Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 

PGP - sau cum sa ne securizam corespondenta

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
V-ati gandit ca exista posibilitatea ca cineva sa va intercepteze e-mail-urile? Nu ma refer la banalitatile zilnice, ci la lucruri importante ! :o

Procedeul de protectie este banal, chiar acest lucru facandu-l genial !!! :D

Ideea sta in generarea unei perechi de key de criptare personale.
O cheie privata si una publica.

Keya privata ramane la voi si cu ajutorul ei puteti sa semnati sisau sa criptati un e-mail.

Keya publica o dati acelora care doriti sa poata sa va verifice semanatura sau care doresc sa va poata trimite si ei e-mail-uri criptate. In general trebuie sa fie PUBLICA adica sa o popularizati cat se poate de mult ca atasament la e-mail-uri sau sa o puneti pe servere dedicate  :cool:

Keya privata - foloseste la semnarea si criptarea mesajelor! Pentru criptarea mesajului aveti nevoie si de keya publica a destinatarului, iar pentru semnarea mesajului este indeajuns keya privata.

Keya publica (a expeditorului) - este folosita de destinatar  pentru decriptarea unui mesaj de la expeditor.

ATENTIE !!!
Orice keye publica primita trebuie importata (click dreapta pe atasament si Import), apoi trebuie ... semnata cu keya voastra. Cam greu in teorie, dar hai sa vedem practica.
Exemplul cel mai bun este clientul de e-mail The Bat ! care are inclus in el PGP. Il puteti gasi AICI

Intai trebuie sa va creati o pereche de key PGP:

- in meniul Tools - Open PGP - Key Manager. In meniul Key selectati New.
- urmati instructiunile si creati o keye de minim 2048 biti. Ar fi de dorit ca aceasta keye sa nu expire vrodata.. :drac:
-  parola introdusa va recomand sa fie de minim 8 caractere si sa contina litere + ciftre + semne de punctuatie ! (ex: courage4president2004!!!), dar care sa poata sa fie tinuta minte, deoarece va trebui introdusa destul de des si nu se poate da copy&paste ;(

Tocmai v-ati creat perechea de key PGP.
Va sfatuiesc sa va exportati aceste key in fisiere txt (din Key Manager selectati keya si dati export). Keya publica o dati la toata lumea, iar cea privata o tineti bine ascunsa, de preferinta nu pe computer.

Acum orice e-mail pe care il trimiteti il puteti semna PGP, astfel incat sa dovediti ca vine de la voi si sa puteti verifica daca cineva l-a modificat.
Daca aveti keya publica a unei personane, puteti si cripta, nu numai semna automat mesajul cand il trimiteti personei respective.

Dupa cea ati importat o keye publica mergeti in Key Manager, selectati respectiva keye (click dreapta) si apasati Sign.

The Bat! va incerca sa decripteze automat orice mesaj criptat primit daca exista pentru el o keye publica buna in baza sa de date! (Key Manager)

Noi vom folosi din ce in ce mai mult semnatura PGP in corespondenta, iar intre noi si e-mai-urile confidentiale vor fi criptate.

Nu mi s-a parut ca am reusit sa explic foarte bine aceasta metoda de securitate, de aceeea astept intrebarile voastre.

=========

My PGP Public Key can be found HERE

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Keya mea publica am atasat-o la acest thread ;)

Vedeti mai jos.. s-a schimbat :D

#3
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
scurt si la obiect

Attached Files



#4
phj34r

phj34r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 09.01.2002
ati incercat careva gnupg?

#5
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Here's mine

Attached Files



#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Iata cheia noua pt.adresa mea. catalin [semn de e-mail]  sn.ro :D

#7
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Va reamintesc !

TOATE mailurile de la noi vor veni incepand de acum SEMNATE DIGITAL !!!!!!!!! NU raspundem pentru e-mail-urile care se pretind a veni de lla noi si NU sunt semnate de catre noi !

Pentru a verifica auteticitatea e-mail-urilor semnate va trebui sa aveti instalat un sistem PGP gratuit sau nu.. dupa cum doriti...

Este foarte BINE sa folositi PGP deoarece s-a raspandit tot mai mult moda mailurilor FAKE !

Am primit zilele aceastea tot felul de e-mail-uri de la tot felul de lameri de genul : de la totalnet.ro, microsoft, Courage, Rol.ro , ...etc . TOATE erau FAKE !
Adresa suna bine dar erau trimise de pe conturi "emulate"... si normal toate continueau cate un trojan/virus..etc :)

Aadar cascati bine ochii cand primiti un e-mail chiar daca adresa pare a fi cea a prietenei sau una oficiala :D

#8
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
si a mea:

Attached Files



#9
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Aici o sa pun niste chestii la care m-am blocat eu si pana la urma le-am dat de cap.

Quote

Dupa cea ati importat o keye publica mergeti in Key Manager, selectati respectiva keye (click dreapta) si apasati Sign.
Ce scriu la Sign?
Tot de la Courage:

Quote

trebuie ... semnata cu keya voastra
Deci, scrieti codul vostru. Codul cu care ati facut keya voastra.

Imi va aparea acest cod ca semnatura in mesajul trimis?
Nu, el nu va aparea. Deci, puteti pune orice. Important e sa tineti codul acesta minte.

Am primit un mesaj criptat. Cum il decriptez?
In meniul Tools la OpenPGP aveti OpenPGP Decrypt, sau folosti Shift+Ctrl+D

Daca am criptat un e-amil cu intentia de a-l trimite cuiva, mai poate el fi decriptat de mine?
Nu mai poate fi decriptat, fiind sigur acum ca nimeni nu-l va citi daca sta in Outbox. Ar putea fi totusi decriptat numai daca aveti cheia PRIVATA a destinatarului.

Am primit un e-mail cu atasament criptat si dupa decriptare, fisierele atasate nu mai erau. Cum le decriptez?
De fapt, fisierele atasate nu sunt criptate si trebuiesc salvate pe hard disc din mesajul criptat.

#10
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

ati incercat careva gnupg?

..da eu :)

.. am avut niste probleme cand am importat keyring-ul din windows cu gpg --import.

.. cred ca o sa-mi fac alta pareche de chei ... ca nu pot sa semnez nici un email din linux (KMail) si nici sa semnez anumite chei :(

#11
JohnMk

JohnMk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2002

Quote

Originally posted by Lucrian
Pentru cei care nu vor sa renunte la Outlook Express, avem si pentru ei un add-on cu care vor putea cripta si decripta e-mail-uri PGP. Luati-l de aici:
http://download.com....49-5065566.html

Link-ul de mai sus e pentru MAC
Pentru windows se gaseste aici:  http://download.com....tml?tag=lst-0-1

#12
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Mmmmmm........ da.
Mersi pt. observatie.
Programul asta merge pe Outlook Express (cum spuneam mai sus) si merge si pentru MS Outlook (am observat de curand).

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Asta este una din cele mai bune initiative din ultima vreme. Chiar m-am plictisit de mail-uri fantoma.

Cheia mea :

#14
Lucrian

Lucrian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am luat din alta parte PGP pt. MS Outlook si pt. Outlook Express si acolo am mai gasit si doua HotFix-uri.
Programul PGP:
ftp://ftp.pgpi.org/pub/pgp/7.0/7.0.3/PGPFW703.zip
HotFix 1:
ftp://ftp.pgpi.org/pub/pgp/7.0/7.0.3/PGPf...e703Hotfix1.zip
HotFix 2:
ftp://ftp.pgpi.org/pub/pgp/7.0/7.0.3/PGP_...x0904_Win32.zip

#15
Guest_Bossman_*

Guest_Bossman_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Dar s-a gasit un bug de-a dreptul penal care permite ORICUI sa va citeasca mail-urile (inclusiv ale mele) ... am citit asta undeva pe www.xp-erience.org mai demult ...

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,684
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru orice versiune de PGP sau pt. ce de Outlook?  /sHit

#17
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002
Toate bune.Pina la un punct. Nodul gordian al criptografiei : distributia cheilor. Ce ati facut nu e deloc sigur, nu ai nici o garantie.Cheile pot fi neautentice. Ori le schimbati personal, ori le puneti aici dupa ce o autoritate in domeniu v-a verificat in prealabil identitatea. De preferat Verisign.

#18
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
s-a dat legea cu autenticitatea semnataturii electronice, deci ele pot ai autentice :) in principiu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate