Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cum s-au botezat APOSTOLII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Tu chiar nu ai studiat VT.
Ai citit ce inseamna sa fie JUDECATOR al Israelului? E chiar penibila incercarea ta. Ai facut o afirmatie neadevarata, incearca sa te corectezi. Punct.

#56
Clo36De

Clo36De

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.12.2007

View Postzexelica, on Dec 12 2008, 00:53, said:

Tu chiar nu ai studiat VT.
Ai citit ce inseamna sa fie JUDECATOR al Israelului? E chiar penibila incercarea ta. Ai facut o afirmatie neadevarata, incearca sa te corectezi. Punct.

Se vede ca tu continui la nesfarsit cu incercarile tale de a te sustrage de la subiect cu cautarile de "greseli". Citeste de unde am plecat si unde am ajuns. Ai raspuns exact cum ma asteptam. Am terminat cu discutia.

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Am ajuns aici, pt ca stiu cum gandesc teologii pe care ii adori si datorita carora ignori Scriptura.

Botezul, este doar un semn, o umbra, prin care cel care deja a devenit salvat isi marturiseste apartenenta la imparatia lui Dumnezeu. Apa aceea nu poate face nimic mai mult decat sa ude.

#58
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 14 2008, 17:47, said:

Botezul, este doar un semn, o umbra, prin care cel care deja a devenit salvat isi marturiseste apartenenta la imparatia lui Dumnezeu. Apa aceea nu poate face nimic mai mult decat sa ude.

.......de ce s-o fi ,,udat,, si D-ul in Iordan......oare nu te-ai intrebat..... ;)

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 14 2008, 22:05, said:

.......de ce s-o fi ,,udat,, si D-ul in Iordan......oare nu te-ai intrebat..... ;)
Care este ceremonialul legii iudaice cu privire la ungerea marelui preot si intrerea lui in sfanta sfintelor? Hai, daca tot te dai stiutor......

#60
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 15 2008, 02:54, said:

Care este ceremonialul legii iudaice cu privire la ungerea marelui preot si intrerea lui in sfanta sfintelor? Hai, daca tot te dai stiutor......

.......iar ,,parasesti,, subiectul.....cand vezi ca te-ai ,,infundat,, in labirint......nu uita
cine a uns pe Hristos in vederea Jertfei.......... ;)

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 15 2008, 11:38, said:

.......iar ,,parasesti,, subiectul.....cand vezi ca te-ai ,,infundat,, in labirint......nu uita
cine a uns pe Hristos in vederea Jertfei.......... ;)
Pui intrebari? Raspunde: Care este ceremonialul legii iudaice cu privire la ungerea marelui preot si intrerea lui in sfanta sfintelor?

Si mai am multe, pe care coana mare nu le-a scris si nici nu le-a stiut, caci altfel le repetai si tu acum........

Apropos: imi place ca adventistul tau florin a facut-o pe mama vaca  :lol:  :lol:

#62
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 16 2008, 02:40, said:

Pui intrebari? Raspunde: Care este ceremonialul legii iudaice cu privire la ungerea marelui preot si intrerea lui in sfanta sfintelor?

Si mai am multe, pe care coana mare nu le-a scris si nici nu le-a stiut, caci altfel le repetai si tu acum........

Apropos: imi place ca adventistul tau florin a facut-o pe mama vaca  :lol:  :lol:

.......deocamdata  n-ai raspuns de ce a lasat Isus modelul biblic
al botezului.....asa ca in zadar cauti sa ,,sari,, la alte subiecte .....la care iti faci iluzii ca
vei ridica ,,nasul,,..... ;)

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 16 2008, 15:50, said:

.......deocamdata  n-ai raspuns de ce a lasat Isus modelul biblic
al botezului.....asa ca in zadar cauti sa ,,sari,, la alte subiecte .....la care iti faci iluzii ca
vei ridica ,,nasul,,..... ;)
Tu nu ai studiat decat brosura lu' coana mare referitor la botez. Spune ce ti-am cerut ca sa vezi de unde vine botezul. Sau..... :lol: n-ai de unde sa copiezi?  :lol:

#64
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 16 2008, 20:10, said:

Tu nu ai studiat decat brosura lu' coana mare referitor la botez. Spune ce ti-am cerut ca sa vezi de unde vine botezul. Sau..... :lol: n-ai de unde sa copiezi?  :lol:

......botezul lui Isus nu mai necesita nici un fel de ,,interpretare,,.....nu e nevoie de vreo ,,copiere,,....tu
insa cauti tot felul de ,,subrefugii,, pt. neascultare....... :rolleyes:

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 16 2008, 23:03, said:

......botezul lui Isus nu mai necesita nici un fel de ,,interpretare,,.....nu e nevoie de vreo ,,copiere,,....tu
insa cauti tot felul de ,,subrefugii,, pt. neascultare....... :rolleyes:
Raspunde: Care este ceremonialul legii iudaice cu privire la ungerea marelui preot si intrerea lui in sfanta sfintelor?
De acolo vine botezul cu apa. Stii sau doar bolborosesti cuvinte auzite la biserica?

#66
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 17 2008, 00:49, said:

Raspunde: Care este ceremonialul legii iudaice cu privire la ungerea marelui preot si intrerea lui in sfanta sfintelor?
De acolo vine botezul cu apa. Stii sau doar bolborosesti cuvinte auzite la biserica?

............botezul lui Isus nu mai necesita nici un fel de ,,interpretare,,.....nu e nevoie de vreo ,,copiere,,....tu
insa cauti tot felul de ,,subrefugii,, pt. neascultare.......sta scris......cine va crede si se va boteza...... ;)

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 17 2008, 10:11, said:

............botezul lui Isus nu mai necesita nici un fel de ,,interpretare,,.....nu e nevoie de vreo ,,copiere,,....tu
insa cauti tot felul de ,,subrefugii,, pt. neascultare.......sta scris......cine va crede si se va boteza...... ;)
Ma, lioliuk, Hristos nu putea sa calce legea ceremoniala de investire a marelui preot care trebiia El sa fie ca sa poata aduce jertfa conform Legii.

Deci, ce spune legea ceremoniala cu privire la conditiile investirii marelui preot? Lasa vrajeala, daca stii meserie! Daca nu........citeaza in continuare pe coana mare si crede-te salvat.......

Edited by zexelica, 20 December 2008 - 01:55.


#68
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 20 2008, 02:55, said:

Ma, lioliuk, Hristos nu putea sa calce legea ceremoniala de investire a marelui preot care trebiia El sa fie ca sa poata aduce jertfa conform Legii.

Deci, ce spune legea ceremoniala cu privire la conditiile investirii marelui preot? Lasa vrajeala, daca stii meserie! Daca nu........citeaza in continuare pe coana mare si crede-te salvat.......

.......laudaroseniile gen ,,meserie,, nu tin de ,,cald,, catre Ceruri......insa daca ti neaparat...
mai uita-te prin topicele anterioare sa-ti amintesti ce ,,meserias,, ai fost..... :D
......cat despre legea ceremoniala Hristos a implinit-o.....ba mai mult a fost Autoritatea care
a anulat unele ceremonii privitoare la jertfe....si a instaurat altele......Botezul si Sfanta Cina.... :rolleyes:

#69
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007
Zexe ...eu nu cunosc alta cale spre mantuire decat Fapte 2:38 , dar te rog spune-mi varianta ta,

Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru ca un om sa ajunga mantuit ( daca este chemat) ?

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Dec 20 2008, 22:49, said:

.......laudaroseniile gen ,,meserie,, nu tin de ,,cald,, catre Ceruri......insa daca ti neaparat...
mai uita-te prin topicele anterioare sa-ti amintesti ce ,,meserias,, ai fost..... :D
......cat despre legea ceremoniala Hristos a implinit-o.....ba mai mult a fost Autoritatea care
a anulat unele ceremonii privitoare la jertfe....si a instaurat altele......Botezul si Sfanta Cina.... :rolleyes:
Cum a implinit-o? Trebuie exemplificat si probat, nu merge doar sa citezi din coana mare, lioliuk!!! :lol:
Care erau cerintele pt ungerea marelui preot? De ce nu s-a uns Isus in Templu, dupa cum era cerinta Legii? Nu stii, nu-i asa? Hai, recunoaste ca copana mare nu te-a invatat!!! :lol:

Quote

Zexe ...eu nu cunosc alta cale spre mantuire decat Fapte 2:38 , dar te rog spune-mi varianta ta,

Care sunt pasii care trebuiesc urmati pentru ca un om sa ajunga mantuit ( daca este chemat) ?
Din prima ai REJECT: ai pus CONDITIONALITATE care inseamna FAPTE. Iar, credinta nu este din faptele noastre, ci ale lui Hristos.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Iar, de vrut sa fii mantuit poti sa vrei, ai vointa. Insa numai daca vrea Dumnezeu vei fi.


Romani 9

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

#71
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Dec 21 2008, 20:05, said:

Cum a implinit-o? Trebuie exemplificat si probat, nu merge doar sa citezi din coana mare, lioliuk!!! :lol:
Care erau cerintele pt ungerea marelui preot? De ce nu s-a uns Isus in Templu, dupa cum era cerinta Legii? Nu stii, nu-i asa? Hai, recunoaste ca copana mare nu te-a invatat!!! :lol:

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Iar, de vrut sa fii mantuit poti sa vrei, ai vointa. Insa numai daca vrea Dumnezeu vei fi.

....de asemenea sta scris.....

Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov

Cap. 2

18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.  

20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?

#72
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

View Postzexelica, on Dec 21 2008, 19:05, said:

Cum a implinit-o? Trebuie exemplificat si probat, nu merge doar sa citezi din coana mare, lioliuk!!! :lol:
Care erau cerintele pt ungerea marelui preot? De ce nu s-a uns Isus in Templu, dupa cum era cerinta Legii? Nu stii, nu-i asa? Hai, recunoaste ca copana mare nu te-a invatat!!! :lol:


Din prima ai REJECT: ai pus CONDITIONALITATE care inseamna FAPTE. Iar, credinta nu este din faptele noastre, ci ale lui Hristos.

Efeseni 2

8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

9Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Iar, de vrut sa fii mantuit poti sa vrei, ai vointa. Insa numai daca vrea Dumnezeu vei fi.


Romani 9

16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.



Da intr-adevar asa este, daca este har , atunci nu mai este prin fapte.
Dar Dumnezeu cand te-a ales ........ tu nu mai poti fura, nu mai preacurvesti si nu te mai certi cu alti oameni.
Prin fapte iti dai seama ce credinta ai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate