Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

baduri FAT32- ajutor pt a recupera sistemul cu erori minime

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
nimr0d

nimr0d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.02.2006
aseara datorita propriei mele prostii am reusit sa-mi bulesc putin un hdd si acum am nevoie de ceva sfaturi astfel incat sa revin la normal fara prea multe pierderi..

Datorita unor "extensive read-write operations" la un moment dat mi s-a blocat windowsul, mi-a dat eroare (ecran albastru, adrese de memorie etc etc) si s-a resetat. Dupa asta,  la boot dupa ce trece de "Loading Windows XP" se blocheaza. Am incercat sa bootez de pe un cd cu windows si sa reinstalez insa se blocheaza la verificatul hdd. Bine, acum am aflat ca toate astea sunt simptome clasice de bad-uri pe FAT32.

Am bootat in linux si la boot la secventa de "checking filesystems " imi afiseaza multe mesaje de eroare de genul:

Quote

"Buffer I/O error on device SDA6, logical block 1545"
si din toate problemele de mai sus am tras concluzia ca sunt bad-uri logice si pot fi reparate (sper).

Ca sa va dati seama mai clar de problema eu am urmatoarea schema de partitionare:


Quote

hdd1: C:\ NTFS
            E:\ FAT32
            F:\ FAT32

hdd2: D:\ NTFS
            G:\ NTFS
            + partitie de linux si de swap

Partitia cu probleme este deci F:\. Solutia din cate am citit ar fi sa iau un program care repara bad-uri, sa-l rulez si apoi mai repar windowsul daca e nevoie. Intrebarile mele sunt:

1) cat backup ar trebui sa fac? sunt pe linux si am 15 dvduri langa mine, deci pot sa fac backup :) Care date imi vor fi afectate? E posibil sa imi dispara date de pe alte partitii decat cea cu probleme?
2) ce program imi recomandati pentru partea de reparat? ceva tips pentru utilizare?
3) alte sfaturi? :)

va multumesc pentru timpul acordat si astept sfaturile voastre :D

#2
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postnimr0d, on Feb 20 2007, 11:10, said:

1) cat backup ar trebui sa fac? sunt pe linux si am 15 dvduri langa mine, deci pot sa fac backup :) Care date imi vor fi afectate? E posibil sa imi dispara date de pe alte partitii decat cea cu probleme?
2) ce program imi recomandati pentru partea de reparat? ceva tips pentru utilizare?
3) alte sfaturi? :)

va multumesc pentru timpul acordat si astept sfaturile voastre :D

daca ai baduri in fat atunci garantat pierzi din date.

#3
nimr0d

nimr0d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.02.2006
am rezolvat folosind HDD Regenerator.

Se poate inchide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate