Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LEGISLATIE

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

norAz, on Jun 22 2005, 11:56, said:

intamplator coboara doar pe scari fiindca stau la etajul 1, si chiar vede pe intuneric daca asta e intrebarea, iar chestia cu apa nu o inteleg din moment ce tot platesc cat consum....

<{POST_SNAPBACK}>

Presupun că tot întîmplator nu lasă niciodata păr pe scara sau în fața blocului, că nu latra niciodata la prînz sau noaptea, că mănîncă doar hrana uscată și nu ai folosit niciodată aragazul pentru a-i face mîncare ș.a.m.d.
Tot n-ai răspuns la întrebarea cu numărul de persoane trecute la întreținere.

#38
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Hai las-o balta cu firele de par pe scara blocului, ca asta e chiar trasa de "par" ... si la o adica papagalul nu canta mai tare decat pekinezu' meu???? sau manelele de la 5 care le aud in creieri la 1 noaptea???? nu platesc taxa de sunet la o adica ci taxa de intretinere.... ce legatura are una cu alta? .... sa fim clari...si precum am zis mai sus apartamentul e complet contorizat, inclusiv gazul...

Precum ai zis si tu numarul de persoane trecut la intretinere... de cand e cainele meu persoana???????

#39
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
si daca latra ce? e taxa pe latrat? aia eventual intervine la linistea publica. Adica daca platesc intretinerea am voie sa latru?  :cursing:


hrana de e uscata sau nu, o plateste omu' si apa e contorizata.
gazu' are si el contor din moment ce e ap contorizat si si de n-ar fi pedigreeul nu se prepara la aragaz.
Persoanele ce se pun la intretinere reprezinta oameni care folosesc curent pe scara, lift &stuff. Daca ar fi cum zici tu ar trebui sa plateasca intretinere mai multa cei ce lucreaza pe santier ca aduc mai mult noroi pe papuci, iar cheii mai putin ca nu lasa par pe scara.

#40
syd

syd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.06.2005
norAz cel mai bine este sa vb cu administratorul sa-i spui clar ca un animal nu este o persoana, explicai mai detaliat ce se intampla cu un caine, ce face un caine, descriei cainele....pe bune este un tembel sa-ti perceapa o asemenea taxa. Sunt blocuri care tin caini maidanezi in scara blocului si nu mai se face atata caz,pt taxe si alte cele sau blocuri in care administratori au caini si nu se pomeneste de o asemenea taxa. Fi dur si nu te lasa  :coolspeak:

#41
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
si daca comenteaza pune pechinezu' sa-i sra-n gat  B) ...asta dupa ce ii dai in prealabil un cap in gura  adinistratorului ca poate-i vine mintea la cap.


si daca nu si nu i-ati rotwailer sa il vad p-ala de vine la usa sa iti ceara taxa  :)

#42
syd

syd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.06.2005

reclamagiu, on Jun 22 2005, 12:18, said:

si daca comenteaza pune pechinezu' sa-i sra-n gat  B) ...asta dupa ce ii dai in prealabil un cap in gura  adinistratorului ca poate-i vine mintea la cap.
si daca nu si nu i-ati rotwailer sa il vad p-ala de vine la usa sa iti ceara taxa  :)

<{POST_SNAPBACK}>



buna idee  :clapping:

si de la noi pt adimistrator  :tomato:

#43
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Glumim, glumim..... da'

Oricum am facut o contestatie, azi ma duc sa postez la avizier sau sa i-o dau personal la presedintele de bloc, va zic maine sau deseara (daca merge netu acasa @%$#$#%$#%#) ce am rezolvat

#44
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
dar cine glumea?  B)

#45
northwood

northwood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2005
Treaba asta cu taxa pe caine e intr-adevar din cate stiu lasata spre reglementare asociatiilor de proprietari. Ca si concept, este destul de apropiat de existenta in apartament a unui bebelus proaspat adus de la maternitate, pe care, imediat ce urechile iscoditoare ale persoanelor de sex feminin de varsta a treia il descopera  in apartamentul tau, nu mai ai scapare si trebuie sa il "treci" la intretinere. Bebelusul nu poate folosi pe cont propriu liftul, nu aprinde lumina pe scara, nu face mizerie in bloc, daaaaaaaaaaaaaaaarrrr....:

1. face caca la pampers si astia ajung bineinteles la ghena
2. papa borcanase de mancare pentru copii si cutii de lapte praf, etc, care ajung tot la gunoi
3. il scoti cu carutul la plimbare si (daca nu stai la parter sau etajul 1) folosesti liftul pentru asta, nevoia de a folosi suplimentar liftul fiind generata de plimbarea bebelusului
4. beneficiaza de spatiul locativ comun (in bloc intra tot pe usa, pe unde intra toti locatarii, in lift calatoreste, si liftul ala trebuie sa functioneze (revizii), si sa consume curent (factura), chiar daca il tii tu in brate - vezi pct. 3)
5. beneficiaza de curatenia facuta de femeia de serviciu, ca daca ar sta mormanele de gunoi pe casa scarii nu ar mai fi un mediu sanatos pentru un bebelus.

Va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu cei care au animale de companie, prietena mea are la parintii ei in apartament un ciobanesc german, dar cu un astfel de animal trebuie sa vina si niste responsabilitati.

Iar daca aceste responsabilitati inseamna o suma platita suplimentar la intretinere, pe care legea o permite, inseamna doar ca ai ghinion de o asociatie de proprietari mai chitibusara, nu ca incearca cineva sa te fure.

PS: la mine in bloc nu se plateste intretinere pentru pets.

Edited by northwood, 22 June 2005 - 14:01.


#46
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Bun de acord, dar....

In lege scrie asa :“Adunarea Generala ... adopta masuri privind conditiile ce trebuie indeplinite de detinatorii de animale de casa din cadrul condominiului.” Precizez ca se mentioneaza animale de casa, nu explicit caini... de unde aceasta diferentiere rasiala in anuntul publicat? Asta inseamna ca toti cei care au pisici, papagali, pesti de acvariu si broaste testoase se incadreaza in aceasta categorie, a detinatorilor de animale de casa. De asemenea, in textul hotararii 400, se precizeaza ca se adopta “masuri privind conditiile ce trebuie indeplinite” de proprietarii de caine... nicidecum de taxe...
Conform Legii privind ratificarea Conventiei europene pentru protectia animalelor de companie, semnata la Strasbourg la 23 iunie 2003, art. 4 se precizeaza CLAR care sunt conditiile ce trebuie indeplinite de proprietarii de animale, astfel:
(1) Orice persoana care detine un animal de companie sau care are grija de un animal de companie trebuie sa fie responsabila de sanatatea si bunastarea acestuia.
(2) Orice persoana care detine un animal de companie sau care se ocupa de acesta trebuie sa-i asigure toate conditiile, ingrijirile si atentia, tinand cont de nevoile etologice, in functie de specie si rasa, si in special trebuie:
a) sa ii asigure, in cantitate suficienta, hrana si apa;
B) sa ii asigure posibilitatea de miscare;
c) sa ia masurile necesare pentru a nu lasa animalele sa devina libere.
Atat, altceva nimic.

De asemenea "canidele" nu se inscriu la cheltuieli de reparatii sau la cheltuieli pentru modernizarea si intretinerea blocului" nefiind “persoane”, iar alte fonduri, in afara celor mentionate mai sus, cf. Legii 114,  administratia nu poate solicita si gestiona din partea locatarilor.


si acum la intrebari... cainele meu nu face caca in casa deci nu ajunge nimic la ghena, il plimb pe scari cu mine... deci nu se plimba singur... oare gandacii care se plimba pe scari nu ar trebui si ei trcuti la taxe ca doar folosesc spatiul locativ comun? Cum beneficiaza de curatenia facuta de femeia de serviciu? Poate imi explici si mie

Si unde anume permite legea plata unei sume suplimentare? ca eu am tot cautat si al naibi sa fiu daca am gasit ceva..

Nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu nu vreau sa platesc taxa (nu e vorba de bani) dar de cand e posibil ca un animal, in speta cainele meu sa contribuie la salarul administratorului?


P.S. cu bebelusul sunt de acor pentru ca peste 2 saptamani o sa fiu un "mandru' tatic de fetitza... ok, o sa fim 3 la intretinere... dar nu 4!!!

Edited by norAz, 22 June 2005 - 14:21.


#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ex pe la mine e unul cu un vitel de caine pe care nu-l tine in lesa si atunci cand il scoate animalul latra ingrozitor de la et 8 si pana la parter, zgarie usile...marcheaza balustrada si liftul ....
eu l-as pune cat 2 pers la intretinere (sambata si duminica cand nu prea se spala scarile ghici ce miroase ??)...

mai stiu unul cu un pekinez (din acela mic de 3kg) care sta pe balcon si latra mai toata ziua de iti vine s-a impusti si stapan si caine

nu cunosc nici un caz de pisica sau papagal sa faca in halul asta...

#48
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
E clar cum ti-a spus mai sus: Asociatia ia hotarari. Ori le accepti ori ii dai in judecata. E ca un contract intre parti in cazul asta.

Daca nu ai fost la sedinta respectiva si e luata hotararea legal si conform statutului Asociatiei trebuie sa-i dai in judecata sau sa te muti.

#49
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
si ce legatura are asta cu intretinerea  :huh:
asta are legatura cu prostia oamenilor si cu linistea publica.

#50
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
la faza cu latratu s-a mai raspuns... de cand exista o lege contra latratului? eventual conturbarea linistii publice, la fel si cu zgaraiatul exista un articol referitor la distrugere da aici e total alt subiect si divagam de la topic
Da cand iti stai boschetarii in scara blocului nu pute? cred ca mai mult decat la un caine...

#51
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005

malone6x6, on Jun 22 2005, 14:36, said:

E clar cum ti-a spus mai sus: Asociatia ia hotarari. Ori le accepti ori ii dai in judecata. E ca un contract intre parti in cazul asta.

Daca nu ai fost la sedinta respectiva si e luata hotararea legal si conform statutului Asociatiei trebuie sa-i dai in judecata sau sa te muti.

<{POST_SNAPBACK}>

Unde e asa clar? ca mie nu mi se pare deloc clar... poate sa impuna reguli de igiena eventual, nimic mai mult

#52
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Un contract intre parti are putere de lege intre partile semnatare daca nu exista o lege care sa-l faca ilegal. Statutul ala e ca un contract.

Deci daca noi doi punem cate 1mil si facem un s.r.l. si tu muncesti 14 ore pe zi  in el iar eu ma bronzez in Baleare si in contractul societatii am scris ca tu iei 10% din profit la sfarsit eu iau 90% din profit si tu 10%....ca exemplificare.

#53
norAz

norAz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 23.02.2005
Adunarea Generala ... adopta masuri privind conditiile ce trebuie indeplinite de detinatorii de animale de casa din cadrul condominiului.
Asta scrie... nimic altceva.... si conditiile se refera la total altceva decat la taxe... plus ca orice hotarare trebuie aprobata de AG... care nu s-a mai tinut din vara trecuta... si hop-tzop apare aseara anuntul...

Stiu si eu ce e un contract, lucrez intr-un domeniu in care fac destule contracte... nu cred ca se pune problema de a nu stii ce e un contract... Si apropo, un contract nu trebuie semnat de partile contractuale, sau reprezentantii acestora?????? Sa imi zica mie un proprietar de apartament daca a semnat asa ceva? La mine in bloc cel putin eu nu stiu pe nimeni care sa fi semnat asa ceva

Si cu exemplificarea aia.... daca semnezi asta e... nu e frumos din partea ta dar e semnat si se respecta   :worthy: iti recomand totusi Ibizza, e mai frumos acolo

Si cu ce nu sunt de acord, mai prezizez inca o data, de ce numai cainii sa fie trecuti la taxe, paianjenul meu Vasilica, din baie pe care il am de 1 luna, nu e animal de casa?  :w00t:

Edited by norAz, 22 June 2005 - 15:05.


#54
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Pentru ca un contract ce nu incalca legile in vigoare este o conventie arbitrara... dar parca sti asta,nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate