Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Operatie pentru extirparea amigdalelor

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006
Salutare!

Sper sa nu postez aiurea dar nu am gasit un alt loc unde sa postez.

Ce vreau sa va intreb, pe cei care cunoasteti, este .... daca este bine sau nu sa imi fac operatiepentru scoaterea amigdalelor. Am un streptococ de care nu scap de cand aveam 5-6 ani. Am facut injectii, moldamin si ce mi s a mai recomnadat... enorm de mult, dar revine... habar nu am cum.

De la chestia asta am o problema cu amigdalele care se inflameaza uneori, insa ieri dimineata am ajuns la urgenta dupa ce mi s-a facut in gat o infectie mare si ... s-au "lipit" amigdalele si "omuletul", astfel ca NU MAI PUTEAM respira.

Asa... ama ajuns la urgenta de unde mi s a recomandat sa le scot....

Voi ce ziceti, ce stiti de asta.... Ca de periculoasa e operatia si cat de sensibil o sa devin ulterior la frig (am auzit ca poti raci mult mai usor la plamani dupa operatie....

Astept raspunsuri.

Sa aveti o seara minunata!
DORU

#2
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
eu am avut astfel de operatii cand eram mai mic .... f mic, si desi pot sa spun ca experienta spitalului nu prea mi-a placut, sensibil la frig nu sunt si nici nu racesc prea des

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Yup, si eu am fost operat cand aveam vreo 10 ani.Operatia a fost groznica(pentru mine), foarte traumatizanta.Acuma, cu metodele astea noi, probabil ca se face mult mai simplu.Asta a fost partea rea.Partea buna e ca de atunci nu am mai avut probleme, decat iritatii usoare in gat (si astea rare), in plus pot sa mananc cata inghetata vreau fara sa-mi fac probleme ca ma doare gatul.

In lumina ultimelor descoperiri medicale, se pare ca amigdalele au un rol in aparareaorganismului de infectii venite pe calea aerului.Mai precis acestea sunt "alarma" care stimuleaza sistemul imunitar si dau e veste ca ceva nu e in regula (prin umflare, dureri..etc).
Deci, pentru o persoana normala, care nu are probleme deosebite din cauza amigdalelor, eu as zice cazu e cazul sa fie scoase dar atunci cand ajungi la urgenta.....
Oricum, doctorii sunt cei care pot sa iti faca cea mai buna recomandare, in functie de cazul tau particular.Iti sugerez sa iei in considerare ce iti spun acestia si nu sfaturile de pe forum.Cele de pe forum pot fi cel mult orientative.

Sanatate!


PS.Cum decurge operatia. Esti anesteziat (nu adormit), ti se dezinfecteaza zona prin gura si prin nas, cu niste bete lungi si o solutie amara, apoi esti invitat intr-un scaun asemanator cu cel de la dentist, ti se injecteaza ceva(probabil tot un anestezic) in fiecare amigdala.Apoi cu un foarfece special se taie piele de care se tin amigdalele si cu un instrument asemanator unui lasso(chirurgical) sunt smulse de la locul lor.Urmeaza oprirea sangerarii (care nu e foarte mare din cate imi amintesc) si aproximativ 2 saptamani o sa ai dificultati la inghitire, cateva zile vei bea doar ceaiuri si cele 2 saptamani cred ca trebuie sa stai ferit de frig.

Edited by florinel, 08 March 2007 - 12:01.


#4
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006
Multumesc mult!
Ce vreau sa spun e ca am tras de niste raceli super periculoase cand eram mic si acum ... nu prea mai racesc. De fapt ... am gasit medicamentul care ma face bine in 24 de ore, oricat as fi de racit. Humex. trezit dimineata, mancat, luat humex... Stat in casa la caldura, fara frig. La pranz o masa consistenta+humex si un somn de dupa amiaza. Seara masa+humex... si ultima pastila inainte de culcare. A doua zi nu mai am nimic, e faza probata de multe ori... oricum in faza incipiente de raceala....
Cred ca o sa scot amigdalele desi fac sport in weekend si uneori e frig afara si as putea raci... o sa am mai multa grija. Ceea ce mi s a intamplat m-a pus pe ganduri... Nu vreau sa mor in somn, Doamne fereste. Multumesc mult pentru sfaturi si inca mai astept sugestii si experiente de-ale voastre.
Doru

View Postflorinel, on Mar 8 2007, 11:55, said:

Yup, si eu am fost operat cand aveam vreo 10 ani.Operatia a fost groznica(pentru mine), foarte traumatizanta.Acuma, cu metodele astea noi, probabil ca se face mult mai simplu.Asta a fost partea rea.Partea buna e ca de atunci nu am mai avut probleme, decat iritatii usoare in gat (si astea rare), in plus pot sa mananc cata inghetata vreau fara sa-mi fac probleme ca ma doare gatul.

In lumina ultimelor descoperiri medicale, se pare ca amigdalele au un rol in aparareaorganismului de infectii venite pe calea aerului.Mai precis acestea sunt "alarma" care stimuleaza sistemul imunitar si dau e veste ca ceva nu e in regula (prin umflare, dureri..etc).
Deci, pentru o persoana normala, care nu are probleme deosebite din cauza amigdalelor, eu as zice cazu e cazul sa fie scoase dar atunci cand ajungi la urgenta.....
Oricum, doctorii sunt cei care pot sa iti faca cea mai buna recomandare, in functie de cazul tau particular.Iti sugerez sa iei in considerare ce iti spun acestia si nu sfaturile de pe forum.Cele de pe forum pot fi cel mult orientative.

Sanatate!
PS.Cum decurge operatia. Esti anesteziat (nu adormit), ti se dezinfecteaza zona prin gura si prin nas, cu niste bete lungi si o solutie amara, apoi esti invitat intr-un scaun asemanator cu cel de la dentist, ti se injecteaza ceva(probabil tot un anestezic) in fiecare amigdala.Apoi cu un foarfece special se taie piele de care se tin amigdalele si cu un instrument asemanator unui lasso(chirurgical) sunt smulse de la locul lor.Urmeaza oprirea sangerarii (care nu e foarte mare din cate imi amintesc) si aproximativ 2 saptamani o sa ai dificultati la inghitire, cateva zile vei bea doar ceaiuri si cele 2 saptamani cred ca trebuie sa stai ferit de frig.

Edited by dorupro, 08 March 2007 - 12:16.


#5
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
eu mi le-am scos cand aveam vreo 6-7 ani cred. cum spunea cineva mai sus, experienta a fost foarte traumatizanta, mai ales ca eram mic si nu stiam ce ma asteapta. mai rau a fost cand mi-au bagat in gura un dispozitiv care sa-mi tina gura deschisa ca incepusem sa-i musc sa ma lase in pace si parca m-au legat si de scaun ca nu vroiam sa mai stau... acum tu nu te speria, sunt convins ca lucrurile s-au schimbat semnificativ de atunci. mai eram disperat si cand am vazut ca imi curge sange din gura grupa mare... damn, parca as povesti un film de groaza :)) ce mi-a placut dupa aia e ca am fost obligat sa mananc inghetata cat se poate de multa.... dupa asta n-am mai avut nici o problema, nu raceli, nu inflamatii in gat, nimic. una peste alta, a meritat. la tine e si mai grav din cate zici, asa ca scoate-le urgent si n-o sa mai ai probleme. bafta !

#6
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Decizia este a ta desi si eu ca si majoritatearecomand sa le scoti. Se pare ca multa lume a avut experiente traumatizante cu extirparea amigdalelor. Din cate imi mai amintesc de atunci a fost un chin ingrozitor sa stau 3 ore cu gura castata sa mestereasca doctoru pe acolo. Dar apoi nu am mai avut probleme cu inflamarea lor :P.

#7
simocris

simocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 01.03.2006
nu stiu cum se fac acum operatiile,dar acum vreo 15 ani era GROAZNIC,eu am facut pentru polipi(este foarte asemanatoare),si am primit o injectie care nu m-a adormit,doar ma simteam aerian putin,dar constient.o asistenta grasa mi-a pus un fel de barbitza, s-a pus pe un scaun,m-a luat in brate si imi tinea picioarele intre picioarele ei iar iar cu mainile imi prinsese mainile mele pe langa corp,doctorul avea o prostie deaia cu lumina pe un ochi ca un monoclu si mi-a zis sa deschid gura ca doar imi face o poza,am deschiz gura ca prostu,mi-a pus un fier in gura sa nu o pot inchide si a inceput nu stiu cum sa taie de durea ingrozitor,iar din gura imi curgea foarte mult sange,pe piept eram plin,imi aduc aminte ca tipam si curva aia grasa ma tinea cu toata puterea de ma durea tot corpul.a fost cel mai urat si traumatizant moment din viata mea pana acum.daca i-as mai vedea si recunoaste pe aia doi i-as bate,si nu glumesc. :deadtongue:

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postsimocris, on Apr 13 2007, 14:31, said:

o asistenta grasa mi-a pus un fel de barbitza, s-a pus pe un scaun,m-a luat in brate si imi tinea picioarele intre picioarele ei iar iar cu mainile imi prinsese mainile mele pe langa corp,doctorul avea o prostie deaia cu lumina pe un ochi ca un monoclu si mi-a zis sa deschid gura ca doar imi face o poza,am deschiz gura ca prostu,
:)
exact asa m-au "imobilizat" si pe mine cind mi-au facut tubaj ( tot acum vreo...15 ani). plus amenintarile cu "daca nu stai cuminte sa bagam furtunelul pe gura ti-l bagam pe nas".  :confuzzled:
cred ( sper de fapt) totusi ca s-au mai schimbat lucrurile

Edited by rox, 13 April 2007 - 20:17.


#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Cred ca amigdalele, ca si orice alta parte a corpului nu au fost puse degeaba acolo, avand un rol mai mare sau mai mic, astfel incat, desi este foarte usor sa le scoti, este imposibil sa le mai pui la loc. In aceste conditii, cel mai potrivit pentru a lua o astfel de decizie esti tu, cel care vrei sa le scoti; bineinteles, in cazul in care complicatiile sunt atat de grave incat in momentul in care se infecteaza nu mai poti respira nu ai ce sa mai decizi si va trebui sa le scoti.  
Pentru altii aflati in aceeasi situatie, dar nu la fel de grava, va sfatuiesc sa va ganditi ce se va intampla cu acea infectie care determina inflamarea amigdalelor, in momentul in care amigdalele nu vor mai fi acolo - probabil va trece mai departe in gat si plamani, unde consecintele pot fi mult mai grave. Totodata, in cazul in care tratamentele clasice, cu antibiotice nu au efect, sa stiti ca exista si altfel de medicina, nu doar alopata, care in unele cazuri a obtinut rezultate chiar mai bune; si aici ma refer la homeopatie, acupuncatura etc.

#10
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postspider8, on Apr 13 2007, 21:38, said:

Cred ca amigdalele, ca si orice alta parte a corpului nu au fost puse degeaba acolo, avand un rol mai mare sau mai mic, astfel incat, desi este foarte usor sa le scoti, este imposibil sa le mai pui la loc. In aceste conditii, cel mai potrivit pentru a lua o astfel de decizie esti tu, cel care vrei sa le scoti; bineinteles, in cazul in care complicatiile sunt atat de grave incat in momentul in care se infecteaza nu mai poti respira nu ai ce sa mai decizi si va trebui sa le scoti.  
Pentru altii aflati in aceeasi situatie, dar nu la fel de grava, va sfatuiesc sa va ganditi ce se va intampla cu acea infectie care determina inflamarea amigdalelor, in momentul in care amigdalele nu vor mai fi acolo - probabil va trece mai departe in gat si plamani, unde consecintele pot fi mult mai grave. Totodata, in cazul in care tratamentele clasice, cu antibiotice nu au efect, sa stiti ca exista si altfel de medicina, nu doar alopata, care in unele cazuri a obtinut rezultate chiar mai bune; si aici ma refer la homeopatie, acupuncatura etc.

Iata o pozitie interesanta, si rationala. Cu siguranta ca au un rol, de vreme ce ne-am nascut cu ele acolo. Natura nu face risipa niciodata, e doar precauta. Problema este ce atitudine sa adoptam daca un organ de-al nostru o ia razna, si isi depaseste atributiile.
Apendicele, de pilda. Nu stim cauza care determina inflamarea lui, se umple cu puroi si ne pune viata in pericol. Il dam afara, si dupa aceea ne intrebam cam ce rol ar fi avut el, si ce l-a apucat. Altminteri filosofam post-factum, pe lumea cealalta.
Trebuie evaluat corect raportul dintre beneficiul pastrarii unui organ nevital si riscurile pe care le presupune pastrarea lui.
In cazul amigdalelor nu s-a dovedit ca extirparea lor ar aduce deservicii sesizabile pacientului, dar e dovedit ca il scapa de multe necazuri si griji.
Despre teama de operatie... fii barbat, ce naiba.
Iar daca esti fata... Zoe, Zoe, fii barbata;)

#11
tudor301

tudor301

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdorupro, on Mar 8 2007, 00:14, said:

Salutare!

Sper sa nu postez aiurea dar nu am gasit un alt loc unde sa postez.

Ce vreau sa va intreb, pe cei care cunoasteti, este .... daca este bine sau nu sa imi fac operatiepentru scoaterea amigdalelor. Am un streptococ de care nu scap de cand aveam 5-6 ani. Am facut injectii, moldamin si ce mi s a mai recomnadat... enorm de mult, dar revine... habar nu am cum.

De la chestia asta am o problema cu amigdalele care se inflameaza uneori, insa ieri dimineata am ajuns la urgenta dupa ce mi s-a facut in gat o infectie mare si ... s-au "lipit" amigdalele si "omuletul", astfel ca NU MAI PUTEAM respira.

Asa... ama ajuns la urgenta de unde mi s a recomandat sa le scot....

Voi ce ziceti, ce stiti de asta.... Ca de periculoasa e operatia si cat de sensibil o sa devin ulterior la frig (am auzit ca poti raci mult mai usor la plamani dupa operatie....

Astept raspunsuri.

Sa aveti o seara minunata!
DORU


Salut!
Si eu am avut niste probleme cu amigdalele. Se tot inflamau si faceam mereu febra. Doctorul zicea sa nu le scoatem pentru ca au rolul lor in organism. Intr-o zi m-am trezit ca nu mai pot sa inghit nimic si ma dureau ingrozitor. Atunci (aveam vreo 29 de ani) m-am hotarat sa ma operez. Si a fost cea mai buna decizie. Operatia nu a durat mult, max 15 min. Nu simti nimic. Iti face anestezie locala.Dupa ce trece efectul anesteziei ai durereri, dar merita efortul. Vreo 2 saptamani am mancat doar supe si am baut ceaiuri. Eu nu am mai racit si nici nu mai stiu cum este sa faci febra. Acum depinde de organismul fiecaruia.
Parerea mea este sa te operezi.
Sanatate!
Tudor

#12
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Acum 30-40 de ani , amigdalectomia era o moda , ca si apendicectomia . Ulterior s-au descoperit rolurile lor de aparare a organismului ( apendicelui i se spune si ,, amigdala abdomenului ") . Se mai fac amigdalectomii doar daca nu isi mai fac rolul de aparator si au devenit  ,,pungi " de puroi , focare de infectie .
Daca medicii ( si neaparat doi medici diferiti , care sa nu stie unul de altul ) iti recomanda sa le scoti , scoate-le . Mai tarziu poate fi mai rau .

#13
trandafir_alb

trandafir_alb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.05.2007

View Postdorupro, on Mar 8 2007, 00:14, said:

Salutare!

Sper sa nu postez aiurea dar nu am gasit un alt loc unde sa postez.

Ce vreau sa va intreb, pe cei care cunoasteti, este .... daca este bine sau nu sa imi fac operatiepentru scoaterea amigdalelor. Am un streptococ de care nu scap de cand aveam 5-6 ani. Am facut injectii, moldamin si ce mi s a mai recomnadat... enorm de mult, dar revine... habar nu am cum.

De la chestia asta am o problema cu amigdalele care se inflameaza uneori, insa ieri dimineata am ajuns la urgenta dupa ce mi s-a facut in gat o infectie mare si ... s-au "lipit" amigdalele si "omuletul", astfel ca NU MAI PUTEAM respira.

Asa... ama ajuns la urgenta de unde mi s a recomandat sa le scot....

Voi ce ziceti, ce stiti de asta.... Ca de periculoasa e operatia si cat de sensibil o sa devin ulterior la frig (am auzit ca poti raci mult mai usor la plamani dupa operatie....

Astept raspunsuri.

Sa aveti o seara minunata!
DORU





Sfatul meu e ca decat sa te chinui inutil cu aceasta inflamare a amigdalelor cand iti e lumea mai draga, mai bine renunta la ele!!! Si eu am patit acelasi lucru ani la rand cat am fost studenta dupa care am luat decizia de a scapa de amigdale...si sa stii ca am luat cea mai buna solutie

#14
gina123

gina123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2007
Buna, am o fetita de 4 ani , careia i-au fost extirpate amigdalele de 3 zile. La 12 ore dupa operatie a facut hemoragie, a vomitat sange de vreo 7 ori. Fiind noapte ne asista doar asistenta de serviciu, care nu a sesizat la timp ca fata mea vomita sange proaspat, imi spunea mereu ca e sange digerabil. Dimineata fata mea si-a pierdut cunostinta, s-a facut galbena deoarece pierduse foarte mult sange. A fost dusa la urgenta, unde au pus-o in perfuzii, nu aveau ce sa-i faca pana cand venea doctorul ORL-ist care a operat-o. M-am speriat enorm de mult, eram disperata, doctorul i-a facut o cauterizare cu laser, si acum urmeaza sa-si recupereze sangele prin alimentatie. E slabita, am adus-o acasa. Rugamintea mea este : daca a mai trecut si altcineva prin aceeasi experienta, sa ma ajute cu sfaturi si incurajari deoarece mi-e foarte frica sa nu faca hemoragie din nou. Inca e slabita, fara vlaga si mi-e frica si cand se plange ca  doare gatul, sau capul sau spune ca ii e rau. Am fost atat de speriata in spital incat acum mi-e frica de orice. Am crezut ca o pierd...

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgina123, on Jul 14 2007, 01:37, said:

Buna, am o fetita de 4 ani , careia i-au fost extirpate amigdalele de 3 zile. La 12 ore dupa operatie a facut hemoragie, a vomitat sange de vreo 7 ori. Fiind noapte ne asista doar asistenta de serviciu, care nu a sesizat la timp ca fata mea vomita sange proaspat, imi spunea mereu ca e sange digerabil. Dimineata fata mea si-a pierdut cunostinta, s-a facut galbena deoarece pierduse foarte mult sange. A fost dusa la urgenta, unde au pus-o in perfuzii, nu aveau ce sa-i faca pana cand venea doctorul ORL-ist care a operat-o. M-am speriat enorm de mult, eram disperata, doctorul i-a facut o cauterizare cu laser, si acum urmeaza sa-si recupereze sangele prin alimentatie. E slabita, am adus-o acasa. Rugamintea mea este : daca a mai trecut si altcineva prin aceeasi experienta, sa ma ajute cu sfaturi si incurajari deoarece mi-e foarte frica sa nu faca hemoragie din nou. Inca e slabita, fara vlaga si mi-e frica si cand se plange ca  doare gatul, sau capul sau spune ca ii e rau. Am fost atat de speriata in spital incat acum mi-e frica de orice. Am crezut ca o pierd...

eu zic sa incerci sa te linistesti, probabil a fost ceva in neregula prima data, dar s-a remediat la a doua interventie. e normal sa fie slabita dupa o asemenea hemoragie (nu prea e normal ca v-au lasat acasa cam repede, dar deh, daca ma gandesc la conditiile din spital ii e mai bine acasa). fireste, supravegheaz-o cu atentie, dar nu cred ca se va mai repeta. ai rabdare sa se refaca micutul ei organism.

multa sanatate fetitei si mult calm tie!

#16
mica23

mica23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2007
in legatura cu streptococii astia and stuff...la ultimul episod de amigdalita m-am dus si eu la medicul de la camin. si mi-a zis ca trebuie sa fac profilaxia SECUNDARA a RAA cu moldamin. faza e ca ma mai intrebat si pe altii si nimeni nu a auzit de asa ceva. plus ca domnul streptococ al meu nu prea mai este sensibil la penicilina( moldaminul fiind o penicilina retard) si abia mai reactioneaza la claritro. prin urmare ce rost ar avea sa schiopatez cate 4 zile in fiecare saptamana? pt ca oricum durerile articulare si suflul sunt la locul lor....

#17
gina123

gina123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2007
Iti multumesc mult Mianna. Sper sa trecem cu bine si peste asta.
Multa sanatate si numai bine

#18
vdaro

vdaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmica23, on Jul 14 2007, 16:43, said:

in legatura cu streptococii astia and stuff...la ultimul episod de amigdalita m-am dus si eu la medicul de la camin. si mi-a zis ca trebuie sa fac profilaxia SECUNDARA a RAA cu moldamin. faza e ca ma mai intrebat si pe altii si nimeni nu a auzit de asa ceva. plus ca domnul streptococ al meu nu prea mai este sensibil la penicilina( moldaminul fiind o penicilina retard) si abia mai reactioneaza la claritro. prin urmare ce rost ar avea sa schiopatez cate 4 zile in fiecare saptamana? pt ca oricum durerile articulare si suflul sunt la locul lor....


   Daca ti s-a facut exudat faringian si s-a gasit streptococ beta hemolitic atunci e bine sa urmezi sfatul medicului deoarece daca nu omori tu acest microb, organismul tau va sintetiza anticorpi impotriva lui care pot actiona incrucisat "atacand" tesutul conjuctiv din diverse organe (cord, rinichi etc). Asta se va intampla daca ai o predispozitie genetica care face ca antigenele streptococului sa fie asemanatoare cu structura tesutului tau conjuctiv. (deci nu la toata lumea se va intampla la fel). Pentru a vedea daca ai anticorpi impotriva streptococului B-hemolitic se dozeaza in sange titrul ASLO deci e bine sa urmaresti acest parametru. ASLO= anticorpi impotriva streptolizinei O(care este o toxina secretata de microb)
    Nu astepta sa apara modificari valvulare sau durerile reumatice ci actioneaza preventiv "ucigand" microbul, la asta se refera "profilaxia secundara a RAA"(reumatism articular acut)
     Multa sanatate!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate