Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sa construim o casa 2007 - Exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
1053 replies to this topic

#73
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Posttrestie-de-balta, on Feb 6 2007, 07:24, said:

cred ca 10.000 de euro sunt suficienti., asta cu gazon rulouri. stiam pe cineva care avea mai ieftin, da trebuie sa vb cu el daca mai are.
la pietre nu mai stiu cat e pretul, dar a costat cam mult lacul.
daca plantezi arbori din padure, e si mai bine :rolleyes:

trestie, daca tu faci gradina cu lacul ala, cu plante , gazon rulat si sistem de irigare, la 10.000 euro, esti mare meserias.
io zic ca numai gazonul va fi minim 6000 euro.

ps:ai mai plantat arbori din padure?
de fapt, intrebarea e , ai idee cum se planteaza orice e mai inalt de 150 cm?

Edited by zen, 06 February 2007 - 21:27.


#74
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpiri, on Feb 6 2007, 21:16, said:

Eu ma gindeam sa merg pe plante care nu necesita o intretinere prea mare.
Anunta-ma te rog daca reusesti sa dai de persoana cu rulouri.

a zis ca ma suna cand afla cat mai e si cand poate sa decoperteze. anul trecut avea cel mai ieftin gazon, dar arata cel mai prost. faza e ca dupa 1,5-2 luni arata mult mai bine ca cel de 7,5 euro. unde am pus din asta n-au fos probleme. a rezistat cu brio chiar si intr-o curte interioara unde era umbra si cam baltea apa.

#75
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

View Postzen, on Feb 6 2007, 21:26, said:

ps:ai mai plantat arbori din padure?
de fapt, intrebarea e , ai idee cum se planteaza orice e mai inalt de 150 cm?

@zen, spune-ne tu daca @trestie nu stie....pe mine chiar ma intereseaza varianta asta......daca se poate :coolspeak:

#76
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postalegros, on Feb 6 2007, 21:34, said:

@zen, spune-ne tu daca @trestie nu stie....pe mine chiar ma intereseaza varianta asta......daca se poate :coolspeak:

eu cred ca trestie stie cate ceva.
inca nu are suficienta experienta, dar ii place ceea ce face.
asta e o chestie care o apreciez mereu la cineva.

o sa caut ceva poze, sa vad unde mai am.

#77
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postzen, on Feb 6 2007, 21:26, said:

trestie, daca tu faci gradina cu lacul ala, cu plante , gazon rulat si sistem de irigare, la 10.000 euro, esti mare meserias.
io zic ca numai gazonul va fi minim 6000 euro.

ps:ai mai plantat arbori din padure?
de fapt, intrebarea e , ai idee cum se planteaza orice e mai inalt de 150 cm?

gazonul e mai putin, cam 4-4,5 euro, dar daca cumperi 1000 m2 mai scad din pret si ti-l aduc acasa.

la sistemul de irigat costa mult aspersoarele, 1.000.000 bucata, si intra multe, 30-40. dar exista alternative muuuult mai ieftine si mult mai ieficiente. plus programatorul care cost 500 de euro, minim. dar si asta poate fi inlocuit destul de simplu si ieftin.

da, am plantat un jugastru ciordit din padure care avea vreo 5 m inaltime si diametru de 10-12 cm. vrei sa plantezi, sau era doar o intrebare?

#78
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Posttrestie-de-balta, on Feb 6 2007, 21:49, said:

gazonul e mai putin, cam 4-4,5 euro, dar daca cumperi 1000 m2 mai scad din pret si ti-l aduc acasa.

la sistemul de irigat costa mult aspersoarele, 1.000.000 bucata, si intra multe, 30-40. dar exista alternative muuuult mai ieftine si mult mai ieficiente. plus programatorul care cost 500 de euro, minim. dar si asta poate fi inlocuit destul de simplu si ieftin.

da, am plantat un jugastru ciordit din padure care avea vreo 5 m inaltime si diametru de 10-12 cm. vrei sa plantezi, sau era doar o intrebare?

ok ,hai sa facem un exercitiu, pt forumisti.

se da una gradina, 1000 mp, din care 700 vor fi gazonati cu rulouri, restul plante+lac. nu punem cascada si parau, ca sunt prea scumpe.deci bolovanii se scot.
plantele se considera ca vor fi un minim de 3000 euro, altfel e cheala de tot. si asta in conditiile in care nu pui nici o planta cu talie mai mare de 2m.
cum faci costurile la restul?

#79
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postzen, on Feb 6 2007, 21:41, said:

eu cred ca trestie stie cate ceva.
inca nu are suficienta experienta, dar ii place ceea ce face.
asta e o chestie care o apreciez mereu la cineva.

o sa caut ceva poze, sa vad unde mai am.

pai stie ca saracu ca a muncit in gradina de la 6 pana la 28. cand am vazut ca nu imi infloresc tuberozele asa cu vroiam si nici informatii nu se gaseau, m-am facut student. si le-am dibuit asa de bine ca si profii au zis ca trebuie schimbata tehnologia de cultura. :rolleyes:

#80
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postzen, on Feb 6 2007, 21:56, said:

ok ,hai sa facem un exercitiu, pt forumisti.

se da una gradina, 1000 mp, din care 700 vor fi gazonati cu rulouri, restul plante+lac. nu punem cascada si parau, ca sunt prea scumpe.deci bolovanii se scot.
plantele se considera ca vor fi un minim de 3000 euro, altfel e cheala de tot. si asta in conditiile in care nu pui nici o planta cu talie mai mare de 2m.
cum faci costurile la restul?

am vazut devizul final la cateva lucrari si stiam cat cost tot, mai putin mana de lucru. deci:
1. la una de 5000 de euro totul facea 3000-3200.
2. la una de 2500 de euro totul facea sub 1500 si am facut-o in 2 zile 3 oameni.
3. cand cumperi mai multe ti se fac reduceri, la sume mari chiar si 25-30%
4. nu-i obligatoriu sa cumperi de la gardenuri. sunt producatori care au marfa de calitate si la jumatate de pret.
5.teava de polietilena o iei din obor, nu de la hanter, unde costa aproape dublu. programator poti adapta unul mecanic pt lumina + un
releu si 2-3 electrovane si gata instalatia de 500 de euro.
nu are cum sa coste mai mult.

#81
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpiri, on Feb 6 2007, 21:16, said:

Eu ma gindeam sa merg pe plante care nu necesita o intretinere prea mare.
Anunta-ma te rog daca reusesti sa dai de persoana cu rulouri.

gata, am vorbit si e destul de ieftin.

#82
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006
M-am gandit pe viitor, ca voi avea si eu copii cu sotia mea! asa ca anul trecut am luat un teren in Brasov, 750 mp, si deja am facut un plan al casei! casa va fi gata cam in 1-2 ani, iar spatiul fiind mare, am zis ca in spatele casei, sa pun gazon, si sa instalez un mic parculet. Toate piesele avandu-le, de la firma Kompany, negociand cu primarul sectorului 3, Liviu Negoita! Oricum, lasan deoparte aceste lucruri, sfatuiti-ma si pe mine in legatura cu geamurile de la parter! Prietena mea spune sa fie niste simple geamuri termopane cu lungime de 1.5 m! eu am spus ca ara arata mai bine niste geamuri termopane gigantice, pe tot peretele, ca si pe post de usa! Oricum, in timpul liber, la Brasov vom merge :inlove: !

#83
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006

View Postpiri, on Feb 10 2007, 11:05, said:

Pentru moment as merge doar in fata cu gazon.
Odata pus gazonul banuiesc ca se mai pot planta si dupa plante si arbori.
In spate nu m-as baga inca, pentru ca inainte de toate trebuiesc terminate:instalatia de irigatii, iluminat, iazul, foisorul,  si altele....dupa care la sfirsit sa vina cu gazonul.
Am atasat si niste propuneri pt gradina spate...
cu ce ai facut planul asta? cu ce program?

#84
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Nu eu am facut planurile, ci o firma specializata.
Referitor la geamuri...frumos este cu geamuri de dim. mari...dar trebuie gasit un compromis pentru ca tot ce inseamna suprafata vitrata inseamna si frig mai mult in casa.Fiind o zona montana trebuie sa te gindesti bine la tot planul casei.

#85
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006

View Postpiri, on Feb 10 2007, 13:09, said:

Nu eu am facut planurile, ci o firma specializata.
Referitor la geamuri...frumos este cu geamuri de dim. mari...dar trebuie gasit un compromis pentru ca tot ce inseamna suprafata vitrata inseamna si frig mai mult in casa.Fiind o zona montana trebuie sa te gindesti bine la tot planul casei.
sa termin sesiunea, si o voia lua chiar in serios!  pai voi avea centrala termica...acum...ma gandesc ce sa fac cu gazele!
LATER EDIT: Frumoasa casa ai de gand sa construiesti!

Edited by the_coolest_boy06, 10 February 2007 - 13:29.


#86
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpiri, on Feb 10 2007, 11:05, said:

Pentru moment as merge doar in fata cu gazon.
Odata pus gazonul banuiesc ca se mai pot planta si dupa plante si arbori.
In spate nu m-as baga inca, pentru ca inainte de toate trebuiesc terminate:instalatia de irigatii, iluminat, iazul, foisorul,  si altele....dupa care la sfirsit sa vina cu gazonul.
Am atasat si niste propuneri pt gradina spate...

doar foisorul se face inainte, iazul, irigatiile si iluminatul trebuie prinse in planul gradinii. altfel tragi aspersorul si vezi ca nu acopera toata suprafata destinata, ori uda unde nu trebuie. la fel si cu iluminatul.
da, se poate planta cam orice.
ai proiectul facut sau doar o schita cam cum ai dori sa arate gradina?

#87
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Proiectul este facut in proportie de 90%....dar nu sint inca multumit in totalitate de el.Mai trebuie adaugat cite ceva...am nevoie de idei noi.

#88
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpiri, on Feb 11 2007, 02:32, said:

Proiectul este facut in proportie de 90%....dar nu sint inca multumit in totalitate de el.Mai trebuie adaugat cite ceva...am nevoie de idei noi.

daca vrei sa modifici sau sa adaugi ceva, trebuie sa vad  locul asa cum este acum si cu proiectul in fata. altfel spun cine stie ce tampenie. :notangel:
idei si solutii se gasesc.

#89
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Mm, prima fotografie se apropie mai mult de ideea mea de gradina, nu ma dau in vant dupa gazoanele "epilate" milimetric :lol:  Dar, evident, gusturile nu se discuta. :)

#90
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpunkt, on Feb 12 2007, 10:21, said:

hai sa ma laud si io  :rolleyes:
-amenajarea e gindita de un coleg, inginer horticol, din cadrul biroului.....Ai dreptate ZEN :), baietii astia's foarte pasionati....


arata super bine. aici se vede cine e meserias si cine-i cioflingar. problema e ca o astfel de amenajare costa la preturile din ziua de azi peste 25.000. din ce vad, gradina a fost reamenajata cu 6-8 ani inurma.
daca nu pui pasiune in ce faci, ori ramai de caruta, ori te scoate omu-n suturi din curtea lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate