Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Contract cu minori

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Ii posibil contract cu un minor pentru prestari servicii cu un minor(17 ani) fara acordul tutorelui ?

Edited by add2005, 15 February 2007 - 00:23.


#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View Postadd2005, on Feb 15 2007, 00:20, said:

Ii posibil contract cu un minor pentru prestari servicii cu un minor(17 ani) fara acordul tutorelui ?
La ce te referi? :huh: Eu am lucrat de la 16 ani, part time, legal (primeam de la ANAF o hartie in care scria impozitul platit), deci, se poate. Numai ca sunt nsite conditii: part time, fara ore suplimentare, anumite tipuri de munci etc.

#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
1. Art. 13 Codul muncii: dobandesti capacitate de munca la implinirea vasrtei de 16 ani (deci te poti angaja in munca fara acordul parintilor /reprezentantilor legali.  
2. Numai daca ai 15 ani iti trebuie acordul parintilor/al reprezentantilor legali.
3.Ca minor nu ai voie sa lucrezi in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase.
4. Referitor la durata timpului de munca: nu esti restrictionat la part time, dar cf. art.109. - (2) din Codul Muncii  : În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
5. Tinerii de pana la 18 ani nu fac ore suplimentare (art. 121), nu pot presta munca de noapte (art. 125 alin.1).
6. Art. 130 alin. 2: Art. 109. - În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
7. La art. 142 se prevede ca tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puţin 3 zile lucrătoare.

#4
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Fac o corectura la punctul 6 - tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de pauza de masa de cel putin 30 minute daca durata zilnica a timpului  de munca e mai mare de 4 ore si jumatate.

View PostChow05, on Feb 14 2007, 21:54, said:

1. Art. 13 Codul muncii: dobandesti capacitate de munca la implinirea vasrtei de 16 ani (deci te poti angaja in munca fara acordul parintilor /reprezentantilor legali.  
2. Numai daca ai 15 ani iti trebuie acordul parintilor/al reprezentantilor legali.
3.Ca minor nu ai voie sa lucrezi in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase.
4. Referitor la durata timpului de munca: nu esti restrictionat la part time, dar cf. art.109. - (2) din Codul Muncii  : În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
5. Tinerii de pana la 18 ani nu fac ore suplimentare (art. 121), nu pot presta munca de noapte (art. 125 alin.1).
6. Art. 130 alin. 2: Art. 109. - În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.
7. La art. 142 se prevede ca tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de un concediu de odihnă suplimentar de cel puţin 3 zile lucrătoare.


#5
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006
Am uitat de topic :)

Deci treaba ii urmatoarea... Are voie un minor sa semneze un contract cu astralul/RDS-u/romtelecomu/altele pentru internet... de exemplu banda broadband...
Acum ati inteles ? :)

#6
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

View Postadd2005, on Mar 13 2007, 14:28, said:

Am uitat de topic :)

Deci treaba ii urmatoarea... Are voie un minor sa semneze un contract cu astralul/RDS-u/romtelecomu/altele pentru internet... de exemplu banda broadband...
Acum ati inteles ? :)

Pey pentru unul din aceste tipuri de contracte ai nevoi de un act de spatiu, care banuiesc ca nu e si al tau - atunci e nevoie de parinte; cel putin asa e la RDS, UPC si RTL. :D

#7
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View Postdanchitu86, on Mar 13 2007, 15:35, said:

Pey pentru unul din aceste tipuri de contracte ai nevoi de un act de spatiu, care banuiesc ca nu e si al tau - atunci e nevoie de parinte; cel putin asa e la RDS, UPC si RTL. :D
si daca nu o fost nevoie de nimic ? numai de buletin... :) ii valabil ? eu zic ca nu...

#8
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
E discutabil rau. In mod normal, numai instanta poate decide daca minorul avea sau nu drept de semnatura pe respectivul contract. Si eu am semnat ca minor contracte - telefonie mobila, depozite bancare, fara sa ma intrebe nimeni de parinti sau tutori legali.

#9
ollama

ollama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.09.2007
Salut ! Nu voiam sa deschid alt topic deci voi posta aici. Fac 14 ani [adica iau buletin]...pot gasi si eu ceva gen...impartit fluturasi, sau strans semnaturi etc. ?

#10
rad-misu

rad-misu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006
@ollama Sigur ca poti, intreaba pe la niste supermarket-uri care vezi ca impart fluturasi:)

Am 15 ani, daca inchei un contract cu o firma de webhosting am inteles ca e contract nul. Adevarat sau fals? Ce imi puteti spune despre un astfel de lucru?

#11
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
La 14 ani nu poate incheia un contract de munca valabil.
Copiez aici un raspuns pe care l-am postat zilele trecute:
Potrivit Codului muncii capacitatea de munca sa deobandeste la implinirea varstei de 16 ani.
Dar si tinerii de 15 ani impliniti pot incheia contracte de munca, daca au acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvolatrea fizica, aptitudinile si cunostintele lor.
In Codul muncii sunt o serie de prevederi speciale referitoare la protectia tinerilor de pana la 18 ani: nu au voie sa faca ore de noapte, programul de lucru e de 6 ore / zi, nu au voie sa presteze ore suplimentare, pauza de masa este de cel putin 30 de minute daca durata zilnica a timpului de munca e mai mare de 4 ore si jumatate, 24 zile lucratoare concediu de odihna((in Contractul colectiv de munca la nivel national)


View Postrad-misu, on Nov 21 2007, 10:24, said:

@ollama Sigur ca poti, intreaba pe la niste supermarket-uri care vezi ca impart fluturasi:)

Am 15 ani, daca inchei un contract cu o firma de webhosting am inteles ca e contract nul. Adevarat sau fals? Ce imi puteti spune despre un astfel de lucru?


#12
ollama

ollama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.09.2007
chow05, mersi de raspuns. Am citit thred-ul. Unii imi spun ca pot "munci" [pun in ghilimele deoarece impartitul de fluturasi nu o consider munca...adica munca e pe santier si in alte locuri unde e nevoie de efort fizic] unii imi spun ca nu pot. Nu am inteles clar "La 14 ani nu poate incheia un contract de munca valabil. " Nici nu stiam ca se face vreun contract ceva ? Nu prea le am cu chestile astea...

#13
ollama

ollama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.09.2007
nu mi-a mai zis nimeni nimic :( deci atat vreau sa stiu, fara alte complicatii. Pot la varsta mea [14 ani] sa am o astfel de slujba ? [sa impart fluturasi, sau ceva de genul asta] ? As dori un raspuns cat mai simplu..adica DA sau NU :D

#14
ollama

ollama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.09.2007

View PostChow05, on Nov 22 2007, 08:13, said:

La 14 ani nu poate incheia un contract de munca valabil.
Copiez aici un raspuns pe care l-am postat zilele trecute:
Potrivit Codului muncii capacitatea de munca sa deobandeste la implinirea varstei de 16 ani.
Dar si tinerii de 15 ani impliniti pot incheia contracte de munca, daca au acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvolatrea fizica, aptitudinile si cunostintele lor.
In Codul muncii sunt o serie de prevederi speciale referitoare la protectia tinerilor de pana la 18 ani: nu au voie sa faca ore de noapte, programul de lucru e de 6 ore / zi, nu au voie sa presteze ore suplimentare, pauza de masa este de cel putin 30 de minute daca durata zilnica a timpului de munca e mai mare de 4 ore si jumatate, 24 zile lucratoare concediu de odihna((in Contractul colectiv de munca la nivel national)

tu mi-ai zis de minorii de 15 ani. Eu vreau sa stiu daca la 14 ani am voie. Chiar daca e cu acordul parintilor...asta se rezolva.

#15
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
1. La 14 ani nu poti incheia contract de munca. In Codul muncii scrie negru pe alb ca incadrarea in munca a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
2. Poti incepe de la 15  numai cu acordul parintilor.
3. La 16 ani dobandesti capacitate de munca.



View Postollama, on Nov 29 2007, 10:27, said:

tu mi-ai zis de minorii de 15 ani. Eu vreau sa stiu daca la 14 ani am voie. Chiar daca e cu acordul parintilor...asta se rezolva.


#16
sylvy20

sylvy20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2007
Stie cineva daca la 16 ani ai voie sa lucrezi ceva in domeniul politiei, jandarmeriei etc? Daca stiti si ce in domeniul asta, va rog sa-mi spuneti. Si de la varsta asta e legal sa porti arma daca e posibil sa lucrezi in domeniu? Multumesc mult anticipat.  :w00t:

#17
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
asta-i prea de tot... la 16 ani jandarmerie? am observat eu ca cei din cadrul politiei sunt din ce in ce mai tineri, dar chiar pana la asta sa se ajunga... ar fi prea de tot.

#18
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.05.2006

View Postworm, on Dec 2 2007, 12:10, said:

asta-i prea de tot... la 16 ani jandarmerie? am observat eu ca cei din cadrul politiei sunt din ce in ce mai tineri, dar chiar pana la asta sa se ajunga... ar fi prea de tot.

pai.. nu stii sa faci nimic- ta faci politist.

Nu stiu daca sunt on-topic insa, ma gandeam.. un minor iti cere bani cu imprumut; iti da si o hartie pe care scrie ca, datoreaza atatia bani lui X.
in cazul in care apar probleme, foaia aia ar mai fi valabila? eu cred ca nu.  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate