Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Totalitarismul Crestin Ortodox

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
XORIAN

XORIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2006
Vreau sa aduc in discutie o problema care ma framanta de multa vreme referitor la relatia crestinismului ortodox si lupta pentru putere. Am un prieten crestin ortodox fundamentalist care sustine ca "democratia vine de la diavol" si ca monarhia absolutista este forma de guvernare corecta, regele sau imparatul fiind unsul lui D-zeu. Citind eu carti de ortodoxie am vazut ca sfintii parinti pun accent pe ascultare fata de biserica si stapanire. Acum am urmatoarea dilema: sunt democrat, adept al economiei de piata concurentiale, al tehnicii si stiintei dar cu toate acestea am gasit in scrierile sfintilor parinti si sfaturi care mi-au folosit. Spre exemplu mi-a placut mult Parintele Porfirie din Grecia dar mi-a displacut parintele Cleopa.
Ce parere aveti? Cum poate fi rezolvat conflictul dintre progresul tehnoco-stiintific si religia traditionala? Se poate numi crestinism doctrina care apara interesele preotimii si autoritatilor?

#2
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Pai normal, religia va spune ca e bine sa faci ce vrea ea.
Din fericire lumea a evoluat si nu mai exista in afara statelor islamice monarhii religioase.
Pentru ca din ce spune prietenul tau e acelasi lucru daca e un preot monarh sau daca monarhul e preot. Si oricum va fi condus din umbra.
Democratia e cel mai mic rau intre toate relele. Umanitatea a descoperit de-a lungul timpului toate formele de guvernare posibile (cred) si doar democratia rezolva abuzul de putere din altele. Sau macar il rezolva pe termen lung.

Religia nu este decat o fatada pentru bosorogi fara viata sociala.
Credinta e cu totul altceva si ea nu ar trebui sa aiba un conflict cu progresul, pentru ca progresul va explica motivele de existenta a credintei. Sau o va infirma complet in cele din urma.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Ce spune religia despre comportamentul nostru trebuie folosit ca un ghid(pe care sa-l ignoram cand trebuie) nu ca litera de lege.

#4
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Se poate numi crestinism doctrina care apara interesele preotimii si autoritatilor?

Nu apara interesele nimanui, apara firea lucrurilor. In aceasta viata suntem calatori si de modul in care ne purtam crucea depinde mantuirea noastra. Esti miner, fii un miner crestin, esti soldat, fii un soldat crestin, esti imparat, fii imparat crestin pentru ca de felul in care ti-ai dus crucea pe lumea asta va depinde mantuirea ta.

Crestinismul nu e democratic si nici nu trebuie sa fie, e teocratic. Democratia vine din umanism iar umanismul de la diavol. Diavolul a fost primul umanist : "mancati din fruct si veti fi ca Dumnezeu", copiii satanei, anticristii de azi ne indeamna si ei sa fim dumnezei fara Dumnezeu, vai de cei care ii asculta....

#5
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Umanismul consistă în mod esențial în valorizarea Omului, în plasarea lui în centrul universului. Din această optică, principiul de bază al acestui mod de a privi lumea este că Omul este în posesia unor capacități intelectuale potențial nelimitate. Umanismul se inspiră din concepțiile și flozofia antică, rămânând totuși fidel credinței creștine. El preconizează propagarea tuturor valorilor, în special a celor religioase: Cuvântul Evangheliilor trebuie să fie accesibil oricărei persoane, indiferent de originea sa, de limbă sau categorie socială (Erasmus traduce Biblia în anul 1516). Astfel, Umanismul preconizează combaterea ignoranței și difuzarea amplă a învățăturilor lui Isus Hristos. Cu toate acestea, individul instruit rămâne liber și responsabil pentru actele sale în fața lui Dumnezeu. Noțiunile de Libertate, Toleranță, Independență de gândire deschisă pentru orice discuție, curiozitate de cunoaștere sunt aspecte neseparabile ale Umanismului, denunțând în același timp toate acțiunile care aservesc și degradează ființa umană.

Ia mai citeste inainte sa debitezi.

#6
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Umanismul consistă în mod esențial în valorizarea Omului, în plasarea lui în centrul universului.
In centrul universului e Dumnezeu nu omul.

Quote

Ia mai citeste inainte sa debitezi.

Ia incearca sa intelegi ceea ce citesti poate asa o sa vezi si esenta nu doar ambalajul colorat....

#7
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Tu n-ai citit mai jos de primul rand nu?
Incearca si vezi ce mesaj crestin e acolo.
Si daca vrei s-o luam asa centrul universului nu exista, prin urmare dumnezeu nu exista prin urmare nici diavolul si umanismul e doar o inventie a unor oameni.
In centrul galaxiei e o gaura neagra in schimb care atrage orice forma de lumina. Ceea ce l-ar cam tine captiv pe dumnezeu fiind el, nu-i asa, lumina lumii.

Edited by katman, 05 February 2007 - 11:12.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Trebuie sa ascultam guvernele, atita timp cit nu calc Legea lui Dumnezeu

#9
XORIAN

XORIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2006

View Postzexelica, on Feb 5 2007, 13:50, said:

Trebuie sa ascultam guvernele, atita timp cit nu calc Legea lui Dumnezeu

  Oranduirile democratice sunt pe placul lui D-zeu? Dar progresul tehnico-stiintific?

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostXORIAN, on Feb 5 2007, 14:05, said:

Oranduirile democratice sunt pe placul lui D-zeu? Dar progresul tehnico-stiintific?

Progresul tehnologic:
Daniel 12:4 "Tu, însă, Daniele, ține ascunse aceste cuvinte, și pecetluiește cartea, pînă la vremea sfîrșitului.... Atunci mulți o vor citi, și cunoștința va crește.``

Iacob 1:17 "orice ni se dă bun și orice dar desăvîrșit este de sus, pogorîndu-se dela Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare"

Odata cu ploaia tirzie, ultima evanghelizare a lumii tipificata prin judecata asupra reprezentarii externe a imparatiei lui Dumnezeu, bisericile nu mai sunt binecuvintate de Duhul Sfint, "glasul mirelui si al miresei" -Apoc. 18:21- nu mai sunt.
"Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta"

Deci evanghelizarea este ajutata enorm de progresul tehnologic, deoarece astazi se poate propovadui prin Internet, radio, TV si nu mai trebuie sa te duci fizic in atitea locuri, cum a fost in vremea bisericilor.

#11
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View PostXORIAN, on Feb 5 2007, 14:05, said:

Oranduirile democratice sunt pe placul lui D-zeu? Dar progresul tehnico-stiintific?
N-ar trebui sa aiba nici o legatura. Orice om e liber sa traiasca in statul cu forma de organizare ce-i place, important e sa creada in dumnezeul lui si sa nu calce legile statului. Progresul tehnico-stiintific s-ar putea sa demonstreze candva ca nu exista dumnezeu dar pana atunci adoptarea descoperirilor facute pentru imbunatatirea vietii omului nu ar trebui sa aiba vreun impact religios.
Exista insa un impact religios pentru ca religia nu este in sufletul fiecaruia ci este corporationista si supusa unor legi si birocratii interne care mai mult strica decat sa ajute. De exemplu interzicerea prezervativelor inca neacceptata de biserica ortodoxa.

Orice biserica sau religios fundamentalist va dori sa controleze fiecare aspect al vietii unui cetatean pentru a-i putea dicta cum sa se comporte in majoritatea situatiilor vietii pe baza preceptelor doctrinei.
Din fericire nu se intampla asa usor si amestecarea bisericii in treburile statului e micuta. Dar se poate si mai putin.

#12
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Oranduirile democratice sunt pe placul lui D-zeu? Dar progresul tehnico-stiintific?

Depinde ce faci cu ele, pentru ce le folosesti. Daca devin niste fetisuri care iau locul lui Dumnezeu, evident ca nu iti sunt de folos, sa nu spun mai mult.

Scopul vietii e invierea nu viata insasi.....

#13
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View Posttihomir, on Feb 5 2007, 15:53, said:

Depinde ce faci cu ele, pentru ce le folosesti. Daca devin niste fetisuri care iau locul lui Dumnezeu, evident ca nu iti sunt de folos, sa nu spun mai mult.

Scopul vietii e invierea nu viata insasi.....
Deci de fapt scopul vietii este sa traiesti dupa moarte ca sa mai mori o data, ca sa mai invii si asa mai departe? O bucla "while" infinita? Totusi cred ca e un bug...

On topic:
Problema ortodoxiei provine de la pierderea puterii asupra maselor. In momentul in care aceasta a simtit ca influenta ei scade in randul populatiei ortodoxia a devenit mai putin toleranta si fanatismul unora dintre reprezentantii ei s-a acutizat. Astfel se arata cu degetul catre orice ar putea dauna imaginii bisericii. De la mass-media, care scoate omul din ignoranta, pana la progres tehnologic, care il ajuta sa traiasca mai bine, mai mult, mai sanatos, fara a avea nevoie oricand de sfatul (contra-cost bineinteles) al unui preot.

Edited by obnoxious, 08 February 2007 - 11:55.


#14
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006
Toti fanaticii sa se duca inapoi in evul mediu. Doar fanatismu' religios vine "de la diavolu".

#15
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

View PostXORIAN, on Feb 2 2007, 10:00, said:

Vreau sa aduc in discutie o problema care ma framanta de multa vreme referitor la relatia crestinismului ortodox si lupta pentru putere. Am un prieten crestin ortodox fundamentalist care sustine ca "democratia vine de la diavol" si ca monarhia absolutista este forma de guvernare corecta, regele sau imparatul fiind unsul lui D-zeu. Citind eu carti de ortodoxie am vazut ca sfintii parinti pun accent pe ascultare fata de biserica si stapanire. Acum am urmatoarea dilema: sunt democrat, adept al economiei de piata concurentiale, al tehnicii si stiintei dar cu toate acestea am gasit in scrierile sfintilor parinti si sfaturi care mi-au folosit. Spre exemplu mi-a placut mult Parintele Porfirie din Grecia dar mi-a displacut parintele Cleopa.
Ce parere aveti? Cum poate fi rezolvat conflictul dintre progresul tehnoco-stiintific si religia traditionala? Se poate numi crestinism doctrina care apara interesele preotimii si autoritatilor?

Democraţia este o palmă dată pe obrazul Spiritului... să luăm aminte de la vechii împăraţi chinezi... în vremuri în care profanul a invadat lumea ce pretenţii să mai ai? Uitaţi-vă ce se întîmplă cu un animal sălbatic cînd îi distrugi habitatul prin defrişări.. el in inteligenţa sa naturală se retrage în locuri nepîngărite de mîna omului...

Edited by shapeshifter, 16 February 2007 - 18:31.


#16
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postshapeshifter, on Feb 16 2007, 18:30, said:

Democraţia este o palmă dată pe obrazul Spiritului... să luăm aminte de la vechii împăraţi chinezi... în vremuri în care profanul a invadat lumea ce pretenţii să mai ai? Uitaţi-vă ce se întîmplă cu un animal sălbatic cînd îi distrugi habitatul prin defrişări.. el in inteligenţa sa naturală se retrage în locuri nepîngărite de mîna omului...
Democraţia e mai mult decât o palmă dată Spiritului, noroc că Spiritul ştie de glumă şi-i trage profanului un şut la osul sacru.

Animalul nu se retrage din inteligenţă în locuri nepângărite de mâna omului, că riscă să dea de echipa adversă de defrişători, ci de foame.

d2 - d4. d7 - d5... c2 - c4. e7 - e6... gambitul reginei este respins.

Edited by Cimp0aca, 16 February 2007 - 22:12.


#17
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View PostCimp0aca, on Feb 16 2007, 22:08, said:

Democrația e mai mult decât o palmă dată Spiritului, noroc că Spiritul știe de glumă și-i trage profanului un șut la osul sacru.

Animalul nu se retrage din inteligență în locuri nepângărite de mâna omului, că riscă să dea de echipa adversă de defrișători, ci de foame.

d2 - d4. d7 - d5... c2 - c4. e7 - e6... gambitul reginei este respins.

"Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin faptul ca nu avem coada ! ". "Ateii s au nascut , dar s au nascut degeaba ! "

1.e4-e5
2.Cf3-d6
3.Nc 4 - N g4
4. C c 3 - a6
5. C: e5 - N: d 1
6.N : f7 + - R e7
7. C d5 + =.....................MAT !  :naughty:

Edited by shaddy_, 17 February 2007 - 13:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate