Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre vitezele UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
2146 replies to this topic

#37
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
Sincer preferam viteza anterioara cand scoateam de pe torrente cu 170-175 kB/s constant...ce naiba sa fac acuma cu 6Mbps daca nu download? La browsing nu ma prea ajuta...

#38
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
Am sunat la UPC suport tehnic si l-am luat de "Dragos" direct cu: "viteza la torrente ii mica/limitata". M-a intrebat de restul traficului (browsing etc.) i-am spus ca asta e OK, doar ca torrentele merg f incet. Mi-a spus ca el nu stie de vre-o limitare in sensul asta si ca sa mai sun inca odata maine ca se va interesa....hmmm...

#39
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postandixp22, on Feb 28 2007, 14:13, said:

Deci am primit raspuns de la UPC in legatura cu torentele. Uite ce mi-au raspuns:

"Buna ziua!
Am citit mailul dumneavoastra si momentan nu avem un raspuns concret in acest
sens.
Acum viteza maxima pe care o puteti atinge este de 6 Mb/s.
Pe parte de torrente se sa remedia cu toate ca acest serviciu este mai putin
legal si nu puteti reclama ceva care este ilegal.
O zi buna!
Cu respect Nicu Cristea, UPC Romania!"

Trebuia raspuns cu "Vreau sa imi downloadez 3 distributii de Linux de cate 4 giga fiecare si dumneavoastra imi restrictionati acest drept. Incercati sa insinuati ca Linux nu este legal?" si dupa aia sa le pui toti linuxistii in cap. :lol:

#40
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
pe torente nu am reusit sa sar de 30  dar ceea ce e si mai ciudat e ca nici pe emule nu reusesc sa sar de aceasta viteza......

#41
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006

View Postmonpeleu, on Mar 4 2007, 16:50, said:

Am sunat la UPC suport tehnic si l-am luat de "Dragos" direct cu: "viteza la torrente ii mica/limitata". M-a intrebat de restul traficului (browsing etc.) i-am spus ca asta e OK, doar ca torrentele merg f incet. Mi-a spus ca el nu stie de vre-o limitare in sensul asta si ca sa mai sun inca odata maine ca se va interesa....hmmm...

Si eu am sunat la ei si am primit acelas raspuns. M-au luat cu aceleasi chestii cum ca: hai sa facem un test de viteza, etc.
Cand i-am spus ca eu cred ca limiteaza torrent-ii a scaldat-o la fel: "Nu am cunostinta de asa ceva!"
Din pacate meseriasul cu care am vorbit eu nu a fost atat de amabil in sensul ca nu era curios sa verifice daca ar fi puse ceva limitari.
Eu unul stau inca in chirie si am un proprietar cam tampit care nu accepta sa-mi schimb providerul.
Nu va inteleg pe unii din voi pentru ce mai sunteti clienti ai UPC. Daca in cazul meu ar exista alte posibilitati maine as renunta la ei.

Attached File  Capture.jpg   62.15K   134 downloads   -->  Astazi e mai rau decat ieri.

Edited by cr1st1an, 04 March 2007 - 19:46.


#42
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
Pai in zona mea...centrul Clujului...nu prea sunt alti provideri ca si in cartiere...RDS'u "nu are acoperire" desi stau la 200m de ei, Clicknet'ul nu e nici el mai breaz, am prieteni care au foarte mari probleme cu ei...si alti provideri (mai seriosi) nu mai sunt. Toata faza asta cu "marirea" de banda e o tzeapa mare de tot. La ce naiba sa folosesc atunci cei 6 Mbps daca nu la download?...la verificat mail'ul?

Am mai scris pe alt topic: "Pe un fluturas UPC scrie: "UPC nu este raspunzator pentru traficul clientilor..." => pai daca se spala pe maini, atunci de ce naiba limiteaza !?!?!? Aste e ca si cum ar zice: "Nu ne intereseaza ce downloadezi, dar totusi te limitam.""

Edited by monpeleu, 04 March 2007 - 20:08.


#43
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006
Pe net se reflecta testul. Insa pe torente, pana acum, doar un singur torent a mers cu aprox 400kb. Restul merg cu intre 100kb si 150kb. Folosesc azureus, iar la setari am pus 10 sloturi la upload, am limitat viteza globala la upload la 34kb si merg cu cate un torent pe rand. La fiecare torent pun sa foloseasca reteaua IP anonima, reteaua I2P si reteaua The Onion Router (Tor). Merg pe portul 65000, transfer criptat cu nivel RC4, am dat enabled la mai multe conexiuni pe IP si cam atat.

Daca las viteza globala la upload nelimitat, viteza de download nu sare de 50kb.

[ http://www.speedtest.net/result/94595693.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.speedtest.net/result/94595023.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
[quote name='andixp22' date='Mar 5 2007, 01:10' post='2530130']
Pe net se reflecta testul. Insa pe torente, pana acum, doar un singur torent a mers cu aprox 400kb. Restul merg cu intre 100kb si 150kb. Folosesc azureus, iar la setari am pus 10 sloturi la upload, am limitat viteza globala la upload la 34kb si merg cu cate un torent pe rand. La fiecare torent pun sa foloseasca reteaua IP anonima, reteaua I2P si reteaua The Onion Router (Tor). Merg pe portul 65000, transfer criptat cu nivel RC4, am dat enabled la mai multe conexiuni pe IP si cam atat.

Daca las viteza globala la upload nelimitat, viteza de download nu sare de 50kb.

Pai daca ar fi sa ne luam dupa rezultatul testului postat de tine ar trebui sa dai jos cu vreo 700 kbs.

#45
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006

View Postcr1st1an, on Mar 5 2007, 01:37, said:

Pai daca ar fi sa ne luam dupa rezultatul testului postat de tine ar trebui sa dai jos cu vreo 700 kbs.

Daca nu ti-ai dat seama inca, am abonamentul cu banda de 6mb. Si intr-adevar, de pe net descarc cu peste 700kb. Pe torente insa sunt probleme. Nu te grabi sa faci afirmatii aiurea.

#46
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcr1st1an, on Mar 4 2007, 19:43, said:

Si eu am sunat la ei si am primit acelas raspuns. M-au luat cu aceleasi chestii cum ca: hai sa facem un test de viteza, etc.
Cand i-am spus ca eu cred ca limiteaza torrent-ii a scaldat-o la fel: "Nu am cunostinta de asa ceva!"
Din pacate meseriasul cu care am vorbit eu nu a fost atat de amabil in sensul ca nu era curios sa verifice daca ar fi puse ceva limitari.

meseriasul nu are cum sa-ti spuna de nici o limitare. pt ca in contract nu e specificata. si daca ar fi cineva din astral destul de dobitoc sa recunoasca o oarecare limitare, ar fi numai bun de judecata. nu mai fi copil sa pui intrebari cu raspuns standard.

#47
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
OK deci sa inteleg ca ei incalca contractul prin aceste limitari. Se poate dovedi cumva?

#48
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Nu fac nici o limitare, fac doar prioritiyare la HTTP și de aia merge prost când fasce toată lumea trafic. Părerea mea.

#49
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postmonpeleu, on Mar 4 2007, 20:06, said:

Toata faza asta cu "marirea" de banda e o tzeapa mare de tot. La ce naiba sa folosesc atunci cei 6 Mbps daca nu la download?...la verificat mail'ul?

Am mai scris pe alt topic: "Pe un fluturas UPC scrie: "UPC nu este raspunzator pentru traficul clientilor..." => pai daca se spala pe maini, atunci de ce naiba limiteaza !?!?!? Aste e ca si cum ar zice: "Nu ne intereseaza ce downloadezi, dar totusi te limitam.""


AMIN!
Trimite-le zilnic ceea ce am subliniat prin mail la cei de la UPC. Poate inteleg mai bine.

#50
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
pe pagina upc e un chestionar " ajuta-ma sa aleg" adica sa alegi ce tip de abonament tel+internet sa iei....culmea e ca o varianta de raspuns e "FOLOSESTI INTERNETUL PENTRU A DOWNLOADA JOCURI,MUZICA,SOFTWARE "...si evident ca daca alegi asta recomanda abon de 6 mbps  :band:

#51
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
Este furt pe fata! Te invita la download si dupa aia primesti o palma. A strigator la cer! Cum a pus mana UPC pe Astral si a ajuns sa acopere cel mai mare segment de piata cum isi permit sa te fure pe fata! Nu m-ar enerva asa de tare daca nu ar fi laudata "noua" viteza si daca nu te-ar invita efectiv la download prin reclame, fluturase etc cum a observat si vlad2006. Iar cei in necunostinta de cauza dau fuga la ei si se aboneaza si cand ajung acasa isi dau lame si  ii leaga de contract 12 luni de zile (cel putin cand mi-am facut eu abonemanet acum vre-o 2-3 ani). Ar trebui sa atragem putin mai multa atentie in ceea ce priveste situatia de fata, sa sune mai multi la ei si sa le ceara raspunsuri (caci in contract nu este specificata niciunde vre-o limitare/"prioriate" a traficului HTTP fata de download'ul propriuzis). Eu cel putin le acord termen pana la sfarsitul lunii ( si o sa ii si sun in fiecare zi) sa revian cu picioarele pe pamant. Dupa aceea eu trec la Clicknet si macar stiu ca pot face download in voie pe propria raspundere. E dreptul nostru de a folosi internetul cum vrem (pe propria raspundere) nu sa aleaga ei ce fel de trafic ar trebui sa facem...

Astazi de ex. nu am reusit sa trec de 40 kB/s iar viteza medie a fost de ~20-25 kB/s. Pentru o asemenea viteza eu nu prea sunt dispus sa platesc 115 Lei in 2007...

P.S. Ar fi interesant sa observam o petitie pe tema asta...

#52
UrbanSoft

UrbanSoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.01.2006
a aparut si o petitie : http://www.petitiono...t/petition.html

#53
andixp22

andixp22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 01.04.2006

View PostUrbanSoft, on Mar 5 2007, 20:44, said:


Ms pt link si am semnat deja si eu...

#54
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
nu mai faceti petitii, nu va mai agitati degeaba, mai bine renuntati la upc si gasiti alt isp
(cu cat mai putini clienti la upc, cu atat va merge mai bine si vor veni cu oferte mai bune hahaha)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate