Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

focus 1.6 100 cp benzina sau focus 1.6 tdci 90 cp

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
e mai bun benzinarul. la diesel singurul lucru mai bun e consumul.
luand in calcul toate costurile, si adaugand si variabila ,,barbateasca'', eu asa as alege.

#20
turbostar

turbostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2007
pai ca masinile sa fie la fel dotate ar mai trebui sa mai pun jantele de 16'' si atunci ar ajunge la 13320+ 504 la un 13824 (var de 90 cp),deci la o diferenta de 1000 E intre ele.

Dar daca o iau pe varianta cealalta la 14300 cip. gasesc modelul cu acceasi dotari dar cu motorul de 115 cp diesel care e mai performant si ca cel de 100 benzina.

Cel mai bine vorba ta,sa iau pixu si sa calculez .

#21
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Daca o iei partial in rate , pune la socoteala si dobanda in plus pt mia aia, plus prima (probabil) in plus pt valoarea mai mare la asigurari, etc.

#22
turbostar

turbostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2007
pai in leasing o sa o iau,si diferentele sunt cam asa 450 E la avans in plus si 10 E/luna la rata .+vreo 2 mil pe an la revizii,deci vreo 6 mil, suma care as plati-o in plus la diferenta de consum pa an de zile la vreo 10000 km/an


Deci pana la urma sunt cam acceasi cheltuieli pe an

#23
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
hmm..preturile tale nu sunt in concordanta cu configuratorul de pe Ford.ro . cele de acolo nu sunt preturi nationale? tu de unde iei preturile?

luate de pe configurator :

Ford Focus Hatchback 5 usi :

Trend Champions League 2007 / Duratec 1.6 L 16V M5, 100 CP / PRET CIP : 12,992 EUR

Trend Champions League 2007 / 1.8 L Duratorq TDCi, M5, 115 CP / PRET CIP : 14,492 EUR

Trend editie speciala / 1.6 L Duratorq TDCi Common Rail, 90 CP: PRET CIP : 13,927 EUR
   fata de Champions League :
     (-) Garantie 4 ani fara limita de kilometri
     (-) Jante de 16"
     (+) Oglinzi si manere exterioare in culoarea caroseriei

#24
turbostar

turbostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2007
Eu le-am luat de la dealer,am ofertele acasa


Ford Focus Hatchback 5 usi :

Trend Champions League 2007 / Duratec 1.6 L 16V M5, 100 CP / PRET CIP : 12,800 EUR

Trend Champions League 2007 / 1.8 L Duratorq TDCi, M5, 115 CP / PRET CIP : 14,300 EUR

Trend 007  / 1.6 L Duratorq TDCi Common Rail, 90 CP: PRET CIP : 13,320 EUR
   fata de Champions League :
    
     (-) Jante de 16"
Astea sunt preturile pe care le-am primit de la dealer,stiu pe car configurator sunt alte preturi,ma gandesc ca ce-i la deler sunt reale ,nu ce-i pe site care [poate nu-s actualizate

#25
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

View Postturbostar, on Feb 12 2007, 16:21, said:

pai in leasing o sa o iau,si diferentele sunt cam asa 450 E la avans in plus si 10 E/luna la rata .+vreo 2 mil pe an la revizii,deci vreo 6 mil, suma care as plati-o in plus la diferenta de consum pa an de zile la vreo 10000 km/an
Deci pana la urma sunt cam acceasi cheltuieli pe an
daca sunt cam identice cheltuielile, e mai usor de ales.
pina la urma conteaza reviziile la citi km se fac. la diesel cred ca e mai des...asa ca :)
sa ne spui ce ai ales.

#26
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
diferenta destul de mare intre ce e pe net si ce e in brosura. dar fie.

cam ai toate datele problemei (mai putin imprevizibilul) asa ca decizia iti apartine!

#27
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Un aspect demn de mentionat: la diesel poti sa ii faci o remapare, probabil mai scoti vreo 25 CP, si vei avea alta masina! La unele marci se poate face aceasta remapare fara pierderea garantiei, oricum din cate stiu nu poate fi detectata remaparea decat daca o pun la un dyno tester!

In principiu, demarajul la diesel pana la 100km/h ar trebui sa fie mai prost decat la benzina, insa reprizele (de ex cat de repede ajunge de la 80 la 120 km/h) sint mai bune la diesel. Cu remaparea (vreo 250-300E) obtii deja alta masina.

Masina este destul de grea, si benzina 100CP mi se pare cam putin! Iti spun asta pentru ca eu conduc o masina tot 1.6 benzina, cu 105 CP si o greutate de 1070 kg trecuta in talon (nu e Logan!) si cateodata, mai ales cand e masina plina, la depasiri as vrea parca mai mult zvac!

#28
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
"insa reprizele (de ex cat de repede ajunge de la 80 la 120 km/h) sint mai bune la diesel."
depinde in ce treapta/turatie te afli. daca ma aflu (cu benzinarul) in treapta potrivita, poa sa se si roage dieselul . sau nu ? oicum, si daca nu te afli, poti sa schimbi repede, focusu are cutie scurta.

"si cateodata, mai ales cand e masina plina, la depasiri as vrea parca mai mult zvac!"
Confirm.

#29
turbostar

turbostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2007
Multam de sfaturi,pana la urma m-am hotarat sa cumpar benzina, sper sa fie intr-un ceas bun.

Am si dat comanda la dealer ,dar partea proasta e ca o sa vina in 90 de zile lucratoare !!!?? O vroiam neaparat neagra cu interior bej si am mai pus in plus ESP-ul.

Ce-i de la dealer ziceau ca nu dureaza mai mult de 2 luni,dar ,m-a tem sa nu ajunga la 3 luni.

Sper sa fie alegerea buna si va multumesc de sfaturi.

Salutare tuturor !

#30
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Poate 90 de zile e termenul din contract, pt ca daca ala e termenul real, inseamna "doar " 4 luni, minim!

#31
turbostar

turbostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2007
Stiu ca e 4 luni,dar sper sa nu se ajunga acolo !

#32
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
stiu ca e vechi topicul.. dar si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine , si ma interesa aceeasi problema.
ti-a venit masina? cum se comporta? esti multumit de alegere?

#33
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cati km faci pe an? Cat costa in plus diesel-ul fata de 1.6i ? Ce stil de condus ai? Eu as lua diesel daca preturile ar fi apropiate (cateva sute de euro), daca consideri ca 90cai sunt putini, se poate face oricand un chiptuning(remapare) care ar "inmulti" calutii la vreo 110.

#34
Miagy420hwy

Miagy420hwy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.03.2007
Am cautat si cred ca asta e locul potrivit in care sa postez o intrebare ma intereseaza costurile de intretinere, revizii consumabile, casco, piese; costuri la diesel-uri focus vs mondeo, am gasit la olandezi cateva oferte destul de bune la Ford sh si ma intereseaza daca sunt parti ascunse ale acetor oferte prea bune sa fie adevarate postez aici caracteristicile masinilor care le-am gasit, sunt in olandeza dar nu e greu sa iti dai seama de dotari si caracteristici ale masinilor:
FORD FOCUS 1.8 TDCI 74KW 4D COOL EDITION
Prijs € 8.950
Bouwjaar 06-2005
Km stand 126.408
   Deze occasion is voorzien van NAP weblabel, klik hier voor meer informatie.
Kenteken 94-RL-PX
Brandstof Diesel
Carrosserie Sedan
Aantal deuren 4
Kleur Wit

Transmissie Handgeschakeld
Aantal versnel.5
Motorinhoud 1753 cc
Vermogen 101 pk
Gewicht 1164 kg
APK BTW/marge BTW-auto
  Opties & accessoires:
ABS, airconditioning, boordcomputer, bumpers in carrosseriekleur, centr.vergrendeling, deelb. achterbank, dubbele airbag, elektr. ramen voor, elektr. buitenspiegels, startonderbreker, stuurbekrachtiging, stuur hoogte verstelb., trekhaak.


FORD MONDEO 2000 TDDI 85KW 4D FIRST EDITION
Prijs € 8.850
Bouwjaar 06-2001
Km stand 145.640
   Deze occasion is voorzien van NAP weblabel, klik hier voor meer informatie.
Kenteken 53-HD-HK
Brandstof Diesel
Carrosserie Sedan
Aantal deuren 4
Kleur Grijs

Transmissie Handgeschakeld
Aantal versnel. 5
Motorinhoud 1998 cc
Vermogen 116 pk
Gewicht 1406 kg
APK BTW/marge BTW-auto
  Opties & accessoires:
ABS, buitentemp. meter, bumpers in carrosseriekleur, centr. deurvergrendeling afst.bed., cruise control, deelb. achterbank, dubbele airbag, elektr. ramen voor + achter, elektr. buitenspiegels, geregelde airco, getint glas, lichtmetalen velgen , metallic lak, mistlampen, radio/CD, startonderbreker, stuurbekrachtiging, stuur hoogte verstelb., trekhaak, voorstoel(en) elektr. verstelbaar, zij-airbags.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate