Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Despre vitezele UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
2146 replies to this topic

#1
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006
In primul rand, UPC a marit banda la internet la toate abonamentele.

Ca tot am observat ca sunt multe persoane care intampina probleme legate de transferul pe torente, am deschis topicul asta ca sa postati orice neregula aparuta.

Eu de exemplu, pe abonamentul vechi cu banda de 1mb/sec aveam transfer de ~120kb/sec. Pe noul abonament de 6mb/sec transferul pe torente e de 30kb/sec. Mai nou am observat ca seara, abia dupa ora 00:00 a crescut doar la ~110kb/sec.

Asa ca sugestii, opinii, probleme, orice sunt binevenite.

Attached File  92158114.png   33.81K   571 downloads        ::: Test Banda Internet Download/Upload :::

Edited by andixp22, 28 February 2007 - 00:32.


#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Pe ce site ai facut testul ala ? Cred ca solutia ar fii sa nu mai folosesti torentele (warez-ul), o fii chiar o limitare intentionata de la UPC.

Edited by LunaCrystal, 28 February 2007 - 00:34.


#3
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006

View PostLunaCrystal, on Feb 28 2007, 00:33, said:

Pe ce site ai facut testul ala ? Cred ca solutia ar fii sa nu mai folosesti torentele (warez-ul), o fii chiar o limitare intentionata de la UPC.
este link-ul chiar langa imagine.

apoi, torent nu este egal cu warez, iar torentele sunt legale peste tot in lume, chiar si la noi (mai sunt topicuri in genu asta despre legalitatea torentelor, e prea tz acum sa caut link sa iti dau sa citesti, use google)... si atata timp cat in contract si/sau aditional scrie acces nelimitat, ar fi o incalcare a contractului sa limiteze ... nu crezi !?

Edited by andixp22, 28 February 2007 - 00:38.


#4
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Eu cred că mă las de UPC cu tot cu ai lor 4 mbit. Ce dracu să faci cu 4 mbit la ce upload îți oferă?
HINT: mai schimbați din când în când listen portul.

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Eu in locul lor limitam drastric programele de filesharing. Stiu ca sunt legale, dar userii de regula le folosesc pentru warez. In fine, ai incercat cu un proxy ?

#6
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Ce trebă ai tu cu warezul nostru, stai pls ontopic! Ce pana mea, toți aveți soafte piratete, ciocu' mic și joc de glezne. Io plătesc la UPC și ar trebui să li se rupă ce fac cu netul atâta timp cât nu transfer sute de GB pe lună și nu fac flooduri.

#7
florin666

florin666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.07.2005
Multumim UPC pentru marirea benzii!  :wub:

La mine nu sunt probleme cu torentii... sper sa nici nu fie  :boxing:

#8
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006
nici o sansa nici pe proxy... am schimbat si portu de n-am avut aer... iar corect, asa cum nu ii intereseaza ce se intampla dincolo de un modem cu rooter , la fel nici nu trebuie sa ii intereseze ce fac eu pe banda pe care o platesc...

#9
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005

View Postandixp22, on Feb 28 2007, 00:28, said:

In primul rand, UPC a marit banda la internet la toate abonamentele.

Ca tot am observat ca sunt multe persoane care intampina probleme legate de transferul pe torente, am deschis topicul asta ca sa postati orice neregula aparuta.

Eu de exemplu, pe abonamentul vechi cu banda de 1mb/sec aveam transfer de ~120kb/sec. Pe noul abonament de 6mb/sec transferul pe torente e de 30kb/sec. Mai nou am observat ca seara, abia dupa ora 00:00 a crescut doar la ~110kb/sec.

Asa ca sugestii, opinii, probleme, orice sunt binevenite.

Attachment 92158114.png        ::: Test Banda Internet Download/Upload :::

Pe site-ul asta, desi am ab. cel mai mic de 1MB  ;)  nu imi da mai mult de 333kb pe download  :rolleyes:  pe alte site-uri e ok in schimb

#10
alecsS

alecsS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.03.2006
mie imi merg chiar bine torentele , am abonamentul standard si am prins astazi la download 700 kb/s  :lol:  am ramas masca , si cateodata sare de 200 kb/s  B)

#11
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
eu zic ca se face filtrare pe torrent cu siguranta. problema e ca nu numai UPC. si sursele torrentelor au acelasi tratament mai ales in canada.

http://torrentfreak....orrent-traffic/
http://torrentfreak....orrent-traffic/
http://www.broadband.../shownews/80468

asa ca e mai mult o problema generala antitorrent decat ceva special facut de UPC.

PS: sa nu uitam si de : http://www.frappr.co...torrentthrottle

Edited by vlad2006, 28 February 2007 - 07:39.


#12
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 17.02.2006

View Postandixp22, on Feb 28 2007, 00:37, said:

si atata timp cat in contract si/sau aditional scrie acces nelimitat, ar fi o incalcare a contractului sa limiteze ... nu crezi !?
In contract "acces nelimitat" se refera la cantitatea de informatie,nu la viteza de acces la ea !

#13
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
Nu stiu cum faci, de nu-ti merg torrentele la viteza corespunzatoare.
Eu am ab standard, si am banda de 110-120kb/sec , chiar azi am tras un joc de pe torrente.
uite-te la setarile clientului de torente, si de ex dc ai utorrent seteaza la 1mb/sec viteza sau ce viteza ai tu, ca sa iti optimizeze cat de cat conexiunea.
Daca tragi torente din china, iti dai seama ca nu ai peering bun, si scade downloadu.

#14
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003

View PostalecsS, on Feb 28 2007, 02:08, said:

mie imi merg chiar bine torentele , am abonamentul standard si am prins astazi la download 700 kb/s  :lol:  am ramas masca , si cateodata sare de 200 kb/s  B)

Am prins si 700kb/s nu inseamna ca iti si merg torrentele.
Inainte de marirea de banda, la dl torrente imi statea in maxim de banda. Acum uneori (rar) merge cu maxim de banda, alteori se bilbiie pe la 20kB/s. Sa speram ca e doar o chestie de "finetze", ca mai e de reglat pe ici pe colo, desi ma indoiesc, pentru ca marirea a fost anuntata si pe site-ul lor.

#15
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Mie nu mi-a marit deloc viteza  :angry: am abonament de 512 si imi merge ca de obicei cu 60kb.

#16
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003

View PostRay Bz, on Feb 28 2007, 01:50, said:

Pe site-ul asta, desi am ab. cel mai mic de 1MB  ;)  nu imi da mai mult de 333kb pe download  :rolleyes:  pe alte site-uri e ok in schimb


Trebuie sa facem o facultate de folosit speedtest.net .

Alege alt server DOHHH .

#17
falbi

falbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 16.06.2005

View Postlupusoor, on Feb 28 2007, 11:43, said:

Mie nu mi-a marit deloc viteza  :angry: am abonament de 512 si imi merge ca de obicei cu 60kb.
Ai resetat modemul (scos din priza cateva secunde)?

Nu am prb cu torrentele. am testat azi dimineata mergea stabil la 100-110.

:peacefingers:

#18
mariussp

mariussp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 31.12.2005
Si la mine merge ok pe torrente. Umblati la setari si dati viteza de upload mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate