Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Portrete.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
parerea mea e ca, de data asta, nu.

#20
calauza

calauza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 05.07.2006
Interesanta prima din serie. Celelalte... mai putin :(

#21
AnaKidd

AnaKidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.01.2007
Si acum o serie de poze de ieri cu o colega de a mea .Numele ei este Sabina.Vreau sa ii multumesc ca s-a lasat pozata de mine  :w00t:  .

Attached Files



#22
calauza

calauza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 05.07.2006
Imi place foarte mult ideea de la prima fotografie, cred insa ca mai trebuia sa insisti asupra ei, se putea obtine chiar mai mult de acolo :)

#23
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Imi place postura si incadrarea la a 2-a insa trebuia facut altceva cu fularul ala. Place si a 4-a dar partea de sus a fundalului distrage. La ultima nu strica sa inghizi putin diafragma ca sa ai si mana in focus.

#24
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
offtopic: ai putea sa ne spui ca idee cati ani ai si cu ce te ocui tu in viata de zi cu zi, si de cand esti in domeniul asta?
ontopic: imi plac f mult ideile tale, intr-adevar, prima poza e f tare, numai ca as fi incadrat mai bine, sa iasa doar fularul ala, fara detaliile de pe langa el, sau ash fi lasat doar in stanga sau in dreapta loc intre fular si marginea cadrului (sau un dof mai pronuntat?).
ceea ce observ in pozele tale, ca in multe poza de pe softpedia, este lipsa culorii. de ce? toata lumea are tendinta de a modifica si de a face poze alb-negru, sepia, si din toata seria, sa fie 1-2 color. raspunsul oficial l-am gasit pe aici pe undeva. scria un coleg de pe aria foto ca daca iei o poza proasta, ii pui o rama, watermark si o faci si alb-negru sau sepia, pt a crea starea de nostalgie sau pt a-i da o tenta tragica, poza aceea creste ca valoare.referindu-ma la rama, eu cred ca fotografia este facuta ca sa isi duca traiul alaturi de rama, ca aceasta rama ii da o oarecare personalitate, mai ales daca ai ales si culoare potrivita, mi se pare ok faza cu rama, e ca la tablouri. si faza cu sepia/ alb negru mi se pare ok, unii fac miracole , insa multi au tendinta de a transforma orice poza in a/n. tu de ce folosesti aceasta tehnica? unde e culoarea?  :crying:

#25
AnaKidd

AnaKidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.01.2007

View Postskin311, on Jan 23 2007, 11:31, said:

offtopic: ai putea sa ne spui ca idee cati ani ai si cu ce te ocui tu in viata de zi cu zi, si de cand esti in domeniul asta?
ontopic: imi plac f mult ideile tale, intr-adevar, prima poza e f tare, numai ca as fi incadrat mai bine, sa iasa doar fularul ala, fara detaliile de pe langa el, sau ash fi lasat doar in stanga sau in dreapta loc intre fular si marginea cadrului (sau un dof mai pronuntat?).
ceea ce observ in pozele tale, ca in multe poza de pe softpedia, este lipsa culorii. de ce? toata lumea are tendinta de a modifica si de a face poze alb-negru, sepia, si din toata seria, sa fie 1-2 color. raspunsul oficial l-am gasit pe aici pe undeva. scria un coleg de pe aria foto ca daca iei o poza proasta, ii pui o rama, watermark si o faci si alb-negru sau sepia, pt a crea starea de nostalgie sau pt a-i da o tenta tragica, poza aceea creste ca valoare.referindu-ma la rama, eu cred ca fotografia este facuta ca sa isi duca traiul alaturi de rama, ca aceasta rama ii da o oarecare personalitate, mai ales daca ai ales si culoare potrivita, mi se pare ok faza cu rama, e ca la tablouri. si faza cu sepia/ alb negru mi se pare ok, unii fac miracole , insa multi au tendinta de a transforma orice poza in a/n. tu de ce folosesti aceasta tehnica? unde e culoarea?  :crying:

Am 16 ani ,cu ce ma ocup in viata de zi cu zi...sunt student bineinteles dar ma ocup mai mult cu fotografia..sunt in domeniul asta de ~7 luni.
Cat despre culoare,am si poze "colorate" dar in seria asta m-am gandit sa incerc mai putina culoare...cat despre rame...am folosit rama alba la culorile acestea pt a-i da o igeniozitate..sincer.nu prea folosesc rame de obicei.

Edited by AnaKidd, 23 January 2007 - 11:58.


#26
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
16 ani != student ai scris bine?

#27
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postskin311, on Jan 23 2007, 13:49, said:

16 ani != student ai scris bine?
cred ca nu ...

prea multe filme ana ... esti eleva, nu stundenta :P

#28
miegeo

miegeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.01.2007
imi place foarte mult ideea primei poze dar nush parca eu as fi facut`o altfel.
si a 2 imi place este foarte calda, are multe culori calde si privirea colegei tale este la fel de calda... te relaxeaza

#29
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
pai..ce pot sa zic, la 16 ani scoti niste poze bune, vad ca ai si idei interesante, si te si pricepi oarecum la prelucrare. bv! keep on pușing the bladi șatăr

#30
AnaKidd

AnaKidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.01.2007

View Postskin311, on Jan 23 2007, 18:23, said:

pai..ce pot sa zic, la 16 ani scoti niste poze bune, vad ca ai si idei interesante, si te si pricepi oarecum la prelucrare. bv! keep on pușing the bladi șatăr


multumesc  :kisstogether:

#31
AnaKidd

AnaKidd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.01.2007
Am incercat ceva nou in photoshop.Prima poza imi place cel mai mult cum a iesit.

Attached Files


Edited by AnaKidd, 24 January 2007 - 12:16.


#32
bujcat

bujcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.04.2006
mie imi place a doua. preferam totusi sa nu se vada acele obiecte in spatele persoanei :D

#33
miegeo

miegeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.01.2007
mie mi se par foare macabre, parca ar fi in amintirea unei presoane care a murit(si cred ca persoana din poze nu a murit  :confuzzled: ).

#34
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Bine ai venit! Prima serie este foarte buna dupa parerea mea. Si prima din seria autoportret. Din prima serie zic ca prima poza e cea mai buna. Imi place cum ai folosit wide angle pentru accentuarea trasaturilor. La 3 imi place foarte mult lumina si atmosfera. Nu dau sfaturi de compozitie sau incadrare deoarece apreciez ca mesajul e mult mai important, iar pozele tale au asa ceva din plin.
Despre culoare: Personal prefer portretele alb-negru deoarece consider ca in cele mai multe cazuri culoarea distrage. Cu exceptia cazurilor in care culoarea are un rol precis, alb-negrul isi face mult mai bine treaba de a canaliza atentia privitorul catre trasaturile subiectului.
Despre rame: O poza fara rama e doar o poza. Odata ce i-ai pus rame se tranforma in arta (sanchi). Ma intelegi...

#35
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007
Cel mai simpatic model  ^_^

Attached File  IMG_78721.jpg   385.04K   31 downloadsAttached File  IMG_78791.jpg   392.1K   23 downloads

#36
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostDee.Dee, on Mar 3 2007, 15:32, said:

Cel mai simpatic model  ^_^
Nu mai poza kinderii de sus.  :nonobad:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate