Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Operatie pentru extirparea amigdalelor

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
Deschid acest thread deoarece urmeaza sa imi fac o operatie de amigdale si incerc sa strang cat mai multe informatii despre acest lucru. Sunt convins ca si alti cititori isi vor pune sau si-au pus la randul lor intrebarile pe care le am eu, si la care in general se dau raspunsuri evazive.
De cateva zile incerc sa strang niste informatii coerente despre acest lucru, numai ca parerile despre pre, post operator si interventie in sine sunt extrem de diferite, si zic eu usor subiective.

Povestea mea: din august ma tot chinui cu episoade repetate de amigdalita pultacee (tratata la sange dupa prescriptii medicale) care tot recidiveaza. Initial m-a vazut un medic generalist care nu a realizat ce mi se intampla, desi in momentul respectiv pregateam un flegmon periamigdalian de toata frumusetea, care mi-a dat tratament eritromicina + biseptol, care intr-adevar intr-o saptamana a dat rezultate, numai ca la 2 saptamani am facut prima recidiva, si am fugit la colentina (la sfatul unui medic orl care a zis ca este o amigdalita pultacee infectioasa si ca este tratabil doar intraspitalicesc). Ajuns la colentina am avut o divergenta de opinii cu medicul din garda, care a insistat sa ma internez, ne dandu-mi alte explicatii despre ce mi se intampla. Din pacate era in perioada restantelor, iar luxul de a fi bolnav nu mi-l puteam permite. Mi-a prelevat un set de analize (neglijand ASLO) mi-a prescris un antibiotic oral, acompaniat de un antiinflamator si un antimicotic. In 5 zile eram pe picioare. Am fost la control la colentina, doctorul nu era de gasit, m-a vazut altcineva din garda, am mai facut un set de analize, care erau complet in parametrii normali. La cateva zile dupa perioada de restante, iar m-au luat durerile in gat (de mentionat ca numai o amigdala mi s-a inflamat pe tot acest parcurs) si aceasta durere a fost tratata cu indiferenta si faringosept (ma saturasem deja de policlinici spitale si antibiotice, si vroiam sa ma bucur de ce mai ramasese din vacanta), drept urmare am ajuns in vre-o 4 zile in stagiul in care nu mai puteam deschide gura. Facusem un flegmon de toata frumusetea asa ca fuga la coltea, unde a fost drenat flegmonul, in seara internarii si a doua zi dimineata. 2.000.000 UI penicilina intravenos din 6 in 6 ore + gentamicina la 12 ore si atat, nu tu antimicotic, nu tu antiinflamator. Nu sunt cadru medical, nu comentez diganosticul, dar urmeaza intrebarea cheie: in spitale nu sunt locuri, fapt stiut deja. Care este motivul pentru care o persoana care poate fi tratata "in stare de libertate" este tinuta internata, in ciuda faptului ca evolutia flegmonului a fost favorabila, doar pentru a face injectii din 6 in 6 ore. Bonus: am prins weekend in spital (respectiv de vineri pana luni) cand fluiera vantul pe holuri, fiind doar medicul de garda prezent in zona. Ma rog, am scapat cu viata, desi drenajul nu a fost o experienta placuta, si am fost sfatuit sa renunt la amigdale. Am intrat pe tratament cu penicilina din 6 in 6 ore, acasa (dc oi fi stat internat in spital 5 zile cand acum m-au trimis acasa cu acelasi tratament nu stiu) si supraveghere aproape zilnica a unui medic orl de la policlinica la care apartin. Ulterior tratamentul a fost schimbat cu 7 zile de zinnat 500mg la 8 ore. Evolutie favorabila. am iesit si de pe zinnat, si la doua saptamani (sub supraveghere medicala) observ de unul singur intr-o dimineata (la 2 zile de la ultima vizita) o pata galbuie in zona in care fusese facut drenajul. Asa ca fuga la policlinica unde mi s-a spus ca fac o recidiva (a 4a) s-a recomandat reinstituirea zinnatului acelasi dozaj, dar am fugit la spitalul orl (in coltea am avut parte de experiente usor sinistre, si usor costisitoare; nu vreau sa intru in detalii) unde am sperat sa fie mai bine, si intr-adevar am avut parte de inca un drenaj, mult mai putin dureros decat primul, facut cu mai multa "mila" decat primul, si de un pat intr-un salon cu ferestre (spre deosebire de coltea), alte 5 zile. Prima zi dupa internare drenaj, apoi liniste totala. 1.000.000 penicilina + genamicina + (de data asta!) antimicotic + antiinflamator. Ma rog, tratamentul a parut ok, in comparatie cu coltea. La externare doctorul a insistat ca trebuie sa revin peste 4 saptamani la operatie, si ca pana atunci tratament moldamin 1.200.000 / saptamana. (Azi a fost prima zi de moldamin, care NU doare chiar atat de tare precum mi-a descris toata lumea). Eh, si de aici intrebarile:
Doctorul a avut o oarecare ezitare cand am discutat despre anestezie, oricum mi-a spus ca nu se pune problema de anestezie totala. Si sunt foarte curios daca (mai) exista situatii in care nu se practica anestezia, cu un motiv medical bine intemeiat.
doi, am vorbit cu o pacienta care a facut operatia, imediat inainte si dupa cand a reusit sa articuleze cateva cuvinte, doar ca ea nu m-a lamurit chiar in totalitate.

ce am reusit sa inteleg eu:
despre partea pre operatorie, mai nimic, decat tratamentul cu moldamin ;)
cand intrii in sala, ai parte de o anestezie locala (injectii langa amigdala stanga si dreapta), dupa care se extrag amigdalele. Mi-ar face placere sa stiu mai multe despre procedura in sine, una dintre povestile auzite contie episodul: mi-a cazut amigdala taiata pe limba si m-a pus doctorul sa o scuip. Care  pare usor SF.
iar dupa aia, in prima zi, nu poti sa mananci sau sa vorbesti, desi toti doctorii iti zic sa faci eforturi sa mananci, sa bei multe lichide si sa dormi, din cauza durerii nu prea poti sa faci nici una din astea. Stare care se amelioreaza in cateva zile. Senzatiile de disconfort dispar in 1 - 3 saptamani in functie de povestitor.

repet, vreau sa aflu si eu povestile voastre, eventual o poveste spusa de pe partea cealalta a cutitului / bisturiului / lasso-ului chirurgical ... respectiv de un doctor, ma intereseaza in mod special daca exista conditii in care nu se practica anestezia, e de preferat sa ma astept la o senzatie decat sa ma ia prin surprindere pe scaunul pe care imi face operatia, si m-ar interesa si niste timpi de recuperare, evident asta ar fi partea cea mai subiectiva

Pot adauga, tot din forumuri sau sfaturi / povestiri medicale ca:

Amigdalele fac parte din sistemul de protectie al organismului, si cat timp sunt sanatoase, este f. bine sa fie si pastrate la locul lor. Ca in principiu, un flegmon ar compromite (aceasta a fost exprimarea venita din partea unui medic orl) amigdala respectiva. Ca amigdalele reactioneaza la diversi virusi care ataca sistemul respirator, producand anticorpi, dar ca la anumiti virusi (streptococul betahemolitic) produc anumiti anticorpi care pot ataca articulatiile, inima sau rinichii. in aceste conditii este recomandata scoaterea amigdalelor.

Ce pot adauga in legatura cu problema mea, ar fi: in coltea nu am avut acces la analize, nici nu au fost trecute pe biletul de externare, (nici nu am solicitat acest lucru, fiind la primul contact cu spitalul, probabil ca a fost greseala mea).
La spitalul orl, mi-au fost facute, pe langa serologie, si aslo, in cazul meu sub 200, si testul hiv, hepatita b, hepatita c si sifilis, toate negative (din fericire). Ca aslo-ul mi l-am facut si la policlinica in la 6 zile dupa intreruperea tratamentului oral, si tot sub 200 a fost, ca leucocitele au fost in valori normale, atat la setul de la policlinica, cat si la ultima internare (desi eram la inceput de criza). Ca examenul de exudat faringian a fost negativ, mai multe detalii despre investigatiile pe exudat nu stiu.

Edited by adadoi, 24 October 2007 - 08:11.


#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 viseaza, on Oct 23 2007, 22:46, said:

Nu sunt cadru medical, nu comentez diganosticul, dar urmeaza intrebarea cheie: in spitale nu sunt locuri, fapt stiut deja. Care este motivul pentru care o persoana care poate fi tratata "in stare de libertate" este tinuta internata, in ciuda faptului ca evolutia flegmonului a fost favorabila, doar pentru a face injectii din 6 in 6 ore.
Intr-o lume ideala, antibioticele injectabile se fac doar in spital, ca sa te aiba sub observatie in cazul in care faci vreo alergie la antibiotic, iti creste temperatura prea tare sau ai vreo alta reactie urata neprevazuta.

Quote

Eh, si de aici intrebarile:
Doctorul a avut o oarecare ezitare cand am discutat despre anestezie, oricum mi-a spus ca nu se pune problema de anestezie totala. Si sunt foarte curios daca (mai) exista situatii in care nu se practica anestezia, cu un motiv medical bine intemeiat.
Anestezia totala implica multe riscuri pentru bolnav, de la oprirea inimii sau a respiratiei, pana la reactii alergice = motiv medical foarte bine intemeiat, zic eu. Se prefera anestezia locala, acolo unde e posibil. Da, exista multe alte situatii in care se face doar anestezie locala, in general la operatii de mica amploare.

La celelalte intrebari nu-ti pot raspunde eu, poate daca ai citi de la inceput te-ai mai lamuri.

Edited by adadoi, 24 October 2007 - 08:11.


#21
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
m-am exprimat oarecum incomplet, ma refeream la anestezia locala (exista motive pentru care nu s-ar practica nici macar anestezie locala?)
cat despre reactii adverse la atibiotic: avand in vedere ca in coltea am fost la prima internare, raspunsul la intrebarea: esti alergic la penicilina? a fost "nu stiu" urmat de reactia: "esti inconstient, cum sa nu stii?" care m-a revoltat usor, deoarece chiar nu avusesem nevoie de penicilina pana atunci. Drept urmare mi s-a facut un test alergologic la penicilina, si prima doza mi-a fost adiministrata in perfuzie in concentratie foarte mica, si "sub supraveghere medicala" adica daca mi se facea rau, trebuia sa ma tarai cu perfuzia, perfuzorul ala din fier ordinar, si eventual in soc anafilactic pana la cabinetul de tratamente.
Totusi mi se pare risipa de fonduri / paturi sa tii un bolnav in spital pentru injectii. Reactii alergice daca nu a avut in 24h nu o sa aiba pentru medicatia respectiva, mai ales daca este administrata im / iv.
Evolutia febrila poate fi urmarita cu un termometru acasa, iar pentru evolutia efectiva a bolii poate fi chemat o data pe zi (atat de des eram vizitat si in spital) la spital pentru control.
Mai multe paturi, mai comod pentru toata lumea, mai putin stres, si in special mai putine nopti petrecute intr-un salon fara ferestre (sinstru)

#22
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Alergia la penicilina este una de tip "special", cu alte cuvinte daca esti alergic la un antibiotic din grupa penicilinelor, poti fi alegic la toate (ampi, amoxi, oxa, cefalosporine), probabil ca la asta se gandeau ei. E destul de greu de crezut ca n-ai luat toata viata nimic, si daca e asa, tin sa te felicit. Se mai intampla ca alergia la penicilina sa nu apara in 24 de ore, ci la al patrulea tratament, sa zicem, sau in a treia zi de tratament.
Cum spuneam, intr-o lume ideala, bolnavii ar trebui tratati in spitale civilizate, in saloane cu ferestre si cu butoane  pentru urgente langa fiecare pat, cu medici si asistente care sa raspunda la solicitari... In lumea in care traim, s-ar putea sa fie o risipa de fonduri.

Edited by adadoi, 24 October 2007 - 10:26.


#23
Christine Bogdan

Christine Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2007
dragii mei,

eu ieri dimineata mi am scos amigdalele si ieri seara m am intors acasa.
nu pot vorbi,abia inghit si beau fiole de Ketonal,algocalmin.In rest in meniu am supa strecurata,ceai,si ceva pireu de cartofi si morcovi.

Cat despre anestezie:doamna dr a mea mi a zis :facem anestezie totala,cand am ajuns in sala de operatie ma pus pe un scaun,mi a dat cu un spray :deadtongue:
si mi a bagat ceva in vena de eram drogata.. :thumbdown: ,am simtit ca taie pe acolo ceva,a durat cam 20 minute desi mie mi sa parut ca au trecut  doar 5 minute

apoi dupa vreo 2 ore a trebuit sa beau muult ceai rece (indicat e sa va faceti de acasa,de galbenele,ca e cicatrizant). ca sa nu fac febra ...eu una nu fac febra nu degeaba am ajuns la 26 de ani sa mi le scot
nu ai voie lactate de nici un fel .
dupa operatie poti face febra 38,"gaurile" devin albe de la mancare,si am inteles ca dupa 5 sau 7 zile sangerezi putin de la crusta....
va tzin la curent.

eu una abia astept sa pap inghetata.

numai bine si muulta sanatate

#24
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
mda, medicul care trebuia sa ma opereze saptamana asta nu este de gasit, nici saptamana viitoare, din cauza unui examen pe care urmeaza sa il sustina, asa ca s-a spulberat ideea cu operatul la sp. dr. Hociota. Am gasit in schimb pe cineva care sa ma opereze cat mai curand, respectiv pe 20. Mi s-a promis o  anestezie totala, si a fost motivata de faptul ca la mine in gura o sa fie suficienta agitatie pentru ca sa mai si constientizez acest lucru. Luni la prima ora ma internez, problema ar fi ca inca nu am aflat scorurile neoficiale care se practica in locul respectiv (elias).
Vre-o 2 nopti tot o sa o ard prin spital, din fericire / nefericire, una inaintea operatiei pentru ca al fi al treilea spital pe care il vizitez, si care bineinteles nu are inca in baza de date setul meu de analize si a doua ar fi prima noapte dupa operatie in care am inteles ca se prefera tinutul sub observatie.
Oricum m-am saturat de moldamin, ar fi al patrulea pe care il fac, si de alte derivate penicilinice pe care le tot fac din august. Singura mea problema legata de operatie (cred ca am mai zis-o) era durerea din timpul interventiei. Singurul lucru pe care il regret usor este ca nu o sa am cum sa descriu interventia pe forum, asa cum imi propusesem initial.

#25
Christine Bogdan

Christine Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2007
dr mi a spus ca urmatoarele 2 zile dupa operatie voi avea niste dureri infernale,ieri parca a mers,cred ca am bagat prea mult ketonal,
azi dimineatza simteam ca am 2 lame in gat,d zeule.......nu veau sa va sperii,dar mai bine sa stiti ce va astepata,
eu una am tot cautat info despre info  postoperatoriu.si n am gasit nimic

numai bine

#26
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
bun, maine dimineata ajung la elias, si vor urma niste analize premergatoare operatiei. Partea interesanta este ca de vre-o doua zile mi s-au inflamat si ganglionii axiali (simt o presiune axiala), si nu prea stiu pe ce sa dau vina. Amuzat este ca pana acum aveam inflamat ganglionul de langa amigdala (nu cel submaxilar, ci cel de undeva de sub ureche) si acea inflamatie a fost pusa pe seama infectiei amigdalei, si care acum este mult mai ok decat pana acum doua zile. In rest am o droaie de emotii, sper sa imi iasa analizele bine si sa fiu declarat " operabil " ca nu mai rezist sa zac in casa si sa ma feresc de frig si alte chestii. Am inteles ca in cazul meu recuperarea o sa fie destul de greoaie, dat fiind cele doua flegmoane avute. Marti daca totul merge ok ma taie, deci probabil ca la sfarsitul saptamanii o sa fac un post despre starile post operatorii. (mi-au zis ca am niste inghetata topita pregatita in spital pentru prima seara :P)

Edited by viseaza, 19 November 2007 - 00:46.


#27
Christine Bogdan

Christine Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2007

 viseaza, on Nov 19 2007, 00:45, said:

bun, maine dimineata ajung la elias, si vor urma niste analize premergatoare operatiei. Partea interesanta este ca de vre-o doua zile mi s-au inflamat si ganglionii axiali (simt o presiune axiala), si nu prea stiu pe ce sa dau vina. Amuzat este ca pana acum aveam inflamat ganglionul de langa amigdala (nu cel submaxilar, ci cel de undeva de sub ureche) si acea inflamatie a fost pusa pe seama infectiei amigdalei, si care acum este mult mai ok decat pana acum doua zile. In rest am o droaie de emotii, sper sa imi iasa analizele bine si sa fiu declarat " operabil " ca nu mai rezist sa zac in casa si sa ma feresc de frig si alte chestii. Am inteles ca in cazul meu recuperarea o sa fie destul de greoaie, dat fiind cele doua flegmoane avute. Marti daca totul merge ok ma taie, deci probabil ca la sfarsitul saptamanii o sa fac un post despre starile post operatorii. (mi-au zis ca am niste inghetata topita pregatita in spital pentru prima seara :P)

pai atunci bafta,iti tzin pumnii,si sa nu ai emotii,ca nu ai de ce!nici nu realizezi cat de repede trece operatia.
iar pt perioada de dupa multa rabdare.

azi e a 7 zi de la operatie ceva,si pot spune ca a fost singura noapte in care am dormit  ceva.Intre timp adica sambata am fost cauterizata pt ca in partea stanga a inceput sa mi curga sange (in timp ce faceam dus),dar nu se vedea nici un vas rebel :) .dr a zis ca e un caz care se intampla 1 la 100.
sa aveti grija la algocalmin,eu am facut alergie.

Edited by adadoi, 19 November 2007 - 11:52.


#28
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
partea buna: 1. nu sunt alergic la algocalmin ;), 2. ekg-ul a iesit bine, 3. plamanii sunt ok
partea proasta: azi dimineata am avut ganglionii axilari inflamati, asa ca dupa ce m-a vazut medicul orl care urma sa ma opereze, mi-a amanat inca o saptamana operatia. M-a intrebat ce antibiotice am mai luat (penicilina, clindamicina, eritromicina si cefuroxina) si mi-a zis ca sunt cel mai bun exemplu de pacient la care nu prind antibioticele. Mi-a mai zis ca daca e doar o viroza, cu antibiotice sau fara tot 7 zile tine (asta era si parerea mea, desi nu avea nici un (niciun) fundament medical), si ca preventiv, in cazul in care se anunta de fapt un al treilea flegmon sa iau moxifloxacina (avelox), vineri un moldamin (deja prieteni buni eu si cu moldaminu), si pastrat legatura foarte strans. Cu putin noroc martea viitoare (si daca nu mai apar alte inflamatii) ma operez. Am si eu nevoie de iste pumni stransi daca aveti de dat.

In cazul unui flegmon, sunt sanse ca puroiul sa dispara din acea zona, fara drenaj, respectiv cu un antibiotic si atat? (intreb asta pentru ca m-am saturat si de durerea pe care o ai in acel moment, si de cele 5 zile in care zac in spital)

Christine, multa sanatate si multa multa rabdare. Pe mine m-a consolat medicul care urmeaza sa ma opereze ca recuperarea mea se va afla in extrema dureroasa si de lunga durata, din cauza complicatiilor.

Christine, mie mi-a zis medicul ca in post operatoriu sa evit pe cat posibil baile fierbinti, alimentele fierbinti sau reci, (de preferat la temperatura camerei), bauturile acidulate, alimentele crocante (care pot zgaria in momentul in care sunt inghitite), efortul fizic (si sexul), pentru a nu risca o hemoragie. Toata distractia asta ar trebui sa tina vre-o 3 saptamani.

Edited by viseaza, 19 November 2007 - 12:11.


#29
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 rox, on Apr 13 2007, 20:16, said:

:)
exact asa m-au "imobilizat" si pe mine cind mi-au facut tubaj ( tot acum vreo...15 ani). plus amenintarile cu "daca nu stai cuminte sa bagam furtunelul pe gura ti-l bagam pe nas".  :confuzzled:
cred ( sper de fapt) totusi ca s-au mai schimbat lucrurile

Din pacate tubajul duodenal nu se mai practica. Stii ca, desi era neplacut pentru pacient era o metoda ff buna de drenare a vezicule biliare? Am avut o pacienta care refuza colecistectomia din motive religioase si avea un colecist imens fara calculi ( colecistita alitiazica ptr cunoscatori) . Dupa un tubaj care a durat 7 ore a eliminat 1600 ml de lichid biliar. A doua zi la ecografie colecistul era de dimensiuni normale .

#30
Christine Bogdan

Christine Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2007
e a 10-ea zi,si inca am dureri cand inghit,si urechiile ma mai dor...incet incet ma lasa nervii,noroc ca am un inger care ma  :console:

oare cat mai dureaza durelile astea?oare dupa 14 zile pot inghiti fara probleme?

viseaza,dupa operatie mai vorbim daca iti mai sta gandul la ce ai scris tu acolo in paranteza  :naughty:

sanatate

#31
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
Am si eu o mare nelamurire / neliniste... si pentru ca sunt bleg n-am apucat sa o intreb pe doctorita. Dupa ultimul consult mi-a zis ca ma va opera saptamana viitoare, chiar daca amigdala mai este inflamata. Problema ar fi, ganglionul axilar stang (de pe partea cu amigdala inflamata) care inca nu s-a dezumflat. VA rog, spuenti-mi daca risc ceva (in afara de pierderea amigdalelor :P)

#32
viseaza

viseaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.10.2007
Ultimul post cu subiectul asta: Marti m-au taiat, a fost o echipa de milioane in sala... operatia a durat undeva in jur de 2 ore, anestezie totala, mi-au gasit si pe amigdala care se presupunea sanatoasa niste cicatrici, probabil urme de flegmon... Oricum s-a curatat tot. Exprimarea medicului a fost ca aveam amigdalele "putred de infectate". Putin despre operatie in sine:

Tot ce am simtit a fost senzatia de intepatura pe fata in momentul in care mi-au facut anestezia, dupa care somn de voie (am visat ca jucam biliard), m-am trezit, nu stiam daca m-au operat sau nu, am recunoscut vocea doamnei doctor care ma striga, am incercat sa deschid ochii, am zambit mi-a zis ca am scapat.
Am ajuns in salon, unde am mai dormit inca cateva ore, eram pe alta lume... In ziua cu operatia am facut pipi de vre-o 5 6 ori (presupun ca e normal) desi nu bausem nimic nici inainte nici dupa interventie, si pentru ca nu aveam voie sa cobor din pat era fff incomod. Pe la un 11 noaptea am avut curajul sa ma dau jos din pat. N-am avut nici un fel de ameteala...
A doua zi am putut sa mananc iaurturi si chestii de genul asta, seara am reusit sa vorbesc.
Acum sunt in a 4a zi de la operatie, m-au externat, mi-au zis ca din a 5a zi pana in a10a exista un risc deosebit de hemoragie, si cam atat

Astept niste sugestii despre ce sa incerc sa mananc (sunt un mare mancacios si deja m-am saturat de pasate si alte tipuri de supe)

#33
Christine Bogdan

Christine Bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.06.2007

 viseaza, on Nov 30 2007, 11:00, said:

Ultimul post cu subiectul asta: Marti m-au taiat, a fost o echipa de milioane in sala... operatia a durat undeva in jur de 2 ore, anestezie totala, mi-au gasit si pe amigdala care se presupunea sanatoasa niste cicatrici, probabil urme de flegmon... Oricum s-a curatat tot. Exprimarea medicului a fost ca aveam amigdalele "putred de infectate". Putin despre operatie in sine:

Tot ce am simtit a fost senzatia de intepatura pe fata in momentul in care mi-au facut anestezia, dupa care somn de voie (am visat ca jucam biliard), m-am trezit, nu stiam daca m-au operat sau nu, am recunoscut vocea doamnei doctor care ma striga, am incercat sa deschid ochii, am zambit mi-a zis ca am scapat.
Am ajuns in salon, unde am mai dormit inca cateva ore, eram pe alta lume... In ziua cu operatia am facut pipi de vre-o 5 6 ori (presupun ca e normal) desi nu bausem nimic nici inainte nici dupa interventie, si pentru ca nu aveam voie sa cobor din pat era fff incomod. Pe la un 11 noaptea am avut curajul sa ma dau jos din pat. N-am avut nici un fel de ameteala...
A doua zi am putut sa mananc iaurturi si chestii de genul asta, seara am reusit sa vorbesc.
Acum sunt in a 4a zi de la operatie, m-au externat, mi-au zis ca din a 5a zi pana in a10a exista un risc deosebit de hemoragie, si cam atat

Astept niste sugestii despre ce sa incerc sa mananc (sunt un mare mancacios si deja m-am saturat de pasate si alte tipuri de supe)

na bravo,ma bucur ca a decurs totul bine.de mancat poti manca supa strecurata sau supa la plic, piure de cartofi moale,pilaf,supa cu legume pasate,gris si orez cu lapte,mincare de legume in care sa pui si carne si s-o mixezi,nectar de baut in loc de ceai chior,etc,etc.Inainte sa incepi sa mananci ,sa sugi o tableta de Tantum Verde care are anestezina si care amorteste gitul si poti minca mai bine

numai bine

#34
rodicutza80

rodicutza80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.03.2007
Salut!

Mesaj pt Christine Bogdan si viseaza: si eu sunt in aceeasi situatie, urmeaza sa imi scot amigdalele (prea multe infectii, prea dese, si cu puroi cateodata). Insa nu stiu unde sa ma operez. Imi puteti spune, te rog, unde si la ce medic v-ati operat?

Multumesc frumos!

#35
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ca chestiune de principiu ,  înainte să renunțați la amigdale încercați niște imunostimulente.
Sunt produse naturale cum sunt: septilinul, echinaceea, propolis, polen sau amestecuri din toate acestea ce mai conțin în plus măceșe, scai vânăt,  de soc foarte eficiente în cazurile acute.
Și desigur, trebuie monitorizată valoarea ASLO cantitativ.
Dacă natura mi le-a dat pe inventar, de ce să nu le păstrez?

#36
DarkComy

DarkComy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2008

 rodicutza80, on Jan 9 2008, 09:52, said:

Salut!

Mesaj pt Christine Bogdan si viseaza: si eu sunt in aceeasi situatie, urmeaza sa imi scot amigdalele (prea multe infectii, prea dese, si cu puroi cateodata). Insa nu stiu unde sa ma operez. Imi puteti spune, te rog, unde si la ce medic v-ati operat?

Multumesc frumos!


Ai sectiile de ORL de la Spitalele Panduri si Coltea. Nu cunosc o persoana anume dar sunt profesionisti si esti pe maini bune. Am avut un prieten internat la Coltea si totul a decurs OK.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate