea Scripturii, ci în rugăciune și în post.

#44
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Dec 31 2007, 12:00, said:

Scumpușorii mei, da voi știți cine a închegat Biblia, separândo de apocrife, și tălmăcind scrierile fără majuscule și fără semne de punctuație?
Sinodul Egumenic din Laodiceea, în anul 363 a făcut CANONUL NOULUI TESTAMENT.

Pentru cei care citesc Scriptura, e lesne de înțeles că apostolii transmiteau multe lucruri discipolilor pe cale orală. Acolo unde vorbește Pavel de Cina cea de Taină, în genere spune "voi veni și voi rândui restul lucrurilor".

Apropo, primii creștini nu stăruiau în citirea Scripturii, ci în rugăciune și în post.


      Deci, acest sinod, a luat la puricat toata "sfanta traditie" si a conchis: numai anumite carti pot reprezenta cuvantul lui Dumnezeu, formand "sfanta scriptura". Ei bine, din acel moment, "sfanta traditie" a ramas numai orientativa, cuvant de lege avand numai scrierile biblice!
      Daca tu consideri ca motivul, pentru care unele scrieri ale traditiei au fost date deoparte, este altul, spune-ni-l si noua!

Edited by tudorel666, 31 December 2007 - 21:10.


#45
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007

View Posttudorel666, on Dec 31 2007, 21:09, said:

Deci, acest sinod, a luat la puricat toata "sfanta traditie" si a conchis: numai anumite carti pot reprezenta cuvantul lui Dumnezeu, formand "sfanta scriptura". Ei bine, din acel moment, "sfanta traditie" a ramas numai orientativa, cuvant de lege avand numai scrierile biblice!
      Daca tu consideri ca motivul, pentru care unele scrieri ale traditiei au fost date deoparte, este altul, spune-ni-l si noua!

Iată citate din Scriptură, le găsești pe google, dacă nu crezi. Iată:

1. Căci voiesc ca voi să știți cât de mare luptă am pentru voi și pentru cei din Laodiceea și pentru toți câți n-au văzut fața mea în trup,  

13. Căci martor îi sunt că are multă râvnă pentru voi și pentru cei din Laodiceea și din Ierapole.

15. Îmbrățișați pe frații din Laodiceea și pe Nimfas și pe Biserica din casa lui.
16. Și după ce scrisoarea aceasta se va citi de către voi, faceți să se citească și în Biserica laodiceenilor, iar pe cea din Laodiceea să o citiți și voi.

33. De aceea, frații mei, când vă adunați ca să mâncați, așteptați-vă unii pe alții.  
34. Iar dacă îi este cuiva foame, să mănânce acasă, ca să nu vă adunați spre osândă. Celelalte însă le voi rândui când voi veni.

25. Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin.

9. Cele ce ați învățat și ați primit și ați auzit și ați văzut la mine, acestea să le faceți, și Dumnezeul păcii va fi cu voi.

15. Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră.

Cine cunoaște aceste lucruri? Au nu Biserica vie a lui Hristos, păstrată până azi?
Nu știu de unde ai scos tu Sola Scriptura asta... Predania - nu trebuie să se contrazică cu Scriptura, asta e. Apropo - dacă ți-au sucit mințile cum a vrut în Scriptură, asta nu înseamnă că ea contrazice predania, trebuie atent de analizat totul.

Uite, chiar Pavel citează pe Hristos, nu din Evanghelii, ci din cele auzie: "Mai fericit este a da decât a lua" (Fapte 20:35). În Evanghelii nu întâlnești asta, la Pavel este. Predania nu e separată cumva.... Sectarii au luat Biblia în mână și au început a face totul ca să semene ca în Biblie, Ortodoxia a primit lucrurile de la primii creștini. Numele de "ortodox" - dreptmăritor, a apărut la Marea Schismă, când catolicii s-au desprins. Până atunci, numindu-se simplu - creștin. Așa cum se numește și astăzi, de fapt. Fă diferența dintre a învăța ceva din carte, și a învăța ceva cu ajutorul oamenilor care care se ocupă de mult timp cu îndeletnicirea dată.

#46
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 1 2008, 13:14, said:

15. Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră.

Cine cunoaște aceste lucruri? Au nu Biserica vie a lui Hristos, păstrată până azi?


      Toate bisericile afirma despre ele ca sunt vii, ca sunt ale lui Hristos, si ca celelalte sunt doar clone fara valoare! Ele insele se descalifica prin ceea ce afirma! Singurul lucru prin care poti verifica daca sunt intradevar ale lui Hristos sau nu, este sa vezi daca fac ceea ce ne invata Hristos sa facem. Cum niciuna dintre ele nu face asta, deduc ca niciuna nu este a lui Hristos si toate sunt mincinoase!

         Ori poate stii tu vreo biserica ce tine predaniile lui Hristos si nu o cunoastem noi! Atunci spune-ne-o.

Edited by tudorel666, 02 January 2008 - 19:37.


#47
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Scumpu meu, citește viețile sfinților, asta la cel mai serios mod, mergi într-o librărie ortodoxă și ia lucrări ale sfinților, și vei vedea dacă ei au ținut predaniile lui Hristos, sau nu. Biserica lui Hristos nu a putut să moară, porțile iadului nu o vor birui - nu uita. Ea încă este. Întreabă-te - ce Biserică trăiește din cele mai vechi timpuri? Toate sectele îs de origine contemporană.... Catolicismul - evul mediu, Ortodoxia - s-a desăvârșit în epoca antică târzie, bazele ei - sec. IV-V, odată cu Sfânta Scriptură. Sfinți - sec. II, III - avem. Mai ales de prin Imp. Roman, martirii. Asta e Biserica cea mai veche, aici e predania. Ce spun celelalte - e a lor treabă, e osânda lor. Este diferență între a mă face sportiv cu un antrenor care practică sportul respectiv, decât a lua o carte și a învăța din carte, și a lucra cu niște citate și mi se părea că sunt mare sportiv....

#48
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 3 2008, 10:16, said:

Scumpu meu, citește viețile sfinților, asta la cel mai serios mod, mergi într-o librărie ortodoxă și ia lucrări ale sfinților, și vei vedea dacă ei au ținut predaniile lui Hristos, sau nu. Biserica lui Hristos nu a putut să moară, porțile iadului nu o vor birui - nu uita. Ea încă este. Întreabă-te - ce Biserică trăiește din cele mai vechi timpuri? Toate sectele îs de origine contemporană.... Catolicismul - evul mediu, Ortodoxia - s-a desăvârșit în epoca antică târzie, bazele ei - sec. IV-V, odată cu Sfânta Scriptură. Sfinți - sec. II, III - avem. Mai ales de prin Imp. Roman, martirii. Asta e Biserica cea mai veche, aici e predania. Ce spun celelalte - e a lor treabă, e osânda lor. Este diferență între a mă face sportiv cu un antrenor care practică sportul respectiv, decât a lua o carte și a învăța din carte, și a lucra cu niște citate și mi se părea că sunt mare sportiv....

       "Scumpul meu", am citit si recitit "Vietile sfintilor", ca altfel nu ma apucam de ceea ce m-am apucat, si m-am convins ca NICIUNUL nu a tinut predaniile! Daca vrei, putem discuta asta, referitor la orice sfant vrei tu, pe un topic special.
       Iar biserica ce traieste din cele mai vechi timpuri, oricum mult mai veche decat cea crestina, este cea evreiasca. Propui sa trecem toti la iudaism? Mai ales ca si Hristos a fost tot evreu si NU S-A DEZIS NICIODATA  de religia lui Moise!

Edited by tudorel666, 03 January 2008 - 23:17.


#49
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Spui prostii referitor la sfinți, sau nu știi ce înseamnă predanie.

Cât despre dezicere - a fost, prin faptul că El a SCHIMBAT legea. "Poruncă nouă dau vouă", "Iată sângele Noului Legământ", etc...

Cea mai veche Biserică CREȘTINĂ, asta am avut în vedere.
Crezi că în 300 de ani - a murit Biserica? Vezi Ioan 17...

#50
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostJJBo, on Jan 4 2008, 14:21, said:

Spui prostii referitor la sfinți, sau nu știi ce înseamnă predanie.

Cât despre dezicere - a fost, prin faptul că El a SCHIMBAT legea. "Poruncă nouă dau vouă", "Iată sângele Noului Legământ", etc...

Cea mai veche Biserică CREȘTINĂ, asta am avut în vedere.
Crezi că în 300 de ani - a murit Biserica? Vezi Ioan 17...


     1. Nu spun "prostii" referitor sa sfinti, ba chiar te-am provocat sa iei orice sfant vrei tu si sa analizam daca a tinut predaniile date de Hristos! Nu ai facut-o. De ce?
     2. "Porunca noua va dau voua : Sa va iubiti unul pe altul"!  Ti se pare cumva ca asta schimba cu ceva legea lui Moise?!
     3. Repet, cea mai veche biserica crestina este biserica lui Moise, din care a facut parte si Hristos! Sau vrei sa spui ca Isus nu a fost crestin?!
     Privitor la biserica despre care vorbesti tu si la cei 300 de ani, nu a murit nici o biserica, pur si simplu a fost mutata la cer dupa daramarea Templului din Ierusalim, asa cum a proorocit Isus. Pe pamant au ramas numai cuvintele lui Isus, din care fiecare a facut ce a vrut si a profitat cat a putut.

#51
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttudorel666, on Jan 4 2008, 19:40, said:

3. Repet, cea mai veche biserica crestina este biserica lui Moise, din care a facut parte si Hristos! Sau vrei sa spui ca Isus nu a fost crestin?!
Vorbesti tampenii. Pana la Isus nu poti sa vorbesti de crestinism.
Crestinismul este religia celor care marturisesc credinta in Iisus Cristos, pe care-l recunosc si-l cinstesc drept Fiu al lui Dumnezeu si purtator al unui mesaj universal de mantuire propavaduita de apostoli. Crestinismul este in continuitatea iudaismului (veterotestamentar). Iudaismul este izvorul crestinismului si legatura este evidenta (revelatia pe care D-zeu a facut-o prin intermediul poporului evreu, toti profetii pana la Isus, protoparintii sunt comuni, descendenta regeasca a lui Isus este de la regii evrei, apostolii sunt evrei, etc).

Edited by Megara, 04 January 2008 - 19:56.


#52
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMegara, on Jan 4 2008, 19:55, said:

Vorbesti tampenii. Pana la Isus nu poti sa vorbesti de crestinism.
Crestinismul este religia celor care marturisesc credinta in Iisus Cristos, pe care-l recunosc si-l cinstesc drept Fiu al lui Dumnezeu si purtator al unui mesaj universal de mantuire propavaduita de apostoli. Crestinismul este in continuitatea iudaismului (veterotestamentar). Iudaismul este izvorul crestinismului si legatura este evidenta (revelatia pe care D-zeu a facut-o prin intermediul poporului evreu, toti profetii pana la Isus, protoparintii sunt comuni, descendenta regeasca a lui Isus este de la regii evrei, apostolii sunt evrei, etc).

      Daca Hristos a avut dreptate si nu a venit sa schimbe legea, nu este diferenta intre Vechiul Testament si Noul Testament, ci sunt aceeasi lege, dar spusa in mod diferit.
      Daca Vechiul Testament si Noul Testament sunt aceeasi lege, crestinismul si iudaismul (mai corect mozaismul) sunt aceeasi religie.
      Daca Hristos este una cu Yahwe, atunci cei care il marturisesc pe Hristos il marturisesc pe Yahwe si cei care il marturisesc pe Yahwe, il marturisesc pe Hristos, deci crestinii sunt iudei si iudeii sunt crestini !
     Si nu exista nici o separatie intre iudaismul veterotestamentar si crestinism, caci imparatia lui Dumnezeu nu s-a rupt in doua la venirea lui Isus, ci a continuat! Hristos a adus credinciosi in plus Tatalui sau, nu i-a omorat pe cei vechi ca sa-i aduca altii noi si nici nu a constituit o imparatie separata de a Tatalui Sau!!!
     Iar daca evreii sunt radacina si izvorul crestinilor, asa cum afirmi tu, sa pofteasca atunci onorabilii crestini si sa-si respecte parintii!

     Iar referitor la cuvantul "tampenii", nimeni nu spune tampenii pe aici, toti isi expun parerea, iar daca unii gresesc, gresesc pentru ca sunt oameni, nu pentru ca ar fi tampiti, chiar si pentru o clipa, clipa cand consideri tu ca spun tampenii!

Edited by tudorel666, 04 January 2008 - 23:36.


#53
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttudorel666, on Jan 4 2008, 23:34, said:

Daca Hristos a avut dreptate si nu a venit sa schimbe legea, nu este diferenta intre Vechiul Testament si Noul Testament, ci sunt aceeasi lege, dar spusa in mod diferit.
Daca Vechiul Testament si Noul Testament sunt aceeasi lege, crestinismul si iudaismul (mai corect mozaismul) sunt aceeasi religie.
Daca Hristos este una cu Yahwe, atunci cei care il marturisesc pe Hristos il marturisesc pe Yahwe si cei care il marturisesc pe Yahwe, il marturisesc pe Hristos, deci crestinii sunt iudei si iudeii sunt crestini !
Si nu exista nici o separatie intre iudaismul veterotestamentar si crestinism, caci imparatia lui Dumnezeu nu s-a rupt in doua la venirea lui Isus, ci a continuat! Hristos a adus credinciosi in plus Tatalui sau, nu i-a omorat pe cei vechi ca sa-i aduca altii noi si nici nu a constituit o imparatie separata de a Tatalui Sau!!!
Iar daca evreii sunt radacina si izvorul crestinilor, asa cum afirmi tu, sa pofteasca atunci onorabilii crestini si sa-si respecte parintii!

Iar referitor la cuvantul "tampenii", nimeni nu spune tampenii pe aici, toti isi expun parerea, iar daca unii gresesc, gresesc pentru ca sunt oameni, nu pentru ca ar fi tampiti, chiar si pentru o clipa, clipa cand consideri tu ca spun tampenii!
Crestinii nu sunt sub lege asa cum sunt evreii ci sunt sub har.

Evreii nu considera ca Isus este Yahwe (asa cum il numeau pe Dumnezeu scriitorii din perioada lui Solomon) sau Elohim (asa cum il numeau pe Dumnezeu scriitorii dupa divizarea regatului, cand a luat nastere in nord o alta traditie, cei care au trecut la epoca profetica), deci nu sunt crestini.

#54
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMegara, on Jan 4 2008, 23:55, said:

Crestinii nu sunt sub lege asa cum sunt evreii ci sunt sub har.

Evreii nu considera ca Isus este Yahwe (asa cum il numeau pe Dumnezeu scriitorii din perioada lui Solomon) sau Elohim (asa cum il numeau pe Dumnezeu scriitorii dupa divizarea regatului, cand a luat nastere in nord o alta traditie, cei care au trecut la epoca profetica), deci nu sunt crestini.

      1. Daca crestinii nu sunt sub lege, de ce se inghesuie sa respecte tocmai aceasta lege?! Ori vrei sa spui ca crestinii nu respecta cele zece porunci ale lui Moise sau ca preotii nu dau canoane tocmai pe incalcarea acestor porunci?!

      2. Evreii nu considera ca Isus este Yahwe? Dar cred in Yahwe? Cred! Si cine este Isus decat o alta fata a lui Yahwe, un alt chip, dar acelasi Dumnezeu! Deci evreii nu cred INCA intr-o fata a lui Yahwe, dar tot in el cred. Cand va vrea Yahwe sa le arate si lor aceasta fata, vor crede in ea, iar unii deja cred, in caz ca nu ai aflat inca de Comunitatea Evreilor Mesianici!
      Deci, evreii daca cred in Yahwe, cred in Isus, pentru ca Isus si Yahwe sunt de fapt aceeasi persoana, care are mai multe nume. Si eu am mai multe nume: unii imi zic Marian, altii Tudorel, dar tot mie se adreseaza toti!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate