Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

LEGISLATIE

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#19
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Un link catre legea care prevede acest lucru ?

#20
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Bun am citit dar tot nu m-am lamurit... temei legal exista totusi o lege, HG, OG ceva de genu'? Si ca sa ma fac inteles mai bine, nu taxa in sine ma deranjeaza, ci ideea de a plati o persoana in plus la intretinere pentru un caine (de ce nu si pentru pisici sau papagali ca si aia fac mizerie si scandal la o adica), exista cumva discriminare si in lumea animala?
Deci ceva legal, un link spre asa ceva exista? Ca am tot citit legea asociatiilor de proprietari si nu zice nimic de asa ceva?

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Mi se pare normal ca pentru un cîine de talie medie sau mare să platești să fie trecut ca jumătate de persoană la întreținere. Gîndește-te doar la cîtă apă consumată pentru prepararea hranei și a băii, la mizeria făcută ș.a.m.d. Comparația cu pisici sau papagali este total aberentă. O pisică sau un papagal nu consumă la fel de multe resurse.

#22
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Da ce apa consuma daca este apartamentul contorizat, si oricum platesc cat se consuma? Si unde scrie chestia cu caine de talie medie sau mare? se face, legal - subliniez din nou - vreo diferentiere? Si apropo, cainele meu are 3 kilograme iar pisica vecinei are 5 kilograme jumate.... cainele meu isi face nevoile in parculetul de langa bloc (pe care scrie loc de plimbat cainii) iar pisica vecinei in casa, deci ea foloseste salubritatea pe cand eu nu....

#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Uite ce am găsit

Pe scurt:

Norme metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari

CAPITOLUL III - Structura organizatorica
ARTICOLUL 11 - Adunarea generala
x) adopta masuri privind conditiile ce trebuie indeplinite de detinatorii de animale de casa din cadrul condominiului.

Nu vorbesc prea bine "legaleza", dar din cele scrise mai sus înțeleg că asociația de propietari este cea care decide, caz în care ai 3 alternative: plătești, te muți sau dai cîinele.

#24
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

mufa, on Jun 22 2005, 10:22, said:

Mi se pare normal ca pentru un cîine de talie medie sau mare să platești să fie trecut ca jumătate de persoană la întreținere. Gîndește-te doar la cîtă apă consumată pentru prepararea hranei și a băii, la mizeria făcută ș.a.m.d. Comparația cu pisici sau papagali este total aberentă. O pisică sau un papagal nu consumă la fel de multe resurse.

<{POST_SNAPBACK}>



Cainelui i se face baie completa de 2 ori pe an. Foarta multa lume hraneste cainii cu hrana industriala, uscata. Mizerie? La ce te referi? Din cate stiu eu nevoile se fac afara, nu in apartament sau in scara blocului.

#25
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
eu am sch urias la bloc si nu platesc nimic.
atata timp cat singurele asa zise cheltuieli ar fi cele comune, eu zic ca ar trebui sa te intelegi cu aia de la asociatie sa dai 20 -30 000 pe luna ptr curatenie.

in rest daca nu le convine nu plati si vorbiti in instanta

#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

rnicolescu, on Jun 22 2005, 10:52, said:

Cainelui i se face baie completa de 2 ori pe an. Foarta multa lume hraneste cainii cu hrana industriala, uscata. Mizerie? La ce te referi? Din cate stiu eu nevoile se fac afara, nu in apartament sau in scara blocului.

<{POST_SNAPBACK}>

După ce scoți un cîine zi de zi afară și se tăvălește în praf, să-i faci tu baie doar de 2 ori pe an. În fine, am postat mai devreme ce am găsit din punct de vedere legislativ.

#27
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Bun... ideea e ca m-am lamurit, in lege scrie asa, cum zicea "mufa":
AG adopta masuri privind conditiile ce trebuie indeplinite de detinatorii de animale de casa din cadrul condominiului.... dar aici scrie conditiile ce trebuiesc indeplinite...  de animale... intrebarea mea atunci o reformulez.... pisica, papagalul, si sobolanul inteligent , cum citeam mai sus, alea nu sunt animale de casa? se poate face o discriminare de genul... doar cainii


PS ca sa fiu bine inteles, nu banii sunt problema aici, ci ideea in sine... de ce sa platesc eu inca o persoana, suma nu e mare, e vreo suta de mii, dar efectiv nu vad de ce sa o platesc...

#28
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
baie generala daca citeai mai atent e de doua ori pe an... si nu vad ce legatura are daca e contorizat apartamentul....
Deci cheltuielile comune ce le platesc sunt liftul, iluminatul pe scara, salubritatea si salariile lor....  de aia nu vreu sa platesc...

#29
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

mufa, on Jun 22 2005, 11:10, said:

După ce scoți un cîine zi de zi afară și se tăvălește în praf, să-i faci tu baie doar de 2 ori pe an.
Da, eu asa le fac si am caini sanatosi si cu blana stralucitoare. Praful din blana se indepartaeaza prin periere cu o tesala, nu prin imbaiere.

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

norAz, on Jun 22 2005, 11:14, said:

baie generala daca citeai mai atent e de doua ori pe an... si nu vad ce legatura are daca e contorizat apartamentul....
Deci cheltuielile comune ce le platesc sunt liftul, iluminatul pe scara, salubritatea si salariile lor....  de aia nu vreu sa platesc...

<{POST_SNAPBACK}>

Dacă tot e apartamentul contorizat, de ce crezi că mai sunt trecute un număr de persoane la întreținere?
Bravo, cred ca ți-ar plăcea tare mult să nu ți se ridice gunoiul vreo 2 săptămîni, să fie beznă pe scară, să urci pe scări și așa mai departe.

Edited by mufa, 22 June 2005 - 11:24.


#31
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Bun, cred ca nu m-am exprimat destul de "inteligent"

apartamentul e contorizat, taxele care se platesc sunt  liftul, iluminatul pe scara, salubritatea si salariile lor, precum precizam mai sus... Ce foloseste cainele meu de ar trebui sa le platesc pe astea: liftul? aprinde singur becurile pe scara? sau te pomeni ca trebuie sa ii iau si declaratie de venit si sa plateasca la stat ca doar a cotizat la salariile administratorului.. si ce gunoi arunca... hai ca is chiar curios...

Si inca o chestie... se precizeaza in regulamntul cadru al AG taxa la intretinere de persoana... de cand e cainele meu persoana?, imi da chitanta cu numele lui? te pomeni ca trebuie sa ii fac si buletin cu CNP...

#32
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

norAz, on Jun 22 2005, 11:29, said:

te pomeni ca trebuie sa ii fac si buletin cu CNP...

<total off-topic>
Nu trebuie, are COR-ul  :coolspeak:

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
norAz: te mai întreb o dată, din moment ce apartamentele sunt contorizate, de ce mai este trecut numărul persoanelor din fiecare apartament la întreținere? Răspunsul la această întrebare probabil îți va rezolva dilema sau te va apropia de soluționarea ei.

Edited by mufa, 22 June 2005 - 11:48.


#34
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
din nou raspund... eu folosesc liftul pentru nevoi personale, eu aprind lumina pe scara si platesc salariile pentru simplul fapt ca sunt pentru nevoile mele.... dar cainele sau pisica mea ce treburi are cu ele...
Si inca ceva oare imi da chitanta cu numele cainelui?

#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

norAz, on Jun 22 2005, 11:51, said:

din nou raspund... eu folosesc liftul pentru nevoi personale, eu aprind lumina pe scara si platesc salariile pentru simplul fapt ca sunt pentru nevoile mele.... dar cainele sau pisica mea ce treburi are cu ele...

<{POST_SNAPBACK}>

Cîinele tău urcă și coboară doar pe scări? Cîinele tău vede pe înteneric? Cîinele tău folosește doar apă rece?

#36
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
intamplator coboara doar pe scari fiindca stau la etajul 1, si chiar vede pe intuneric daca asta e intrebarea, iar chestia cu apa nu o inteleg din moment ce tot platesc cat consum....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate