Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Forumul de VISTA?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

Poll: Forumul MS Vista (85 member(s) have cast votes)

Este nevoie de un forum special dedicat Windows Vista si problemelor/solutiilor pe care acesta la implica?

  1. DA (64 votes [75.29%])

    Percentage of vote: 75.29%

  2. Nu (18 votes [21.18%])

    Percentage of vote: 21.18%

  3. Habar n-am, ce e aia Vista? (3 votes [3.53%])

    Percentage of vote: 3.53%

Vote

#19
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
iti cumperi un comp nou care il are preinstalat
:)
eu sunt PENTRU o arie speciala pt Vista

Edited by dr_paul, 06 February 2007 - 21:31.


#20
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006
pentru cateva adaugiri fata de xp trebe subarie pt vista? asa mari pb pune interfata de vista? :D

#21
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
nu... doar pt ca e nou :)
si unii vad mai greu 'dincolo' de interfata .. trebuie sa-i intelegem :coolspeak:

#22
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postdr_paul, on Feb 6 2007, 21:30, said:

iti cumperi un comp nou care il are preinstalat
:)
eu sunt PENTRU o arie speciala pt Vista
Trebuie doar pentru "poseri". Nu are treaba asta cu Vista. E un sistem de operare la fel ca XP-ul.

View Postdann23, on Feb 6 2007, 21:37, said:

pentru cateva adaugiri fata de xp trebe subarie pt vista? asa mari pb pune interfata de vista? :D
Are help-ul destul de bun totusi.

#23
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
Ar fi cam aiurea sa pot sa-mi iau comp cu vista preinstalat cu reducere si sa le cer sa imi puna XP (probabil fara reducere). Asa ca nu doar pt poseri :)

#24
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postdr_paul, on Feb 6 2007, 21:46, said:

Ar fi cam aiurea sa pot sa-mi iau comp cu vista preinstalat cu reducere si sa le cer sa imi puna XP (probabil fara reducere). Asa ca nu doar pt poseri :)
Si nu o sa-ti iei, pentru ca o sa faci rost de varianta piratata de pe net. Pentru ce arie speciala? Doar pentru tine si pentru altii care nu stiu ca tot nucleu NT e?

#25
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postbogdanan, on Feb 6 2007, 13:17, said:

personal, nu vad de ce trebuie forum pentru vista.

ai licenta, pui mana pe tel si suni in bucuresti la suport
Iti dau eu probleme care nu o sa ti le rezolve in veci suportul MS de la Bucuresti. Plus ca in 99% din cazuri ala care suna la suport stie mai multe despre Windows decat persoana care ii raspunde (am sunat eu odata de curiozitate). Asta e valabil BTW si la Nokia Support :D In plus discutiile nu sunt neaparat de suport: uite am initial de exemplu un topic despre gadgeturile pentru sidebarul Vista ...

Exista probleme in Vista care nu o sa fie legate neaparat numai de sistemul de operare. Nu pot sa sun la MS Support si sa ii intreb de ce pot sa fac sa imi mearga Winampul in Vista (daca nu merge) pentru ca o sa imi zica sa ii contactez pe aia de la Nullsoft.

Incaodata vad exacerbarea cu care unii se cred justitiari si superiori ca ei "cica" au licenta. A avea o licenta este ceva normal, nu ceva care sa te faca mai superior prietene ...

Edited by Valentine, 06 February 2007 - 21:55.


#26
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Si eu am votat pentru deschiderea unei sub forum dedicate vista.

@FadeToBlack

Quote

Propunere idioata tinand cont de faptul ca 90% din aia care vorbesc acolo au licente pirat
Hai sa inchidem si forumul "Windows" ca si aici aproape toti il au pirat, sau sa ii punem sa isi valideze copiile de windows si sa prezinte copie dupa bonul fiscal de la magazinul de la care l-a cumparat inainte sa le dam un raspuns la problema pt care eu deschis topicul :deadtongue:. Nu sustin pirateria ba chiar am xp-ul cu licenta OEM, dar pe rationametul tau ar trebui inchis jumatate din forum! atata timp cat nu se incurajeaza pirateria nu vad care e legatura intre licentele userilor si discutiile generale si problemele legate de acest nou OS.

@dann23

Quote

pentru cateva adaugiri fata de xp trebe subarie pt vista? asa mari pb pune interfata de vista?
Daca pt tine Vista e doar "cateva adaugiri fata de xp" te invit sa pui mana si sa te documentezi.

#27
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
[quote name='Bobby_ro' date='Feb 6 2007, 21:59' post='2412961']
Si eu am votat pentru deschiderea unei sub forum dedicate vista.

@FadeToBlack
Hai sa inchidem si forumul "Windows" ca si aici aproape toti il au pirat, sau sa ii punem sa isi valideze copiile de windows si sa prezinte copie dupa bonul fiscal de la magazinul de la care l-a cumparat inainte sa le dam un raspuns la problema pt care eu deschis topicul :deadtongue:. Nu sustin pirateria ba chiar am xp-ul cu licenta OEM, dar pe rationametul tau ar trebui inchis jumatate din forum! atata timp cat nu se incurajeaza pirateria nu vad care e legatura intre licentele userilor si discutiile generale si problemele legate de acest nou OS.

Eu iti spun clar o chestie: nucleu NT, da? Pentru ce sa se faca arie speciala? Nu e tot Windows? E asa de special Vista de merita sa fie facuta o arie separata pentru el? Lamureste-ma si tu pe mine ce anume face diferenta. Problemele Windows-ului trebuie tratate intr-o singura arie.

#28
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006

View PostBobby_ro, on Feb 6 2007, 21:59, said:

@dann23

Daca pt tine Vista e doar "cateva adaugiri fata de xp" te invit sa pui mana si sa te documentezi.
sunt mai documentat decat crezi tu

#29
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

Quote

Eu iti spun clar o chestie: nucleu NT, da
Cand omul de exemplu nu poate instala un anumit driver, are o problema cu un program, sau pur si simplu nu se descurca la anumite lururi in acest OS credema ca nu il intereseaza ca are tot nucleu NT. Spre deosebire de XP in vista exista o gramada de incompatibilitati cu driverele si unele programe care pe restul familiei windows mergeau fara probleme, asa ca degeba e tot nucleu NT.

Quote

Pentru ce sa se faca arie speciala? Nu e tot Windows? E asa de special Vista de merita sa fie facuta o arie separata pentru el? Lamureste-ma si tu pe mine ce anume face diferenta. Problemele Windows-ului trebuie tratate intr-o singura arie.
Pentru a fi organizata mai bine informatia legata de acest subiect!, pt a fi mai usor de gasit raspunsul la anumite intrebari care s-au mai discutat, pt a se evita repetarea unui lucru de zeci de ori cum se intampla acum pe topicul Vista care are nspemii de pagini si nu mai sta nimeni sa il citeasca pe tot, etc, etc.
@dann23

Quote

sunt mai documentat decat crezi tu
Nu dai dovada, daca pt tine singura diferenta e interfata cum spuneai intr-un post mai sus.

#30
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006
ca pomeneai de drivere. daca driveru e pentru vista si WHQL atunci merge. nu vad care e pb. ar trebui sa ne mai gandim ca si useru e de vina la fel cum e si pe xp.
alte softuri nu merg? incerci cu compatibilitate. nu merge nici asa? cauti alternativa. la fel a fost si pe xp si la fel va fi si pe vista. nu va fi nimic specific pt vista. diferentele mari intre vista si xp sunt unde nu le vezi nici tu si nici un user obisnuit.

#31
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postdann23, on Feb 6 2007, 22:42, said:

ca pomeneai de drivere. daca driveru e pentru vista si WHQL atunci merge. nu vad care e pb. ar trebui sa ne mai gandim ca si useru e de vina la fel cum e si pe xp.
Daca pentru tine toate driverele trebuie sa fie incorporate deja in Vista sau sa le gasesti online pe MS.com e clar de ce crezi ca nu e nevoie de un astfel de forum (si scuza-ma dar e clar ca nu ai nici o treaba cu documentarea in domeniu in acest caz). Driverul care mi l-a instalat mie Vista pentru placa video care e wHQL de la Nvidia este unul din iulie 2006. Intre timp am instalat (manual) driverul Nvidia (semnat digital si ala) din noiembrie 2006 (tot pentru vista) care nu iti apare la "find driver update online" si cu care mi-au crescut 0.3 procente la indexul de Windows. De asta ce mai zici?

#32
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006
eu ce ziceam? sa fie whql. ai vreo pb cu limba romana? nu sti sa citesti?

#33
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postdann23, on Feb 6 2007, 23:56, said:

eu ce ziceam? sa fie whql. ai vreo pb cu limba romana? nu sti sa citesti?
Exista si drivere care nu sunt whql si merg mai bine :| e clar cate cunostinte ai ...

#34
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

View PostValentine, on Feb 7 2007, 00:50, said:

Exista si drivere care nu sunt whql si merg mai bine :| e clar cate cunostinte ai ...

qft

#35
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postdann23, on Feb 6 2007, 22:42, said:

ca pomeneai de drivere. daca driveru e pentru vista si WHQL atunci merge. nu vad care e pb. ar trebui sa ne mai gandim ca si useru e de vina la fel cum e si pe xp.
alte softuri nu merg? incerci cu compatibilitate. nu merge nici asa? cauti alternativa. la fel a fost si pe xp si la fel va fi si pe vista. nu va fi nimic specific pt vista. diferentele mari intre vista si xp sunt unde nu le vezi nici tu si nici un user obisnuit.
Totul merge ca la carte, instalam numai drivere whql, cumparam hardware doar "design for windows vista"  si programele care nu merg le trecem in compatibility mode, ce frumoasa e viata, nu mai are nimeni nici o problema ever, la ce bun un topic dedicat  :deadtongue:.

Sunt de acord ca userul e vinovat in 80% din problemele pe care le are, din lipsa de informare sau de cunostinte in domeniu, dar scopul forumului e tocmai acesta, nu vad de ce sariti in sus cand e vorba de un lucru bun adus in plus cu scopul de a organiza mai bine forumul si a ajuta userul ala amarat care cauta raspuns la o anumita problema legata de windows vista, ca sa nu il caute printe zeci de topicuri incepand de la 9x pana la vista, intra frumos pe aria dedicata vista.

#36
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

Quote

Totul merge ca la carte, instalam numai drivere whql, cumparam hardware doar "design for windows vista" si programele care nu merg le trecem in compatibility mode, ce frumoasa e viata, nu mai are nimeni nici o problema ever, la ce bun un topic dedicat
Da, foarte plin de experienta sfatul ala cu driverele whql. Pe 2 calculatoare cu 7800GT dadeau bsoade la fiecare minut, bine ca exista si ne-whql. De parca problema driverelor ar fi reprezentata de faptul ca lumea isi instaleaza drivere ne-whql :wacko: :deadtongue:

Oricum, este un sistem de operare nou ce presupune din start mai multe probleme de care XP-ul nici n-a
auzit. Asa ca probabil va fi mult mai usor sa se intre pe o arie dedicata in  comparatie cu un search in ... 120 de pagini :wacko:

Edited by cods, 07 February 2007 - 02:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate