Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Vreau sa imi cumpar un Logan.....dci sau mpi?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
SoulShot

SoulShot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Vreau sa iau Logan Si vreau sa aleg intre dci sau mpi voi ce ziceti k eu nu le am cu masinile abia mi-am luat carnet :) Ajutati-ma cu sfaturi(excludeti cazurile in care dci e mai scump,mai zgomotos,consuma mai putin iar mpi consuma mult,silentios,) Nu sunt genul de sofer sportiv.... Personal imi plac vitezele mici de scapa de necazuri, si ma intereseaza in mod deosebit care dintre ele are o calitate mai mare,care dureaza mai mult avand in vedere ca voi reusi sa imi intretin masina cat se poate de bine,etc .

#2
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007
->Daca iti cumperi motorina , vei uita cand ai alimentat , are un consum (mai ales daca nu esti un vitezoman ) , in schimb iti vei amintii la service-uri (cele anule sau la numarul de kilometri ) .
->La acest model (pe motorina)  cam asta e singurul avantaj , cuplu si alte "chestii dinastea " .... nu m-as hazarda sa vb de ele la acest model
->Benzina - e mai silentios , motorul de 1.4 e slab (dupa parerea mea , eu m-am dat cu 1.6 si mi s-a parut slabut rau , nu avea putere prea mare , e adevarat ca si motorul nu avea decat 2000 km )
--care va tine mai mult cel pe benzina sau cel pe motorina NIMENI NU ITI POATE spune depinde de modul de exploatare , depinde de fff multi factori ..........si pana la urma SI de noroc .
--eu zic sa faci un drive test cu cele doua modele si sa-ti lasi inima sa aleaga !!!

Edited by DrDMX, 31 January 2007 - 13:47.


#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
tine seama ca la dci reviziile sunt mai dese (se fac la 10.000 sau un an ) in timp ce la motorizarile pe benzina se fac la 15.000 km sau un an. Daca esti incepator recomand benzina, cu masinile diesel daca nu stii sa o exploatezi corect poti sa ai probleme cu motorul

#4
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postromaximusro, on Jan 31 2007, 20:59, said:

tine seama ca la dci reviziile sunt mai dese (se fac la 10.000 sau un an ) in timp ce la motorizarile pe benzina se fac la 15.000 km sau un an. Daca esti incepator recomand benzina, cu masinile diesel daca nu stii sa o exploatezi corect poti sa ai probleme cu motorul
Absolut DCI. Azi m-a depasit unu , un smeker cu un Logan Albastru... :notangel: S-a bagat de vreo 2-3 ori destul de tare.M-am si mirat ca e diesel.Cred ca era la misto emblema.

Edited by sanddy1964, 31 January 2007 - 21:03.


#5
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Zi sincer. Te-a cam facut nu? :) Infigaret sau dci asta

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostNetFlow, on Jan 31 2007, 21:03, said:

Zi sincer. Te-a cam facut nu? :) Infigaret sau dci asta
Domne, s-a bagat la Gara de Nord destul de infipt, l-am lasat ca nu-mi place sa ma murdaresc dar apoi, -desigur ca l-am ajuns insa a accelerat destul de tare.S-a incadrat pe o alta banda, eu faceam la dreapta dar oricum, era DCI, ca m-am uita sa nu fie vreun forumist.

#7
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
eu am condus mai mult dci-ul. pt un incepator, recomand totusi versiunile pe benzina.
mai corect, pt incepatori, recomand o masina second, pina iti formezi mina, reflexele, si iti faci o idee despre cum se exploateaza o masina. :)

#8
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
O fi fost vreun dci remapat la 80caluti. Masina are ~1000kg.. deci e "decent". Mai ales din mers, fiind diesel.

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostNetFlow, on Jan 31 2007, 21:07, said:

O fi fost vreun dci remapat la 80caluti. Masina are ~1000kg.. deci e "decent". Mai ales din mers, fiind diesel.
Logan dci rulzzzz!

ps pai daca se bagase aiurea, nu era normal sa-l las sa se duca? Daca nu am CASCO????????????

Edited by sanddy1964, 31 January 2007 - 21:12.


#10
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006
Am citit pe undeva ca Loganul nu este protejat de vibratiile Dieselului, cica astia de la Renault doar ar fi trantat un motor Diesel pe modelul benzinar, cu modificari nesemnificative. Deci, daca vrei sa te tina masina mai mult, probabil ca cel pe benzina este raspunsul. Eu am o Dacie Supernova (cu un motor foarte asemanator cu cel de 1.4L de pe Logan) si un Fiat Diesel cu vreo 25.000 km la bord (cumparat nou anul trecut). Fiatul deja nu-mi mai place, e prea tractor (la un motor de numai 1.3L), mai ales iarna. Il iau numai la drumuri medii si lungi. Motorul pe benzina e mai placut in oras. Dieselul e mai bun la depasiri scurte, benzinara pleaca mai bine de pe loc si de asta ai nevoie in oras ca sa te "bagi" si sa nu astepti dupa coloane (cel putin in Bucuresti). Eu mi-as lua modelul ala nou pe benzina de la Logan, in locul tau. Ala cu 16 valve.

Edited by ave_caesar, 31 January 2007 - 21:13.


#11
SoulShot

SoulShot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Pai in cazul in care sa zicem ca nu forjez motorul,nu o fortez,turez exploatez sau cum vreti sa ziceti voi k oraselul in care stau eu e foarte mic si nu am ceva care sa se cheme "aglomeratie" sau orice alt ceva de genu asta, fara tramvaie am numai o intersecti in cruce cu semafoare (sa nu va imaginati k o fi vreo pustietate :)) ) si in rest cam atat.....pe langa cateva mici intersectii cu prioritate de dreapta  :) in rest cam atat....drum intins :).... Deci cam la un orasel din asta (mai exact sa nu va tin in suspans e Vasluiul Domle' ) nu e cine stie ce trafic intens dar oricum cred ca e destul de linistit...
Faza cu revizia cu 5000km in plus sau minus nu ma deranjeaza... ideea e daca sunt un om linistit......hm .... sa zicem mai exact ca imi trebuie masina asta ca sa ma plimb mult dar nu cu viteze mari.... pt k va dati seama k dak iau masina noua imi pasa de situatia ei.... Faza e k la benzinara am auzit k consuma relativ mai mult decat modelul de pe diesel.... in cazul asta cel cu motorina imi face cu ochiul la pret/consum....

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View PostSoulShot, on Jan 31 2007, 21:56, said:

Pai in cazul in care sa zicem ca nu forjez motorul,nu o fortez,turez exploatez sau cum vreti sa ziceti voi k oraselul in care stau eu e foarte mic si nu am ceva care sa se cheme "aglomeratie" sau orice alt ceva de genu asta, fara tramvaie am numai o intersecti in cruce cu semafoare (sa nu va imaginati k o fi vreo pustietate :)) ) si in rest cam atat.....pe langa cateva mici intersectii cu prioritate de dreapta  :) in rest cam atat....drum intins :).... Deci cam la un orasel din asta (mai exact sa nu va tin in suspans e Vasluiul Domle' ) nu e cine stie ce trafic intens dar oricum cred ca e destul de linistit...
Faza cu revizia cu 5000km in plus sau minus nu ma deranjeaza... ideea e daca sunt un om linistit......hm .... sa zicem mai exact ca imi trebuie masina asta ca sa ma plimb mult dar nu cu viteze mari.... pt k va dati seama k dak iau masina noua imi pasa de situatia ei.... Faza e k la benzinara am auzit k consuma relativ mai mult decat modelul de pe diesel.... in cazul asta cel cu motorina imi face cu ochiul la pret/consum....


pai atunci e clar .... te intereseaza masina doar dpdv consum

trebuie sa faci o simulare - cata rata platesti la DCI si cata la Benzina, vezi apoi daca diferentra dintre rata diesei si rata benzina iti acopera diferenta de consum combustibil si cu asta basta

mai sunt cateva mici amanunte - de exemplu la diesel reviziile sunt cevca bv mai dese si mai scupe si ... iarna dieselul baga caldura ceva m,ai tarziu .... da definitoriul este consumul

eu am facut o simulare de acest genm si pre rate pe 5 ani reiesea ca dieselul este rentabil la > 20.000 Km-tri /an

#13
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

View PostSoulShot, on Jan 31 2007, 21:56, said:

sa zicem mai exact ca imi trebuie masina asta ca sa ma plimb mult dar nu cu viteze mari....
Logan Diesel e atunci raspunsul pentru tine. Eu am Fiat Punto Multijet 1.3 (Diesel) Euro 4 si ma duc din Bucuresti pana la bunici la tara si inapoi cu sub 200.000 lei vechi (~85x2=170km), daca merg cu pana in 90km/h fara aer conditionat (motorina Euro 4). Dar, in practica, foarte rar merg cu 90km/h. Iti zic eu sigur ca nu vei rezista prea mult la viteze d-astea si o sa incepi s-o frigi. Consumul meu mediu mixt este cam 6,5l/100km (Bucuresti+afara). La drum lung spre munte pe DN1, consumul este cam 5,5l/100km, cu viteze care variaza intre 70 si 140km/h. Spre mare, ajung la 6-7l/100 (viteza 130-165km/h pe autostrada).

#14
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostSoulShot, on Jan 31 2007, 13:38, said:

Vreau sa iau Logan Si vreau sa aleg intre dci sau mpi voi ce ziceti k eu nu le am cu masinile abia mi-am luat carnet :)
DCI, asta este motorul pt tine.
Vrei sa mergi omeneste, sa te plimbi, sa consumi putin, si cind te hotaresti ca ti-a ramas mic motorul, il faci de 80 Cp + cutia pt 65 Cp, inseamna demaraj destul de bun.

#15
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Am si eu o intrebare.
Modificarea cipului(care banuiesc ca se editeaza o tabela de valori din soft) si ridicarea calutilor de la 65-70CP la 80Cp , care e moneda de schimb.
Adica bun bun , se modica calutii de la 70 la 80CP, dar ce se modifica negativ. Creste consumul? Daca da, cu cat?

#16
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Post$eb, on Feb 1 2007, 09:27, said:

Adica bun bun , se modica calutii de la 70 la 80CP, dar ce se modifica negativ. Creste consumul? Daca da, cu cat?
http://forum.softped...t...37264&st=30      postul 47
Fiabilitatea motorului scade daca motorul este folosit la maxim, tot timpul.
Consumul creste daca vrem sa ne folosim de toti calutii.
In general cresterea de putere se face pt demaraje ( depasire ), nu pt liniute.
De ce nu a facut fabrica din prima ? simplu, fabrica nu poate sa faca ce vrea, cineva trebuie sa-si dea avizul pt iesirea unei masini pe piata, si la o putere mai mare, trebuie frine mai bune, suspensie mai ferma, planetare mai sanatoase si multe altele. Adica este o formula matematica care trebuie respectata.

#17
seal1054

seal1054

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2006

View PostSoulShot, on Jan 31 2007, 13:38, said:

Vreau sa iau Logan Si vreau sa aleg intre dci sau mpi voi ce ziceti k eu nu le am cu masinile abia mi-am luat carnet :) Ajutati-ma cu sfaturi(excludeti cazurile in care dci e mai scump,mai zgomotos,consuma mai putin iar mpi consuma mult,silentios,) Nu sunt genul de sofer sportiv.... Personal imi plac vitezele mici de scapa de necazuri, si ma intereseaza in mod deosebit care dintre ele are o calitate mai mare,care dureaza mai mult avand in vedere ca voi reusi sa imi intretin masina cat se poate de bine,etc .

parerea mea este ca la banii care ii dai pe logan iti poti lua altceva......chiar daca nu nou....dar incomparabil mai bun.....no offense!!!!

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
posibil, insa se cam intelege ca omul vrea masina noua. Si se pare ca e chitit pe Logan fiind nelamurit doar pe motorizare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate