Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Connex cenzureaza SMS-urile de pe WEB

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,698
  • Înscris: 26.11.2001
Am incercat sa trimit un mesaj de pe vechiul meu cont de la MTNSMS si iata ce raspuns am primit:  :(

Quote

message not sent to +4093xxxxxx (internet sms to mobilfon/connex currently not available)....

although we try to open as many networks as possible, some ask to be removed.

Chiar ma miram de ce mai multe site-uri care mergeau foarte bine inainte, acum nu mai trimit nimic la noi ;(

:@ :@ :@ :@ :mad:

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Pai MTNSMS nu mai trimit sms de cateva zile.  :confused:

Quote

mtnsms ends free service on march 5th

Quote

The site will be closed to International networks but users will still be able to send messages to MTN subscribers in South Africa.

Chiar aveam nevoie de un site de pe care sa trimit niste sms-uri si nu am mai gasit niciunul care sa mearga. :(

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
In privinta asta pot sa spun cu mana pe INIMA :

CONNEX SUCKS !

Si ei si Dialog si probabil si ceilalti CENZUREAZA la maximum de mult timp SMS-urile !
Toti amicii pe care ii am in strainatate pot primi SMS de pe orice SITE.. numai in ROMANIA s-au gasit comunistii astia sa faca "ordine" :@

Asta sunt.. niste NESIMTITI si niste COMUNISTI !

#4
Stalker

Stalker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 30.11.2001
Bah, asta nu e cenzura. Astia BLOCHEAZA orice SMS trimis din afara, nu ati observat?

#5
junior

junior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.12.2001

Quote

Originally posted by Monitox

CONNEX SUCKS ! 

ha, nu ca as fi eu IMPARTIAL, dar sunt curios, Monitox, daca as putea pune si eu pe SERVERUL unde tineti voi programele pentru  DOWNLOAD 1Gb de programele, dupa care sa dau link-uri la toti PRIETENII sa le ia METROPOLITAN....

the future sounds good

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Junior, nu vad legatura...

Toata lumea care a mai citit ce am mai scris la GSM stie ca PERSONAL sunt destul de incantat de operatorul la care sunt de ceva vreme.. (Connex) dar din pacate se pare ca a ainceput sa o cam ia razna...  :(

Prima faza a fost Kamarad ... care nu a fost tocmai simpatica..

Iar faza cu SMS-urile este de muuuult timp, de mult timp ma enerveaza chestia asta !

DE CE AIA DE AFARA pot sa primeasca de oriunde si numai noi nu ?
Asta nu inteleg !!! Toate companiile de afara accepta aceasta chestie nu net-ul (probabil din respect fata de clienti) numai Connex nu :@ Sa faca ei tata un portal si sa ma lase sa dau SMS cu 1 Cent !  Si atunci eu o sa dau de la ei !

SI asa NUMAI PRETUL la SMS si este o bataie de joc.. 7 Centi mi se pare f. mult pt. un amarat de SMS !

#7
junior

junior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.12.2001
pai legatura e ca e vorba de niste "largime de banda" folosita gratuit....iar daca esti client connex esti respectat...daca trimiti un SMS el ajunga ACUM la destinatie si nu dupa doua zile, pentru ca a stat la coada inpreuna cu CELELALTE mesaje trimise gratuit de pe net....cred ca e in acelasi spirit cu manevra kamarad

si stii de ce aia de AFARA te lasa sa trimiti? pentru ca ei au si alta treaba decat sa stea pe MIRC si la fiecare 5 minute sa dea ALT-TAB si sa mai dea un SMS gratuit sa vada daca merge...


THE FUTURE SOUNDS GOOD, VERY GOOD

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
junior, poate nu stiai, dar poti sa intrebi, buffer-ele pentru SMS-urile trimisie din internet sunt separate de cele cu regim normal la CONNEX asa ca nu are nici o legatura banda cu transmiterea SMS-urilor de afara.

Cand cineva vrea sa fie caine, este caine pur si simplu.

Greets,
Speedo

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Draga Junior, STIM ca "este unii tarani care abuzeaza", dar probabil ca si astia s-ar potoli daca ar avea certitudinea ca MERGE  !  :D

Personal cred ca in toata viata am dat 30 de SMS-uri de pe net si asta la inceput cand mergea... acum desi am net non-stop dau de pe telefon ca sa fiu sigur ca ajung mesajele la timp  :rolleyes:

NU este normal ca din cauza unora sa nu poata da nimeni sms de pe net.. si solutia ti-am spus-o !

Facut portal si dat voie la abonati sa dea SMS cu 1 MAX 2 Centi !!!

See ? DAR II INTERESEAZA ? Nahhh.. Fac tot felul de joculete pe SMS si alte tampenii (NUMAI cu scopul de a face bani) dar chestia asta NU o sa o faca ! DE CE ? .....

#10
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Speedo
junior, poate nu stiai, dar poti sa intrebi, buffer-ele pentru SMS-urile trimisie din internet sunt separate de cele cu regim normal la CONNEX asa ca nu are nici o legatura banda cu transmiterea SMS-urilor de afara.

Aberare aberatum est...

SMSurile de pe net nu sunt in nici un fel diferite de SMSurile utilizatorilor ( aka nu este nici o diferenta intre AO si MO )
De la MTNcumiicheamap'aia toate sms-urile intra pe SS7 shi ajung la CNX. Acum este posibil ca CNX sa aiba rezervat pt lagaturile internationale 2xE1 prin TeleGlobe (care si alea mai mult sunt in revizie decat merg) si atunci te doare sa primesti 2Mb/s de SMSuri in loc sa primesti voce (bandwidth problem )

Apoi un alt motiv important: daca ii lasi pe fraieri sa trimita mesaje SMS free atunci unde mai este vaca de muls ( serviciul SMS este pentru operatori o vaca de muls si inca una grasa )

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
ATENTIE!!!

NU MA ABEREZ! Eu nu sunt Monitox sa fiu asa de calm la astfel de chestii.

CONNEX NU iese international cu voce prin TeleGlobe.

Sa stii si tu ca nu traficul de SMS-uri omoara o banda.

Speedo

#12
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
HIHI  :D

Vrei sa detaliezi tehnic afirmatia ta cu bufferele?

#13
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by r3ddr
Acum este posibil ca CNX sa aiba rezervat pt lagaturile internationale 2xE1 prin TeleGlobe (care si alea mai mult sunt in revizie decat merg) si atunci te doare sa primesti 2Mb/s de SMSuri in loc sa primesti voce

deci este o presupunere

#14
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
la o data trecuta existau 5xE1 catre TeleGlobus din RO
2 per CNX (pe atunci Xnet-ul iesea prin EUnet or close)
2 per RTC (care habar nu am la ce le foloseau)
1 per xxx (xxx se cunoaste dar nu se spune :drac: )

De unde CNX putea sa foloseasca fibra pt office use (stupid) sau pentru altceva. Se pare ca o foloseau pt altceva  :yeah baby

#15
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Sint si alte retele de afara care nu permit transmiterea SMSurilor de pe net pentru abonatii lor.

Asa ca nu numai in .ro e problema asta.

#16
Stalker

Stalker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 30.11.2001
Ca are connexul iesire prin nu-stiu-ce nu cred ca ne intereseaza prea tare pe noi, cat faptul ca e la fel de sux ca dialogul, cosmoromul sau perversa alianta a operatorilor de telefonie mobila din romania care blocheaza SMS-urile din afara.

#17
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Incercati http://www.sms.ac Mie mi-a venit sms-ul aproape instantaneu. Trebuie sa va faceti cont dar merita.

#18
REDMAN

REDMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2002
SMS.ac merge numai pe Connex si pe Dialogurile cu 090.
Mai oameni buni, la urma urmei telefonia mobila este o AFACERE, deci daca vreti, platiti, pt ca si ei trebuie sa scoata bani.
Fara SMS free, fara 1 cent pe minut, etc.
Money rulz the world, din pacate.
Si, intr-adevar, Junior are dreptate, romanii au tendintza sa abuzeze de orice: SMS, IRC, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate