Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Probleme tv-out alb-negru

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Trebuie un cablu    S-Video-------->Euroscart_S-Video.
La cel de la Media Galaxy trebuie sa pui condensatorul (470pF-1nF) intre pinii 15 si 19 ca sa ai imagine color pe TV.
Sau se poate condensatorul pe mufa EuroScart in interiorul televizorului.

#38
alexDOGG

alexDOGG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2008
am si eu o problema asemanatoare...doar k nu se vede nimic pe tv...nici desktopu nici nimic

#39
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Oameni buni...ajutati-ma va rog frumos ca-mi arunc pe geam si televizorul si calculatorul. Am si eu o parlitura de placa video, un ATI 9550 si vreau sa vad si eu filme pe televizor. In trecut cand aveam un ATI 9250 ma legam la tv printr-un cablu cu mufa ca de jack si mergea brici. (PS: nu ma pricep la mufe asa ca va rog frumos sa nu ma injurati). Acum cu noul jeg de placa am iesire din ea o mufa cu 4 pini (cred) ca de tastatura sau mouse. Cablul pe care l-am achizitionat este unul cu 3 mufe. O mufa pentru iesirea din placa video, o mufa jack (banuiesc ca ar trebui sa intre in placa de sunet), iar la capatul celalalt am o mufa SCART. Am legat mufele unde trebuia, am facut update la drivere, insa nu-mi merge de nicio culoare sa vad pc-ul pe tv. Daca dau drumul la calculator si am setat din placa video clone parca, mi se vede alb negru cum se incarca windowsul, apoi pe fundalul tv-ului imi tamane doar imaginea de pe fundalul desktopului. Fara iconite, fara mouse...nimic. O ciudatenie pe care am descoperit-o este ca daca dau cu mousul mai in stanga, imi apare pe tv. Daca dau click drepata sa intru in Properties, imi deschide fereastra pe PC. Sa ma ajute si pe mine cineva, va rog frumos, ca vreau neaparat sa vad si eu filmele pe TV.

#40
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Am reusit sa-i dau de cap, insa se vede alb-negru. :(

#41
msdos85

msdos85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2007
Sal la toti. Problema mea a semanat foarte mult cu cea pentru care a fost deschis topicul ... am avut o placa ati radeon 9250, cu adaptor de fabrica livrat cu placa s-video - rca. Dupa ce am schimbat placa video am ramas cu acelasi adaptor, si am luat un radeon 9550. Problema a aparut ca nu se vedea nimic pe tv folosind adaptorul ce il aveam, iar de proba am cumparat si un cablu s-video - s-video - euroscart. Aparea ceva pe ecran, dar aproape nesesizabil. o vreme am renuntat la idee si m-am conformat, folosind monitorul pt. filme, si tv-ul care il am in camera doar pt. a fi folosit la comp, a somat o vreme. ieri seara am rugat un prieten care a primit ceva adaptor s-video - 3 bucati rca, sa imi dea mie adaptorul, lui i-am pus cablul s-video ce l-am folosit eu si a mers. In prima faza ma gandeam ca adaptorul scoate culorile separate, mufele rca ce ies din el sunt :rosu, albastru si verde. Asa ca am taiat un cablu euroscart de la video la tv, si am facut legaturile dupa semnalul de culori, atribuind culorile ce ieseau din adaptor, la culorile de intrare in euroscart .. dimineata pe la 6, vazand ca tot nu am facut nimik .. am lasat-o balta .. dupa amiaza am mai studiat putin problema si am gasit si o parte de rezolvare : pini 1;2;3;4 de la iesirea din placa video, sunt aceiasi la toate. Diferenta o reprezinta insa pinii 5;6;7, care sunt atribuiti pentru composite-out, adica mufa RCA care iese din adaptorul ala, dar sunt atribuiti in functie de medelul placii video, si de producator, adica ati a schimbat pinii de la o placa video la alta, si adaptorul meu nu se mai potrivea, caci nu mai avea semnal din placa video. posibilitatile, dupa toate cautarile mele pe internet, sunt 3, tinand cont de faptul ca la fiecare placa video sunt folositi 2, unul este nul. astfel putem avea iesire pe perechile 5-6, 5-7, 6-7. Si asa mi-am dat seama ca adaptorul meu e unul universal, care are iesire pentru fiecare posibilitate. Am gasit si care mufa era buna la placa mea video, dar surpriza .. alb-negru. am incercat cu video, ceva convertor facut la un tv mai vechi, setari si schimbari de drivere si softuri .. tot nimik .. atunci am dat de topicul asta. Am improvizat rapid un adaptor s-video - rca folosind condensatorul de 470pF intre pini 3-4 .. tot nimik pe ecran ... si rezolvarea a venit in schita urmatoare care am facut-o rapid, dupa ce mi-am mai batut putin capul, precizand ca se leaga condensatorul intre pinul 4 si 3, nu 3 - 4 dupa cum am desenat mai jos. sper sa ajute pe cei care au genul asta de probleme, eu am stat fara tv din cauza unei schite care se face in 5 minute, bafta la toti.

Attached File  schita_tv_out.JPG   7.54K   204 downloads

#42
ionut_jakal

ionut_jakal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.03.2007

View Postmsdos85, on May 11 2008, 00:52, said:

Sal la toti. Problema mea a semanat foarte mult cu cea pentru care a fost deschis topicul ... am avut o placa ati radeon 9250, cu adaptor de fabrica livrat cu placa s-video - rca. Dupa ce am schimbat placa video am ramas cu acelasi adaptor, si am luat un radeon 9550. Problema a aparut ca nu se vedea nimic pe tv folosind adaptorul ce il aveam, iar de proba am cumparat si un cablu s-video - s-video - euroscart. Aparea ceva pe ecran, dar aproape nesesizabil. o vreme am renuntat la idee si m-am conformat, folosind monitorul pt. filme, si tv-ul care il am in camera doar pt. a fi folosit la comp, a somat o vreme. ieri seara am rugat un prieten care a primit ceva adaptor s-video - 3 bucati rca, sa imi dea mie adaptorul, lui i-am pus cablul s-video ce l-am folosit eu si a mers. In prima faza ma gandeam ca adaptorul scoate culorile separate, mufele rca ce ies din el sunt :rosu, albastru si verde. Asa ca am taiat un cablu euroscart de la video la tv, si am facut legaturile dupa semnalul de culori, atribuind culorile ce ieseau din adaptor, la culorile de intrare in euroscart .. dimineata pe la 6, vazand ca tot nu am facut nimik .. am lasat-o balta .. dupa amiaza am mai studiat putin problema si am gasit si o parte de rezolvare : pini 1;2;3;4 de la iesirea din placa video, sunt aceiasi la toate. Diferenta o reprezinta insa pinii 5;6;7, care sunt atribuiti pentru composite-out, adica mufa RCA care iese din adaptorul ala, dar sunt atribuiti in functie de medelul placii video, si de producator, adica ati a schimbat pinii de la o placa video la alta, si adaptorul meu nu se mai potrivea, caci nu mai avea semnal din placa video. posibilitatile, dupa toate cautarile mele pe internet, sunt 3, tinand cont de faptul ca la fiecare placa video sunt folositi 2, unul este nul. astfel putem avea iesire pe perechile 5-6, 5-7, 6-7. Si asa mi-am dat seama ca adaptorul meu e unul universal, care are iesire pentru fiecare posibilitate. Am gasit si care mufa era buna la placa mea video, dar surpriza .. alb-negru. am incercat cu video, ceva convertor facut la un tv mai vechi, setari si schimbari de drivere si softuri .. tot nimik .. atunci am dat de topicul asta. Am improvizat rapid un adaptor s-video - rca folosind condensatorul de 470pF intre pini 3-4 .. tot nimik pe ecran ... si rezolvarea a venit in schita urmatoare care am facut-o rapid, dupa ce mi-am mai batut putin capul, precizand ca se leaga condensatorul intre pinul 4 si 3, nu 3 - 4 dupa cum am desenat mai jos. sper sa ajute pe cei care au genul asta de probleme, eu am stat fara tv din cauza unei schite care se face in 5 minute, bafta la toti.

Attachment schita_tv_out.JPG
salutare tuturor.. am o problema cu placa mea video
am un ati radeon 9550 care are iesire de tv out - s video cu 7 pini... si am un adaptor micut (cum sunt cele de mouse ptr usb in ps/2) care are svideo cu 4 pini si rca mama in partea cealalta... am bagat adaptorul.. am legat si cablul la tv si adaptor.. apare orice pe ecran.. se vad si filmele dupa ce fac cateva setari..dar nu vede color.. decat alb negru..am incercat toate posibilitatile de format NTSC PAL si degeaba ..tot alb negru vede.. ce imi recomandati sa fac ??

#43
andrein

andrein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.03.2005
eu vad color pe tv ,dar nu vad toata imaginea .. Este tiata o bucata din ea ?
Ce pot face sa vad imaginea intreaga pe tv ?

#44
rakewar

rakewar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2008
Am o placa video ATI RADEON 9600SE . Acum vreun an am cumparat un cablu tv-out care sa faca conexiunea intre pc si tv. cablul l-am bagat in iesirea s-video de la placa iar pt a-l conecta la tv am mai cumparat o mufa care sa faca legatura intre s-video si mufa euroscart de la tv. Am folosit extended desktop pt a viziona filme, dar intr-o zi imaginea a devenit neclara si cu multe dungi si am lasat-o balta. Am crezut ca este de vina tv`ul
De vreo saptamana am cumparat un tv samsung hd ready de 26" si am incercat sa-l conectez la pc. Aceeasi situatie .. imagine neclara si multe dungi dupa cum se poate vedea si in poza. Attached File  DSCF4335.JPG   1.27MB   67 downloads
Am cumparat alt cablu si un adaptor s-video - rca, insa degeaba.
Sa fie din cauza placii video ?

#45
wu2005

wu2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
incearca sa schimbi formatul in PAL B/G

la mine era un format MTSC si se vedea alb negru
prin setarile de la placa video

#46
rakewar

rakewar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2008
am incercat dar tot asa se vede

#47
andre1vasile

andre1vasile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2009
Si eu am o problema cu tv-out-ul de la ATI. Detin doua placi video  (nVidia GeForce 4 MX 440 si Ati Radeon 9550) pe care le-am testat pe rand. Prima placa (nVidia) legata la TV prin cablu S-Video si adaptor SCART, da imaginea neclara, iar daca selectez din meniu "Composite Out", problema se rezolva, imagine devine clara... pana aici a fost ok. Apoi ATI Radeon 9550, am montat-o pe sistem, iar pe TV apare imaginea neclara, exact ca in cazul placii Nvidia fara optiunea "Composite Out". Aici apare problema, deoarece driverul de la ATI nu are o setare asemanatoare celei de la nVidia. In zadar am incercat miliardele de combinatii de setari... imaginea e ori color dar neclara, ori alb-negru :((. Mentionez ca e o diferenta intre iesirile S-Video de la placi... la nVidia are 4 pini, iar la ATI are 7 pini... (am incercat si cu adaptorul primit cu placa ATI [s-video cu 7 pini-> RCA ], dar degeaba... nici macar nu detecteaza tv-ul)... in plus, am incercat treaba pe mai multe tv-uri :(( nush ce sa mai fac... momentan am adoptat o strategie ciudata... cand vreau sa vad filme montez placa Nvidia, iar cand ma joc o montez pe ATI... dar e mult prea nasol asa.... deci, daca are cineva o sugestie... un driver ATI modificat... as fi recunoscator.. Multumesc anticipat!

Edited by andre1vasile, 17 April 2009 - 10:02.


#48
rakewar

rakewar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2008
Am aflat care este problema. Este stricata "mufa" s-video a placii.
Exista cumva adaptor DVI - S-video si oare merge in acest fel sa vad filmele pe televizor ?

#49
Defined_Art

Defined_Art

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2010
Va rog ajutatima si pe mine !!! Am iesire S-Video pe placa video (GeForce 7300 GT) si am cumparat azi un cablu cu S-Video si Scart pt. TV. Le-am conectat, dar in modul AV imi afisaza pe TV imaginea de pe Desktop fara partile rosii. Tot ce e cu rosu imi afisaza cand dau in modul RBG la TV. dar in RBG nu-mi mai afisaza nimic altceva, decat nuanta rosu. Ce e de facut ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate