Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.
 Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...
 Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 

Obiecte din UE comandate pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
elfa64

elfa64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.01.2007
Doresc sa stiu care mai este regimul acestor comenzi....taxe vamale inteleg ca nu se mai platesc...dar TVA?!stie cineva? nu de alta, dar noul cod fiscal ma depaseste pur si simplu :huh:

#2
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
pai tva-ul cred ca il platesti in momentul cumpararii in tara de unde cumperi (chiar dc este de pe net). spun "cred". ma intereseaza si pe mine subiectul.

#3
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Teoretic ar trebui incasat TVA in Romania pentru acele produse fie ca sunt comandate pe net sau cumparate fizic din UE.....practic ar trebui sa fie la fel dar nu stiu exact procedura.
   Stiu ca pana acum achitai TVA cand cumparai in UE si ti se inapoia cand intrai in RO de catre vanzator.....cel putin in cazul masinilor asta era procedura

#4
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
da, asta pt ca inainte nu eram parte a ue. acum platim la vanzator si nu mai inapoiem nimik si deci nu mai avem ce plati la noi. eu asa vad logic.

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
tva se plateste la comerciant(in tara lui de origine)... inainte comerciantii straini scuteau de tva clientii din afara UE(inclusiv ro) si trebuia platit in ro... acum nu mai e cazul...

eu sunt curios de altceva: produsele trimise prin posta din UE ajung direct la oficiul postal de pe raza destinatarului sau tot la oficiile postale cu vama?

#6
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
ca sa continui ce ai scris mai sus: ... unde sunt deschise si controlate.

ma roade si aceasta curiozitate. teoretic ar trebui sa ajunga la oficiile postale obisnuite, ca un colet intern. si nu a mai trebui sa le deschida nimeni. am comandat deja pe net saptamana trecuta, astept sa soseasca si va spun si voua.

#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
coletele din europa ajung la oficiile poștale normale.

#8
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 retele, on Jan 30 2007, 00:04, said:

coletele din europa ajung la oficiile poștale normale.
ai primit ceva acum, dupa 1 ian?

Edited by gtk, 30 January 2007 - 01:57.


#9
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
da, am primit colete expediate prin poștă, din europa, și ajung la oficiul poștal normal, să vezi bucurie pe oficiantele noastre că au muncă în plus.
dacă vin prin curieri rapizi, e altă discuție (ps: evitați DPD, care lucrează în România cu Cargus, că deși coletul vine din UE, tot trebuie să plătești comisionare vamală, dacă vine prin avion, dar dacă vine prin transport rutier, posibil să nu mai plătești comisionarea asta-22€, sunt cam amețiți ăștia de la Cargus...)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate