Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Cum s-au botezat APOSTOLII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 21 2008, 21:25, said:

....de asemenea sta scris.....

Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov

Cap. 2

18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.  

20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?
Aha.... insa FAPTELE sunt REZULTATUL prezentei Duhului:

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Ezechiel 37

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.


Filipeni 2

13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea.

NEEEEEEEEEXT!!!!


Quote

Dar Dumnezeu cand te-a ales ........ tu nu mai poti fura, nu mai preacurvesti si nu te mai certi cu alti oameni.
Prin fapte iti dai seama ce credinta ai.
Normal. Numai cine nu a fost binecuvantat nu poate intelege ce transformare totala este salvarea si tot spera ca poate face ceva ca sa fie placut lui Dumnezeu.
Si Dumnezeu a scris in asa fel incat cei nesalvati sa cada la teste si sa creada ca faptele lor conteaza.

#74
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 zexelica, on Dec 22 2008, 13:26, said:

Aha.... insa FAPTELE sunt REZULTATUL prezentei Duhului:

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Ezechiel 37

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.


Filipeni 2

13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează în voi, și vă dă, după plăcerea Lui, și voința și înfăptuirea.

NEEEEEEEEEXT!!!!



Normal. Numai cine nu a fost binecuvantat nu poate intelege ce transformare totala este salvarea si tot spera ca poate face ceva ca sa fie placut lui Dumnezeu.
Si Dumnezeu a scris in asa fel incat cei nesalvati sa cada la teste si sa creada ca faptele lor conteaza.

Bine..si acum cei care au fost salvati trebuie sa le spuna celor nesalvati ca sunt vai de capu lor ?
Unde este bunatatea si rabdarea?

Dupa roade ii veti cunoaste!  ...nu dupa altceva.
Tu poti sa faci minuni si sa vorbesti in limbi toata ziua....asta nu este un semn ca cineva este salvat.Dragostea este semnul ca esti salvat.Dragostea , rabdarea , iubirea frateasca....acestea sunt roadele Duhului.
Asa ca cine nu le are.....ar trebuii sa si le cumpere de undeva.

#75
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ionass, on Dec 22 2008, 13:59, said:

Bine..si acum cei care au fost salvati trebuie sa le spuna celor nesalvati ca sunt vai de capu lor ? Unde este bunatatea si rabdarea?
Pai nu le spui ca sunt vai de capul lor, ci ca se inchina unui idol spurcat, ca au doctrina falsa, ca sunt pui de naparci etc..... Totul biblic.
Sau..... nu scrie sa certi pe cei care gresesc

Quote

Dupa roade ii veti cunoaste! ...nu dupa altceva.
Da, doctrina este una dintre roadele Duhului dupa care se cunoaste cine este salvat.

2 Ioan 1:9 (Romanian)

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Quote

Dragostea , rabdarea , iubirea frateasca....acestea sunt roadele Duhului.

Ioan 14

15Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele.

Am porunca sa propovaduiesc, nu sa stau cu provirea pe lac, sprancenele ridicate si sa declar ca iubesc, dupa care sa spun lumii ca avem liber arbitru, ca putem pierde salvarea si alte grozavii d-astea.

Quote

Tu poti sa faci minuni si sa vorbesti in limbi toata ziua....
Eu nu pot si nu voi face asta niciodata, deoarece este semnul lui satan.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

    13Noi însă, frați prea iubiți de Domnul, trebuie să mulțămim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci dela început Dumnezeu v'a ales pentru mîntuire, în sfințirea Duhului și credința adevărului.

#76
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 zexelica, on Dec 22 2008, 15:04, said:

Pai nu le spui ca sunt vai de capul lor, ci ca se inchina unui idol spurcat, ca au doctrina falsa, ca sunt pui de naparci etc..... Totul biblic.
Sau..... nu scrie sa certi pe cei care gresesc


Da, doctrina este una dintre roadele Duhului dupa care se cunoaste cine este salvat.

2 Ioan

9Oricine greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.



Ioan 14

15Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele.

Am porunca sa propovaduiesc, nu sa stau cu provirea pe lac, sprancenele ridicate si sa declar ca iubesc, dupa care sa spun lumii ca avem liber arbitru, ca putem pierde salvarea si alte grozavii d-astea.


Eu nu pot si nu voi face asta niciodata, deoarece este semnul lui satan.

2 Tesaloniceni 2

9Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

    10și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru ceice sînt pe calea pierzării, pentrucă n'au primit dragostea adevărului ca să fie mîntuiți.

    11Din această pricină, Dumnezeu le trimete o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:

    12pentruca toți cei ce n'au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osîndiți.

    13Noi însă, frați prea iubiți de Domnul, trebuie să mulțămim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci dela început Dumnezeu v'a ales pentru mîntuire, în sfințirea Duhului și credința adevărului.


Eu nu mai inteleg nimic man.

Acum spui ca minunile sunt semne a lui Satan.
De cand vindeca Satan?....eu nu am gasit in Biblie pe cineva sa fie vindecat de Satan.
Numai in Numele lui Isus poate fi vindecat cineva...alta metoda nu exista.

Iar cat despre vorbirea in limbi .....si apostolii au vorbit in limbi  si nu a fost un semn de la diavol.


Si sa stii ca nu toata lumea are porunca sa mearga in lume si sa propovaduiasca evanghelia.

Efeseni 4
Și El a dat pe unii apostoli; pe alții, prooroci; pe alții,  evangheliști; pe alții, păstori și învățători,  


pentru desăvârșirea sfinților, în vederea lucrării de slujire,  pentru zidirea trupului lui Hristos






Deci nu toti suntem apostoli.

Edited by ionass, 22 December 2008 - 16:27.


#77
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Da, probabil ca te-au invatat si alte prostii d-astea..........

Scrie ca TOTI cei salvati vor face vindecari si daca vor bea otrava nu-i va vatama (Marcu 16). Bei tu soricioaica si traiesti dupa aia?

Iar, "miracolele" alea de balci din biserici tocmai asta sunt: balci. Miracol este sa faci o mana uscata intreaga. Se face asta undeva? Merci!!!
I-a prins in America cu fofarlica pe astia cu vindecarile si ei au raspuns ca chiar daca erau facaturi, erau menite sa atraga lumea la biserica sa auda Cuvantul....
Nigga', please!!!!

#78
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Da intr-adevar asa este, daca este har , atunci nu mai este prin fapte.
Dar Dumnezeu cand te-a ales ........ tu nu mai poti fura, nu mai preacurvesti si nu te mai certi cu alti oameni.
Prin fapte iti dai seama ce credinta ai.

corect ....

dar zexlica e in sezonul de schii ...si slalomeaza prin Biblie ...ca Alberto Tomba !

scoate din context cum vrea si baga in context cand vrea muschii lui....


17. Tot așa și credința: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăși.
18. Dar va zice cineva: „Tu ai credința, și eu am faptele.” „Arată-mi credința ta fără fapte, și eu îți voi arăta credința mea din faptele mele.”

...Cine va crede se va boteza ...
...si cum se va boteza ...?
...vezi cum s-au botezat apostolii....Fapte 2;38...8;16...10;48...19;5...Romani 6;3 ...Colos 3;17...

restul sunt subtrefugii...si interpretari arbitrare ...

#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Credinta este a LUI Hristos, nu a omului.
Rezultatul Duhului lui Hristos este FACEREA DE BINE.

Galateni 5

22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,

Deci, daca n-ai fapte inseamna ca nu ai fost salvat, nu ai Duhul.

#80
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 zexelica, on Dec 22 2008, 17:33, said:

Da, probabil ca te-au invatat si alte prostii d-astea..........

Scrie ca TOTI cei salvati vor face vindecari si daca vor bea otrava nu-i va vatama (Marcu 16). Bei tu soricioaica si traiesti dupa aia?

Iar, "miracolele" alea de balci din biserici tocmai asta sunt: balci. Miracol este sa faci o mana uscata intreaga. Se face asta undeva? Merci!!!
I-a prins in America cu fofarlica pe astia cu vindecarile si ei au raspuns ca chiar daca erau facaturi, erau menite sa atraga lumea la biserica sa auda Cuvantul....
Nigga', please!!!!


Tu nu poti acum sa iei un vers si sa il intorci cum vrei tu.
Darurile duhului sunt mai multe.Unii pot vorbi in limbi , alti pot face vindecari , altii au intelepciune..etc.
Aceste semne le vor insoti pe cei ce cred, este adevarat.Dar un trup nu este format numai din cap, trebuie sa aiba maini , picioare...etc  ca sa fie complet.Nu toti au darul vindecarii , dar aceste semne vor fi  . Isus a spus-o.Eu nu am credinta destula sa fac vindecari ....dar eu cred ca se poate.Tu spui ca este de la Satan.

Ce vorbesti tu este hula impotriva Duhului Sfant.Tu nu crezi in minuni.Satana nu poate vindeca pe nimeni.

Chiar si un preot ortodox poate face minuni, sa vindece in Numele Lui Isus., sa scoata draci in Numele Lui Isus .Acum preotul acela poate ca are doctrina gresita...dar el are credinta prin care poate face vindecari.A zis cumva Isus ca cine face minuni si proroceste si vorbeste in limbi , acela este salvat?
A spus ca cine crede si se va boteza acela va fi mantuit.

Ploaia cade si peste cei rai si peste cei buni.Ploaia cade si peste grau si peste neghina..si il slavesc impreuna si il lauda pe Dumnezeu si fac vindecari si vorbesc in limbi  .....dar dupa roade ii veti cunoaste.Neghina isi va arata rodul ei ...la fel si graul.

Edited by ionass, 23 December 2008 - 13:02.


#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Dec 22 2008, 20:45, said:

scoate din context cum vrea si baga in context cand vrea muschii lui....
Daca ar fi dupa muschi, as face multe.......

#82
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 zexelica, on Dec 23 2008, 18:31, said:

Daca ar fi dupa muschi, as face multe.......


ma gandeam eu ...ca ai muschii ...

problema e cu DESCOPERIREA prin DUHUL ...nu prin "carne "...

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Dec 23 2008, 22:43, said:

ma gandeam eu ...ca ai muschii ...

problema e cu DESCOPERIREA prin DUHUL ...nu prin "carne "...
Pai, Duhul ar trebui sa te invete ca scrie sa numai adaugi la Cuvant si ca daca ar fi afirmatii literale ar trebui ca toti cei salvati sa poata vindeca pe toate lumea si sa bea otrava si sa traiasca. Ceea ce nu se poate fizic, deci versurile din Marcu 16 trebuiesc intelese spiritual, nu literal.

Faptul ca nu vrei sa accepti ce scrie, inseamna ca nu ai Duhul.

Va doresc tuturor Sarbatori fericite!!!!!

#84
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 zexelica, on Dec 24 2008, 00:06, said:

Pai, Duhul ar trebui sa te invete ca scrie sa numai adaugi la Cuvant si ca daca ar fi afirmatii literale ar trebui ca toti cei salvati sa poata vindeca pe toate lumea si sa bea otrava si sa traiasca. Ceea ce nu se poate fizic, deci versurile din Marcu 16 trebuiesc intelese spiritual, nu literal.

Faptul ca nu vrei sa accepti ce scrie, inseamna ca nu ai Duhul.

Va doresc tuturor Sarbatori fericite!!!!!

Domnul Isus sa te binecuvinteze...si sa ne lumineze pe toti!

#85
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 zexelica, on Dec 24 2008, 00:06, said:

Pai, Duhul ar trebui sa te invete ca scrie sa numai adaugi la Cuvant si ca daca ar fi afirmatii literale ar trebui ca toti cei salvati sa poata vindeca pe toate lumea si sa bea otrava si sa traiasca. Ceea ce nu se poate fizic, deci versurile din Marcu 16 trebuiesc intelese spiritual, nu literal.

Faptul ca nu vrei sa accepti ce scrie, inseamna ca nu ai Duhul.

Va doresc tuturor Sarbatori fericite!!!!!

zexe ...tu crezi ca DUMNEZEU ..a zis sa bem otrava sau se ne lasam muscati de vipere ?

se refera ca in cazul extrem intr-o misiune ptr DOMNUL ...se intampla aceste incidente ...si DUHUL LUI DUMNEZEU TE-A INSARCINAT PTR MISIUNEA RESPECTIVA ....atunci acelasi DUH ...nu tu sau eu ...acelasi DUH...este antidotul ptr otrava sau venin....caci esti in lucrare ptr DUMNEZEU !

Tocmai tu ai spus ca DUMNEZEU ..nu face balci !

Vezi tabloul cu Pvel din Fapte 28.

ionass...are dreptate ...doar DUMNEZEU vindeca !

Referitor la botezul biblic apotolic ....de ce apostolii s-au botezat in NUMELE DOMNULUI ISUS ...si nu in porunca de "hocus -pocus"...provenita tarziu la niceea ,trecuta ilegal in Matei 28;19?



Referitor la botezul biblic apostolic ....de ce apostolii s-au botezat in NUMELE DOMNULUI ISUS ...si nu in porunca de "hocus -pocus"...provenita tarziu la niceea ,trecuta ilegal in Matei 28;19?
...au gresit apostolii care au auzit porunca direct din gura Mantuitorului?

Edited by jeremiah, 24 December 2008 - 10:55.


#86
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Dec 24 2008, 10:54, said:

zexe ...tu crezi ca DUMNEZEU ..a zis sa bem otrava sau se ne lasam muscati de vipere ?
Nu, nu cred, tocmai! Este o metafora, exact cum este toata Scriptura, care trebuie sa aiba un inteles spiritual, nu doar istoric si moral cum spune hermeneutica voastra pe care nu o puteti proba. Asta-i proba de verificare. Tu nu ai habar de chestiile astea, insa ai gura mare sa te contrazici din principiu..... ca cineva cuteaza sa aiba o alta parere decat bisericuta ta iubita.......
In loc sa observi ca hermeneutica ta nu se potriveste pt toata Scriptura si sa te pui pe studiu....... Asta-i alegerea lui Dumnezeu. Nu tuturor le este dat.

Iar, cand afirmi nonsalant ca "se refera" si nu aduci proba biblica directa, dovedesti cat esti de departe de adevar....si nici macar nu-ti pasa.

Eu demonstrez imediat ca otrava este doctrina falsa, vinecarile sunt salvarea, etc....... Cu versuri directe, nu "se refera" cum fac popii vostrii.

Edited by zexelica, 27 December 2008 - 03:59.


#87
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 zexelica, on Dec 27 2008, 03:56, said:

Nu, nu cred, tocmai! Este o metafora, exact cum este toata Scriptura, care trebuie sa aiba un inteles spiritual, nu doar istoric si moral cum spune hermeneutica voastra pe care nu o puteti proba. Asta-i proba de verificare. Tu nu ai habar de chestiile astea, insa ai gura mare sa te contrazici din principiu..... ca cineva cuteaza sa aiba o alta parere decat bisericuta ta iubita.......
In loc sa observi ca hermeneutica ta nu se potriveste pt toata Scriptura si sa te pui pe studiu....... Asta-i alegerea lui Dumnezeu. Nu tuturor le este dat.

Iar, cand afirmi nonsalant ca "se refera" si nu aduci proba biblica directa, dovedesti cat esti de departe de adevar....si nici macar nu-ti pasa.

Eu demonstrez imediat ca otrava este doctrina falsa, vinecarile sunt salvarea, etc....... Cu versuri directe, nu "se refera" cum fac popii vostrii.


clasic ...cand nu -ti iasa pasenta ...spiritualizezi ....iar apoi ramai literal ....

ghivecius totalus ...se cheama cultul tau ? :D

am mai zis ...eu nu fac parte din nici o organizatie pamanteana ..gicule!

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Dec 28 2008, 13:53, said:

clasic ...cand nu -ti iasa pasenta ...spiritualizezi ....iar apoi ramai literal ....

ghivecius totalus ...se cheama cultul tau ? :D

am mai zis ...eu nu fac parte din nici o organizatie pamanteana ..gicule!
Fii tu mai destept si defineste-ti cu Scriptura metodologia exacta interpretarii gramatical-istorice pe care o folosesti. Nu gasesti niciun vers, deci ai s-o dai la intors, precum toti bisericosii.

Spui ca nu apartii niciunui cult, insa prostiile alea cu "numele exact in care te botezi" sunt vechi .......

#89
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Spui ca nu apartii niciunui cult, insa prostiile alea cu "numele exact in care te botezi" sunt vechi .......

corect ,,,sunt vechi ,,,....tot ce a fost va mai fi ...NIMIC NOU SUB SOARE ...

primii iudeo-crestini se botezau in NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS ...nu in trinitate !

#90
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 jeremiah, on Dec 29 2008, 16:48, said:

corect ,,,sunt vechi ,,,....tot ce a fost va mai fi ...NIMIC NOU SUB SOARE ...

primii iudeo-crestini se botezau in NUMELE DOMNULUI ISUS HRISTOS ...nu in trinitate !
Omul a fost creat in imaginea lui Dumnezeu. Omul este unul sau este trintate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate