Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Internet Zapp pe Panther/iBook G4

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
lsbargaoanu

lsbargaoanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2004
Saluti!

Stie cineva cum merge (daca merge) internetul de la Zapp pe Panther (instalat pe un iBook G4)?

Multumesc!

Stefan

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
e cam naspa - nu prea au conectica pentru Mac-uri plus ca oamenii lor de la tehnic nu prea stiu de apple si dau tot felul de raspunsuri stupide la intrebari (am patit-o anul trecut in vara)

#3
lsbargaoanu

lsbargaoanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.01.2004
Eu am vorbit la support la ei si au spus ca se poate accesa Zapp de pe Apple dar ei nu asigura suport la chestia asta.

Ce e clar e ca acceleratorul pe care il au ei e numai pentru Win32.

Dar tie ti-a mers conexiunea? Adica a functionat, ai reusit sa instalezi modemul? Si la ce viteza (asa, aproximativ)?

Stefan

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by lsbargaoanu
Saluti!

Stie cineva cum merge (daca merge) internetul de la Zapp pe Panther (instalat pe un iBook G4)?

Multumesc!

Stefan


Merge la fel ca pe XP daca ai urmat toate sfaturile din kitt-ul de instalare pt Mac OS de pe site-ul Zapp.
  Intr-adevar Zapp Turbo nu merge, dar mare brinza nu faci cu el anyway. :damn:

#5
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
merge brici, am vazut chiar zilele astea cum se instaleaza: cei de la Zapp iti dau driverele necesare plus un script pentru modem. Driverele sunt pentru cablul USB. Restul e walk in the park.
Ce este interesant este ca pe OS 9x nu merge cablul direct USB (asa-numitul Prolific) pentru simplul motiv ca nu exista un driver !
Alternativa este doar un adaptor de la USB la serial (se gasesc cam peste tot in comert, noi am luat de la Iris unul certificat pentru Mac) si cablul serial Zapp.

#6
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
din cate stiu sunt probleme legate de Panther si usb-ul sistemului. pe de alta parte am incercat cu scripturile de la Zapp si pe un 10.2 a mers iar pe Panther nu. din ce am citit pe net, inclusiv cu incercari pe Verizon, cdma, nu au reusit sa seteze un  adaptor prolific pe USB.

dacu'burebista, oamenii de  la "tehnic" poate stiu.. ma rog. ideea e ca s-a ales de catre conducere a nu se ofere suport decat pt sisteme windows.

#7
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Stiu ca mai exista un thread cu Zapp pe MAC. Am urmat si eu pasii de instalare de pe situl lor si am luat driverele de acolo. Problema apare dupa ce am instalat driverele de Profilic USB. Dau restart la MAC si cand conectez USB imi da urmatoarea eroare: ,,The system extension ?/System/Library/Extensions/ProlificUSBSerial.kext? was installed improperly and cannot be used. Please try reinstalling it, or contact the product?s vendor for an update."
In mod normal ar fi trebuit sa imi dea un avertisment in legatura cu noile drivere si sa am o optiune gen ,,Fix and use". Mie insa nu imi apare.
Instalarea se blocheaza aici.
Stiu ca unora dintre voi le-a mers conexiunea. Cum ati facut si pe ce sistem?
Eu am OSX 10.3.6.

Chiar am nevoie de Zapp-ul asta! Ajutati-ma!
Mersi mult.

#8
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

nevrozel, on Nov 29 2004, 21:21, said:

Chiar am nevoie de Zapp-ul asta! Ajutati-ma!
Mersi mult.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu stiu cum de ai probleme, caci merge struna, spre deosebire de WIn XP nu ai nevoie de driverele de pe site-ul lor +merge mult mai bine ca pe Windows XP. Repeta pasii de mai jos:

Mac OS X

"
- Se introduce cablul intr-unul din porturile USB ale calculatorului
- System Preferences > Network (va aparea fereastra New Port Detected – Qualcomm CDMA Technologies) OK
- In tab-ul PPP: Service Provider: Zapp
Account Name: oricare
Password: oricare
Telephone Number: #777
Save Password: bifata
- In tab-ul TCP/IP: Se selecteaza Using PPP
- In tab-ul Modem: Se selecteaza din lista modemul: au cdmaOne C413S by Sony
Se deselecteaza Wait for dial tone before dialing
- Apply Now"

Spor la treaba si tine-ne la curent!

Edited by Masterboy, 30 November 2004 - 07:42.


#9
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Fac ceea ce mi-ai spus dupa ce am incercat instalarea de drivere? Sau acum trebuie sa scot de prin Library ceea ce instalasem deja (drivere modem si Profilic, care oricum nu mi-au mers)? Pentru ca in cazul de fata cand introduc USB-ul si deschid Network nu imi spune nimic ca ar recunoaste ceva nou.  :confuzzled: Sa scot driverele si sa dau restart sau ce naiba sa ii fac ca deja ma enerveaza!?  :D

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

nevrozel, on Nov 30 2004, 07:51, said:

Fac ceea ce mi-ai spus dupa ce am incercat instalarea de drivere? Sau acum trebuie sa scot de prin Library ceea ce instalasem deja (drivere modem si Profilic, care oricum nu mi-au mers)? Pentru ca in cazul de fata cand introduc USB-ul si deschid Network nu imi spune nimic ca ar recunoaste ceva nou.  :confuzzled: Sa scot driverele si sa dau restart sau ce naiba sa ii fac ca deja ma enerveaza!?  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Sterge toate driverele si tot ce ai download-at de la Zapp si urmeaza pasii de mai sus. Apoi cind introduci cablul USB conectatain prealabil la telefon ar trebui sa-ti apara fereastra cu "new port detected".
Mac OS X are deja instalate driverele pt modem-urile CDMA 1x. Nu ai nevoie de junk-urile de drivere la Zapp daca nu ai XP.
   Da-i drumul si revino cu noi informatii.

#11
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Am profitat de aceasta "ocazie" si mi-am reinstalat sistemul. Acum inseamna ca e o problema: tot nu imi detecteaza nimic nou cand intru in Network! Ce are?! Zapp-ul e un Hyunday H150 cu cablu USB (Profilic). Deci sistemul e curat, de abia instalat.
Mai ai ceva sfaturi, indicatii? Pt ca stau pe dial-up cand am Zapp si e foarte enervant. De aceea tin mult sa il fac sa mearga.
PLS Help!
Mersi.  :P

#12
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
nu stiu daca pe Panther difera prea mult (de Jaguar) dar uite ce ar trebui sa faci:

Applications-Utilities-DiskUtility-First Aid -selectezi partitia de Boot - Repair Permissions

cauti si stergi tot ce exista in calculatorul tau cu numele Prolific (unele fisiere s-ar putea sa dea erori, dar nu conteaza

Restart

Instaleaza driverul de Prolific _anterior_ nu ultimul !

Repair permissions (ca mai sus) , restart

urmeaza instructiunile din Pdf/doc si revino

ai mai putea arunca un ochi pe aici:

http://forum.softped...showtopic=39079

btw, ai mutat scriptul in Terminal Scripts ?

Edited by Centris, 30 November 2004 - 11:03.


#13
noradatv

noradatv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 03.10.2004

nevrozel, on Nov 30 2004, 09:04, said:

Am profitat de aceasta "ocazie" si mi-am reinstalat sistemul. Acum inseamna ca e o problema: tot nu imi detecteaza nimic nou cand intru in Network! Ce are?! Zapp-ul e un Hyunday H150 cu cablu USB (Profilic). Deci sistemul e curat, de abia instalat.
Mai ai ceva sfaturi, indicatii? Pt ca stau pe dial-up cand am Zapp si e foarte enervant. De aceea tin mult sa il fac sa mearga.
PLS Help!
Mersi.  :P

<{POST_SNAPBACK}>


Incearca si du-te la o reprezentanta Apple din Bucuresti daca nu reusesti sa-l instalezi. Stiu ca sunt fisiere scrise special pentru Panther. Am avut si eu driverele de la ei si mi-a mers foarte bine telefonul Hyunday pe mac.

Sfatul meu este sa-ti iei direct modemul Z 010, toate driverele de care ai nevoie pentru el sunt deja instalate in OS X 10.3.6, si merge excelent.

#14
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004

noradatv, on Nov 30 2004, 15:16, said:

Incearca si du-te la o reprezentanta Apple din Bucuresti daca nu reusesti sa-l instalezi. Stiu ca sunt fisiere scrise special pentru Panther. Am avut si eu driverele de la ei si mi-a mers foarte bine telefonul Hyunday pe mac.

Sfatul meu este sa-ti iei direct modemul Z 010, toate driverele de care ai nevoie pentru el sunt deja instalate in OS X 10.3.6, si merge excelent.

<{POST_SNAPBACK}>


Cum? Ma duc pur si simplu la Apple si le zic sa imi instaleze Zappul? :)

#15
noradatv

noradatv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 03.10.2004

nevrozel, on Nov 30 2004, 16:05, said:

Cum? Ma duc pur si simplu la Apple si le zic sa imi instaleze Zappul? :)

<{POST_SNAPBACK}>


Exact. Eventual poti sa suni inainte, ceri pe cineva de la "tehnic" si le spui care e problema.

MAC GALLERY
Bd. Natiunilor Unite Nr.4
Sect. 5, BUCURESTI
Tel.: (021) 335 85 62, (021) 335 85 63
Fax: (021) 335 85 60

#16
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004

noradatv, on Nov 30 2004, 18:10, said:

Exact. Eventual poti sa suni inainte, ceri pe cineva de la "tehnic" si le spui care e problema.

MAC GALLERY
Bd. Natiunilor Unite Nr.4
Sect. 5, BUCURESTI
Tel.: (021) 335 85 62, (021) 335 85 63
Fax: (021) 335 85 60

<{POST_SNAPBACK}>


OK. Am sa fac asa ca vad ca altfel nu merge. Ai idee cat costa acest tip de asistenta tehnica?

#17
licedk50

licedk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.06.2003
Vorbesc in cunostinta de cauza.

Am instalat zeci (vreo 20 si ceva) de zappuri pe osx si os9.
Dupa ce instalezi prolific usb driver, restart. Dupa ce s-a incarcat sistemul te duci in preferences/network. De obicei asta este cel mai bun moment sa bagi zapp-ul in usb. Nu stiu de ce. Daca tot nu apare, da-i un restart cu zapp-ul infipt. si iar preferences/network. Daca tot nu, da-i restart fara si tot asha. Nu e gluma. O ia mai greu, dar la mine a luat-o de fiacre data.
ATENTIE MARE! Daca nu te dai pe net scoate zapp-ul, scoate-i cablul, inchide-l si deschide-l. Daca nu faci asha, o sa vezi ca se baga singur pe net! Garantat!!! Chiar daca nu e econectat la calculator! Totul este sa ii atarne cablul din fund si intra pe net

Eu folosesc de mult driverul asta "prolific". Cam de doi ani. Isi face treaba dar are bug-uri. Se poate deconecta de capul lui. Dar ce e bine e ca se recionecteaza singur. Probabil de aici i se trage si problerma cu conexiunea de aiurea.

#18
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004
Am facut cum mi-ai spus insa e aceeasi problema: imi da urmatoarea eroare cand il conectez:,,The system extension ?/System/Library/Extensions/ProlificUSBSerial.kext? was installed improperly and cannot be used. Please try reinstalling it, or contact the product?s vendor for an update."
Daca nu mi-ar fi dat eroarea asta sigur ar fi mers.
Chiar nu are nimeni idee ce e cu eroarea asta? Adica acelasi telefon, acelasi cablu si acelasi sistem (10.3.6) au mersi la altii si la mine nu?! E un pic ciudat...
:confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate