Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Auto Press---" masina gratis"- e o tapa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
624 răspunsuri în acest subiect

#577
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 17.09.2007
La fiecare X minute se naste un fraier.
Totul e sa il gasesti, restul vine de la sine ;)

#578
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006
Cateva informatii despre Autodream...

Aici se vede cine a inregistrat domeniul autodream.ro CLICK

Conform Ministerului de Finante, in Hunedoara exista o firma Auto Dream Dist SRL, cu adresa sediului social in Deva, B-dul 22 Decembrie, aceeasi adresa cu a domnului care a inregistrat siteul. Firma este destul de noua, a fost inregistrata in 18 aprilie 2007.

In iunie-iulie au avut anunturi de angajare pentru 2 reprezentanti vanzari... ale caror responsabilitati erau consultanta clientilor, incheierea de contracte de colaborare si organizarea clientilor pe categorii. Tot de pe ejobs citez "SC Auto Dream Dist SRL este o firma de  "publicitate mobila" care are ca scop reinnoirea parcului auto roman  iar prin propriul program ajuta la dezvoltarea acestuia, oferind  clientilor sai avantaje financiare".

Auto Dream Dist are 4 asociati si un administrator.

In rest big brother Google e destul de zgarcit in a oferi informatii despre ei.

#579
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Daca tot discutam, extras de pe siteul AutoDream privind durata si rezilierea contractului (sunt info publice ale lor, sa fie sanatosi):
------
Art.30 În cazul în care CONTRACTORUL reziliază contractul, CONTRACTANTUL nu poate avea nici un fel de pretenții față de CONTRACTOR. În cazul în care CONTRACTANTUL reziliază contractul, CONTRACTORUL nu poate avea nici un fel de pretenții față de CONTRACTANT, cu excepția celor stabilite în clauzele contractului.
------

Mai pe romaneste, daca AutoDream reziliaza contractul, tu te obligi prin acel contract sa nu ai nici un fel de pretentie fata de AutoDream. Dar, daca tu il reziliezi, AutoDream poate avea pretentii (stabilite prin acel contract).

Si revin la alifia mea magica: deci, daca dupa 5 luni eu decid sa reziliez contractul (eu garantez ca alifia functioneaza corect dupa 6 luni de folosire zilnica), tu nu poti sa ai nici o pretentie fata de mine. Dar, daca tu nu mai vrei sa umbli cu sepcuta mea (care face reclama la alifia magica), atunci eu pot sa cer despagubiri.

Cum poate contractorul (AutoDream) sa rezilieze contractul?
------
Art.29 CONTRACTORUL poate rezilia contractul prin notificare trimisă prin poștă, fax sau orice alt mijloc de comunticare cu confirmare de primire fără punere în întârziere sau orice altă formalitate, dovada trimiterii notificării fiind suficientă pentru a opera rezilierea dacă :
a) CONTRACTANTUL își încalcă prevederile prezentului contract;
b ) CONTRACTANTUL are o atitudine care exclude menținerea raportului de drept stabilit în acest contract;
c) Autovehiculul s-a distrus ori s-a pierdut;
d) În alte situații enumerate în prezentul contract
------

Care sunt obligatiile tale fata de ei (conteaza, ptr ca ei pot rezilia contractul daca tu nu respecti toate prevederile, cfm art 29)?

Simplu, una din prevederi:
------
Art.24 CONTRACTANTUL este obligat să anunțe CONTRACTOR despre orice incapacitate (de exemplu boală) care îl împiedică în îndeplinirea prezentului contract.  În cazul în care incapacitatea depășește 30 de zile, CONTRACTORUL nu va mai fi obligat la plata ratei de publicitate pentru luna respectivă, precum și pentru perioada ce urmează până la încetarea situației de incapacitate.
------

Deci, daca tu ai racit si nu iesi din casa 2 zile, trebuie sa ii anunti pe ei  :coolspeak:

Per total, ei au 6 articole cu obligatii fata de tine, tu ai 17. Super tare frate!

#580
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 17.09.2007
"d) În alte situații enumerate în prezentul contract"
Asta e tare.

#581
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postvaleriu.b, on Oct 10 2007, 10:55, said:

"d) În alte situații enumerate în prezentul contract"
Asta e tare.
Alifia magica sa traiasca  :P

Doamne ferese, io nu zic ca ar fi tzepari (cum as putea sa ma gandesc la asa ceva?)... ci doar ca practic nu isi asuma nici un risc prin contract.

#582
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 17.09.2007
De ce sa isi asume vreun risc? E logic ca oricine sa isi doreasca sa aiba parte de cat mai putine belele.
Ma intreb insa cati oameni din cei care acum sar in sus pana in tavan au citit cu atentie contractul INAINTE de a-l semna.

Editat de valeriu.b, 10 octombrie 2007 - 10:30.


#583
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 10:54, said:

Mai pe romaneste, daca AutoDream reziliaza contractul, tu te obligi prin acel contract sa nu ai nici un fel de pretentie fata de AutoDream. Dar, daca tu il reziliezi, AutoDream poate avea pretentii (stabilite prin acel contract).

Foarte bine spus: Daca Auto Dream reziliaza contractul. Trebuie sa te gandesti si in ce conditii se poate rezilia contractul cu Auto Dream. Va sugerez ca toti cei care semnati vre-un contract sa il cititi cu atentie si astfel nu se vor ajunge la chestii de acest gen. Repet Auto Dream nu are clauza de reziliere unilaterala

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 10:54, said:

Care sunt obligatiile tale fata de ei (conteaza, ptr ca ei pot rezilia contractul daca tu nu respecti toate prevederile, cfm art 29)?

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 10:54, said:

Deci, daca tu ai racit si nu iesi din casa 2 zile, trebuie sa ii anunti pe ei  :coolspeak:

Obligatiile fata de noi cred ca nu sunt asa de greu de inteles: sa pargurgi acei km, sa fie vizibile reclamele, in cazul in care esti in incapacitatea de a conduce autovehiculul, si aceasta incapacitate impiedica conducerea autovehiculului cel putin 30 zile si astfel nu se pot face km trebuie sa ne anunti, pana la urma urmei si noi avem un partener publicitar care ne impun una si alta, in cazul in care autovehiculul este implicat intr-un accident si nu poate face obiectul contractului pe perioada de cel putin 30 de zile trebuie sa ne anunti.

Mai sunt si alte obligatii fata de noi, cum ar fi:
- in cazul in care adresa sau nr de tel se schimba sa ne anunti in timp util;
- in cazul in care autocolantele s-au deteriorat sa ne anunti pentru a putea fi schimbate ...

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 10:54, said:

Per total, ei au 6 articole cu obligatii fata de tine, tu ai 17. Super tare frate!

Evident ca un client are mai multe obligatii fata de noi decat noi fata de el. Pana la urma urmei el trebuie sa faca publicitate, lucru care impune mai multe obligatii, iar noi trebuie sa il rasplatim, lucru care impune una. Pe langa acestea sunt obligatiile logice si normale oricarui contract care le-am mentionat deja(schimbare de domiciliu, etc.)

Apropo, se pare ca nu ati inteles ceva, acei 200 roni + TVA nu sunt pentru a avea privilegiul de a purta reclama noastra pe masina. Acei 200 roni sunt special si unic doar pentru autocolante. Cred ca am mai explicat a data mai sus de ce este nevoie de cele 6 luni.

Nu stiu daca stiti sau nu, in publicitate nu e chiar asa de usor cum va inchipuiti voi. Noi vrem doar sa incercam sa strangem una sau mai multe firme care sa apara pe o masina astfel incat sa se stranga suma necesara.

La TV publicitatea se vinde la secunda, in ziare, bannere, ..., se vinde la cmp sau mp. Pe masini de ce s-ar vinde altfel ?

Eu nu postez aici sa va oblig sa faceti ceva. Nimeni nu va obliga. Eu vreau doar sa intelegeti ca printre atatea firme de gen CARITAS mai exista si una rasarita.

Nu vreau nici sa ma credeti pe cuvant. Vreau macar sa imi acordati prezumtia de nevinovatie pana la adunarea datelor necesare pentru a intelege exact ceea ce facem noi, date pe care voi fi bucuros sa vi le ofer.

#584
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postbosfrog, on Oct 10 2007, 09:10, said:

eu am muscato cu auto preshul si ma mir ca totusi mai apar firme cu acelasi profil doamne dumnezeule nu mai exista pic de rusine la anumite persoane  da chear asa de creduli suntem sa o muscam mereu?in atentia auto dream
Firme cu acelasi profil am spus in primul meu post cum pot functiona. E la alegerea firmei ce fel de activitate vrea sa faca.

Cum au spus si altii deja noi suntem infiintati din aprilie 2007, deci nu ne-am infiintat asa acum 2 zile !!!

#585
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 12:59, said:

Eu nu postez aici sa va oblig sa faceti ceva. Nimeni nu va obliga. Eu vreau doar sa intelegeti ca printre atatea firme de gen CARITAS mai exista si una rasarita.

sa inteleg ca sunteti gen CARITAS, doar ca voi sunteti mai rasariti? :huh:

#586
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View PostWildChild, on Oct 10 2007, 02:11, said:

Remember this?

Este macar cineva de pe acest forum care a citit cu atentie contractul sau de atunci? Nu ma refer de cel de pe site ci la cel care l-a semnat. Nu s-a observat ca exista o clauza de reziliere unilaterala? Este cineva care a observat acest lucru ?

Ei bine, contractul nostru nu contine nici o clauza de reziliere unilaterala. Asta inseamna ca nu putem rezilia contractele din senin.

#587
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postkappa_man84, on Oct 10 2007, 13:08, said:

sa inteleg ca sunteti gen CARITAS, doar ca voi sunteti mai rasariti? :huh:

Eu ma refeream ca exista afaceri cu acelasi domeniu de activitate, aici PUBLICITATE, printre care pot fi unii mai rasariti.....

Pentru o afacere gen CARITAS nu poti castiga cu 238 de roni pe care ii dai pe autocolante. Pentru o afacere gen CARITAS trebuie taxe de inscriere in program.

Nici maacar acest lucru nu este clar?

#588
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 13:11, said:

Eu ma refeream ca exista afaceri cu acelasi domeniu de activitate, aici PUBLICITATE, printre care pot fi unii mai rasariti.....

Pentru o afacere gen CARITAS nu poti castiga cu 238 de roni pe care ii dai pe autocolante. Pentru o afacere gen CARITAS trebuie taxe de inscriere in program.

Nici maacar acest lucru nu este clar?

nu e clar ca nu e clar de ce se dau acei bani pe autocolantele care va fac VOUA reclama cand s-ar putea lua banii aceia din prima transa de bani ?
e clar? B)

#589
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postkappa_man84, on Oct 10 2007, 13:13, said:

nu e clar ca nu e clar de ce se dau acei bani pe autocolantele care va fac VOUA reclama cand s-ar putea lua banii aceia din prima transa de bani ?
e clar? B)

Deci tu vrei sa spui ca ar fi mai bine ca acei 238 ron sa fie scazuti din prima transa? Sincer pe mine nu m-ar deranja dar nu cred ca gasesc firma care sa imi puna autocolantele pe masini si sa isi primeasca banii dupa 6 luni.

#590
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 13:15, said:

Deci tu vrei sa spui ca ar fi mai bine ca acei 238 ron sa fie scazuti din prima transa? Sincer pe mine nu m-ar deranja dar nu cred ca gasesc firma care sa imi puna autocolantele pe masini si sa isi primeasca banii dupa 6 luni.
Adica firma voastra nu poate sa isi asume "riscul" de plati din propriul buzunar acele autocolante, urmand sa isi recupereze banii din prima transa catre contractant? E prea mult pentru voi sa blocati 1 luna de zile mareata suma de 238 roni, ptr fiecare contract?

E ca si cum eu vreau sa imi trag cablu tv acasa si firma de cablu ma obliga sa platesc benzina si cablul folosit de cei care vin sa dea in functiune cablul.

View PostAddTM, on Oct 10 2007, 13:15, said:

Evident ca un client are mai multe obligatii fata de noi decat noi fata de el. Pana la urma urmei el trebuie sa faca publicitate, lucru care impune mai multe obligatii, iar noi trebuie sa il rasplatim, lucru care impune una.
Imi pare rau, dar, ca si principiu, avand in vedere ca sunteti la inceput si ca este o piata in care se trag tzepe (vezi autopress), logic ar fi sa incercati sa va castigati increderea clientilor prin asumarea comuna a riscului. Faptul ca acel contract e plin de obligatii ptr contractant (17 la numar) si ca nu este foarte clar (vezi   "d) În alte situații enumerate în prezentul contract"), nu poate sa ma faca pe mine sa am incredere in voi. Nu ca as vrea sa ma bag in asa ceva, dar ca principiu.

Editat de dsdev, 10 octombrie 2007 - 12:36.


#591
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 13:32, said:

Adica firma voastra nu poate sa isi asume "riscul" de plati din propriul buzunar acele autocolante, urmand sa isi recupereze banii din prima transa catre contractant? E prea mult pentru voi sa blocati 1 luna de zile mareata suma de 238 roni, ptr fiecare contract?

Hai sa facem un calcul. Daca vin la noi 500 de clienti care dupa cum stim au fost inselati avem:

500x238 lei = 119.000 lei = 1.190.000.000 lei vechi, putin peste un miliard

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 13:32, said:

E ca si cum eu vreau sa imi trag cablu tv acasa si firma de cablu ma obliga sa platesc benzina si cablul folosit de cei care vin sa dea in functiune cablul.

Fara nici un fel de suparare dar cei de la UPC cel putin iti dau 10 sau 15 m de cablu gratis, daca nu te incadrezi in ei, platesti. Foarte corect, iti dau ceva dar nu cat sa vinzi si tu mai departe. Problema este ca UPC este o "mega firma" si au complet alte strategii si chiar posibilitati.

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 13:32, said:

Imi pare rau, dar, ca si principiu, avand in vedere ca sunteti la inceput si ca este o piata in care se trag tzepe (vezi autopress), logic ar fi sa incercati sa va castigati increderea clientilor prin asumarea comuna a riscului. Faptul ca acel contract e plin de obligatii ptr contractant (17 la numar) si ca nu este foarte clar (vezi   "d) În alte situații enumerate în prezentul contract"), nu poate sa ma faca pe mine sa am incredere in voi. Nu ca as vrea sa ma bag in asa ceva, dar ca principiu.

Sunt de acord. Voi lua in considerare modificarea contractului astfel incat sa fie mult mai explicit.

M-am uitat mai atent peste acel articol si punctul a este suficient. De fapt punctul d al acestui articol ar trebui sa zica ceea ce zice si punctul a, adica "CONTRACTANTUL își încalcă prevederile prezentului contract". Din punctul meu de vedere punctul d al acelui articol ar trebui sa dispara. Am sa anunt toti asociatii si vom solutiona problema.

Dupa ce va fi solutionat acest aspect va vom informa cu vedere la modul solutionarii.

#592
adriana_f

adriana_f

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 10.10.2007
Mi se pare mie sau site-ul autodream seamana foarte mult cu site-ul autopres. Pana si clauzele din contract mi se par asemanatoare. Dubios de asemanatoare.

#593
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.160
  • Înscris: 17.09.2007
>"M-am uitat mai atent peste acel articol si punctul a este suficient. De fapt punctul d al acestui articol ar trebui sa zica ceea ce zice si punctul a, adica "CONTRACTANTUL își încalcă prevederile prezentului contract". Din punctul meu de vedere punctul d al acelui articol ar trebui sa dispara. Am sa anunt toti asociatii si vom solutiona problema."
Domnule draga, apreciez intentia dumitale de a convinge lumea ca nu toate firmele sunt pline de escroci, dar faptul ca iti modifici formularele de contract in urma unor discutii purtate pe forumuri mie nu imi demonstreaza decat AMATORISM, daca nu altceva.

#594
AddTM

AddTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 10.10.2007

View Postdsdev, on Oct 10 2007, 13:32, said:

E prea mult pentru voi sa blocati 1 luna de zile mareata suma de 238 roni, ptr fiecare contract?

Ai citit primul post al meu? cel cu nick-ul AutoDreamTM, nick-ul banat. Acolo scrie care este oferta, si astfel nu este vorba de o luna. Daca era asa cum zici tu nu era nici o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate