Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Internet Zapp pe Panther/iBook G4

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
ai reparat permisiunile inainte si dupa install ?

pm me

Edited by Centris, 01 December 2004 - 10:38.


#20
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Am rezolavat!!! Zapp-ul functioneaza! Ii multumesc pe aceasta cale lui Centris, care m-a ajutat pas cu pas in rezolvarea acestei probleme!   :coolspeak:

#21
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Acum intrebare se poate folosi Zappul si OSX cu noul modem EvDO???

nevrozel, on Dec 1 2004, 16:45, said:

Am rezolavat!!! Zapp-ul functioneaza! Ii multumesc pe aceasta cale lui Centris, care m-a ajutat pas cu pas in rezolvarea acestei probleme!   :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



#22
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003

lebada, on Dec 9 2004, 16:04, said:

Acum intrebare se poate folosi Zappul si OSX cu noul modem EvDO???

<{POST_SNAPBACK}>



Mult mai usor. Doar il bagi in usb. Nu instalezi nimic. Are osX drivere. Setezi totul ca la zapp, cu exceptia modem script. Aici pui 'au cdmaOne C413 by Sony'. Este compatibil cu zappul. Nu sunt sigur in legatura cu viteza. Cred ca poate merge si mai repede. Eu am ajuns la 30 KB download. Pe pc se duce si la 100. Dar merge. Un script pentru porcaria asta nu am gasit.

#23
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

licedk50, on Dec 9 2004, 16:10, said:

Mult mai usor. Doar il bagi in usb. Nu instalezi nimic. Are osX drivere. Setezi totul ca la zapp, cu exceptia modem script. Aici pui 'au cdmaOne C413 by Sony'. Este compatibil cu zappul. Nu sunt sigur in legatura cu viteza. Cred ca poate merge si mai repede. Eu am ajuns la 30 KB download. Pe pc se duce si la 100. Dar merge. Un script pentru porcaria asta nu am gasit.

<{POST_SNAPBACK}>


Merge cu aceesi viteza ca pe PC sau orice alt computer. Viteza depinde de zona si departare fata de antena

#24
montecristo

montecristo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2004

Masterboy, on Dec 9 2004, 22:07, said:

Merge cu aceesi viteza ca pe PC sau orice alt computer. Viteza depinde de zona si departare fata de antena

<{POST_SNAPBACK}>



Sunt convins. Insa eu ma referam la viteza pe care o negociaza scriptul cu modemul. Oricat m.-am chinuit a mers mai incet pe mac. Intre un pc si un mac puse in acelasi loc pc-ul a avut viteza mai mare. Daca s-ar gasi un baiat istetz la zapp sa rescrie scriptul poate ca ra merge si mai repede

#25
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003
Si la mine facea la fel (viteza mult mai mica pe Mac - Powerbook G4). Uite cum am rezolvat-o: editeaza fisierul "/Library/Modem Scripts/au cdmaOne C413S by Sony". Da-i un search dupa "serreset". O sa gasesti printre primele linii un "serreset 115200, 0, 8, 1". Schimba-l in "serreset 2097152, 0, 8, 1" si salveaza fisierul. Dupa asta la mine a mers brici, inainte mergeam pe la 30KBps, acum sare la 100-120... deci se pare ca avut efect :)

Razvan

montecristo, on Dec 20 2004, 13:45, said:

Sunt convins. Insa eu ma referam la viteza pe care o negociaza scriptul cu modemul. Oricat m.-am chinuit a mers mai incet pe mac. Intre un pc si un mac puse in acelasi loc pc-ul a avut viteza mai mare. Daca s-ar gasi un baiat istetz la zapp sa rescrie scriptul poate ca ra merge si mai repede

<{POST_SNAPBACK}>



#26
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Mersi MULT DE TOT Razvan pt indicatii!!! Mi-ai salvat viata! De la 20-25 am ajuns la peste 80k download!!!!!!!! Foarte tareeee!!!! :)

#27
Stefanelul

Stefanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.07.2004
Centris... am aceeasi problema care a avut-o Nevrozel... zi-mi si mie te rog ce si cum sa fac ca mearga nenorocirea aia de Hyundai H-150 pe OSX... merci anticipat.

#28
montecristo

montecristo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2004
salut!
am si eu o intrebare, pe osx am reusit sa instlaez EVDO, stiti cumva daca pe 9 merge?
am bagat si mi-a zis de driver.
multumesc

#29
florin_dinamic

florin_dinamic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2005
Centris, iti multumesc, am avut aceleasi probleme ca ale lui nevrozel de un an de zile, acum imi merge netul, dau o bere.
;)

#30
florin_dinamic

florin_dinamic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2005
Razvan, explica-mi te rog cum sa fac sa am viteza mai mare, nu inteleg cum i-ai explicat lui nevrozel...

#31
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004

florin_dinamic, on Apr 30 2005, 10:02, said:

Razvan, explica-mi te rog cum sa fac sa am viteza mai mare, nu inteleg cum i-ai explicat lui nevrozel...

<{POST_SNAPBACK}>


Fii atent! E simplu.
Faci exact cum iti spun:
deschizi Finder>Macintosh HD>Library>Modem Scripts>au cdmaOne C413S by Sony>right click>open
Apoi cauti in acel Text un rand (exact primele) in care scrie "serreset 115200, 0, 8, 1". Pe acesta il schimbi in "2097152, 0, 8, 1" si salvezi fisierul. Te reconectezi si gata...super viteaza.
Sper ca ai inteles.

#32
florin_dinamic

florin_dinamic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2005
Multumesc prietene, merge mult mai bine acum. Sa ai un Paste frumos si fericit. Petrecere frumoasa. :coolspeak:

#33
edison

edison

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2005

Centris, on Nov 30 2004, 10:31, said:

nu stiu daca pe Panther difera prea mult (de Jaguar) dar uite ce ar trebui sa faci:

Applications-Utilities-DiskUtility-First Aid -selectezi partitia de Boot - Repair Permissions

cauti si stergi tot ce exista in calculatorul tau cu numele Prolific (unele fisiere s-ar putea sa dea erori, dar nu conteaza

Restart

Instaleaza driverul de Prolific _anterior_ nu ultimul !

Repair permissions (ca mai sus) , restart

urmeaza instructiunile din Pdf/doc si revino

ai mai putea arunca un ochi pe aici:

http://forum.softped...showtopic=39079

btw, ai mutat scriptul in Terminal Scripts ?

<{POST_SNAPBACK}>


Centris !

am aceeasi problema ca Nevrozel, dar cu mentiunea ca problema a aparut pe OS Tiger, pe Panther a mers fara nici o problema, deci stiu cum se instaleaza, ma blocheaza, ca si pe Nevrozel, la driverul cablului USB prolific
sper ca mai citesti acest java script:emoticon(':worthy:')
smilietopic
cu multumiri anticipate
edison ([email protected])

#34
edison

edison

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.05.2005

Centris, on Nov 30 2004, 10:31, said:

nu stiu daca pe Panther difera prea mult (de Jaguar) dar uite ce ar trebui sa faci:

Applications-Utilities-DiskUtility-First Aid -selectezi partitia de Boot - Repair Permissions

cauti si stergi tot ce exista in calculatorul tau cu numele Prolific (unele fisiere s-ar putea sa dea erori, dar nu conteaza

Restart

Instaleaza driverul de Prolific _anterior_ nu ultimul !

Repair permissions (ca mai sus) , restart

urmeaza instructiunile din Pdf/doc si revino

ai mai putea arunca un ochi pe aici:

http://forum.softped...showtopic=39079

btw, ai mutat scriptul in Terminal Scripts ?

<{POST_SNAPBACK}>




am aceeasi problema ca Nevrozel, dar cu mentiunea ca problema a aparut pe OS Tiger, pe Panther a mers fara nici o problema, deci stiu cum se instaleaza, ma blocheaza, ca si pe Nevrozel, la driverul cablului USB prolific
sper ca mai citesti acest topic

cu multumiri anticipate
edison ([email protected])

Edited by Centris, 16 May 2005 - 19:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate