Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sa construim o casa 2007 - Exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
1053 replies to this topic

#91
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 12 2007, 12:27, said:

continuare

DA...gradina ajunge undeva la 25.000 E

Timpul in care a ajuns astfel este totusi mai mic....3-4 ani....

E nevoie de ceva conifere pt. a "pastra" nevoia de imagine si peste iarna....

In "cascada" din imagine au locuit 3-4 broaste testoase de florida. Si peste iarna proprietarul le'a uitat acolo, sub gheata. Cind s'a mai incalzit, erau OK :)...cica in Ro sunt considerate ilegale, ca's animale daunatoare....

poate arata asa si dupa doua sezoane, dar pretul se dubleaza. arborii mari la container sunt foarte scumpi, ajungand usor la 500-1000 de euro bucata, mai ales coniferele.
din fotografie se vad si arbori batrani care au fost plantati mai demult.
despre broaste nu prea stiu

#92
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Eu nu reusesc sa vad pozele de mai sus in ansamblu(cele mari) nici daca le salvez, se pot posta mai mici?
Ce suparafete au gradinile sau vb. de una singura?

#93
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 12 2007, 16:13, said:

cum se fabrica o "balta"  :D

eu l-as fi facut un pic mai mare si mai adanc, sa pot pune si pesti, si plante.
nu l-as construi langa un minialpinariu ci langa unfoisor, iar ca arbori as planta o salcie (salix babylonica) pe latura de vest, asta daca e posibil. plus alti arbusti cu crestere trasanta si cateva flori perene.
nu-s cam mari pietrele din interior

#94
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Posttrestie-de-balta, on Feb 12 2007, 16:45, said:

nu l-as construi langa un minialpinariu ci langa unfoisor, iar ca arbori as planta o salcie (salix babylonica) pe latura de vest, asta daca e posibil. plus alti arbusti cu
e un foisor in ce'a de'a 3'a fotografie!
Multe depind si de buget!

Edited by punkt, 12 February 2007 - 17:18.


#95
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 12 2007, 17:17, said:

e un foisor in ce'a de'a 3'a fotografie!
Multe depind si de buget!

nu-l vazusem. da, asa e, fi-rar sa fie, trebuie sa ai sa-i intorci cu lopata.
dar se poate face si cu buget mai mic ceva frumos, doar ca trece mai mult timp pana sa arate inchegata.

#96
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Totuși, 25.000 de euro pentru amenajarea unei grădini mi se pare un preț exorbitant. Același lucru se poate obține cu, să zicem, 2-3 mii de Euro, cheltuiți pe etape, prin achiziționarea acelorași plante, dar foarte tinere, plus ceva mai multă muncă în regie proprie. Bineînțeles că în aceste condiții rezultatele nu apar de pe o zi pe alta ci după cîțiva ani. Țin să precizez acest lucru pentru a nu descuraja lumea care vede vehiculate asemenea prețuri a la grădina lui Țiriac. De asemenea, mai există un element foarte important: o grădină de-a gata, pentru care proprietarul nu a muncit, riscă să devină un maidan cu bălării, deoarece o grădină înseamnă întreținere continuă. Iar proprietarul care își comandă o grădină de-a gata are cîteva variante:
-să se apuce de treabă
-să plătească pe cineva pentru întreținere (adică bani, bani și iarăși bani)
-să trăiască cu iluzia că grădina lui va fi la fel de frumoasă și peste 3 luni și să se trezescă cu ea înecată în buruieni cît casa.

#97
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIocan, on Feb 13 2007, 11:13, said:

Totuși, 25.000 de euro pentru amenajarea unei grădini mi se pare un preț exorbitant. Același lucru se poate obține cu, să zicem, 2-3 mii de Euro, cheltuiți pe etape, prin achiziționarea acelorași plante, dar foarte tinere, plus ceva mai multă muncă în regie proprie. Bineînțeles că în aceste condiții rezultatele nu apar de pe o zi pe alta ci după cîțiva ani. Țin să precizez acest lucru pentru a nu descuraja lumea care vede vehiculate asemenea prețuri a la grădina lui Țiriac. De asemenea, mai există un element foarte important: o grădină de-a gata, pentru care proprietarul nu a muncit, riscă să devină un maidan cu bălării, deoarece o grădină înseamnă întreținere continuă. Iar proprietarul care își comandă o grădină de-a gata are cîteva variante:
-să se apuce de treabă
-să plătească pe cineva pentru întreținere (adică bani, bani și iarăși bani)
-să trăiască cu iluzia că grădina lui va fi la fel de frumoasă și peste 3 luni și să se trezescă cu ea înecată în buruieni cît casa.


ai dreptate cand spui ca se poate amenaja cu 2-3 mii, dar una sub 500 m2 si in regie proprie. chiar si mici, plantele sunt foarte scumpe.
cu 5000 de euro iti faci o gradina de 350-400 m2 acceptabila. adica ai gazon rulouri, conifere, arbori de 3-5 ani la container, sistem de irigare, trandafiri, flori, arbusti si o alee din piatra sparta. asta fiind pretul fara cat ia firma sau echipa ce realizeaza lucrarea.
cine vrea sa aiba o gradina, e bine sa faca cu cineva care stie. altfel te trezesti ca nu-ti rasare gazonul sau ti se usuca balariile. plus ca volumul de munca e destul de mare si e mai mult munca fizica.

o gradina mare, a la tiriac, pe care n-am vazut-o, poate sa ajunga si la 50-75 mii.
cine isi face o gradina, merge pe intretinere facuta de o firma specializata.

#98
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostIocan, on Feb 13 2007, 11:13, said:

Totuși, 25.000 de euro pentru amenajarea unei grădini mi se pare un preț exorbitant. Același lucru se poate obține cu, să zicem, 2-3 mii de Euro, cheltuiți pe etape, prin achiziționarea acelorași plante, dar foarte tinere, plus ceva mai multă muncă în regie proprie. Bineînțeles că în aceste condiții rezultatele nu apar de pe o zi pe alta ci după cîțiva ani. Țin să precizez acest lucru pentru a nu descuraja lumea care vede vehiculate asemenea prețuri a la grădina lui Țiriac. De asemenea, mai există un element foarte important: o grădină de-a gata, pentru care proprietarul nu a muncit, riscă să devină un maidan cu bălării, deoarece o grădină înseamnă întreținere continuă. Iar proprietarul care își comandă o grădină de-a gata are cîteva variante:
-să se apuce de treabă
-să plătească pe cineva pentru întreținere (adică bani, bani și iarăși bani)
-să trăiască cu iluzia că grădina lui va fi la fel de frumoasă și peste 3 luni și să se trezescă cu ea înecată în buruieni cît casa.
ai dreptate. Preturile sunt mari. Plantele sunt crescute in sera si instalatiile costa destul de mult.

Referitor la intretinere. Din cite stiu se face un abonament anual pt. intretinere. Firma care a executat lucrarea este in cunostinta de cauza cu plantele din gradina si cu modul lor de intretinere si vin periodic pt. diverse operatii. Costa.
Depinde de tipul de beneficiar. Sunt oameni care au case mari si generoase iar gradina este o modalitate de a'si etala imaginea intr'un mediu de afaceri. Daca i'si permit e strict problema lor. In statele unite si in tari occidentale toate lumea are un gradinar care se plimba dimineata prin curti si face diverse. De ce la noi nu ar fi la fel?

Gradinile mai modeste sunt intretinute de locatari si este un fel de hobby.....

E bine sa faci diferenta intre cele 2 tipuri de beneficiari.

Personal, mi'as intretine singur gadina si as bibili in wknd la ea ca si o modalitate de relaxare (terapie). Sunt oameni care nu vor asta, dar vor o gradina frumoasa. Atunci platesc.....

#99
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postpunkt, on Feb 13 2007, 12:02, said:

E bine sa faci diferenta intre cele 2 tipuri de beneficiari.
Eu fac diferența, fiind oarecum în cunoștință de cauză. Am scris mesajul doar cu scopul de a tenționa alte persoane că nu trebuie să renunțe la o grădină, avînd falsa impresie că îi așteaptă cheltuieli exorbitante.

#100
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Posttrestie-de-balta, on Feb 13 2007, 11:54, said:

adica ai gazon rulouri [...]

cine isi face o gradina, merge pe intretinere facuta de o firma specializata.
Cu cele două idei nu sînt întru totul de acord. Gazonul se poate obține și din semințe, la un preț incomparabil mai mic. Cît despre întreținere, aceasta poate fi făcută și în regie proprie, la fel de bine, dacă posesorului grădinii îi place să se destindă în aer liber.

#101
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Personal, mi'as intretine singur gadina si as bibili in wknd la ea ca si o modalitate de relaxare (terapie). Sunt oameni care nu vor asta, dar vor o gradina frumoasa. Atunci platesc.....
[/quote]

uneori tot mai trebuie sa-i chemi. trebuiesc tratamente, taieri in verde sau uscat. chiar si fertilizarile,  daca nu vrei sa arzi gazonul, e bine sa le faca cineva care stie.
tunderea gazonului e chiar recomandata celor ce vor sa scape de sres, mai ales ca dupa merge o berica. :rolleyes:

#102
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIocan, on Feb 13 2007, 12:22, said:

Cu cele două idei nu sînt întru totul de acord. Gazonul se poate obține și din semințe, la un preț incomparabil mai mic. Cît despre întreținere, aceasta poate fi făcută și în regie proprie, la fel de bine, dacă posesorului grădinii îi place să se destindă în aer liber.

gazonul rulouri costa cam de trei ori mai mult, dar beneficiezi imediat de el.
gazonul din semanat are nevoie de 4-6 luni sa te joci pe el. daca vrei doar pentru decor, e bun dupa 35-40 de zile.

referitor la intretinere nu prea e cum zici. daca nu ai timp si nu-l tunzi saptamanal, ai probleme. daca dispui de timp, e ok. dar, cum cei ce vor o gradina, nu prea dispun de timp, apeleaza la o firma specializata.

#103
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Păi, trebuie să facem o distincție între grădina pentru fițoși cu banu gros și grădina făcută pentru sufletul propriu. Știu că din ultima variantă nu prea ies bani, dar asta nu înseamnă că trebuie minimalizată existența și utilitatea ei.

#104
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostIocan, on Feb 13 2007, 18:19, said:

Păi, trebuie să facem o distincție între grădina pentru fițoși cu banu gros și grădina făcută pentru sufletul propriu. Știu că din ultima variantă nu prea ies bani, dar asta nu înseamnă că trebuie minimalizată existența și utilitatea ei.

o gradina de 250 de m2 o poti face cu 2000 de euro, dar si cu 20.000. cel mai mult costa plantele si sistemul de irigatii. stancila mari iar costa mult. la 4-4,5 euro m2 de gazon rulou, eu nu cred ca e mut, pentru cine are cat de cat fonduri.
o gradina care costa 3,5-5 mii, nu cred ca e scumpa.
varianta ieftina se incheaga in 5-7 ani si mai bagi destui bani intretimp. :peacefingers:

#105
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
1.gazonul nu se tunde de relaxare, ci cand trebuie. adica, poti veni rupt si fara chef, dar trebuie sa il tai, ca e crescut de 4 zile si deja inteapa la talpi. asta merge un an, dar in al doilea iti bagi picioarele in ea relaxare.
2.nu visati ca stiti sa taiati arbustii sau copacii. aia e o chestie care trebuie sa o faca un meserias cum si, mai ales, cand trebuie. ca sa nu mai pomenesc de stropiri, unde fiecare daunator are substanta lui.
3.si eu as merge pe gazon rulouri. cel plantat devine cu adevarat ok dupa un an, in conditiile in care e taiat regulat si irigat cu sistem automatizat, adica noaptea. plus ca,la cel rulat, nu mai ies atatea buruieni, ca in cel normal.
4. gradina cu 4000...e bine sa ai vise  :D la 500 mp, poate, te descurci.

@iocan nu e o pledoarie contra gradinii, ci contra ideii ca o faci ieftin , arata bine si e usor de intretinut. acu, daca pui 3 thuya si mult gazon, asa o fi. dar aia e gradina de arhitect care habar nu are(aia au bucurie la gradini chele, nu stiu de ce se baga), nu de profesionist.

#106
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
ai dreptate, nenea zen, nu prea poti intrtine o gradina daca nu ai timp, macar 5-6 ore pe saptamana. si asta la o gradina de maxim 300 m2.
taierile, tratamentele fito-sanitare si fertilizarile nu sunt recomandate sa fie facute de proprietar, ca-l costa mai mult reparatia dupa.
referitor la gazonul din samanta, pot sa spun ca spun ca, daca pamantul are seminte de mohor si costrei, ierbicidarea nu are nici un efect, nu scapi de el nici in 2 ani, si la final costul e mai mare ca la rulouri.
eu as recomanda instalarea de gazon rulouri in prima faza, iar arborii, arbustii si alte balarii, in limita bugetului. in anii urmatori se pot planta si restul de ierburi si balarii.

#107
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postzen, on Feb 13 2007, 23:28, said:

@iocan nu e o pledoarie contra gradinii, ci contra ideii ca o faci ieftin , arata bine si e usor de intretinut. acu, daca pui 3 thuya si mult gazon, asa o fi. dar aia e gradina de arhitect care habar nu are(aia au bucurie la gradini chele, nu stiu de ce se baga), nu de profesionist.
sa stii c'am observat chestia asta. Gradinile gindite de arhitecti sunt minimaliste si exagerat de aerisite. Eventual un copac uscat infipt in mijlocu' gradinii. Io prefer marginile proprietatii incarcate exagerat cu numeroase soiuri si o coloristica variata, iar centrul sa ramina aerisit si gol....ma rog....strict optiune personala.
Si se "baga" din simplu' motiv ca nu exista arhitecti peisajisti. De foarte putin timp au iesit de pe bancile scolii de agronomie citeva serii de ingineri specializati in acest domeniu.
Si la facultatea de arhitectura s'a deschis specializarea asta. Cica aia de la mincu sunt mai conceptuali iar aia de la agronomie sunt mai tehnici. Orice'ai zice, nu exista traditie in domeniul asta in romania. Traditiile astea se construiesc cu multi bani si timp....
Mai este o problema. Nu prea exista mijloace tehnice pt. stimularea beneficiarilor. Ma refer la softuri. Desenele de mina sunt oricum baliverne. Exista un soft. Atasez un desen produs cu el.

Attached Files

  • Attached File  6.jpg   1.54MB   625 downloads


#108
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Butonul ala de "Start" de langa banca nu prea se potriveste cu coloritul aleii... :lol:

Scuze... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate