Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Lista cu mancaruri rapide si bune care se pot prepara ACASA, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

 ovy111, on Feb 6 2007, 15:37, said:

hmmm, o mancare rapida???????/

Se face un bol de mamaliga (cred ca oricine stie) fierbinte, margarina, branza sarata si O CONSERVA DE TON, se amesteca si se serveste: BUN-RAPID-IEFTIN-SANATOS (asa si asa)!!!

Sunt curios daca va place combinatiacu ton!!!!!!!!
Ieftin, dar nu sanatos. :nonobad:
Pune unt in loc de margarina!

#38
asmera1980

asmera1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.01.2007

 Bebeluska, on Jan 23 2007, 15:27, said:

Cam asta a devenit supa de pui cu taietei? :( Bine ca nu trebuie sa mananc ce gatesti tu :P
lol

#39
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 asmera1980, on Feb 15 2007, 16:32, said:

lol
Eu sunt de acord ca orice mancare se poate transforma, cu putina fantezie, in alta mancare.

#40
julie81

julie81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.02.2007
Ia si tu legume congelate la punga, pune-le intr-o tigaie in care in prealabil ai pus niste ulei de masline si gata ! in 10 min ai garnitura! apoi ia niste batoane de peste pune-le la prajit un pic si ai masa completa!

#41
tweety09

tweety09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.01.2007

 ovy111, on Feb 6 2007, 15:37, said:

hmmm, o mancare rapida???????/

Se face un bol de mamaliga (cred ca oricine stie) fierbinte, margarina, branza sarata si O CONSERVA DE TON, se amesteca si se serveste: BUN-RAPID-IEFTIN-SANATOS (asa si asa)!!!

Sunt curios daca va place combinatiacu ton!!!!!!!!

ulala.. eu mananc ton in fiecare zi... si nu glumesc.. cate 2 conserve.. cu soia.. cu salata.. cu ou.. is o gramada de combinatii.. si e si sanatos.. ;)

#42
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Recomand legumele astea:  Attached File  Picture_0039.jpg   259.95K   86 downloads

Eu am pus un pic de unt în tigaie, un pic de apă și gata. Sunt foarte gustoase față de altele (cum ar fi amestec macedonian).
Eu am găsit la real.

Poftă bună!

#43
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Stie cineva cum se gateste prazul ?? Mi s-a facut asa o pofta.. dar nu am facut niciodata si nu stiu de unde sa incep.  Dati-mi niste sfaturi sau retete !!

#44
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Am mâncat realtiv recent praz cu ciuperci, ca un fel de tocăniță. Încearcă să-l faci așa, ca o tocăniță.

#45
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Piorel, asa si eu il vreau! tocanita! yumm.. mi s-a facut gura apa. Dar cum sa-l fac? Sa-l pun in tigaie, in caun, sa-l fierb.. ?

#46
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Parcă în ceaunel a făcut mama. Fă-l cum faci tocănița de obicei - adică și cu ceapă. Nu cred că ai cum să dai chix dacă știi să faci tocăniță. Eu unul nu știu să fac, deci... :)

Către moderatori: am dat reply din greșeală din mail către [email protected]. îmi cer scuze.

Edited by AlexIP, 24 March 2007 - 14:37.
No problem. :)


#47
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

 sensuela, on Feb 8 2007, 16:43, said:

Da, mamaliga e intr-adevar o mancare minunata, mie imi pare nutritiva si mai satiosa decat orice. Dat cu TON ??? N-am auzit.. la urmatoarea maliga adaug si ton :)
O mamaliga cu peste proaspat in saramura. Nu stiu cum se prepara saramura, ultima data a facut maica-mea din pestele ala alb (nu cod, altul), proaspat.
Mamaliga cu varza.
Mamaliga cu branza si, optional, smantana. Eu adaug un ochi si unt. Mai rar insa.
Mamaliga cu tocnita, simplu ca buna-ziua.

Edited by clara_spiele, 29 July 2008 - 16:23.


#48
Bluessa

Bluessa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.02.2007
Peste la cuptor cu legume, portocale si nuci... http://www.ardei-iut...,detail/id,130/

#49
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,498
  • Înscris: 04.05.2006
Muschi de vita in sos de cognac ( timp de executie ....10-15 minute).

Se taie muschiul de vita in bucatele mici si se "arunca" intr-o tigaie cu unt incins. Se prajesc bucatelele de vita si cand capata o culoare alburie, se arunca in tigaie si niste ciuperci proaspete de padure, taiate cubulete. Se amesteca din cand in cand. Cand carnea este prajita bine (personal o las putintel in sange) se stropeste cu cognac si se acopera cu un capac, pentru a mentine aburul inauntru. Se repeta procedeul de 2-3 ori intr-un interval de 3-4 minute. La final, se mai adauga putin cognac, pentru a da consistenta sosului. Se stinge focul si se lasa putin la cald, cat sa iasa prin evaporare tot alcoolul. Se serveste de preferinta pe pat de rucola cu parmezan ras. Se poate combina si cu cartofi la cuptor, cu busuioc si rozmarin.

L.E. Vad pe-aici, foarte multe retete bazate pe legume congelate sau sosuri gata facute.....dragilor, va ia maxim 20 minute sa faceti un sos sau sa rumeniti in tigaie niste legume proaspete, cu tot cu pregatitul lor (curatat/spalat etc) Si gustul.....priceless. Nu se compara oricat de calitative ar fi chestiile alea .

Edited by richelieu, 01 August 2008 - 14:43.


#50
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Imi statea pe limba sa spun: nu agreez legumele congelate. Pe cat posibil legume proaspete, mai ales ca ne aflam in regatul legumelor. Sezonul lor. Iti ia foarte putin timp sa prepari supe, ciorbe, sosuri din legume proaspete, beneficiind de minerale, vitamine de aur pentru sanatate.

#51
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 AlexIP, on Jan 24 2007, 15:11, said:

La mine se zice pită cu ou la asta, și se face fără lapte și cu mai mult ou... la servire poți să mai razi ceva telemea peste, dacă vrei. :)

P.S. Sper că ai zis "gustos el" și ai uitat să pui spațiul... gustoșel? :fear:
Si la noi se spune tot "pita cu ou", dar noi in loc de telemea ii punem zahar sau sirop caramel. Un deliciu. SI noi punem si 1-2 linguri de zahar in ou.

1. Daca aveti o tigaie tip grill, va recomand ciuperci umplute cu parmezan la gratar. Eu prefer sa pun un praf de sare pe ciuperci, inainte sa pun parmezanul.

2. Mozarella cu rosii, tocate cubulete si condimentate cu piper alb si ulei de masline. Foarte bun si usor de facut.

3. Kaiser cubulete, sau sunca prajita putin, 2-3 oua fierte, 1/4 pachet de unt, branza de burduf, toate puse intr-un castron. Se face o mamaliga si se pune peste ele, se amesteca, iar in farfurie puteti sa puneti si 1-2 linguri de smantana.

4. 1 kg de pulpa de porc sau vita tocata, se pune la prajit cu putin ulei de masline si o ceapa. Separat se fierbe 300 ml de bulion sau suc de rosii facut in casa, in care se adauga carnea prajita. Se pune o conserva de fasole rosie peruana de la bonduelle si cateva linguri de porumb fiert(tot din conserva). Se adauga sare, piper si un varf de cutit de ardei iute si se serveste. Ardei sa puna fiecare dupa gust. Mie imi place mai picanta si adaug ardei, dar merge si fara. Cand prajesc carnea pun un pic de nucsoara si un pic de delikat. Asta se numeste Cilli con carne, dar mie imi place sa spun carne cu fasole rosie.

Toate aceste retete nu depasesc 30 de min ca timp de preparare.
Pofta buna!

Edited by noha_1508, 12 October 2008 - 03:21.


#52
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
o reteta inventata de mine: eu ii zic omleta americana, 2 portii:

dati prin razatoarea mare un cartof si un morcov, apoi taiati o ceapa ca pentru prajit. amestecati bine ingredientele si prajiti-le in ulei cu putin delikat si alte condimente, dupa gust, amestecand mereu sa nu se prinda prea tare cartofii. de preferinta las sa se caleasca pana se moaie ceapa. dupa aceea turnati 4 oua batute bine si lasati pe foc atat cat doriti sa fie omleta de prajita. este ceva delicios, desi cu multe calorii.

la reteta de baza puteti adauga cabanos prajit, crenwursti, sunca, orice vi se pare bun de adaugat.

pofta buna! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate