Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Airbites

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#55
asus512

asus512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 08.10.2006
Pont : aveti grija cu airbites-ul...aveam cont pe torrentul lor si de vreo luna jumate nu mai puteam intra...nu m-a interesat foarte tare pana ieri cand la un search pe google aflai cauza : se pare ( si sunt articole in presa din Iasi pe chestia asta ) ca politzia a pus ochii pe retea si la o perchezitie a ciugulit vreo 2 servere pe care erau filme dupa care s-au dus acasa la cei cu uploadul bazat ( abonati de-ai airbitesului din iasi ) si le-au umflat compurile din casa ...urmeaza amende , alea alea...so , deschideti ochii si urechile !!!

#56
mig10k

mig10k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.07.2005

View Postasus512, on Feb 22 2008, 13:32, said:

Pont : aveti grija cu airbites-ul...aveam cont pe torrentul lor si de vreo luna jumate nu mai puteam intra...nu m-a interesat foarte tare pana ieri cand la un search pe google aflai cauza : se pare ( si sunt articole in presa din Iasi pe chestia asta ) ca politzia a pus ochii pe retea si la o perchezitie a ciugulit vreo 2 servere pe care erau filme dupa care s-au dus acasa la cei cu uploadul bazat ( abonati de-ai airbitesului din iasi ) si le-au umflat compurile din casa ...urmeaza amende , alea alea...so , deschideti ochii si urechile !!!


Pont: aveti grija si la celelalte retele preluate de RDS ca s-a intamplat la fel in Iasi (din acele articole de presa)

PS: cat timp stati pe torrent altii isi dubleaza veniturile ;)

#57
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007
va rog  poate cineva care este  abonat la airbites sa puna un test de viteza pe speedtest.net facut pe Bucuresti si New York? Multumesc :)

#58
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postmaharet, on May 8 2008, 16:29, said:

va rog  poate cineva care este  abonat la airbites sa puna un test de viteza pe speedtest.net facut pe Bucuresti si New York? Multumesc :)
Mai, nu stiu ce sa zic.. m-am conectat odata cu laptopul la un wi-fi de la firma de vizavi (furnizor airbites) si aveau viteze foarte bune, nu mai stiu exact care si cat..

#59
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

View Postmaharet, on May 8 2008, 15:29, said:

va rog  poate cineva care este  abonat la airbites sa puna un test de viteza pe speedtest.net facut pe Bucuresti si New York? Multumesc :)
Airbites 1 Mai, abonament 49 RON, ora 2:16 noaptea.

[ http://www.speedtest.net/result/269091436.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/269091784.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S. Uite și un test pe Paris, în general sunt viteze mai bune în Europa.

[ http://www.speedtest.net/result/269101583.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rv, 09 May 2008 - 01:56.


#60
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007

View Postrv, on May 9 2008, 01:38, said:

Airbites 1 Mai, abonament 49 RON, ora 2:16 noaptea.

[ http://www.speedtest.net/result/269091436.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/269091784.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


P.S. Uite și un test pe Paris, în general sunt viteze mai bune în Europa.

[ http://www.speedtest.net/result/269101583.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bun ,din screenshoturi netul asta e  parfum...abia astept sa vina baietii sa instaleze...Multumesc frumos  :coolspeak:

#61
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

View Postmaharet, on May 9 2008, 15:09, said:

Bun ,din screenshoturi netul asta e  parfum...abia astept sa vina baietii sa instaleze...Multumesc frumos  :coolspeak:

Depinde acum și de zonă, și de ce perioadă nimerești, se tot lucrează la rețea de jumătate de an - probabil se migrează infrastructura moștenită de la rețelele cumpărate.

#62
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007

View Postrv, on May 15 2008, 14:17, said:

Depinde acum și de zonă, și de ce perioadă nimerești, se tot lucrează la rețea de jumătate de an - probabil se migrează infrastructura moștenită de la rețelele cumpărate.

Multumesc...asa se explica faptul ca de Luni si pana acum nu a dat nimeni niciun semn de viata...Teoretic au rezervat o saptamana pana sa faca instalarea propriuzisa...maxim pana Luni dupamiaza mai astept , daca e tot la fel incep sa ii "stresez la telefon" Nu de alta dar am asteptat 2 ani fibra si nu prea mai am chef sa astept , mi s-a cam acrit de atata asteptare  :)

#63
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

View Postmaharet, on May 15 2008, 14:31, said:

Multumesc...asa se explica faptul ca de Luni si pana acum nu a dat nimeni niciun semn de viata...Teoretic au rezervat o saptamana pana sa faca instalarea propriuzisa...maxim pana Luni dupamiaza mai astept , daca e tot la fel incep sa ii "stresez la telefon" Nu de alta dar am asteptat 2 ani fibra si nu prea mai am chef sa astept , mi s-a cam acrit de atata asteptare  :)

De curiozitate, prin ce zonă a Bucureștiului ai cerut conectarea?...

#64
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007

View Postrv, on May 17 2008, 15:47, said:

De curiozitate, prin ce zonă a Bucureștiului ai cerut conectarea?...

Intr-o zona care a fost preluata recent ;) Am dat un telefon , au spus ca pana Miercuri o rezolva...astept...

#65
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007
AIRBITES E MAI RAU DECAT ILINK...Sfatul meu : fugiti de ei cum fuge dracu` de tamaie...Dau aici copy paste la un post de-al meu pe forumul lor ca sa nu mai stau iarasi sa scriu ce le-am zis....

Quote

Amiabile nu mai da niciun semn de viata fiindca cel mai probabil sta prin Drumul Taberei , locatie unde am aflat ca au cei de la airbites o defectiune majora...Oricum nu-i bai , stiti de cand trebuia sa am eu net? Din 29 Aprilie data la care tratam cu smaf , pe care airbites s-a grabit repede sa il cumpere.Tot ce pot spune este ca sunt dezgustat de ineficienta si zgarcenia celor ce conduc acest ISP...Cum sa ai acoperirea asta si sa nu ai oameni de teren? E oare posibil asa ceva? In fine eu daca pana pe 23 Mai ( e ziua mea atunci - fara nicio gluma ) nu am netul instalat , considerati nul contractul incheiat pe 12 Mai , am sa incerc sa fac sa imi fie mie cat mai bine in postura de client si am sa aleg ISP-ul caruia ii pasa de soarta mea , care de fapt s-a si interesat daca mai doresc sau nu serviciile lor...de fapt asa e normal sa fie , esti interesat de clienti ii cauti tu , nu sa stea clientul sa te caute pe tine dupa ce a aflat ca ti-ai mutat sediul casieriei chiar a doua zi dupa ce clientul a luat de la tine contractul si tu stiai ca vine a doua zi sa semnati contractul dar cu toate astea nu lasi o vorba sa stie si clientul ca te-ai mutat in alta parte...Mai multa organizare nu ar strica , suni la call center si intrebi "cum pot sa ajung la sediul casieriei X ? " Raspuns : "pai sa vedeti ca nu stim..." Gasesti in final sediul , faci contractul , astepti ca fraieru o saptamana ca sa auzi in final "Avem o defectiune majora si nu avem oameni in teren , sunteti in continuare pe lista..." Imi pare sincer rau , deja am pierdut aproape o luna.Daca asa e organizarea imi imaginez de ce suport tehnic as fi avut parte in caz de defectiuni....NU SE MAI POATE ASA! O zi buna!

Edited by maharet, 22 May 2008 - 11:47.


#66
djhouse

djhouse

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 651
  • Înscris: 05.04.2008
vin si eu in bucuresti acum 3-4 ani si vad ditamai reclama airbites in fata garii de nord
daca eram in bucuresti ma bagam la ei
era impresionant de atragatoare reclama

#67
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postdjhouse, on May 22 2008, 20:18, said:

vin si eu in bucuresti acum 3-4 ani si vad ditamai reclama airbites in fata garii de nord
daca eram in bucuresti ma bagam la ei
era impresionant de atragatoare reclama
Pe mine nu m-a impresionat caseria de la Piata Sudului(am observat zilele astea foaia A4 lipita pe un gard) - o cosmelie(pe bune) intr-o "cladire" construita ilegal.(fosta sala de internet cafe)

#68
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View Postmaharet, on May 22 2008, 11:43, said:

AIRBITES E MAI RAU DECAT ILINK...Sfatul meu : fugiti de ei cum fuge dracu` de tamaie...Dau aici copy paste la un post de-al meu pe forumul lor ca sa nu mai stau iarasi sa scriu ce le-am zis....
Bravo domnul maharet ati ajuns in sfarsit si la concluzia mea.

#69
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006
Un amic de-al meu, de prin iasi, satul sa astepte rds-ul, si-a pus airbites. In cazul lui s-au miscat repede, cam o ora de la depunerea cererii, probabil si pentru ca rds-ul a luat destui clienti de prin zona. Ca impresii pana acuma, pot spune ca extern merge in parametri la download (~5Mbps) iar uploadul e de ~2Mbps. Pretul e un pic mai mare decat la rds, mai exact 50 de lei, fara fix, mobil, tv, sau mai stiu eu ce.

#70
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View PostAlexxfl, on May 23 2008, 11:15, said:

Un amic de-al meu, de prin iasi, satul sa astepte rds-ul, si-a pus airbites. In cazul lui s-au miscat repede, cam o ora de la depunerea cererii, probabil si pentru ca rds-ul a luat destui clienti de prin zona. Ca impresii pana acuma, pot spune ca extern merge in parametri la download (~5Mbps) iar uploadul e de ~2Mbps. Pretul e un pic mai mare decat la rds, mai exact 50 de lei, fara fix, mobil, tv, sau mai stiu eu ce.

Interesant :) Poti sa-mi zici sau sa te interesezi la prietenul tau, eventual cu niste teste sau print screen-uri facute de pe net cu viteza de metro, daca au asa ceva ? Cum este la fiberlink rds, are si Airbites trafic metro ? si la cat ajunge down/upload ?  :peacefingers:

#71
maharet

maharet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 24.08.2007

View Postfrioan, on May 26 2008, 14:47, said:

Interesant :) Poti sa-mi zici sau sa te interesezi la prietenul tau, eventual cu niste teste sau print screen-uri facute de pe net cu viteza de metro, daca au asa ceva ? Cum este la fiberlink rds, are si Airbites trafic metro ? si la cat ajunge down/upload ?  :peacefingers:

atasez un pm primit pe un alt forum de la un abonat airbites care sta in zona mea :

Quote

uite testele de banda pe care ti le promisesem...
asta era la ultimu test facut in care imi mergea si mie uploadu calumea - http://www.speedtest...t/221569624.png
acum merge doar atat: http://www.speedtest...t/273357834.png


#72
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Postmaharet, on May 26 2008, 16:19, said:

atasez un pm primit pe un alt forum de la un abonat airbites care sta in zona mea :

hmm ..sa inteleg ca este metro de la aribites ? :)  nu se apropie de rds unde teoretic e 50 mbps , dar oricum merge si asa ! Cat e insa upload-ul pe extern ? la un abonament de 5 mb de ex. la cat se ajunge uploadul ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate