Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

Lista cu mancaruri rapide si bune care se pot prepara ACASA, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Pentru ca ma simt foarte bine in bucatarie, gatesc din pasiune, am rasfoit topicurile de pe aici. Si am constatat, cu stupoare, ca se cauta, din ce in ce mai des, locuri in care se mananca bine si nu idei pentru a pregati singuri, ca umblam dupa piftia cea mai buna pe la restaurante, desi cea mai buna e aia facuta acasa, etc. Inteleg lipsa de timp a multora, inteleg ca e aiuea sa pregatim o singura portie de piftie acasa, asa ca nu ma aflu aici pentru cei ce chiar nu au timp sau nu se au decat pe sine acasa, asa ca nu prea au chef de gatit, ci pentru aceia care nu gatesc doar pentru ca le e foame si trebuie sa manance ceva, ci pentru ca le place si vor sa savureze ceva bun, facut acasa. Personal, nu ma voi adapta niciodata pagubosului obicei de a manca la fast food, de exemplu. Asa ca...hai sa vedem ce gatim noi acasa, rapid si bun.

#2
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Rapid? ouă ochiuri rapid....

Sau dacă dorești ceva semi-preparat ca să zic așa, o pui de o salată cu o roșie, niște castravete, un morcov răzuit, un măr răzuit, un ou fiert, puțină brânză, puțin cașcaval, trei măsline, puțină nucă, două felii mici de pâine prăjită (tăiate) și cam atât. Cam asta e masa mea de seară de câteva zile.

#3
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Aia cu ouale nu ma incanta. Dar salata chiar pare ok.

#4
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
din ce am facut eu, trage cu ochiul aici http://forum.softped...howtopic=197894
mai poti incerca de asemenea: spanac cu usturoi si lapte, cascaval pane, pilaf in toate combinatiile posibile, pireu la fel, salata frantuzeasca,  hot dog(asta e chiar prea rapida :rolleyes: ),  mamaliguta cu branza, spaghete in toate combinatiile, etc. cand imi mai amintesc ceva scriu aici :)

#5
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Un produs libanez va recomand :

Taboule :

cus-cus
2 cepe mici/ sau 1 mijlocie
3 rosii mari
patrunjel
6 foi de menta proaspata
zeama de lamaie
6 linguri mari de ulei de masline / floarea soarelui
sare
piper
masline taiate
castraveti mici taiati marunt
porumb din conserva .

Cus-cus se pune in apa rece sa se umfle  , tai marunt patrunjelul , rosiile , castravetii , ceapa  si menta etc.  amestecate toate , si  suc de lamaie si ulei peste , sare si piper , si puse la rece 1 ora .

Ochiometric cus-cus : 200 grame ? Eu nu masor niciodata , fac ochiometric .

P.S. Daca nu aveti menta nici sa nu va apucati . Gasiti ori la piata ori in supermarketuri  menta uscata (nu am incercat cu menta uscata) .

Practic se prepara rapid , toate alea le cumperi si le maruntesti si amesteci . Doar ca trebuie sa lasi la rece si sa consumi rece aceasta salata .

Edited by kingblana, 22 January 2007 - 18:14.


#6
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Va recomand Sushi nori.
Nu mai scriu reteta pentru ca se poate gasi pe pachetul de sushi.
Oricum aveti nevoie de 1 pachet bete bambus, pasta wasabi, otet de orez, zahar, sare, orez, alge de mare, sos soia, sushi cu ghimbir, peste afumat.
Este foarte bun :)

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 kingblana, on Jan 22 2007, 18:13, said:

Cus-cus se pune in apa rece sa se umfle ,
Ochiometric cus-cus : 200 grame ? Eu nu masor niciodata , fac ochiometric .

Nu te contrazic. Dar nici n-as da astfel de sfaturi, ca risca lumea sa obtina o mare mamaliga de semolina.

Cus-cusul se prepara astfel:
Apa si cuscus in proportii de 1:1. Se da apa in clocot cu un strop de sare, se ia de pe flacara, se adauga cuscusul si se acopera cu un capac. Se lasa asa (fara sa se amestece) timp de 3 minute dupa care se adauga cateva linguri de ulei de masline si se amesteca usor cu o furculita.

Apoi se adauga ingredientele acelea pe care le-ai mentionat sau, se poate face o tocanita de pui cu un sos de ceapa, rosii, ardei, etc si cuscusul e pe post de garnitura.

Alta mancare ar fi musacaua (de vinete vara, de cartofi iarna) pe care eu o gatesc cu placere si o mananc cu si mai mare placere :D

#8
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005
Orez cu pui ,migdale si fistic

   Se ia un piept de pui se pune la fiert impreuna cu putina sare.cand a fiert se taie cubulete.Orezul se  pune la calit intr-o cratita si cand s-a rumenit putin se adauga puiul taiat.Se adauga supa de pui (care a ramas de la pieptul fiert) si se pune capacul.Cand orezul este gata fiert se adauga maigdalele si fisticul (taiat bucatele) si o cutie mica de mazare.Se mai lasa la foc aproximativ 5 minute.

Se poate servi ncu salata verde sau salata de varza proaspata.
Va doresc pofta buna si sa stiti ca merita sa incercati reteta. Este delicios!!!!!

#9
asmera1980

asmera1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.01.2007
ciorba de legume cu carne: se pune la fiert carnea de pui, se sareaza, cand fierbe se spumeaza, dupa cam o ora e aproape fiarta,se pune o punga de legume congelate+ taietei, piper si condimente de care va plac si se mai lasa putin pe foc
Apoi se mananca. :D

#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 asmera1980, on Jan 23 2007, 15:05, said:

ciorba de legume cu carne: se pune la fiert carnea de pui, se sareaza, cand fierbe se spumeaza, dupa cam o ora e aproape fiarta,se pune o punga de legume congelate+ taietei, piper si condimente de care va plac si se mai lasa putin pe foc
Apoi se mananca. :D

Cam asta a devenit supa de pui cu taietei? :( Bine ca nu trebuie sa mananc ce gatesti tu :P

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Rapid, bun si plin de colesterol:
Cartofi prajiti semicrocanti fierbinti se pun intr-o cratita unde sa-u pus initial 10-12 bucatele mici de slanina afumata.
Peste se toarna oua batute pentru omleta, dupa gust.

Totul se acopera si se da la cuptor pentru 5-10 min.

Si gata.

#12
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Iată salata de care vorbeam. Attached File  IMG00004.jpg   344.62K   247 downloads
Am mai adăugat de data asta varză roșie, puțină ceapă și puțină țelină răzuită (dar nu prea recomand). Am uitat să pun nucă, dar mi-am adus aminte când mai era cât de cât salată.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
a. Sandwich-uri calde home-made, cu sandwich maker. :P
b. Salata verde taiata marunt, facuta cu ulei de masline, ceapa, usturoi si lamaie. Doar pentru cunoscatori.
c. Salata de cartofi fierti cu castraveti murati (dinaia fara otet), ou fiert si ceapa, totul taiat cubulete si stropit cu ulei de masline. Eventual cu bucatele de sunca.

#14
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
AlexIp, da, salata de cartofi e foarte buna. Merge si cu 1-2 linguri de smantana sau maioneza.

Sandwichuri calde:  se pune in tigaie unt, se rumeneste o felie de paine, se aseaza de asupra o felie de cascaval, se acopera cu alta de paine, apoi se mai pune unt in tigaie si se intoarce tot sandwichul cu cea de-a doua feli in jos, si se lasa cateva minute.  Cascavalul se va topi, si va fi foarte gustosel :o )

Recomand cu incredere friganele: se face un amestec de 1ou, 2-3 linguri lapte, putina sare, se zbate. se trec prin amestec feliile de paine pe ambele parti si se prajesc in ulei incins. Se consuma caatare sau cu unt, sau cu langa orice alta mancare.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 sensuela, on Jan 24 2007, 13:40, said:

Recomand cu incredere friganele: se face un amestec de 1ou, 2-3 linguri lapte, putina sare, se zbate. se trec prin amestec feliile de paine pe ambele parti si se prajesc in ulei incins. Se consuma caatare sau cu unt, sau cu langa orice alta mancare.

La mine se zice pită cu ou la asta, și se face fără lapte și cu mai mult ou... la servire poți să mai razi ceva telemea peste, dacă vrei. :)

P.S. Sper că ai zis "gustos el" și ai uitat să pui spațiul... gustoșel? :fear:

#16
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
nimeni nu a precizat traditionala paine cu slanina si cu ceapa(taiata solzisori sau zdrobita) cu branza de burduf .(se poate servi alaturi de o tarie -optional). un pranz gustos si rapid. mai ramane problema cu respiratia :w00t:

numa bine

#17
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Păi asta nu se mai prepară acasă, se consumă direct, oriunde, din brișcă. :D

#18
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
atunci va sfatui sorici cu sare! tot e gustosel! (hihihi)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate