Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Categorii Muzicale!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006
Incepand din timpuri indepartate muzica este placuta auzului, dealungul anilor ajungand in clasificarea acesteia pe mai multe categorii (clasica, rap, rock, punk, emo etc.)
Ce categorii care considerati ca nu sunt cunoscute de toti cunoasteti?(un singur post cu aceste genuri). :coolspeak:

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
http://www.audiogala...st/glossary.php?

aici sunt prezentate cam toate genurile si subgenurile muzicale

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDjAndrewMoshu, on Jan 27 2007, 23:01, said:

Incepand din timpuri indepartate muzica este placuta auzului, dealungul anilor ajungand in clasificarea acesteia pe mai multe categorii (clasica, rap, rock, punk, emo etc.)
Ce categorii care considerati ca nu sunt cunoscute de toti cunoasteti?(un singur post cu aceste genuri). :coolspeak:

nu toata muzica este placuta auzului!

categoriile muzicale se refera la cu totul altceva (instrumentala, vocala, vocal-instrumentala), la considerente geografice, istorice, adica la chestii cu grad mare de generalizare, categoriile se impart in subcategorii, acestea in genuri care la randul lor se impart in subgenuri, specii, etc. in ce priveste muzica usoara, cred ca prin postul lui Blitzkrieg s-a acoperit subiectul, oricum in muzica usoara de multe ori nici cei care canta un anume subgen sau specie nu pot face o delimitare exacta :D

in ce priveste muzica populara subiectul e vast (fiecare popor cu specifice zonale, nu stiu daca se incadreaza in limita de dimensiune a unui post, oricum nu cred ca exista o persoana care sa poata dezvolta subiectul asta fara o documentare serioasa)

in ce priveste muzica culta (sau clasica :D ) exista carti despre istorie si forme muzicale, cei interesati de subiect au in genere si aplecare spre lectura

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate