Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Transformatoare Tip: COLOANA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
naebuftea

naebuftea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2007
Cine stie calcule transformatoare tip COLOANA© ????????????????? :proud:  :peacefingers:  :w00t:
Va multumesc! Astept raspuns.cinstesc bine!

Edited by naebuftea, 03 March 2007 - 22:16.


#2
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006
Cinsteste-l pe amicul nostru, Google  :P
http://csl1131.3x.ro...uri/coloana.pdf
http://www.electroni...sformator.shtml

Edited by livelife, 03 March 2007 - 22:40.


#3
electric_consultanta

electric_consultanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2007

View Postnaebuftea, on Mar 3 2007, 22:15, said:

Cine stie calcule transformatoare tip COLOANA© ????????????????? :proud:  :peacefingers:  :w00t:
Va multumesc! Astept raspuns.cinstesc bine!


cel mai simplu si practic calcul este urmatorul:

Nr spire = frecventa(50) x tensiunea U  / sectiunea miezului in cm patrati .  Ex primar la un trafo de 100W  unde sectiunea este radical din putere avem:  nr spire = 50hz x220v / 10 = 1100sp
pentru secundar acelas lucru dar schimband tensiunea ...
diametrul, atentie, diametrul sarmei = 0,02 x radical din intensitatea curentului pe infasurarea respectiva in mA,   Iprimar = P/U  = 100W/220v= o,45A = 450mA

deci diam primar = 0,02 x rad dinIprimar (450mA) = 0.02x21= un diametru de 0.42mm
La fel se calc si diametrul sarmei de secundar modificand doat Isec care este egal cu P/Usec = 100W/24v= 4A = 400mA  deci avem  un diam de = 0,02xrad din 4000mA=0.02x63= ~diam de 1.25  
Acesta este un calcul mai simplu excluzand celelalte variabile...permeabilitati a tolei etc, dar care da o eroare de max 2-3 %
Am bobinat zeci de trafo cu calculul acesta si nu am avut nici o problema.
Mai trebuie sa vezi ce spatiu ai in carcasa transformatorului tau ca sa faci alt calcul daca -ti incape sarma si aici exista un tabel cu spire pe cm patrat in functie de grosimea sarmei .
daca mai ai orice intrebare despre bobinaj, poti sa apelezi cu incredere .

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postelectric_consultanta, on Mar 7 2007, 21:46, said:

cel mai simplu si practic calcul este urmatorul:

Nr spire = frecventa(50) x tensiunea U  / sectiunea miezului in cm patrati .  Ex primar la un trafo de 100W  unde sectiunea este radical din putere avem:  nr spire = 50hz x220v / 10 = 1100sp
pentru secundar acelasi lucru dar schimband tensiunea ...
Hai ca facem o  confuzie.
Da,  exista  o formula empirica de calcul al numarului de spire pe volt

N=50/Sectiunea in cm2

dar asta nu inseamna ca acolo 50 este frecventa de lucru...  B)
Ce spui daca crestem frecventa la 1000Hz? Creste numarul de spire pe volt pentru aceeasi sectiune?... :lol:

#5
electric_consultanta

electric_consultanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2007

View Postmister_rf, on Mar 7 2007, 23:04, said:

Hai ca facem o  confuzie.
Da,  exista  o formula empirica de calcul al numarului de spire pe volt

N=50/Sectiunea in cm2

dar asta nu inseamna ca acolo 50 este frecventa de lucru...  B)
Ce spui daca crestem frecventa la 1000Hz? Creste numarul de spire pe volt pentru aceeasi sectiune?... :lol:

Mda , ai dreptate , nu stiu de ce m-am gandit ca aceea este frecventa, dar avand in vedere ca transformatoarele de retea... 220 .. toate merg la 50Hz formula pe care am dat-o da un rezultat corect cu frecv sau fara frecv.. ;) . Oricum ai facut o bservatie buna mai ales pentru transformatoarele mai speciale, dar mai putin utila la un trafo obijnuit de retea ....

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postelectric_consultanta, on Mar 11 2007, 14:49, said:

Mda , ai dreptate , nu stiu de ce m-am gandit ca aceea este frecventa, dar avand in vedere ca transformatoarele de retea... 220 .. toate merg la 50Hz formula pe care am dat-o da un rezultat corect cu frecv sau fara frecv.. ;) . Oricum ai facut o bservatie buna mai ales pentru transformatoarele mai speciale, dar mai putin utila la un trafo obijnuit de retea ....
Este o confuzie perpetuua intre "calculatorii" de trafo dupa auzite si cei care au facut niste cursuri. La cursuri se demonstraza chiar de unde vine acel coeficient de 45-50, dependenta lui de propietatile magnetice ale miezului, frecventa tensiunii si... coinidenta pura a numarului 50 cu frecventa retelei in Europa. Pt tole de calitate coeficientul poate fi micsoarat la 45, pt tole mai ieftine uneori trebuie crescut la 55...
In USA este mai usor ca frecventa este de 60Hz dar acel coeficient este cam 38-40 :)

Edited by SuperDuper, 12 March 2007 - 00:22.


#7
electric_consultanta

electric_consultanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2007

View PostSuperDuper, on Mar 12 2007, 00:18, said:

Este o confuzie perpetuua intre "calculatorii" de trafo dupa auzite si cei care au facut niste cursuri. La cursuri se demonstraza chiar de unde vine acel coeficient de 45-50, dependenta lui de propietatile magnetice ale miezului, frecventa tensiunii si... coinidenta pura a numarului 50 cu frecventa retelei in Europa. Pt tole de calitate coeficientul poate fi micsoarat la 45, pt tole mai ieftine uneori trebuie crescut la 55...
In USA este mai usor ca frecventa este de 60Hz dar acel coeficient este cam 38-40 :)


Imi aduci aminte de cand faceam la scoala probleme de genul asta,  in care formulele erau mult mai stufoase decat ce-mi spui tu aici si banuiesc ca si tu mai sti cate ceva pe dinafara, in care se tinea cont si de  permeabilitatea mag a miezului  , geometria sectiunii miezului mag si multe alte intensitati ...fluxuri magnetice sau pierderi in Cu..., intrefier la bobinele de soc..ma rog... nefiindu-mi foarte utile la transformatoarele obijnuite si deasta le-am mai si uitat , si  ce rost ar avea sa ma complic singur si inutil la un trafo obijnuit? mai ales ca si transformatoarele USA la 60Hz      (coef 30-40)...adaptate la U.. functioneaza totusi la 50Hz .
    Iti promit ca voi folosii cu mare placere coeficientul intre 45-50 cum spui tu, daca ma inveti cum sa aflu la un miez magnetic luat din targ sau mai stiu eu de pe unde, care sunt propietatile lui magnetice fara sa necesite o operatie prea laborioasa ce ar fi costisitoare pentru un particular. Pana atunci o sa folosesc un 50.. ca sa platesc curentul de mers in gol mai putin  :)

#8
livelife

livelife

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.12.2006

View Postelectric_consultanta, on Mar 12 2007, 18:46, said:

Imi aduci aminte de cand faceam la scoala probleme de genul asta,  in care formulele erau mult mai stufoase decat ce-mi spui tu aici si banuiesc ca si tu mai sti cate ceva pe dinafara, in care se tinea cont si de  permeabilitatea mag a miezului  , geometria sectiunii miezului mag si multe alte intensitati ...fluxuri magnetice sau pierderi in Cu..., intrefier la bobinele de soc..ma rog... nefiindu-mi foarte utile la transformatoarele obijnuite si deasta le-am mai si uitat , si  ce rost ar avea sa ma complic singur si inutil la un trafo obijnuit? mai ales ca si transformatoarele USA la 60Hz      (coef 30-40)...adaptate la U.. functioneaza totusi la 50Hz .
    Iti promit ca voi folosii cu mare placere coeficientul intre 45-50 cum spui tu, daca ma inveti cum sa aflu la un miez magnetic luat din targ sau mai stiu eu de pe unde, care sunt propietatile lui magnetice fara sa necesite o operatie prea laborioasa ce ar fi costisitoare pentru un particular. Pana atunci o sa folosesc un 50.. ca sa platesc curentul de mers in gol mai putin  :)

-Nu toate transformatoarele sunt "obisnuite". Ai intalnit vreodata transformator care se incalzeste "in gol" mai tare decat "in sarcina" ? :D
-Unele transformatoare made in/for USA au fost proiectate si pentru functionarea la 50 Hz dar nu toate! Pe de alta parte ar putea functiona si la 30 Hz insa la o tensiune mult mai mica aplicata infasurarii primare si avand alte pierderi!
-Energia reactiva (mare parte din curentul de mers in gol al unui transformator de putere) nu este inregistrata de catre contorul electric  B)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate